Intarcatul

Buna mamici!

As avea nevoie de niste sfaturi. Ma gandesc sa intarc pe bebe de 9 luni, dar sincer mi-e groaza ca o sa fie foarte greu. Inca se trezeste noaptea si suge la san de 3-4 ori, si nu accepta sub nici o forma suzeta... Nu am incercat sa ii dau altfel de lapte decat cel matern...

Voi cum ati procedat??

aly_fab
Postat pe 10 Septembrie 2010 23:50
hei!!! nimeni nu are nici un sfat pentru mine????
aly_fab
Postat pe 13 Septembrie 2010 00:43
aly ce patisi mama?greu cu intarcatul a?dar nu ai mai trecut odata prin asta?
eu te-as ajuta cu draga inima dar....habar nu am cum,nu am trecut prin asta....
anaROBERT
Postat pe 13 Septembrie 2010 01:10
baga-i biberon,fa tetinei o gaura mai maricica asa...ca sa-l prefere,din san se trage mai greu...
e bine ca nu accepta suzeta,nu mai insista,isi strica guritza...
laptele tau are o gramada de toxine de-acum,ajunge...
eu cand i-am intarcat ,am simtit ca se rupe ceva din mine,da' trebuie,aly...

si felicitari pt ca i-ai dat san ....
iasomia
Postat pe 13 Septembrie 2010 09:25
ceau fetelor!

ana, la primul a fost musai sa-l intarc la 6 luni , nu ca as fi vrut dar a trebuit...

iasomia, multumesc de sfaturi.

problema este insa ca se trezeste de cateva ori pe noapte si daca nu gaseste san urla ca din gura de sarpe.... offff
aly_fab
Postat pe 14 Septembrie 2010 12:09
aly eu habar nu am cum e cu intarcatul....Bibi numai la poze isi mai aduce aminte de titi....
ameno
Postat pe 14 Septembrie 2010 12:12
mai ameno, undei memoria aia de elefant?! niste lecitina nu strica!!!

aly_fab
Postat pe 14 Septembrie 2010 17:45
aly care memorie de elefant soro???Eu i-am dat sa suga vreo luna si ceva deci habar nu a avut Bibi cand am intarcat-o Na fost lapte asta e....degeaba .... ciuciu.... nixt....
ameno
Postat pe 18 Septembrie 2010 18:40
of Doamne....greu cu intarcatul... nu-ti pot da nici un sfat,am intrat doar ca sa te compatimesc... eu sunt cel mai bun exemplu despre cit de greu ii poate fi unei mamici sa "se rupa" de pui si sa nu cedeze la plinsete: pe cea mica am alaptat-o pin' la 2 ani jumate! Un an m-am chinuit!Era atit de mare si smechera incit isi aminteste, m-a intrebat zilele trecute: "mami,da' de ce m-a certat bunica cind eram bebe ca pap tzitzi?" Dupa ce am inceput munca de lamurire ca ea e prea mare pentru tzitzi a fost si mai si,parca se temea ca eu ma despart definitiv de ea!- S-o fi vazut cum ma "vina" prin casa,cum ma asezam undeva unde ea putea avea acces la titele mele,cum se lipea de ele ca o ventuza
Ori io-s o mama fara vointa,ori ea e un copil cu prea multa personalitate,da' pentru mine a fost greeeeu...
Un sfat pot totusi sa iti dau: fa-o acum,cit e mic bebe,nu astepta ca mine pina trece de 1,5 ani,e muuult mai greu ca e deja smecher si te "santajeaza"! Succes!!
Alina_M_
Postat pe 19 Septembrie 2010 08:19
De la: aly_fab, la data 2010-09-10 23:50:55Buna mamici!

As avea nevoie de niste sfaturi. Ma gandesc sa intarc pe bebe de 9 luni, dar sincer mi-e groaza ca o sa fie foarte greu. Inca se trezeste noaptea si suge la san de 3-4 ori, si nu accepta sub nici o forma suzeta... Nu am incercat sa ii dau altfel de lapte decat cel matern...

Voi cum ati procedat??


Nu inteleg ...nu ai trecut la mincare pina acum , l-ai alimentat numai la sin ?! E important asta -adica o precizare ?
angin
Postat pe 19 Septembrie 2010 22:30
ceau fetelor!!


alina_m, tare simpatic ce ai scris acolo asa-i, si sa stii ca devine pe zi ce trece tot mai constient si mai terorist imi este foarte drag sa-l am la piept, ma topesc dupa el cand se lipeste de mine.... suna poate ciudat dar s-a format o legatura f puternica.. dar totusi va trebui intarcat.

spunea cineva ca laptele matern are toxine?! de asta nu am stiut... sincer...


angine, de mancat mananca la greu tot ce-i dau, acum mananca din toate cate putin, pureuri de legume fructe, cu sau fara carne. singura problema este ca se trezeste noaptea de 3-4 ori si suge laptic....

intreb si eu o alta intrebare intrebatoare... pentru ca ma aflu in anglia si este scandalul cu laptele praf.. oare o avea ceva daca trec direct pe lapte semipasteurizat de la 10 luni?!

ameno te salut
aly_fab
Postat pe 20 Septembrie 2010 00:06
@aly -1 -nepotelul meu are un an creste cu mine si cu mamica lui , deci stiu despre ce vorbesc ---laptele de mama NU_I TOXIC cine ti-a zis asta ......dincontra e cel mai bun (atita timp cit si tu te hranesti corespunzator) in primul rind pentru imunitatea copiluli tau el isi ia anticorpii din laptele tau -niciodata laptele praf nu va fi (sau poate pe viitor cine stie ) ca al mamei .
Da-i masa de seara mai tirziu (al nostru maninca la 17,30-18 cu o gustare la 20) si cind ii faci baita de seara iimai dai sin atunci , neotelul meu de cind a inceput sa manince adica la 6luni nu s-a mai trezit noaptea sa manince , acum are apa in loc de sin pentru ca lapte nu a vrut niciodata la biberon. Mami lui l-a intarcat la 9 luni (vroia oricum sa-l intarce ) de voie de nevoie s-a inblnavit a facut febra si nu a mai putu freo 3 zile sa-i mai dea sinsi de atunci mincam numai mincare -completata cu lapte -formula ,deci fara lapte din comert semi sau total pasteurizat nu contine ce-i trebuie unui copil de virsta lui .
Daca mai vrei sa intrebi nici o problema itit raspund cu drag .
Te pup si ai grija de puisorul tau .
angin
Postat pe 20 Septembrie 2010 15:21
Mie pediatrul mi-a zis sa fac asta treptat.Sa ii dau prima masa laptele meu,a doua lapte artificial,juma juma ,apoi urmatoarele mese,laptele meu.
A doua zi,daca nu a facut diarie,iar de la cap,pana se ajunge o masa lpate mama,o masa lapte artificial.
dar la noua luni,ar fi trebuit sa manance si creme,din fructe,din orez la inceput,apoi de fructe,banana,para,mar,si apoi piure cartof,mar...nu a zis asa pediatruL?
daca se satura ziua,nu mai se trezeste noaptea.D
daniilia
Postat pe 21 Septembrie 2010 16:48
Salut, si eu am intarcat-o pe fetita mea la an si trei luni si la fel se trezea noaptea de 3 ,4 ori si voia sa suga. Bineinteles intrebam in stanga si dreapta cum sa procedez. Pediatra mi-a recomandat sa iau Dostinex si sa nu-i mai dau deloc si nici sa ma mulg.
Asa am facut dar a fost foarte greu pt amandoua , o saptamana a durat de nu mi-a mai cerut tzitzi si noaptea dormea cateva ore apoi se trezea si statea pur si simplu .
Si pt mine a fost un chin vreo 2 saptamani, caci mi s-au umflat sanii si ma dureau ingrozitor.
Asa ca parearea mea este ca daca reusesti treptat este cel mai bine pentru amandoi iar daca nu ii mai dai la bebe deloc sa suga cred ca ar fi bine sa te mulgi putin zilnic ca sa eviti sa ti intareasca sanii si nici sa se lase.

Mult succes!
Dany_kidz
Postat pe 22 Septembrie 2010 17:11
Am intarcat-o la 7 luni. Dar a fost treptat. De exemplu, a mea stia sa doarma numai daca ma sugea. Lua cateva guri si apoi adormea. Se trezea tot 3-4 ori noaptea doar ca sa ma suga nitel.
Asa ca am inceput ziua. Ne-am "certat" 2 zile si a inteles: ziua se poate dormi si fara san. Dupa ce am tinut-o cam o saptamana pe laptic de la milupa ziua iar noaptea ii dadeam san, am facut urmatorul pas. Am obosit-o bine ziua (plimbare, jocuri, muzica, baiata). I-am dat cereale (ii dau "burtica sanatoasa") si san si, hsi, la culcare. I-am pregatit pentru noapte ceai care l-am lasat rece - din care ii dam si ziua. Cand s-a trezit la primul supt, i-am bagat biberonul. Ne-am "certat "cam juma de ora.... dar obosita fiind a cedat si a adormit.
Dupa vreo 2 saptamani (cand s-a invatat ca noaptea nu mai primeste lapte) i-am scos si sanul de adormit seara.
Acum suntem ok. Nici nu stie de san, chiar daca se mai catara pe mine
Asa ca sfatul meu este sa faci pasi marunti si siguri: incearca sa elimini cam un san pe saptamana. Inlocuieste cu un lapte care ii place - am incercat 3 tipuri pana am ramas la milupa, si un ceai care sa-l accepte - eu ii dat baby-calm si tei.
Acum, nu prea bea mult lapte, mai mult ceai. Dimineata si seara a ramas laptele de baza. In rest, apa si ceai. Supa si mancarica.
Bafta multa.
gm_ignat
Postat pe 2 Octombrie 2010 13:30
vai ,vai cu intarcatul astai greu eu am trecut de 3 ori prin asta da eu iam intarcat la un an si doua luni erau marisori si au plins vreo saptamina dar incet incet au uitat, sfatul meu e sa nu doarma cu tine citeva nopti si sa stai cit mai putin in priajma lui cit de mult ar plinge sa nu te intorci sal alaptezi iar eu pe baiat lam intercat acum 2ani si numai eu si sotul meu am stat cu el dar intro saptamina lam facut sa uite cit de cit seara il adormeam in brate sii cintam
166116maryeta
Postat pe 3 Octombrie 2010 10:15
m-as fi mirat daca Iasomia nu zicea nimic...Pleaca de acasa 2 zile,va fi hranit ca lapte praf sau ce are el in meniu si gata,stand langa copil nu reusesti
japan
Postat pe 15 Octombrie 2010 19:23
Partea cu Iasomia nu am inteles-o...
dar partea cu plecatul de acasa vreo doua zile asta zau ca nici daca ma lovesti in cap nu o pricep
ameno
Postat pe 15 Octombrie 2010 19:26
mdea..

ignore..ca de obicei..

tanti papa
multumesc..
iasomia
Postat pe 15 Octombrie 2010 20:08
salut aly....ma bucur ca ai deschis acest subiect deoarece si eu cautam zilele trecute ceva sfaturi despre metode de intarcare cat mai usoare si mai putin traumatizante ptr bebici. emy are un an si cinci luni si inca papa tzitzi si as vrea sa o intarc dar vreau sa gasesc modalitatea de a o face fara sa ii provoc traume copilului...........scria cineva de plecat de acasa , mi se pare o mare tampenie adik dupa ce vreisa nu ii mai dai copilului tatzica il mai si parasesti ? inca nu am gasit metoda ideala dar daca descopar ceva interesant te anunt.....pupici la baietei
cory_emy
Postat pe 16 Octombrie 2010 22:52
ameno
Postat pe 18 Octombrie 2010 10:08
buna fetelor! of, intarcatul... si eu as vrea dar nu am nici o sansa. papa tita si ziua si noaptea. mincare solida nu prea. mai astept sa faca macar 1 an, si apoi mai vorbim.
nasa mea si-a intarcat baietelul de 1 an si5 luni, la fel sugea numai noaptea si pur si simplu nu i-a mai dat. a plins 2 nopti si gata, i-a dat biberonu cu lapte. dar eu zic ca a avut noroc. are copil bun.
in legatura cu plecatu de acasa, am o prietena care a procedat asa. l-a lasat cu soacra-sa o saptamina si gata , l-a intarcat.
eu una nu as putea face asta, dar in fine, ramine la aprecierea fiecarei mame.
pupici la bebici!
mioara82
Postat pe 29 Octombrie 2010 18:46
buna aly fab.banuiesc ca deja l-ai intarcat pe micut dar daca totusi nu ai reusit uite cateva sfaturi care sa-ti ajute(sper).la mine a dat roade desi nu ma asteptam.pe ralu am intarcato la 1 an si 5 luni pt ca exact ca al tau copil se trezea si de 5 ori pe noapte pt tata si daca incercam sa o pacalesc cu ceai sau lapte din biberon urla de trezea tot blocul,asa ca am inceput sa-i explic de ziua ca mami nu mai are laptic,ca am buba acolo,nu stiu ce iti vine tie in minte pe moment.seara fa un biberon de lapte si incearca sa-i dai explicandu-i in acelasi timp ca nu mai poti sa-i dai tita,prostestete fate ca bei tu din biberon,fa-l curios sa guste.o sa planga la inceput dar pana la urma se va linisti.eventual intarziei masa cu o ora sau mai mult ca sa fie el flamand si va trbui sa manane pana urma ,nu?succes
adelaarva
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:00
dupa cum am mai spus si eu ma tot amagesc ca vreau sa intarc copilul dar azi chiar mi-a parut bine ca nu am reusit ....sa va spun si de ce : cam de doua zile piticuta mea are amigdalele imflamate si nu papa absolut nimic salvarea a venit de la tzitizca lu mami astfel ca am ajuns cu ea la medic dupa doua zile de nemancat si nebaut nimic inafara de san si doctoritza m-a felicitat ca nu este fetita deshidrata si mi-a spus ca sanul trebuie pastrat daca este cu putinta pana la varsta de doi anisori .....oricum eu va urez succes celor care doriti sa intarcati bebicii, eu m-am hotarat sa mai rabd cateva luni
cory_emy
Postat pe 1 Noiembrie 2010 02:25
cory, si eu am zis ca mai astept cu intarcatu. a inceput sa manince si mincare dar papa si tita dupa masa, nu stiu unde baga atit. am incercat sa ii dau biberon cu lapte praf, nici nu vrea sa il vada.
problema la el e ca nu bea din biberon, nici apa, nici ceai, asa ca nu prea am ce sa ii dau noaptea sa il pacalesc.
seara ii dau lapte cu cereale dupa baita, si ii mai tine de foame dar tot se trezeste de 4-5 ori.
nu am ce ii face decit sa astept.
pupici
mioara82
Postat pe 4 Noiembrie 2010 19:02
Buna fetelor!

din pacate nu l-am intarcat, am avut ceva probleme de sanatate, raceala, virusi una alta si nu s-a putut face lucrul acesta. cred ca o sa astept sa mai treca putin timp si cand o sa vina mama mea aici o sa ma ajute sa-l intarc.

desi est destukl de greu cand cresc si devin constienti de ceea ce li se intampla sa fie intarcati, am o prietena, are fetita de 2 ani si pur si simplu nu reuseste sa o dezvete de suptul la san.

eu dupa scandalul cu laptele praf din anglia am inceput sa ii dau lapte pasteurizat de vaca...si vad ca ii place il bea cu placere. cred ca o sa il trec direct pe laptele pasteurizat.


mamic v-am pupat ca asta micu imi darama casa
aly_fab
Postat pe 9 Noiembrie 2010 16:01
la mine problema nu este ca nu ar bea alt lapte pentru ca deja bea lapte pasteurizat din comert cate doua trei canutze pe zi dar la nani nu merge decat cu tzitzi si noaptea nu vrea nimic altceva decat tzitzi ceea ce mi se pare ingrozitor.....cred ca e mai mult placerea de a sta la san...
cory_emy
Postat pe 10 Noiembrie 2010 19:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ou 7 De la: ninutza 27 Ianuarie 2009 17:14
nasterea prin cezariana 11 De la: laura_paisan1983 17 Noiembrie 2008 20:37
Am nevoie de sfaturimsunt cam speriata. 11 De la: simi_clau 10 Martie 2010 10:25
CEREALELE? 3 De la: Claudia_sonya_nicole 13 Martie 2010 20:20
Buna tuturor, 5 De la: garbo_402768 6 Iulie 2014 19:38
Setari Cookie-uri