Mamici nu prea tinere

Mamici nu prea tinere
mary_tvg
Postat pe 27 Martie 2008 23:56
Sunt o mamica din Iasi si am nascut primul meu copil la varsta de 38 de ani. Am nascut prin cezariana un baiat sanatos de 3,9 kg si 54 cm. Pe perioada sarcinii am avut greturi putine si usoare iar incepand cu luna a 5-a am avut picioarele umflate. Pe la 8 luni de sarcina mi s-a spus ca am diabet gestational dar in urma analizelor nu s-a confirmat cu exactitate (am facut un test de glicemie provocata - o analiza mi-a iesit in limite normale iar ce-a de-a doua a iesit un pic depasita peste limita iar dr mi-a spus ca nu-mi poate da un diagnostic exact deoarece amandoua analizele ar fi trebuit sa fie la fel). Acum sunt o mamica fericita alaturi de familie. Am asteptat mult copilul acesta, aproximativ 5 ani din care 3 ani cu tratament. As vrea ca noi toti sa cunoastem prin intermediul acestui site mamici primipare nu prea tinere si sa ne povesteasca putin din viata lor.
mary_tvg
Postat pe 28 Martie 2008 00:10
Da?M-am uitat la profilul tau si spui ca ai 28 de ani..nu 38!
simion_adriana
Postat pe 31 Martie 2008 16:56
Da Simiion_adriana...multumesc pentru sesizare...am corectat si acum pare bine. A fost strecurata o greseala.
mary_tvg
Postat pe 31 Martie 2008 23:38

Felicitari ca ati reusit sa aveti un copil sanatos si voinic! Va doresc multa sanatate si..rabdare !
Dana M .

Postat pe 7 Aprilie 2008 15:51
O poveste asemanatoare am si eu. Am nascut la 38 de ani dupa 5 ani de asteptare(pierdeam sarcinile) , am un baietel de 2 ani ( acum am 40 de ani) - sanatos frumos si destept! Cred ca fiecare mamica isi lauda puiul. Nu ma simnt batrina si suntem f. fericiti! Va urez sanatate!
danarosca07
Postat pe 9 Aprilie 2008 20:16
oau fetee si mie mi se parea ca is cam batrana la 28 sa am un copil..si ca trebuia sa il fac mai devreme.....deci poti fi considerata tananra....
tudor_claudia
Postat pe 19 Iulie 2008 16:01
ceau mamicilor,eu am nascut la 37 de ani dupa 13 ani de asteptari,am gasit cam tarziu un medic care sa imi faca o histerosopie,iar la 6 luni dupa sa raman insarcinata,am avut o sarcina forte linistita(in afara analizelor care m-au speriat am facut amniocenteza,am avut anticorpi),fara greturi si altele,am nascut normal,dar la 8 luni si 1 saptamana un baietel de 3.300 si 51 de cm,sanatos si cuminte,va transmit multa sanatate voua si bebelusilor vostri
cristian_kidz
Postat pe 20 Iulie 2008 15:17
Am 41 de ani si-mi mai doresc un copil! Oare nu-i cam tarziu? Mai este cineva care a avut curaj sa faca inca un copil dupa 40 de ani?
danarosca07
Postat pe 22 Iulie 2008 19:30
Da, cred ca se poate. Eu cunosc pe cineva care la 43 de ani a nascut primul copil si nu a avut probleme de sanatate si nici copilul. Acum depinde si de conditia fizica si psihica (cu cat inaintezi in varsta iti pierzi rabdarea mai usor) a fiecaruia. Probabil e mult mai usor pentru mamicile care au deja copii, sa nasca si dupa varsta de 40 de ani.
mary_tvg
Postat pe 24 Iulie 2008 18:32
Eu voi implnii 35 de ani in decembrie! putin dupa ce o sa se nasca primul meu bebelus! nu simt ca a venit tarziu bebelusul! e prima oara cand am ramas insarcinata, nu am avut probleme de sanatate sau de fertilitate ... cred ca Dumnezeu acum a crezut de cuviinta ca sunt pregatita sa am bebelus, doar atat! Daca as fi ramas insarcinata la 22 de ani atunci as fi avut bebe! gresesc ca nu ma consider ... prea mare?! adica nu simt sa ma incadrez la "mamici nu prea tinere" , dar am intrat sa scriu fiindca am citit ce a scris tudor_claudia si ea are numai 28 de ani! am luat-o pe aratura?? unde mai pui ca simt eu asa, ca peste vreo doi ani o sa am si o fetita! numai bine tuturor!
elanicol
Postat pe 24 Iulie 2008 21:01
Si eu am avut cam aceeasi soarta am nascut un baietel de 3.900 kg,55 cm,prin cezariana si dupa 7 ani de asteptari dar am reusit numai prin FIV.Am un baietel fooaarte frumos sanatos si destept si nu o spun ca e al meu e un adevar.Nu ma simt deloc batrana - eu cred ca e mai bine sa ai copil atunci cand esti mai "coapta"este mult mai bine si pentru copil si pentru parinti.Am auzit ca ,copii nascuti la o varsta mai inaintata sunt mai inteligenti - eu cred ca se datoreaza faptului ca parintii sunt mult mai constienti de responsabilitatea de a fi parinte de modul cum trebuie educat de modul cum trebuie abordata orice problema a copilului.Poate daca l-as fi avut la 20 si ceva de ani as fi avut alta mentalitate poate l-as fi batut,poate cariera era pe primul loc si el sau familia pe al doilea dar la 37 nimic nu e mai important decat el si familia mea si cea mai mare INVESTITIE a unui om este aceea de a investi in copil.Iti doresc ceea ce imi doresc si mie pa
garbo053150
Postat pe 30 Iulie 2008 20:55
Cred ca ai virsta pe care o simti.
Si da, cunost pe cineva care a nascut primul copil la 45 de ani si sunt amindoi mai mult decit perfecti.Desigur, cred ca ar fii bine sa fii mai tinar doar pentru ca sa ai mai mult timp de a te bucura de copiii tai, dar cum azi la 70 de ani esti considerat inca tinar....
sweet_danielle2006
Postat pe 13 August 2008 19:58
Eu am nascut-o pe Maya, primul meu copil la 32 de ani. Acum a implinit 1 anisoar si...tare mi-ar mai place unul. Trebuie sa-l conving si pe sotul meu
msh2007
Postat pe 24 August 2008 12:57
VA FELICIT PT CURAJ
eu am 31 si un bebe de 3 ani si 10 luni
asmai vrea unul si ..poate la 36, mai am de facut cate ceva
daca ma simt tanara si iubitoare il voi face
nu pt mine cat pt misu, trebe sa aiba un prieten in viata ,
si ce e mai bun decat un frate
monique1977_kidz
Postat pe 9 Noiembrie 2008 08:15
Buna, tuturor.Ma bucur ca existati.Ma numesc Gabriela si am un inger de fata , pe care Dumnezeu la trimis catre mine la varsta de 35 de ani. Pot spune ca am avut o sarcina extra ordinar de usoara,fara greturi si pofte.Am avut doar somnolenta,atat.Am nascut prin cezariana la recomandarea medicului,cu toate ca dilatarea si contractiile se aflau in parametrii normali."Exista riscuri datorate varstei" spunea el.Totul a decurs normal,Anamaria o cheama si are 2 ani si 5 luni acum,si nu am avut-o NICIODATA bolnava sa zaca.Doar nasul putin cu "apa" cum spune ea.Singura noastra problema este "titi",nu o pot intarca .
Doresc sa ii fac cat mai repede un fratior sau o surioara,dar cred ca datorita alaptatului nu s-a intamplat pana acum nimic. , .Va pupam si sigur ca o sa ne mai auzim.Copilul este o minune oricand apare, mi-au trebuit 35 de ani sa aflu acest lucru.Si la 40 de ani nu m-i se pare tarziu. Va iubim si pe curand.........
dili
Postat pe 10 Noiembrie 2008 07:30
eu am nascut la 40 de ani si o luna. Si este super. Am acum o printesa de 4 luni si jumatate, zambareata, sanatoasa si nu ma mai satur sa stau cu ea chiar daca mai plange, chiar daca a avut colici groaznice pana la 3 luni, eu o iubesc din tot sufletul. Copilul trebuie facut cand poti si cand e sa fie.
malinam
Postat pe 10 Noiembrie 2008 09:10
Salutare!
Am, 39 ani (ii voi implini in ianurie 2009) si am trei baieti cucuieti: unul de 16 ani, unul de 9 ani si unul de 1an si 5 luni; deci am nascut la 23 ani, la 29 ani si la (aproape) 38 de ani
Sunt foarte mandra de mine si nu pot spune ca pot face vreo diferenta in legatura cu varsta, doar ca acum la al treilea am mai multa experienta si nu ma mai sperii asa din orice; am Rh negativ (sotul pozitiv)si nu mi-a fost nici un moment teama de acest lucru; cand am mers la medicul meu ginecolog mi-a dat sa fac o caruta de analize in ideea ca dupa 35 ani pot aparea tot felul de malformatii, sindromul Down etc dar am refuzat sa dau banii pe analizele astea fiindca am fost hotarata sa am copilull indiferent cum ar fi, mai ales ca pe al doilea l-am facut dupa anumite tratamente;
Cunosc pe cineva care a nascut la 43 de ani al 6-lea copil, are Rh negativ dar are niste copii perfect sanatosi si draguti si ...destepti
Asa ca..........curaj si la treaba si sa auzim de bine!
Nelafilip
Postat pe 14 Noiembrie 2008 14:41
Am 39 de ani si sunt insarcinata,..., cu tripleti, in 6 saptamani. Doresc din tot sufletul sa duc cu bine sarcina la bun sfarsit. Am nevoie de un medic bun, uman care sa ma monitorizeze si cu care sa nasc.
mnnicol
Postat pe 19 Noiembrie 2008 10:36
Buna draga viitore mamica de tripleti,

Iti pot recomanda o doctorita minunata, dar asta daca esti din Bucuresti. Este doctorita cu care am nascut eu si pot spune ca nu am intalnit om mai minunat ca ea, ma refer la cadre medicale, care stim bine cum sunt. Daca vrei da-mi de stire si o sa te pun in legatura cu ea, o sa-ti dau nr de tel, si o sa vb pe e-mail ca sa-ti dau toate datele. In rest ce sa-ti zic, decat sa ai sarcina usoara si sa o duci la bun sfarsit si sa nasti trei minuni sanatoase si frumoase, care sa-ti umple sufletul si viata de bucurie.

Te pupam dulce, eu si fetita mea
cristinaschatz
Postat pe 19 Noiembrie 2008 20:34
Multumesc mult pentru sustinere si urari, Anita_Maria.
Ai o scumpete de fetita, sa fie sanatoasa si sa-ti aduca numai bucurii.
Sunt din Bucuresti. Astept un semnal de la tine pe miunistorn@yahoo.com

Te pupam si-ti uram o zi buna,
Nicol si cei 3 muschetari
mnnicol
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:42
Salutare mnnicol!
uau, esti super de super! zilele trecute am vazut pe cineva cu un carut de tripleti! probabil era bunica ca mamica nu putea fi, m-am uitat lung si am admirat frumusetea care trecea prin fata ochilor mei; iti doresc multa sanatate, sa duci sarcina cu bine pana la sfarsit si sa-ti dea Dumnezeu multa multa rabdarica, ca o sa ai nevoie
Ai pe cineva care sa te ajute? macar pentru inceput........
Nelafilip
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:48
Buna Nela Filip,
Multumesc pentru urari.
Pentru inceput, probabil, ma vor ajuta: sotul, mama si soacra.
Oricum va trebui sa ma mut la parinti, undeva langa Ploiesti, la curte, chiar daca nu am conditiile de aici, dar nu voi avea incotro. Aici stau intr-un apartament cu 2 cam., cu soacra.

O zi buna,
Nicol si cei 3 muschetari
mnnicol
Postat pe 21 Noiembrie 2008 08:48
Buna viitoare mamicuta de muschetari,

Am trimis un e-mail pe adresa ta cu mii de scuze ca nu am vazut pana azi mesajul tau. Sper din suflet ca esti bine si ca cei trei muschetari nu te obosesc inca prea mult.

Te pupic dulce si ai grija de voi
cristinaschatz
Postat pe 26 Noiembrie 2008 14:36
in ianuarie fac 33 de ani si am o bebelina de 2 luni ,priul copil nu stiu daca sint la categoria ,,nu asa de tinere,,dar stiu ca am nascut o greu, doctorita ia spus sotului care a asistat la nastere ca nu mai credea ca reusesc , bebelina avea 51 cm 3340, nastere naturala...nu am ramas greu insarcinata, dupa vreo 13 ani de pastile nu am luat 2 luni ca am facut un tratament , siii..... surpriza
vivi23ro
Postat pe 8 Decembrie 2008 08:43
Buna fetelor!Am 37 de ani si un baietel de 3luni si jumatate dupa foarte multi ani de asteptari.Este un iubitel !Nu ma simt deloc batrana chiar cred ca pot concura mamicile mai tinere .Va pup si sper sa mai vb.I.D. ul meu este catalinao2001@yahoo.com.Mult noroc prietenei noastre cu tripleti esti tare!
emi16
Postat pe 12 Ianuarie 2009 17:10
daca la 28 de ani sunteti batrane pentru copii eu ce sa mai zic ca am nascut la 34 de ani?????
roxana_2003
Postat pe 13 Februarie 2009 20:09
felicitari mamicilor sunteti de admirat chiar daca nu am decat 29 de ani am asteptat 5 ani sa vina puiutul va doresc multa sanatate la bebici si toata puterea din lume sa-i cresteti mari si frumosi.
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Februarie 2009 13:58
Buna,doamnelor!Am ramas impresionata nu prea placut de cele ce-am citit pe topicul asta.Si eu sunt o mama''nu prea tanara'',cum a deschis cineva subiectul si sunt mandra de baietelul meu si de mine insami!L-am avut la 39 de ani,iar acum are 2 ani si jumatate.Sarcina afost normala,l-am nascut prin cezariana.Asa s-a intamplat in familia mea ca s-a repetat istoria,pt ca si mama m-a avut la exact aceeasi varsta.Nu gasesc ca e vreo rusine sau ca ar deranja pe cineva cand am hotarat eu sa am copilul sau cand mi l-a dat Dumnezeu.Mai era o doamna,nu-i dau numele,care spunea(putina lipsa de delicatete,dupa parerea mea!)care spunea ca ea,la28 de ani se considera batrana sa aibe un copil.Numai poporul asta e atat de moralist si,doamne,ce ne mai pasa de gura lumii,de gura vecinilor!Se produce asa un cerc vicios din care nu putem iesi nici intr-o suta de ani.Ne intereseaza intr-un mod rau ce zice lumea.La noi sunt persoane care se uita pe gaura cheii sa vada cine e?,cu cine?,ce are in mana?,de ce?,etc.Asa si cu nunta,nasterea,inmormantarea.La cele mai importante evenimente din viata omului sunt cele mai mari barfe.Si varsta nu putea sa scape barfei nationale.Daca cineva are copil la 35 de ani,la noi in tara e batrana.La 38-39 deja e chiar nerusinare!Din fericire pt mine nu mi s-a intamplat mie sa aud asemenea comentarii,ca nu eram in tara pe perioada sarcinii(ca sigur as fi auzit!),dar cunostinte de ale mele au avut parte de vorbe destul de urate din partea rudelor si ale vecinilor.Auzi?Pai de ce-i interesa la ce varsta am eu copilul?Peste hotare nu e asa.Sigur ca sunt riscuri,le stim(suntem in mileniul 3),dar medicina a evoluat,nu mai suntam in evul mediu.Alaturi de un medic bun putem duce la bun sfarsit sarcina.Am cunoscut personal doamne din U.K.,Din Africa de Sud,Olanda care au avut copiii la 39-40 si chiar la 45 de ani.important e sa fie sanatosi amandoi,nu?Nu la ce varsta ''indraznesc''eu sa am copilul.Asa ca,doamnelor,fara probleme,daca doriti sa mai aveti un copil si sanatatea va permite,cu ajutorul unui medic bun,ce mai asteptati?Barfele vecinilor va opresc?E viata dvs,doamnelor!Va imbratisez!Vreau sa salut si eu pe doamna care are tripleti,s-o felicit si sa-i urez mult curaj si multa sanatate pt ea si bebei!
davinti
Postat pe 9 Martie 2009 20:33
Buna Dana,
Iti multumesc pentru urari si sunt de acord cu cele afirmate de tine.
Cu aceasta acazie, va aduc la cunostinta si ultimile noutati. Saptamana trecuta am facut ecografia 4D.
Totul este OK!.
Sunt 2 fetite si un baietel, fiecare in placenta lui, dezvoltati toti 3 armonios.
Recunosc ca am avute emotii la fiecare organ investigat, la fiecare degetel innumarat.
Acum sunt in 23 sapt. si am un tel: sa duc sarcina pana la 9 luni, cu ajutorul lui Dumnezeu.

O zi buna,
Nicol si cei 3 muschetari


mnnicol
Postat pe 10 Martie 2009 15:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mamici din Cluj-Napoca 82 De la: felideni 3 Decembrie 2013 13:29
luare in spatiu 1 De la: garbo_467352 20 Mai 2017 00:57
sunet ciudat ca un horcait 5 De la: vitan 20 Iulie 2010 12:30
bona 1 De la: kidz006825 11 Februarie 2010 02:42
sa incep diversificarea???? 6 De la: mihamicuta 9 Ianuarie 2009 14:36
Setari Cookie-uri