DESPRE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

Pentru Elanicol ! am mai avut intrebari si multumesc pentru raspunsuri nu stiu cum reusesti Acum mai am o intrebare daca pot sa-mi dai un sfat.sunt pfa si nu stiu ce sa fac ,sa merg mai departe ca pfa fara activitate(conlabilul ma asigurat ca se poate )sau sa ma "angajeze" o cunostiinta si sa platesc eu dupa mine.Doresc un bebe si vreau sa am 12 luni de continuitate c sa primesc banii.multumesc anticipat!Te pup si iti doresc sanatate si tie si lui Cosminel
Llaura
Postat pe 22 Octombrie 2008 13:36
Raspuns pentru Any
Felicitari pentru sarcina draga Any! sfatul meu este sa intrii in concediu de risc maternal! ma mir ca nu ti-a recomandat deja acest lucru medicul ginecolog care te are in grija! si lunile in care ai concediu medical fac parte din perioada celor 12 luni necesare pentru a beneficia de concediu crestere copil! e in regula!
toata sarcina poti sta in concediu medical, daca sunt probleme! si asta nu constituie un impediment pentru a beneficia de ICC!
Iti doresc multa sanatate si sarcina usoara!
elanicol
Postat pe 23 Octombrie 2008 09:04
Da Floriban! puiutul meu e destul de activ noaptea, ba chiar mai activ decat ziua! dar nu ma deranjeaza! obisnuim sa ne jucam! eu bat usor cu degetele burtica si el imi raspunde, sau invers, el da un ghiont si pana nu-i raspund sta nemiscat, apoi iar da un ghiont!
Nu, nu imi e greu sa ma misc, sotul meu uneori da sa ma mai ajute, dar nu am nevoie, ma intorc singura! la baie merg cam la doua ore, uneori la o ora si jumatate (consum multa apa), dar e ok, norocul meu ca adorm repede! asa ca dimineata sunt odihnita!
E o perioada minunata sarcina, daca se intampla sa fii sanatos si sarcina nu e cu probleme! asta le doresc tuturor gravidutelor!
elanicol
Postat pe 23 Octombrie 2008 09:26
Raspuns pentru Laura
Daca mergi in continuare cu PFA fara activitate, nu ai venituri supuse impozitarii, dupa mintea mea cred ca nu ai indeplinii conditiile pentru a beneficia de ICC! nu contrazic ce ti-a spus contabilul! dar legea e lege si se aplica la fel pentru toata lumea!
Sfatul meu e sa fii angajata cu contract de munca! daca ai aceasta posibilitate, e cea mai sigura cale de a beneficia de ICC! mult noroc!

De descurcat ma descurc, nu e mare lucru, pana la urma trebuie sa iti cunosti cat se poate de bine meseria! asa gandesc! am inca multe de invatat, dar imi dau silinta sa fac treaba buna!
Multumesc frumos pentru urari! si Cosminel iti multumeste! pupici!


elanicol
Postat pe 23 Octombrie 2008 09:32
Draga boaba cei 85% se aplica la salariul net si intr-adevar vei beneficia si tu de aceasta lege intru-cat de la 1 ianuarie 2009 se primeste fie 85%din media ultimelor 12 luni lucrate(salariul net) fie 600 ron. Fiecare mamica poate opta pentru varianta avantajoasa pentru ea. Sper ca te-am lamurit. Chestia cu salariul net a lamurit-o Lavinia Sandru- initiatoarea legii.
DEEITA
Postat pe 23 Octombrie 2008 20:47
Buna,am si eu o intrebare pt elanicol....Am lucrat 6 luni intr-o firma,de unde am demisionat,iar pana am gasit altceva, a trecut o luna,deci o luna in care nu am fost angajata....Intrebarea este daca cele 6 luni se mai iau in considerare sau tre sa fie 12 luni fara intrerupere.......A!Si mentionez ca peste tot mi s-a zis ca nu se mai face carte de munca,deci nu am decat un contract incheiat intre mine si firma si o adeverinta de la ei,cum ca in tot acel timp au fost platite toate darile la stat....Astept raspunsul tau,iti multumesc anticipat si o zi cat mai buna tuturor!
exclusiv_eu
Postat pe 27 Octombrie 2008 10:56
Buna ziua mamici. Sunt noua pe acest forum si ma bucur enorm ca v-am gasit pt. ca am si eu unele nelamuriri si vad ca sunteti bine informate (spre deosebire de mine )
Sunt in saptamana 28 si data probabila a nasterii este pe 28 ianuarie 2009 deci voi "beneficia" de noua lege pt. indemnizatia de crestere a copilului. Intrebarea mea este daca poate intra sotul meu in concediu de materniatate si sa beneficieze de cei 85 % .
Astept raspuns si va multumesc !
inca
Postat pe 27 Octombrie 2008 12:26
buna. am si eu o intrebare pt elanicol
de la 1 ian 2009 alocatia de 200 ron va ramane aceeasi indiferent de indemnizatie(85 % din sal sau 600 ron)?
pisycutz
Postat pe 27 Octombrie 2008 17:07

Raspuns pentru exclusiv_eu
Pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil trebuie sa ai 12 luni consecutive de venituri supuse impozitarii! chiar daca lunile nu sunt complete! din ce mi-a scris tu nu am inteles clar cand ai demisionat si cu ce data te-ai angajat! adica luna pauza e completa, aceeasi luna, sau e o perioada de 30 de zile in decursul a doua luni??! sunt doua situatii diferite! daca pauza este pe parcursul a doua luni, inseamna ca ai continuitate, in sensul ca pt fiecare luna ai realizat venituri supuse impozitarii, in acest caz e in regula! problema este daca ai avut o pauza de genul 01 iulie-31 iulie de exemplu! e o luna de la cap la coada si in acest caz nu indeplinesti conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil pana la varsta de doi ani!

Carti de munca se intocmesc in continuare (am mereu noi angajati care nu au mai lucrat si le intocmesc carnete de munca)! dar nu e o problema daca nu ti-au completat, important este sa ai contract de munca! adeverinta cu perioada lucrata - eliberata in loc de carnet de munca - iti va fi de ajutor la dosarul de pensie!
O zi minunata!
elanicol
Postat pe 28 Octombrie 2008 08:46
Raspuns pentru Inca
Buna dimineata!
Da, beneficiezi de noua lege! la fel cum vor beneficia si mamicile care au nascut sau vor naste pana la sfarsitul anului! cele care deja suntin concediu crestere copil, daca e mai avantajoasa noua lege, de la 1 ian 2009 vor putea solicita aplicarea legii si in cazul lor, din pacate nu se acorda retroactiv, ci doar pentru perioada de crestere copil ramasa, adica de la 01 ian 2009 incolo!
Si da, poate beneficia de acest drept sotul tau!
elanicol
Postat pe 28 Octombrie 2008 08:51
Multumesc mult Elanicol ,perioada a fost 20 -pana in 8 urmatoarea luna,deci am inteles ideea:) Multumesc de raspuns!O zi bunaa!
exclusiv_eu
Postat pe 28 Octombrie 2008 09:12
multumesc pt raspuns elanicol !
inca
Postat pe 28 Octombrie 2008 12:26
Buna, tuturor!As avea nevoie de cateva indrumari pentru ca sunt tare incurcata Asadar, Elanicol, pls help! Sunt insarcinata in saptamana a 9a, am 25 de ani, am absolvit fac si am lucrat timp de un an si 1 luna. Pe data de 4 oct mi am dat demisia, dar sefa mea nu a actionat foarte repede si nu mi a inchis cartea de munca...mai mult s-a gandit ca ma baga in somaj pentru a-mi face o favoare(lucru pe care mi l-a spus in data de 28 oct).AM PIERDUT O LUNA DE COTIZATIE?Din somaj ( care este de 6 luni dupa cate am inteles...pentru ca am lucrat un an...sau se pun la socoteala si anii de fac?)pot beneficia de concediu prenatal?dar de indemnizatia de crestere a copilului tinand cont de zilele care au trecut pana la a beneficia de somaj?Ce trebuie sa fac efectiv din momentul acesta ?mai precis sunt in stadiul in care abia imi depun actele pentru somaj..nu stiu cat dureaza toate aceste demersuri...cei care stiu va rog mult invatati-ma pe ce drum trebuie sa merg.Multumesc anticipat.
cristina_valcu
Postat pe 28 Octombrie 2008 15:43
Salutare!
eu sunt noua pe forum si as vrea un raspuns la o intrebare!
In acest moment lucrez, am carte de munca, deci voi primi indemnizatie!
Problema este daca voi mai putea continua activitatea de traducator autorizat - PFA in perioada concediului maternal sau trebuie sa suspend aceasta activitate dupa ce nasc?
Va multumesc!!!
Fiona_kidz
Postat pe 30 Octombrie 2008 10:20
Nu Fiona, nu vei putea beneficia de indemnizatie daca ai si alte venituri in perioada concediului de crestere copil. Ori indemnizatie, ori venit separat.
kmi_22
Postat pe 30 Octombrie 2008 16:09
Buna. As avea si eu o intrebare in legatura cu acest subiect. Lucrez la o firma de 8 luni cu carte de munca, pe care am trecut tot salariul. In cazul in care m-as face PFA si cartea de munca ar ramane tot la firma unde lucrez ( in care se va trece salariul minim pe economie, deci firma imi va plati cotizatia la somaj, sanatate) iar eu doar impozitul de 16%, pot beneficia de indemnizatia de crestere copil de 85% de la 1 ian 2008, avand in vedere ca salariul meu se va compune din doua parti: ce e in cartea de munca si ce rezulta din contractul de prestari servciii ca PFA? Sau voi lua 85% din sal din cartea de munca? Multumesc, toate cele bune.
SUFLETICA2
Postat pe 31 Octombrie 2008 01:11
buna, eu sunt intr-o situatie mai speciala si m-as bucura sa imi poata raspunde cineva. eu sunt in concediu ingrijire copil cu handicap de la 3 la 7 ani,fiind platita de directia de munca -dmssf- adica aceeasi situatie ca si pana la 2 ani. sunt insarcinata in 4 luni si voi naste spre sfarsitul lui martie.nu stiu nici in ce situatie ma incadrez, ce acte trebuie depuse sau daca trebuie depuse inainte de nastere in cazul in care optez pt indemnizatia pt cel de-al doilea copil... am sunat la biroul special unde mi s-a spus ca pana la 01.01.2009 nu se poate spune nimic,abia atunci apar normele. dar sa stau in incertitudine 3 luni e cam mult , macar asa sa-mi fac o idee despre ce voi avea.multumesc mult
crisdd77
Postat pe 31 Octombrie 2008 13:11
Buna,
Sunt noua pe aici si am o mare problema .
Sunt insarcinata in 5 luni si jumatate, voi naste undeva pe la jumatatea lui februarie 2009. In prezent sunt angajata la o firma cu contract de munca din data de 11.06. 2008. Inainte de aceasta angajare am lucrat la o alta firma si am o intrerupere pe cartea de munca pe perioada 07.04.2008-11.06.2008.
Din cate am inteles nu pot beneficia de indemnizatia pt crestere a copilului, pt ca nu se fac 12 luni de cotizare pana la data nasterii.
Anul acesta am terminat si facultatea si mi-am luat licenta pe data de 14 iulie.
Acum sunt la master in anul 1, ma ajuta cu ceva licenta luata sau faptul ca inca sunt la scoala ca masterand in acordrea cestei indemnizatii?
Va rog daca cineva stie sa-mi raspunda sa o faca.
Multumesc.
Roxiana
Postat pe 31 Octombrie 2008 14:52
fetelor....s-a propus cumva vreo lege ca de la 1 ian 2009 sa se faca 3 ani perioada de crestere copil? asa spune gura targului
melutza
Postat pe 2 Noiembrie 2008 09:53
buna, fetelor!
am si eu o nelamurire, am inteles ca pt indemnizatia de 85% din venit se face media de calcul pe ultimele 12 luni de munca. eu nu lucrez deocamdata, s-ar putea sa incep de luna viitoare, cand as putea sa raman gravida ca sa ma incadrez pt a lua indemnizatia?
baffy
Postat pe 3 Noiembrie 2008 10:41
Pai baffy, calculezi si tu: 3 luni dupa ce te angajezi, apoi vei fi insarcinata 9 luni, si faci in total 12!! Eventual astepti si tu 4-5 luni dupa ce te angajezi...sa nu o patesti si sa nasti mai devreme de 9 luni!
kmi_22
Postat pe 3 Noiembrie 2008 11:03
Pentru elanicol!Multumesc pentru raspuns,cred ca ai dreptate.am o prietena insarcinata deja tot pfa si ea a vrut sa inceteze activitatea si la fortele de munca au zis sa nu inceteze activitatea ca nu primeste bani.eu cand am intrebat au zis ca e ok si ca primesc bani si asa.nu stii cumva cum ar fi cu somaj?care sunt conditiile pt somaj ,si in cazul asta as primii bani timp de doi ani? nastere usoara!!!!!!
Llaura
Postat pe 3 Noiembrie 2008 13:49
.Raspuns pentru anicyka007
Pana la urma ti-a facut actele pentru somaj sau nu??! a depus lichidarea la ITM?!? daca nu a demarat procedura de concediere, poti sa vorbesti cu sefa ta sa te treaca cu luna oct complet si sa iti faca lichidarea de la 1 nov! eventual iti platesti tu diferenta la buget! despre somaj am mai vorbit, daca ati face efortul sa mai cititi ce s-a mai scris ar fi mult mai simplu , iar intrebarile nu s-ar repeta!
Revenind la intrebarile tale ... da, vei avea 6 luni de somaj daca ai un stagiu de cotizare de cel putin un an! ai grija, cei de la somaj cer sa fie lunile complete - adica un an complet! Indemnizatia de somaj se acorda de la data incetarii contractului de munca daca cererea este inregistrata la AJOFM in termen de 30 de zile de la aceasta data. Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni, indemnizatia se acorda incepand cu data inregistrarii cererii. De asta iti sugeram sa ai luna oct completa, pentru a avea timp sa depui dosarul.
Oricum ar fi situatia vei beneficia de somaj, de asemenea vei beneficia de concediu de maternitate (cele 126 de zile), medicul de familie iti va elibera certificatele si tu le vei depune la somaj!
In privinta concediului pentru cresterea copilului, daca informatiile oferite de tine sunt corecte, adica sa presupunem ca iti face lichidarea incepand cu data de 4 oct ai incetat activitatea, asta inseamna ca ai totusi 4 zile lucrate pe luna oct 2008, deci figurezi si pe aceasta luna cu venituri supuse impozitari! daca cel putin de la 1 oct intrii in somaj (conditie obligatorie de fapt!) acum intelegand ca esti in luna a 2 (9 saptamani de sarcina) + 6 luni de somaj, consider ca indeplinesti si conditiile pentru a beneficia de CCM! Stiu ca ti-am oferit multe informatii, dar daca nu intelegi ceva, intreaba si o sa revin cu alte explicatii! numai bine!
elanicol
Postat pe 4 Noiembrie 2008 08:47
Raspuns pentru crisdd77
In mod normal vei beneficia de indemnizatie si pentru al doilea copilas! Poti beneficia de CCM pentru trei copii unul dupa altul! situatia ta e aceeasi, deoarece in cazul copilului cu handicap e vorba de trei ani! nu m-am lamurit cati ani are copilasul tau, in orice caz, nu vei primii pentru ambii indemnizatie de crestere copil! in momentul cand ai acest drept pentru al doilea copilas, depui actele la Primarie ca si la primul copil! se intelege, alocatie vei primii pentru ambii copii!
Normele de aplicare la care faci referire vizeaza alegerea variantei optime de indemnizatie, ori ramai cu 600 ron pe luna, iar daca ai avut venituri mai mari poti opta pentru 85%!
Intrebarile tale nu aveau legatura cu acest aspect!
elanicol
Postat pe 4 Noiembrie 2008 09:05
Raspuns pentru Catalina
"incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 de lei (RON) sau optional in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni".
elanicol
Postat pe 4 Noiembrie 2008 09:06
Raspuns pentru Roxiana
Ai o situatie cu care nu m-am mai confruntat! Cert este ca daca nu ai 12 luni de venituri supuse impozitarii anterior datei nasterii copilului nu beneficiezi de CCM.
In acelasi timp ai terminat si facultatea si ai luat licenta, apoi oricum ai perioada acoperita fiindca ai fost angajata!
Chiar nu stiu, e mai incurcata situatia ta! dupa intelegerea mea, ai indeplinii conditiile! Totusi, sfatul meu e sa mergi la DMSS din localitatea ta si sa vorbesti cu juristul lor!
Din cate stiu masterul nu are nici o legatura! o sa studiez legea sa vad ce inteleg si revin! daca uit, te rog sa imi trimiti mesaj privat! pupici!~
elanicol
Postat pe 4 Noiembrie 2008 09:21
Multumesc mult elanicol,
Sper sa ma pot incadra, pt ca o sa ne fie tare greu, noi stam si cu chirie si abia ne descurcama asa cu 2 salarii, dar cand va trebui sa stau acasa cu bebe.va lucra doar sotul............
O sa merg sa ma interesez inca o data .A fost sotul meu o data si i-au spus ca nu voi beneficia de aceasta indemnizatie....eventual sa vb cu dr. sa apara ca am nascut prematur,asta zice ca ar fi unica solutie,dar nu cred ca este posibil asa ceva.
Roxiana
Postat pe 4 Noiembrie 2008 13:10
multumesc elanicol.da , cred ca nu am fost prea precisa in intrebare.copilul are 4 ani si pana la 7 ani beneficiez de 450 lei.ideea este ca cel de-al doilea copil va implini 2 ani inainte ca primul sa faca 7 ani ceea ce inseamna ca voi primi doar 450 lei nici macar 600.am inteles de la biroul special ca nu pot primi indemnizatie pt al doilea copil si sa renunt la primul,trebuie sa astept sa se termine prima perioada.
totusi mi-ai dat de gandit,chiar daca au trecut 4 ani de la nasterea primului pot opta pt cei 85%? pt ca m-ar avantaja.
sau ar putea sotul meu sa intre in cic pt al doilea copil?
tot incerc sa gasesc o varianta cat mai convenabila si nu reusesc,totusi sa cresc 2 copii cu 450 lei plus o alocatie de 200 e cam putin.multumesc
crisdd77
Postat pe 4 Noiembrie 2008 16:40
cand am intrebat daca poate intra sotul meu in cic ma gandeam la varianta de a renunta eu si a-mi duce cartea de munca la dgaspc-cei cu handicap, ca insotitor.
crisdd77
Postat pe 4 Noiembrie 2008 16:59
Da Crissdd, daca varianta cu 85% va avantajeaza si veniturile sotului tau sunt mai mari, poate sa intre el in CCC!
elanicol
Postat pe 5 Noiembrie 2008 08:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
constipatia 6 De la: kidz000315 18 Martie 2009 15:49
gradinitele particulare din pitesti 2 De la: kidz003672 13 Noiembrie 2013 11:24
Ceai de musetele la copilul peste 2 anisori? 16 De la: garbo194296 6 Martie 2011 15:36
buna ! 2 De la: vasilicasavoiu 5 Februarie 2009 12:04
Mamici din Oradea-Rogerius 6 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:45
Setari Cookie-uri