GRADINITE PRIVATE SAU DE STAT DE LA 3 ANI?

CE PARERE AVETI DESPRE DATUL COPIILOR LA GRADINITA DE LA 3 ANI?
ALEXANDRU28
Postat pe 10 Iulie 2009 13:15
noi ne-am dus inca de la un an si 9 luni, la o gradi particulara
pinicuta
Postat pe 10 Iulie 2009 13:19
STIU ca pot sa-l dau si de pe acum, dar al stiu mai in siguranta langa mine ,sa inceapa si el sa vb mai bine,sa faca la olita si pe urma si la gradi nu?asta e parerea mea
ALEXANDRU28
Postat pe 10 Iulie 2009 13:25
pai evident ca STII ca il poti da, dar daca ne-ai intrebat ce parere avem, parerea mea este ca intrarea in colectivitate se face mai usor la varste mai mici (daca se invata prea mult cu tine, mai greu va accepta pe urma sa il lasi), iar intre bona si gradinita (in cazul ca nu poti sta cu el mai multa vreme), eu aleg gradinita: alaturi de alti copii se dezvolta mai bine, zic eu, si apoi si bona tot un strain este...

desigur, mai sunt si altele de luat in calcul cand ne gandim la ce varsta sa il dam la gradi: cand e mai mare vorbeste mai bine deci se intelege lumea mai usor cu el. apoi, se zice ca la o varsta mai mare ar avea imunitatea mai ridicata (asta nu stiu, pt ca al nostru nu a avut niciodata probleme pana acum...), poate pana atunci se invata si cu o alimentatie mai diversificata si mai ales cu diferite gusturi (ca doar, acelasi fel de mancare are mereu alt gust in functie de cine il gateste, nu?)...etc etc...

de fapt, tu ce dilema ai? la ce varsta sa il dai? sau daca e mai bine la stat sau la privat? sau doar doar voiai sa subliniezi faptul ca la 3 ani ti se pare o greseala grava sa il dai la gradi? noi nu avem cu cine il lasa si dupa cum am zis, o sa incep munca si chiar nu vreau bona : ar trebui sa am totusi mare incredere in pers care sta cu copilul, si ca bona pana acum nu am dat de nimeni care sa candideze cu succes la acest post, deci am optat pt gradi si pana acum pare sa fie bine
pinicuta
Postat pe 10 Iulie 2009 15:09
scuze cred ca nu mai ai inteles intrebam daca este bine sa-l dam la o gradinita privata sau de stat la 3 ani,nu la 1 an si 9 luni cum l-ai dat tu?si cu bona nu sunt de acord mai bine cu mamaie.
ALEXANDRU28
Postat pe 11 Iulie 2009 17:14
daca ai o mamaie, clar e mai bine
pinicuta
Postat pe 12 Iulie 2009 07:47
iar dintre gradi de stat si privata, daca ai posibilitatea, eu zic ca mai bine privata: sunt mai putini in grupa si deci educatoarele se pot ocupa mai atent de ei.
pinicuta
Postat pe 12 Iulie 2009 09:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
NERVII LA COPII 32 De la: iasomia 20 Ianuarie 2011 17:48
Imi este frica sa raman insarcinata. 20 De la: casperphantom 18 Noiembrie 2010 18:53
coaste deformate 3 De la: ruschita 10 Martie 2009 11:42
metrocloparomid fiole in sarcina.....e indicat? 2 De la: anafaraon 6 Ianuarie 2010 22:05
Cancerul de san 2 De la: Lalea 23 Iulie 2009 11:32
Setari Cookie-uri