Sezonul mucisorilor

Buna mamici si pitici,

De 2 saptamani suntem tare muciosiiiiiiiiiiiiiiii. Curatam mucisorii de cateva ori pe zi, am pus si apa de mare, vibrocil si pivalone, dar degeaba. Nu tuseste, mananca, doarme, se joaca, si cand are ocazia mai manca si mucisori ......
Pe voi cat va tine muceala? si ce faceti in aceste conditii? sunt pareri care spun ca nu este bine ca aspiri mucisorii pt ca ii sensibilizezi mucoasa si nu mai scapi de mucisori.Altii spun ca daca nu ii cureti poate face niste complicatii. Noi desi ii curatam temeinic, la 10 min iar se aud mucisorii, desi nasucul se vede curat.
Invatati-ma si pe mine , asa cum ati facut-o si cu alte ocazii. MERCI!
shinning
Postat pe 20 Noiembrie 2008 19:21
de cind a inceput gradinita nu mai scapam de mucisori .Problema e ca nu vrea sa sufle nasucul ,e tot timpul infundat si nu functioneaza nici un medicament;de aceea totul ajunge in gitut si astfel tusim.Mai poti incerca cu ser fiziologic, cite o picatura in fiecare nara;am aflat de ser abia aseara.
tanasescubianca
Postat pe 21 Noiembrie 2008 10:00
Draga shinning, insista! si noi am fost mucosi rau de tot vreo saptamana intreaga, dar urat de tot, noroc cu batista bebelusului, cred ca au fost zile cand ii curatam nasucul din 15 in 15 min; incearca si cu Marimer, e mai scump dar....mai conteaza?
Eu cred ca daca nu era batistuta.....o incurca rau, dadeam in complicatii; nu dispera, insista sa-i cureti nasucul, e f. important; mie asa mi-au spus de la spital;
daca in rest e bine, mananca, doarme, etc.......stai linistita , o sa-i treaca
pupici si sa va faceti sanatosi!
Nelafilip
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:31
Din 15 in 15 min? Vai de mine. Pe noi nasucul ne tine de 2 saptamani , i-am dat ser fiziologic, Merimar, Vibrocil, Pivalone, dar de curatat am curatat dimineata si seara de teama sa nu ii sensibilizez mucoasa. Sa inteleg ca am gresit? Picaturi tot de 2 ori pe zi. In rest l-am pus cu nasucul la aburi si au mai curs si asa mucisorii, in rest doar i-am sters nasucul. Noaptea i-am pus Olith Aroma Therapy sa respire bine. Azi i-am luat un exudat nazal. Dr. mi-a recomandat astazi: Ophtamesone si nettacin cate 1 pic in fiecare nara. Ce parere aveti?
shinning
Postat pe 21 Noiembrie 2008 18:32
si noi suntem in criza cu muculeti astia ....ne sacaie rau ..nu ne place batista bb stam numai tinuta strans si imi e frica sa nu ramana cu traume pt. ca de cate ori vede aspiratorul fuge de el , apa de mare, ser punem si noi insa tot nimic; am luat si aspirator nazal electric insa fuge de el :) sper sa ne treaca repede si la bb vostri la fel ; pupici
grety81
Postat pe 26 Noiembrie 2008 19:44
Si noua ne este frica de batista sugarului sa vezi ce batalie se duce!!! Il tine mama si sotul meu si eu ii curat nasucul. Dar, acum am scapat de mucisori . Cu ultimul tratament dat de medic am scapat in 5 zile. Eu i-am facut si lui si mamei mele ( care are grija de el) exudat nazal. Ce credeti: mama care nu are nici un simptom are stafilococ auriu, iar lui bebe nu ia iesit nimic la analiza. Acum, mama poate fi contagioasa pentru el? Ce credeti?
shinning
Postat pe 27 Noiembrie 2008 15:26
Buna dragi mamici de pitici,

Si pitica mea mai are probleme cu nasucul, mai rarut cei drept, dar batista bebelusului e sfanta. La inceput nu i-a placut, dar am improvizat, dansez si o las sa puna mana, ne jucam si radem, iar tati ne tine pe picior si vorbeste cat de curajoasa e fetita lui si ce maindru e de ea. Cu joaca am reusit sa o facem pe Anita sa rada cand vede batista. Asa am procedat noi, speram sa functioneze si pentru voi daca puneti in practica metoda asta.

Va pupam pe nasuc
cristinaschatz
Postat pe 27 Noiembrie 2008 20:19
Buna,
eu sunt Theo si am 5 luni. Am avut si noi probleme cu mucutii, dar cu Marimer au trecut, acum ii pun si cand nu are cam o data la 2 zile. Cu aspiratorul s-a invatat de la 4 saptamani, ii puneam un pic si pe obraz, ne puneam si noi pe fata si nu s-a mai speriat, apoi ii scoteam de 2-3 ori pe zi cand avea multi, dar tot degeaba, serul fiziologic n-a mers.
Dar voi ce mancati la 5 luni?
Va pupici,
malinam
Postat pe 1 Decembrie 2008 16:25
salutari din nou ! acum suntem mai bine noi si ne am obisnuit cu batistuta bb acum e bine numai avem probleme si la apa de mare - noi folosim rhinomer baby de la 1 an - insa am fost inceput sa tusim nopatea inainte de somnic asa ca dupa 3 zile in care medici nu am gasit am trecut medicamente prescrise ; sper sa scapam repede ; va pupicim
grety81
Postat pe 2 Decembrie 2008 18:26
Buna Tuturor.

Daca nu a-ti facut pana acum exudat nazal, sa il faceti. Eu am traso cu baietelul meu de la 1 an si 8 luni, ne dusesem la mare pentru prima data, la 2 saptamani de la revenire, baiatul meu a inceput sa tuseasca. A tusit 4 luni in continuu, am fost la o gramada de spitale, clinici particulare, imi dadea una doua de astm, bronsita etc. Am ajuns sa ii fac exudat faringian, nazal, si la ochisorii, si ia iesit in nas si in ochi streptococ pneumoniae si a avut si hameophilus influenzae, dar dupa ce am stat in spital 8 zile pe penicilina din 6 in 6 ore, am scapat doar de hameophilus, i-am facu si Vaccine Pneumo 23 si nimic, I-am dat si 2 doze de Orostim, si nimic, acum suntem din Oct 2008 la un homeopat, sper sa il fac bine, nu stiu cum, dar m-am saturat de dr, baietelul meu are 3 ani si 4 luni , duminica am chemat salvarea, dupa ce de sambata seara incepuse cu febra, duminica m-am dus cu el la spital , cu salvarea de la 112, am asteptat 5 ore, oricum renuntasem la ei, dar au venit, am chemat Pulsul, a venit intr-adevar de cand am sunat, aproximativ o ora cand sa eliberat, am dat 250 ron, nu va pot spune ca sunt multumita, chiar deloc, doar mi-a spus ca daca face febra in a doua zi de antibiotic sa il pun pe gentamicina, si pe urma gentamicina cu ampicilina, si d.p. ei de vedere sa ii scot amigdalitele. Eu cred ca tot acest streptococ isi face de cap. Luni m-am mai programat la o alta clinica, sa mai aflu pareri. Apropo de batistuta nici lui nu ii place prea mult, dar sta, depinde de stare. Batistuta este f buna, nu conteaza cat de mult il aspiri, ci, sa il aspiri cat mai des, decat sa stea cu mucisorii in gat... Mai bine... Sa spera ca isi vor dobandi imunitate, daca sunt sanatosi asta e cel mai bine. Suntem Fericite si suntem mai Linistite. Sanatate Multa la Bebei.
Kiki_Mic
Postat pe 26 Februarie 2009 12:19
buna eve
si noi ( fetele mele ) am luptat cu acest virus
eu stiu doar despre vaccinul prevenar, si acest vaccine pneumo 23 este tot impotriva acestui virus?
sanatate multa
carmenn7
Postat pe 26 Februarie 2009 20:55
Buna eu folosesc Humex decongestionant si e fosrte bun, in maxim 3 zile nu mai are nimic.
KidzSimona
Postat pe 18 Mai 2009 07:03
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 19 Mai 2009 21:48
haihui
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Mai 2009 13:36
Tabere de calarie si Tabere de zi.
Te gandesti la vacanta? DISTRACTIA e principala ta activitate?
De ce sa alegi sa iti petreci timpul liber in fata blocului, la TV sau pe mess, cand poti fi TABERIST alaturi de noi?
Fii original, fii TABERIST!
Informatii pe site-ul nostru www.taberelemele.ro

haihui
Postat pe 24 Mai 2009 22:14
si noi avem mucisori de cateva luni din 2 in doua saptamani reapar chia rnu mais tiu ce sa fac de 5 luni mergem si la hemeopat tot degeaba
maine ma duc cu fata la pneumolog si credc ae buna ideea cu exudat nas,faringian i-am facut cand a inceput gradi si nu avea nimi anu trecut
florena_florentina
Postat pe 26 Mai 2009 15:35
Buna Carmen. Imi pare rau ca am intrat atat de tarziu sa raspund. Noua D-na Dr Iorgulescu ne-a dat Prevenar, dar dr baiatului a spus, nu, nu ii face Prevenar fai Pneumo 23 ca are 23 de tulpini a virusului si nu 7 ca a Prevenarului si i-am facut Pneumo 23 si, nu am rezolvat nimic. Imi pare rau ca nu i-am facut Prevenarul poate scapam de atunci de el. Acum ii dau Rubomunyl, pe 21 intr-am in a patra luna si sa stii ca se simte, sper sa mearga spre bine, nu ii mai curge nasucul, sa vedem in octombrie o sa ii fac exudatul nazal si sa vedem ce iese, sper sa scapam de el ca nu pot dormi linistita, ma mai luase anumiti dr de la spital ca nu este nici o problema, ce ma tot consum asa, ca poate un copil sa traiasca f bine cu streptococul si sa nu aiba nimic, sau sa imi faca o pneumonie etc, si imi venea sa le dau cu ceva in cap, cum sa spuna asa ceva, normal ca nu este copilul lor si nu ii doare... Sanatate Multa
Kiki_Mic
Postat pe 16 Iulie 2009 10:26
buna eve
multumesc pentru raspuns
nu stiu care o fi mai bun........din cate am inteles PREVENAR este mai scump......
amamdoua au scapat de acest virus (cea mica intr o luna iar cea mare aprope 3 luni)dar a ramas foarte sensibila .....
si eu sunt de parere ca este un virus foarte periculos........
am auzit si eu de la un doctor ca daca nu creaza probleme trebuie lasat in pace pentru ca apoi trebuiesc medicamente din ce in ce mai puternice (devine foarte rezistent)
sanatate multa
pupici
carmenn7
Postat pe 16 Iulie 2009 15:56
Buna Carmen. Cum au scapat fetele tale de acest streptococ?! Al meu a facut si Pneumo 23, I-am dat trei doze de OROSTIM, am fost internati in spital 8 zile pe Penicilinca din 6 in 6 h, si nimic, nu am scapat de el. Acum pe 21 incepem a patra luna de Rubomunyl, si dupa cum ti-am spus se vede o schimbare, dar nu vreau sa fiu prea fericita pana nu vad rezultatul exudatului si asta dupa a 6 a luna. Pe 24 plecam la mare, si o sa il tin cat pot de mult pe plaja (bineanteles dimineata si seara), pentru aerosoli. In rest sa fie ei sanatosi ca de restul ne ocupam noi. Sanatate Multa. Pupici.
Kiki_Mic
Postat pe 20 Iulie 2009 09:23
Cu TRANSFER FACTOR PLUS puteti rezolva aceste probleme ale micutilor vostrii...produs 100% natural si fara niciun fel de efecte adverse !!! cine este interesat de detalii despre acest produs de exceptie sa-mi lase o adresa de mail unde le pot trimite.

poate asigura un plus de pana la 437% pentru sistemul imunitar !!!
silviu_m74
Postat pe 20 Iulie 2009 10:57
buna
scuze ca am raspuns asa tarziu.........
noi cu antibiotice am scapat
azitromicina si claritromicina cea mica ,cate 10zile fiecare cu pauza de 14 zile pentru exudat si asteptarea rezultatului
iar cea mare.............mult mai multe
am inceput tot cu azitromicina,ceclor,zintec............si ultimul a fost cloramfenicol (nu este indicat copiiilor mici)
ajunsese rezistent la toate medicamentele ptr copii
dar acest pneumo 23 vindeca sau previne??
cum a fost la mare? ati prins vreme frumoasa?
sanatate multa
carmenn7
Postat pe 12 August 2009 15:45
01.Ce sunt Transfer Factor?

Transfer Factor sunt molecule mesageri ce transport informaia imunologic n interiorul sistemului imunitar al unui individ. Natura foloseste Transfer Factor pentru transportul de informaii imunologice de la un individ la altul(acesta,de fapt, e motivul pentru care a fost dat aceast denumire,sau mai exact pentru c aceste molecole pot fi transferate de la o persoan la alta).

2. Cum au fost descoperiti Transfer Factor ?

n 1949, Dr.H. Sherwood Lawrence lucra la problema spinoas ale acelei perioade si anume tubercoloza. A
ncercat s descopere dac sunt componeni ai sngelui ce ar putea avea ceva sensibil la tuberculoz de la un
donator contagiat si vindecat, ctre un receptor neatent.
A descoperit folosirea transfuziei de snge, dar doar la indivizi compatibili cu acelasi tip de snge. Lawrence,
mai nti gseste si apoi separ celulele imunitare sanguine- linfocitele ( globulele albe)- de restul sngelui.
Ca apoi s deschid linfocitele si s separe coninutul globulelor n fractiuni de diverse màrimi.Ceea ce descoperà
e cà fractiuni de mici dimensioni sunt capabili de a transferi sensibilitatea tuberculozei la un receptor neatent. De
aceea Dr. Lawrence a numit-o Factor de Transfer.

3. Sngele este unica form a Transfer Factor ?

La nceput asa se credea. S-a mers pe aceast idee pn la jumtatea anilor 80, cnd cercettorii au dezvoltat
ipoteza c Transfer Factor puteau fi prezeni chiar si n colostru. Imediat ce aceast descoperire a fost confirmat
sttinific, n 1989 a fost brevetat. Colostrula, asadar este cel mai eficace mijloc al Transfer Factor.

4.Ce este colostrul?

Este primul lapte pe care o mam l produce imediat dup nastere. O persoan ar trebui s consume circa 45
gr. De colostru pentru a activa Transfer Factor , cantitatea zilnic coninut n 3 capsule al produsului Transfer
Factor 4 Life.

5. Cum se obine Transfer Factor ?

Transfer Factor sunt mici componente ce se gsesc n colostru,care este primul lapte matern consumat de noul
nscut. Datorit unui proces special de extracie, ce se gseste n licena companiei 4Life, suntem azi n gradul de
a extrage moleculele foarte puternice ale Transfer Factor de la primul lapte de vac, dezhidratat si ncapsulat
pentru uzul uman. Procesul de extracie si brevetele obinute de 4Life sunt de o importana fundamental si
dovedeste unicitatea produselor 4Life n comparaie cu alte produse de pe pia.
Transfer Factor obinui cu acest proces sunt extrasi, purificai ce conin molecule ai Transfer Factor .

CONTINUAREA MAINE !!!
Lectura placuta
silviu_m74
Postat pe 13 August 2009 22:16
Buna Carmen. La mare a fost binisor, din pacate baiatul meu tusea de cand am plecat de acasa si cam in a 4 a zi, mi-a fost si mie rau si am ajuns la spital, ma pus pe antibiotic si am fost din nou la control cu el la Constanta si a doua dr la pus si pe el pe antibiotic, imi pare rau ca i-am dat ptr ca nu imi facuse febra, dar am sperat ca nu va mai tusi dar nu a avut prea mare efect. In rest a fost ok.
In legatura cu Pneumo 23 nu stiu ce sa iti mai spun, imi pare rau ca nu i-am facut Prevenar, poate totusi era mai bun, Baietelul meu la o luna parca de la vaccin sau putin mai mult a facut febra 40.1 si ne-am internat, deci...am facut degeaba. Nu stiu, sa vad acum, pe 25 august ii dau ptr a 5 a luna Rubomunyl si mai am inca o luna pe urma il las vreo 2 saptamani si ma voi duce sa repet exudatul. Sper sa scapam ca ne-am saturat. Sanatate multa.
Kiki_Mic
Postat pe 14 August 2009 09:46
buna eve
imi pare rau ca ati ajuns la spital
din cauza acestui streptococ poate sa faca o forma usoara de astm,din cauza nasului infundat nu respira cum trebuie ,trece dupa 6-8 luni de tratament.Dute la un cabinet de alergologie mai performant ,poate avea o disfunctie ventilatorie si de aceea tuseste
cum doarme noaptea/este mai agitat?sforaie?
ce este Rubomunyl?
multa sanatate
carmenn7
Postat pe 19 August 2009 00:13
Buna Carmen. Baiatul meu respira bine, mai rau a fost dupa ce l-am operat de polipi ptr ca imi dormea cu gurita deschisa. Crede-ma ca am fost, i-am facut teste de alergie ptr tot ce inseamna alimente, inclusiv animale. Acum de exemplu nu ii curge nasucul dar are mucozitati in gatut si l-am invatat cand tuseste sa scuipe chiar daca ii vine sa vomite, numai sa scoata mizeria din gat, uneori reuseste, alteori nu. Rubomunyl merge direct pe streptococi, sunt 4 pliculete in cutie si ajunge pana la 35 de ron, tratamentul treb facut timp de 6 luni. Acum ce sa spun, speram sa scapam. La inceputul lui octombrie va fi a 6 a luna pe urma gata...abea astept, o sa las sa treaca vreo 2 saptamani sa ii fac exudate sa vedem. Multumesc lui Dumnezeu recent nu a mai avut nimic la ochisori, destul de des facea secretii ca si cum ar fi avut conjunctivita. Sa speram ca totul va fi bine. Daca ei sunt sanatosi restul va fi bine. Sanatate multa si ne mai auzim. Pupici
Kiki_Mic
Postat pe 19 August 2009 16:17
rybomunil eate un siropel ce contribuie intr-o oarecare masura la cresterea imunitatii... dar cel mai eficient ramane tot TRANSFER FACTOR,deoarece este 100% natural !!!!
silviu_m74
Postat pe 19 August 2009 16:33
rybomunil eate un siropel ce contribuie intr-o oarecare masura la cresterea imunitatii... dar cel mai eficient ramane tot TRANSFER FACTOR,deoarece este 100% natural !!!!
silviu_m74
Postat pe 19 August 2009 16:33
bine silviu cum spui tu, tu fa reclama in continuare, la mine sunt pliculete rubomunyl pe care i le dau special ptr streptococi. paaaaaaaaa
Kiki_Mic
Postat pe 20 August 2009 16:40
buna eve
trebia sa il puna sa si sufle intr-un aparat sa vada daca respira cum trebuie
,nu toate cabinetele au asa ceva...
de polipi de ce l-ai operat?are 5 ani?
eu am inteles ca pana la 5 nu se opereaza pentru ca se pot face la loc.............
noi am folosit NAZONEX si am scapat
va pupam
carmenn7
Postat pe 21 August 2009 13:12
din pacate nu ai inteles nimic... este optiunea ta de ai da rybomunil...eu prefer sa-i dau TRANSFER FACTOR deoarece este ceea ce foloseste natura de milioane de ani pentru a transfera informatii imune de la mama la nounascut,nu este nimic fabricat in laborator....dupa parerea mea este mai sanatos...dar fiecare cu parerile si optiunile sale...
silviu_m74
Postat pe 21 August 2009 17:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CRIZE LA COPIII DE 2 ,3 ANI 18 De la: 6 Ianuarie 2016 23:48
vand balansoar Primii Pasi 2 De la: kidz6000 13 Ianuarie 2010 00:32
a mai patit cineva asa? 4 De la: kidz001362 28 Noiembrie 2009 22:29
Alergic la aeru rece???? 1 De la: lumi_store 19 Decembrie 2009 17:20
Petreceri Aniversare! @ www.petrecereadincutie.ro 1 De la: Marcellino 12 Februarie 2010 02:40
Setari Cookie-uri