mancarea pe timpul verii

Buna ziua mamici, am nevoie de un sfat ...sau de niste ideei de mancare pentru baietelul meu care are 1 an si 4 luni. De cand s a incalzit afara a inceput sa manance tot mai putin si eu gatesc in fiecare zi altceva ..supe ciorbe , tocanite si nu reusesc sa i dau decat cateva lingurite .Mananca iaurtel si fructe cu biscuiti , si lapte bineinteles .Dar trebuie sa manance si el putina carne ..pui ,ficatel sau peste .........nu mai am idee cum sa incerc sa l fac sa manance sau ce sa incerc sa gatesc ca sa-i placa .Daca vi se pare "prosteasca" intrebarea scuze , dar ...crede-ti ca este de ajuns cateva lingurite de ciorba pe zi , un iaurtel si ceva fructe ...?? Copilasii vostii ce mananca si cam cat acum pe timpul verii?/Multumesc anticipat pentru raspunsuri .
amelia_kidz
Postat pe 12 Iunie 2010 13:27
Nu te ingrijora...pe caldura asta nici noi nu prea avem pofta de mancare.
Acum sunt bune cat mai multe fructe,iaurt,salate de legume prin care poti sa pui si carnita fiarta.
Ciorbita sau supita poate sa o refuze ziua daca e calda,fiind f cald afara.
Cel putin al meu ziua nu papa nicio mancarica calda,tot vrea sa fie la temperatura camerei.
bau
Postat pe 12 Iunie 2010 13:39
stiu ca nu-i usor dar mentine o temperatura cat mai scazuta in casa si gateste mancaruri care pot fi consumate si la temperatura camerei; de ex. ciorbita de pui slaba, orez, dovlecei umpluti cu carne de pui. nu-mi mai vin idei acum
nicoletta_kidz
Postat pe 12 Iunie 2010 23:47
branza cu smantana si cu rosii, ciorbite reci (adica nu calde), iaurturi, snitele tot asa la temperatura camerei daca vrei neaparat carnita, ceaiuri, compoturi, fructe multe, piure de cartofi, fasole verde, ...

poti sa faci mancarea mai atractiva daca ii dai forme amuzante: pe o farfurie faci un cap cu nas , ochi , gura (capul sa fie de orez, ochii de boabe de strugure sau cirese, parul de felii de portocala, etc - e un exemplu. gasesti tu cum si ce sa faci sa fie interesant ca aspect si sa ii atraga sa pape)

uite mai citisem undeva ca ii pui mancarea in farfurie si pui prin mancare (nu ingropi, doar "platezi") niste animalute de jucarie mici-mici, astfekl incat dupa ce papa sa ramana cu animalutele. sa trebuiasca sa manance ca sa ajunga la ele, ceva de genul.
pinicuta_
Postat pe 14 Iunie 2010 10:01
sau poti sa ii dai multe preparate pe baza de lapte (eventual lapte praf din ala imbogatit cu fier si vitamine): orez cu lapte, gris cu lapte, lapte de pasare etc....
pinicuta_
Postat pe 14 Iunie 2010 10:03
noi cand era el mic-mic si nu mai manca in toiul verii, l-am dus la moeciu (unde era racoare si bine) si imediat i-a revenit apetitul.
pinicuta_
Postat pe 14 Iunie 2010 10:04
Multumesc pentru sugestii, sper sa reusesc sa i dau cat de cat sa pape ce ii trebuie.Este bine ca mananca iaurtel ..simplu ..si fructe .Am bagat de seama ca i s a umflat si gingia jos in locul caninului..si cred ca si de aici este faza cu mancarea .
amelia_kidz
Postat pe 14 Iunie 2010 11:51
a, clar! combinatia bomba:dintele si caldura
pinicuta_
Postat pe 14 Iunie 2010 11:52
Pinicuta, cum faci snitelele? Eu pana acum am evitat sa-i dau mancaruri prajite in ulei. I-am mai facut piftelute dar in cuptor.
nicoletta_kidz
Postat pe 15 Iunie 2010 15:46
in ulei le fac, dar avem aproape 3 ani
pinicuta_
Postat pe 15 Iunie 2010 15:48
Sunteti mari!! Noi mai asteptam putin. Totusi trebuie sa recunosc ca atunci cand fac eu oua ochiuri ii dau si Mariei putin pt ca-i plac foarte mult. Petru ea fac ou fie la cuptor fie in apa clocotita. Pupici!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 16 Iunie 2010 13:21
salate si fructe.
caasandra
Postat pe 16 Iunie 2010 20:27
aleho, aici e pt copii deci te depaseste domeniul, lasa fetele ca stiu ele ce vorbesc.
nelly05
Postat pe 16 Iunie 2010 20:29
Eu v-am zis ca nu rezista sa nu dea sfaturi. Urmeaza Irina.
Doara
Postat pe 16 Iunie 2010 20:30
apare imediat
nelly05
Postat pe 16 Iunie 2010 20:31
Nu trebuie fortat sa manance pentru ca face anorexie nervoasa...adica,cand va vedea mancarea o va refuza sistematic !!! Laptele ,derivatele lui{iaurt,branza dulce )sunt foarte bine tolerate,apoi pireul de fructe si in general putina carne pentru a nu-i obosi ficatelul de mic !!! Orice mancare se da la inceput,cate putin,chiar daca copilul primeste cu placere !!! Supele strecurate ,sucuri de mere,portocale sunt foarte bune pe perioada verii pentru hidratare,dar atentie la masura !!! Sa va traiasca copilasii si sa va bucurati de ei !!!
garbo115329_camy
Postat pe 1 Iulie 2010 09:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 1 De la: dany_remy73 23 Decembrie 2008 11:27
cumva cresteti copii sa ajunga inteligenti 79 De la: moniq_ 2 Iulie 2010 10:33
buna mamici 2 De la: raluca08 2 Noiembrie 2009 15:50
homeopate 3 De la: carla 31 August 2009 16:18
salut 65 De la: anaROBERT 5 Martie 2010 12:24
Setari Cookie-uri