cum pacaliti copilul sa manance?

pentru ca fiecare mama s-a confruntat cu problema ca nu mananca copilul, propun mamelor victorioase in aceasta "batalie" sa scrie aici trucurile prin care au reusit sa faca copilul sa manace pana la urma. sau ce ingrediente "secrete", ce combinatii inedite folositi la mancare de iese asa buna de papa copilul singur si de buna voie. ca sa ne mai inspiram una de la alta.
Incep eu: la masa de pranz inafara de paine n-ar fi mancat nimic, asa ca l/am pacalit cu o coaja de paine pe care i-o inmuiam in mancarica si luam mancare cu ea (o foloseam practic ca pe o lingurita), lua si mancarea de pe ea, mai rodea un pic si din coaja (folosesc coaja de la fundul painii care e mai tare si nu se rupe asa usor). al meu are 8 dintisori.
a1_23
Postat pe 28 Noiembrie 2008 14:57
cand avea andrei vreo 7 luni (adica pe la inceputul diversificarii), nu ar fi mancat dar era fascinat de lingurita si castron, si ii dadeam sa se joace cu o lgt sau cu un castron gol si in timpul asta ii dadeam sa pape. Mai tarziu, cand iar nu mai voia, ii dadeam jucarii sau ii cantam, ii ziceam cum face fiecare animal (pisica, soricelul etc), si radea si manca (mare mancacios oricum niciodata nu a fost, mai mult de 100-150g hai sa zicem, nu a mancat la o masa niciodata )
. Iar pe urma , cand a mai crescut si nu mai accepta sa ii dau eu cu lingurita, iar ca sa manance el singur cu lingura nu putea fiindca ducea lg la gura cu fundul in sus si ii cadea mancarea din lg), i-am facut mancaricile ff groase, eventual mai puneam firimituri de paine in ele sa se ingroase, si ii puneam pe lingura lui mancarea lipita de lingura (lg rasa si mancarea bine lipita acolo, ca sa nu cada daca intorceam lg), si manca el sg, pe urma ii puneam iar mancare pe lg si manca el, de la mine nu mai vrea si noi si acum tot asa papam: el cu lingura si eu i-o umplu. Iar cand se mai plictiseste si pare ca nu mai vrea, ii dau niste apa si mai papa pe urma. Sau ii dau o cescuta ceva sa amestece (sau sa zornaie) in ea cu lingura lui de mancare (de ca si cum ar lua el mancarea din cescuta), si mai papa si asa (amesteca in ceasca, duce lg la gura, pe urma eu ii umplu iar eventual in timp ce sejoaca el cu lg in ceasca.
ruschita
Postat pe 2 Decembrie 2008 10:04
si a a mai avut o perioada cand nu voia sa ia din lingura, si atunci i-am dat cu degetul meu mancarea, si asa voia sa pape.
ruschita
Postat pe 2 Decembrie 2008 10:04
Da, in afara de luat mancarea pe o coaja de paine sau pe o felie de mar, am mai incercat mancare pe deget (! foarte gustos), dar mai ales jocuri si cantecele. Cu o sapca pe cap si cantand ca toate animalutele e distractiv pt bebe si casca guritza. Apoi nu se stie de ce, cand strig la tata sau la bunicu, mananca.
O alta metoda incercata: ne uitam la poze agatate pe pereti sau frigider si vedem: mami, tati si elektra, mai-mai; mai-mai. Cam asta e ritualul:)
Pofta buna.
PS: votati-ne si pe noi pt Mos Craciun. Poate va relaxeaza poezioara noastra http://www.piciulici.ro/concurs/participant/Mihaela-Zouridakis-644.html
manuKa
Postat pe 3 Decembrie 2008 02:17
eu asez cu noi la masa jucaria preferata din plus (in cazul nostru o albinuta, pe care o numim rita). o lingurita cu mancare primeste mihnea si o lingurita primeste rita. este foarte incantat ca mananca impreuna.
felideni
Postat pe 3 Decembrie 2008 23:56
Va rog poate cineva sa-mi trimita pe email rogozraluca@yahoo.co.uk retete pt bb sau un ghid pentru diversificare. Noi am inceput luni, la aproape 6 luni cu supica de morcov, telina, patrunjel....dar sunt in ceata, cat, cum...si pana ajung la pediatru vroiam sa ma documentez ca nu cumva sa gresesc. Eric e alimentat la san. Multumesc mult.
rogozraluca
Postat pe 4 Decembrie 2008 09:47
MIe mi-a zis la inceput : un morcov, un dovlecel, un cartof de 80 g si 70g vita = catitati pt 2 zile. Oricum, nu va manca tot....!
manuKa
Postat pe 4 Decembrie 2008 18:06
Secretul nr 1 este masa la program, eu asa procedez cu ambi copii
secretul nr 2 este masa in acelas loc la bucatarie- masa si scaunele separate
secretul nr 3 este nimic intre mese poate apa simpla
secretul nr 4 este nu abuz de paine eu le dau la felul doi atat
secretul nr 5 este fructe la masa de ora11 -digestie buna si foame pt masa de pranz.Combinatii culinare in functie de preferintele lor si copii au preferinte deci respectat fiecare.Mamici rabdare si programul face minuni-succes!
julita79
Postat pe 4 Decembrie 2008 18:17
Tudor 9 luni(pe 12 dec) -prima masa-ora07-30 lapte -200ml
-a 2 masa-ora11-fructe simple dupa preferinta(pere,mere,banane)
-a 3 masa-ora14-30 legume pasate cu carne (pui,vita, peste)
-a 4 masa-ora18 cereale,branza de vaci cu fructe,iaurt
-a 5 masa-ora20 lapte-200ml.

Ionut 2 ani si 4 luni(pe 24 dec)-aceleasi ore mancarea diferita (lapte simplu bea si el da 300ml)


Va pupam si pofta buna!
julita79
Postat pe 4 Decembrie 2008 18:33
SI SECRETUL NR 6 ESTE;;;;;;;;;;;;;RABDARE MULTA.....SI SA FII CALMA PT CA DACA ESTI AGITATA GANDINDU-TE CA NU VA MANCA TE VA SIMTI SI..GATA..CU MANCARICA
silviatatu
Postat pe 10 Martie 2009 14:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vaccinul de 1 an infarix penta si scaunul moale 31 De la: ruschita 22 Decembrie 2008 18:34
petreceri copii, loc de joaca 4 De la: garbo261705 29 Ianuarie 2012 12:33
Grupe de sange diferite la parinti 14 De la: lara 23 Iulie 2009 06:10
coaste deformate 1 De la: alina_gatlan 2 Martie 2009 15:32
despre obezitate 9 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 17:14
Setari Cookie-uri