diversificarea!

buna mamici,
voua v-a fost teama cand ati inceput diversificarea la bebici? al meu are 3 luni jumate si ne gandim la diversificare, usor usor, dar...am tot citit tot felul de articole, cartea mama si copilul, pe net si ma ingrozesc, mi-e teama de acea zi si nu stiu ce sa fac. In momentul de fata alaptez, dar am zis sa incep usor sa-i dau suc de morcov, mere. Voi cum ati procedat? cum au reactionat bebicii vostri? pana acum i-am dat numai baby drink, uneori combinat cu musetel sau menta dar nu mai vrea sa bea, probabil s-a saturat de acelasi gust, pana mergem la pediatra mai avem 2 saptamani si de aceea m-am gandit sa va cer voua sfatul. Astept sa-mi inpartasiti din experientele voastre si de ce nu sa invat si eu! multumesc.
aly_raz
Postat pe 15 Mai 2009 13:16
buna.... dak inca alaptezi nu te grabi cu diversificarea...la cei alaptati se incepe de la 6 luni la cei hraniti cu lapte formula se incepe de la 4 luni.... si incepi cu suc de morcov in prima zi 1-2 lingurite,in ziua 2 3-4 lingurite si tot asa, in saptamana urmatoare ii introduci si sucul de mar in acelari fel ca si cel de morcov, in sapt 3 suc de morcov cu mar pe asta dak bb le tolereaza bine ii poti da in biberon 50-60 ml si inlocuiesti masa de lapte de la ora 10 cu sucul... pe urma introduci supica mai intai doar zeama procedezi la fel ca si cu suculetul in prima zi 1-2 ling si tot asa.... pana ajungi sa inlocuiesti si masa de lapte de la ora 13-14....pooopici si sper ca ti-am fost de folos...
deliarebecca
Postat pe 15 Mai 2009 13:25
eu asa am procedat cu fetita mea si vreau sa-ti spun ca nu am avut probleme le-a primit foarte bine...si acum mai bea suculet la ora 10, supica papa la pranz cate un castronel plin.... dupa amiaza papa fructe ...seara la 19-20 papa mancare usoara in general o mamaliguta cu branzica, sau smantana...pooopicei dulci
deliarebecca
Postat pe 15 Mai 2009 13:28
MULTUMESC, cred ca nu ma voi grabi nici eu prea tare, mai ales ca mi-e si teama, vreau mai mult sa-i dau si altceva inafara de baby drinki pt ca nu-l mai vrea, ce ceai beti voi?
aly_raz
Postat pe 15 Mai 2009 13:53
buna....pai mai poti sa-i dai si ceai de chimen cu anason,baby calm,musetel...noi bem in fiecare zi alt ceiut ca suntem mofturoase....dar iti recomand cu toata increderea ceiutul de chimen si anason....cumperi de la farmacie si acasa le amesteci..si la 250 ml de apa fiarta pui o lingurita de amestec....asta ajuta si la colici....poopicei dulci
deliarebecca
Postat pe 15 Mai 2009 14:45
am ceaiuri in casa, le-am luat de la farmacia naturista, dar cu ce la indulcesti? cu zahar?
aly_raz
Postat pe 15 Mai 2009 15:14
buna...eu zic sa NU TE GRABESTI CU DIVERSIFICAREA!!! mai ales ca-l alaptezi inca. si eu am alaptat-o pe Bia si abia la 5 luni si jumatate am inceput. si eu am fost speriata,dar nu ai de ce. intai incepi cu suc de morcov sau mar..vezi ce-i place,le combini....o iei usor,usor,cate o lingurita,2. ai sa vezi ca nu e asa de greu.

eu la 5 luni am inceput sa-i pun in laptele de seara cate o masura sau 2 de cereale.

ceai bea de la 2 luni.eu ii dau milutea,de la milupta si babr drink.nu i-am pus niciodata zahar pana acum.

vb si cu medicul pediatru sa-ti faca un plan pt diversificare. mie asa mi-a facut si mi-a prins ff bine.plus ca acum ai net si te poti informa,citi....nu e asa de infricosator,ai sa vezi.mai greu e inceputul.

succes
horobeanu
Postat pe 15 Mai 2009 18:15
nu alina nu le indulcesti cu nimik... mai ales ca bb e mic... eu nici acum nu ii dau ceiutul indulcit.... doar de cateva ori i-am indulcit ceaiul de musetel deliei cu miere de salcam cand era constipata.....pana la varsta de 1 an nu ai voie sa ii dai miere si zahar.....eu am vb cu pediatrul deliei dupa varsta de 1 anisor dak e musai sa ii dau miere si mi-a spus ca nu ..cu cat ii dau mai tarziu cu atat mai bine ...poopicei dulci si somnik pufos....
deliarebecca
Postat pe 15 Mai 2009 21:39
multumesc fetelor, asa am sa fac, nu i-am indulcit ceaiul pt ca e deja dulce si cu diversificarea mai asteptam, am inceput doar cu putin suc de morcov si reactioneaza bine. Multumesc.
aly_raz
Postat pe 17 Mai 2009 13:55
dragi mamici, a trecut deja ceva timp, bebe al meu implineste astazi 7 luni. Am trecut si pe mancarica de la 5 luni, acum vreau sa-i dau ananas, oare am voie? nu prea am gasit nimic legat de acest fruct si am uitat sa intrebam pediatrul, voi ce parere aveti? (mie imi place foarte mult si vreau sa-i dau si lui) multumim!
aly_raz
Postat pe 5 Septembrie 2009 13:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
daca mama are serviciu si tata nu poate lucra 5 De la: jitaruandreea 15 Noiembrie 2008 13:02
de unde pot cumpara o pompa pentru alaptat? 9 De la: garbo_381025 9 Septembrie 2013 08:55
Foto Video Trash The Dress, Poezia asezata in rama 1 De la: eunescu 10 Noiembrie 2009 13:02
Mamici din cluj puteti sa ma sfatuiti? 1 De la: tundemaci 14 Martie 2010 15:51
mamici din craiova 7 De la: iasomia 14 Iulie 2010 17:57
Setari Cookie-uri