Peste o luna luam motzul. Cum procedam???

Pai la botez nasa stia de tort si nu a zis nimic,nimic si cand mi-a spus m-am suparat putin pt ca putea sa imi zica si nu era nici o preblema.de ce nu mi-a zis?sa nu cheltui in plus?
In fine,acum cand o fi cu motul o s-o intreb dar sunt sigura ca iar nu zice nimic.nasul e tare incantat ca i-a motul,mereu rade de alex pt ca nici nu are par mare.
Am intrat pe net si am vazut ce obiceiuri sunt dar la noi in ardeal nu este taiatul motului.era o mamica care la fel de dezorientata era si ea,tot ardeleanca.
Sper ca de data asta nasa va colabora si imi va usura sarcina mea.si ei au zis ca noi trebuie sa mergem la ei cu finutzul iar pe net era invers.
Iar pe tanti cu "merele"nu o mai intreb ca acum va zice ca poate pere.
pe net punea ca nasii aduc copilului o vitica,o oaie sau un carlan
Sa mor de ras,parca o vad pe nasa cu tocuri si cocheta tragand de lantul viticii.
ninutza_kidz
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:37
si la noi au venit nasii la noi acasa ca sa taie motzul. pai cum sa mergem noi la ei, ca doar noi trebuia sa dam masa? sau mergeam la ei cu vitica pe care o sacrificau pe loc si o puneau la protap Pai si ce faceti, mergeti la ei cu totii?parinti, copil, bunici , cum faceti? mergeti cu totii in moldova sau nu mai stai in moldova nici nasii?
ruschita
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:47
fetelor asa era in trecut, cel mai bine este sa comunicati cu nasii cine stie fiecare cu ce idei mai vin asa ca mai bine sa stim din timp?!
eu am facut pregatiri la cel mare asa ca pt ziua de nastere ,familia,nasii cu fetele lor si 2 pici de varsta copilului+mamicile lor
julita79
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:59
Pai asta trebuie sa le spunem,masa va fi la noi altfel bem si mancam tot la nasi?Iti dai seama ca avem nevoie de un autocar sa mergem in Moldova toata familia,frati,nepoti,parinti...si nu se poate si atunci nici vitica nu ajunge Ei sunt afara,ca si noi,si doar in concediu merg in tara.detaliile astea le vom discuta,pe mine ma interesa care este datoria parintilor fata de nasi la luarea motului.
oricum,vitica nu mai este de actualitate.
ninutza_kidz
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pentru toate mamicile care isi iubesc copilasii lor 9 De la: anaROBERT 9 Septembrie 2010 00:18
vand clexane 3 De la: kidz004405 18 August 2013 22:42
lapte matern 8 De la: ina_rebeca 18 Ianuarie 2010 11:59
vaccin inainte de sarcina 1 De la: karen79 14 Noiembrie 2008 00:17
cine a facut cezariana? cum v-ati revenit dupa? 5 De la: kidz004460 11 Ianuarie 2010 21:35
Setari Cookie-uri