Poti la mare daca esti insarcinata

Inca nu sunt insarcinata, dar imi doresc lucrul acesta. Acum eu gandesc anticipat. daca cumva raman insarcinata lunile astea dupa jumatatea lui iunie noi vrem sa mergem la mare. Va fi vreun pericol? Voi ati fost insacinate fiind la mare si in cate luni erati? Ce stiti de la doctorii vostri?
kidz000722
Postat pe 28 Aprilie 2009 16:03
poti fara nici o grija, doar sa te feresti de soare (sa nu stai la ore "de varf"), sa te dai cu crema, sa porti palarie, sa bei multa apa, si sa nu te loveasca valurile peste burta
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2009 17:59
Saru-mana. M-ai mai incurajat, ca tare as vrea sa merg la mare vara asta, ca la anu daca ne ajuta D-zeu si avem bebe nu se mai stie.
kidz000722
Postat pe 29 Aprilie 2009 09:37
eu am fost, si aveam o burtaaaaaaaaa ca veneau copiii de pe plaja dupa noi si ne luau de gat (cred cca simteau ca e si unul de al lor ascuns acolo )
pinicuta
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:35
in cate luni erai ca eu am auzit ca e mai periculos in primele luni. Dup-aia n-ar mai fi riscuri asa mari.
kidz000722
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:47
buna...nu vreau sa te sperii,dar eu eram in opt luni cand mi s-a intamplat,am fost la strand si din cauza diferentei mari de temperatura(aer,apa)am nascut prematur.Afara erau 40 de grade ,in apa 20 si mi s-a rupt apa aveam 35 de saptamani,de atuci cu micuta am avut multye probleme din cauza ca s-a nascut mai devreme,poate am si exagerat ca am stat in apa destul de mult dar imi era atat de cald ca vroiam sa ma racoresc,deci daca ma intrebi pe mine prin prizma a ceea ce mi s-a intamplat iti spun un mare nu evita ai tot timpul sa te duci la mare.te pup si mai bine intrebi doctorul ginecolog eu nu l-am intrebat de teama sa nu exagereze si sa zica nu doar pentru ca asa dicteaza carteate pup
clara_kidz
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:26
M-ai speriat!!!! Dar tu ai dreptate decat sa risc mai bine nu. Poate totusi raman insarcinata dupa ce venim de la mare, ca oricum mergem la jumatatea lui iunie ca atunci avem concediu programat. ca acum nu sunt, sau cel putin nu cred. Cum sa zic, am luat pastile si am evitat asa cum am putut 7 luni sa nu raman gravida si numai de o luna si jumatate am zis ca de acum incolo cum o vrea d-zeu. Si practic, de acum incolo de la luna la luna pot avea vesti noi. Acum ce sa zic ar fi trebuit sa-mi vina de vreo 2 zile, dar deocamdata nu trag concluzii ca e prea devreme si mi s-a mai intamplat.
kidz000722
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:17
am auzit ca problema cu marea e apa sarata care iti poate provoca avort sau nastere prematura... ca altfel am auzit multe femei insarcinate care se duc la inot..
eu iti pot spune ca am fost la mare in 4 luni si 2 saptamani si am stat o gramada in apa (ca pe mine nu ma scoate nimeni din mare ) dar dupa ce am dat vreo 5 min din picioare m-am simtit cam ciudat si am stat cuminte..
in rest am stat la soare (ca vroiam sa ma bronzez putin) insa dupa ora 17 si in rest am stat sub umbrela - totusi temperatura aerului era placuta max 26-27 grade
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:44
eu in apa n-am intrat pt ca mi se parea f rece (si afara erau 28 de grade, dar oricum nu conteaza fiindca daca apa are 20-25 , pe langa corpul meu de 37 de grade tot rece este) si nu suportam. nici nu stiu cum ai suportat tu, kidz315 . iar vizavi de apa, mai bine nu intri pt ca apa e murdara (cea din mare CLAR, iar cea din piscine...nu se stie , si decat sa te trezesti ca cine stie ce infectie faci de la microbii din apa, mai bine nu mai intri cat esti graviduta. dar la soare poti sa stai...

desi , ciudat, nu stiam ca de la prea rece poti sa nasti(avortezi), mie mi s-a zis sa nu fac bai calde sau fierbinti (ci doar dusuri), pt ca apa calda poate declansa contractiile...
pinicuta
Postat pe 2 Mai 2009 23:50
daca ai luat anticonceptionale, mai bine intereseaza-te dupa cat timp te poti apuca de bb, sa nu iti afecteze sarcina substantele din pastile, care nu s-au eliminat inca din organims...
pinicuta
Postat pe 2 Mai 2009 23:52
asta DA trebuie neaparat sa stai cuminte o perioada dupa care ai luat anticonceptionalele depinde de fiecare poate 3 luni poate 6 depinde,eu am luat anticonceptionale 6 luni si am intrerupt administrarea lor cat a fost plecat in germania si cand a venit, a venit si cu un bebe gata pregatit de acolo.multumesc lui D-ZEU am un bebe sanatos fara nici o problema[azi are 10 luni]
silviatatu
Postat pe 3 Mai 2009 00:00
Dupa 7 luni de cand am incetat sa iau anticonceptionale am dat liber la bebe, si fetelor cred ca sunt pe drumul cel bun. Adica cred ca am deja bebe. Am facut un test care a iesit pozitiv, dar mai astept vreo 2 saptamani pana sa ma duc la doctor, ca acum cred ca e prea mic.
kidz000722
Postat pe 4 Mai 2009 09:29
Practic sunt vreo 8 luni si jumatate de cand n-am mai luat anticonceptionale.
kidz000722
Postat pe 4 Mai 2009 09:30
felicitari pt bebe.. pai daca a iesit testul pozitiv bebe nu e prea mic pt un control.. mie mi-a iesit primul test (la 3 saptamani) negativ si al doilea test (la 4 saptamani jumate) pozitiv..
dianecrii
Postat pe 4 Mai 2009 14:15
multumim frumos. Acum a ramas sa ma programez la o doctorita si sa vedem pe cand.
kidz000722
Postat pe 4 Mai 2009 14:45
felicitari pt bebe si daca ti-a iesit testul pozitiv poti oricand sa mergi la un control si mai apoi la un eco sa-l si vezi pe bebe,parca acum imi aduc si eu aminte cand eram ca tine[am doi copilasi]si cu fiecare in parte am trait niste momente unice cand am aflat ca sunt insarcinata,cand i-am si vazut.........nu mai spun..........ai sa vezi ce emotionata vei fi...pupici si sa ai grija de tine si de bebe si sa fii calma fara stres daca se poate pt ca ii transmiti si lui
silviatatu
Postat pe 4 Mai 2009 14:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mamici din Cluj-Napoca 82 De la: felideni 3 Decembrie 2013 13:29
tricicleta la 1 an? 10 De la: cristinajobs 7 Decembrie 2009 15:13
dr ina moldovan 8 De la: office_salinasusesi_ro 19 Februarie 2010 15:14
dr orl 10 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:36
cate ecografii se fac pe parcursul sarcinii 3 De la: camy29 27 Septembrie 2009 23:03
Setari Cookie-uri