Mamici din GALATI

E cineva pe Forum din Galati? N-am reusit sa-mi dau seama din discutiile citite.Merci!
sweet_danielle2006
Postat pe 28 August 2008 03:58
Salut!
Noi suntem din Galati si avem un prichindel de 9 luni, Andrei.
sabina82002
Postat pe 30 August 2008 13:21
Sa-ti traiasca prichindelul.Si ma bucur ca sunt si Galatzence pe forum.
sweet_danielle2006
Postat pe 30 August 2008 18:55
Buna !
Eu urmeaza sa devin mamica, intr-o saptamana-2.
Sunt fericita sa intalnesc mamici, deja mamici.
:)
Cum a fost nasterea? Cum sunt conditiile din maternitatea galateana?
Eu una..., sunt extrem de fericita, dar si putin speriata...
Poate ma ajutati cu vreun sfat, cu informatii utile...
Multumesc !
lehtinen
Postat pe 5 Septembrie 2008 15:07
Buna!Sotul meu e din Galati,am locuit si eu cam 2 ani,dar acum locuim in Suedia...Baietelul l-am nascut la maternitate in Galati si va pot spune ca,la cat eram de speriata ca nu stiam ce se intampla si cum ar trebui sa reactionez,totul a decurs ok...Dar mai trebuie sa multumesc si unei prietene de-a nanutei lui Denis,asistenta acolo....care m-a incurajat si m-a tinut de manuta,pentru ca in timp ce nasteam,sotul meu era la servici....face tare mult sa ai pe cineva langa tine care sa-ti vorbeasca bland....Draguta viitoare mamica,te sfatuiesc sa-ti faci o gentuta pentru spital,sa o ai pregatita si...chiar daca o uiti acasa sotul nu va trebui decat sa aduca geanta nu sa si cumpere sau sa gaseasca ce iti trebuie...o camasa de noapte cu nasturi in fata,ca sa-ti vina usor la alaptat,vata,cateva pachete mari,obiecte de igiena personala...periuta de dinti,pasta,sapun,prosop,un antiperspirant,dar nu parfum sau spray,perie de par,daca ai parul lungut,ceva de prins la par..ia-ti si niste chiloti normali cu tine,chiar daca o sa ti se zica,ca nu ai voie...mai pune si pentru bebe ceva...pampersi,ca o sa-ti trebuiasca sigur,niste servetele umede pentru bebe....sa nu-ti uiti papucii si cana,lingura,farfurie,ia si o lingurita noua cu tine pentru ca am vazut ca la unele mamici le era de real folos,hraneau bebele din diferite motive....astea sunt cateva lucruri de care as fi avut si eu nevoie...si pentru ca nu am ascultat sfaturile din carticele si nu mi-am facut gentuta....a trebuit sa sun pe sot,sa-mi fac lista si el sa alerge in loc sa ne bucuram impreuna de venirea ingerasului nostru....asa ca...informeaza-te cu ce iti trebuie si pregateste gentuta de pe acum.....nu uita de traditia care spune sa dai la moasa prosop si sapun....nu e o regula....dar asa se da....iti trebuiesc 3 sau 4...prosoape cu sapun..aaaa iar daca nasti normal o sa-ti trebuiasca de la farmacie un spray cu iod si supozitoare cu glicerina si...diclofenac supozitoare....Cred ca mai tare te-am zapacit,dar informeaza-te si aduna aceste lucrusoare pentru ca o sa-ti fie de folos,iar atunci n-o sa te poti gandi ce sa pui in geanta cu siguranta... Va dorim din suflet nastere usoara si sa fiti sanatosi... Asteptam poze
roxydennys
Postat pe 5 Septembrie 2008 16:54
SALUT!
Poate e prea tarziu raspunsul meu lehtinen, dar acum am vazut comentariile.
Mie mi s-a facut operatie cezariana.
Conditiile din maternitatea de la Sp. Judetean sunt... ca la spital, dar sa stii ca in sectie acolo e curat.Personalul de la blocul de nasteri mi s-a parut un pic plictisit, dar cu o mica atentie se rezolva. Cand te duce in salon cu bebele, asistentele de acolo sunt tinerele, iti vorbesc frumos, si e ok. Doamnele asistente de la copii sunt un pic cam suparate, in sensul ca ele sunt putine si bebelusi multi. Ideea e ca daca cotizezi cum se cuvine e ok, si fii optimista!
Si eu am avut mari emotii, si intrebam si in stanga si in dreapta cum e. Multa sanatate si astept vesti de la tine sa spui cum a fost. Daca mai ai intrebari si pot sa te ajut cumva nu ezita.
sabina82002
Postat pe 5 Septembrie 2008 18:00
am uitat, NASTERE USOARA!
sabina82002
Postat pe 5 Septembrie 2008 18:01
Multumesc mult pentru raspuns !
Bebelul meu a miscat ptr prima data in Suedia (Goteborg).
Informatiile pe care mi le-ai scris imi sunt de real folos.
Multumesc inca o data si numai bine !!
lehtinen
Postat pe 6 Septembrie 2008 23:30
Multumesc !
Ajuta mult sa primesti incurajari de la cineva care deja a depasit .... :)
Deja ma simt mai bine chiar si numai vazand ca exista solidaritate si bunavointa !!
Toate cele bune, ptr mamici si ptr pici !
lehtinen
Postat pe 6 Septembrie 2008 23:32
Cumva a nascut cineva la maternitatea de pe Chicus? Intreb pentru ca eu nu mai locuiesc in Galati dar am avut o prietena care era doctor anestezist la spitalul de pe Chicus (Ciobotaru Valentina) si vroiam sa stiu daca mai lucreaza acolo.
Merci.
sweet_danielle2006
Postat pe 7 Septembrie 2008 03:39
buna.si eu sunt mamica de 2 luni.am nascut prin cezariana la maternitatea de pe chicos.conditiile sunt acceptabile
gabriela_m40
Postat pe 7 Septembrie 2008 13:48
Salutare si noi suntem tot din Gl. 2 copii ambii nascuti la judetean,nastere normala.E...bine! Sa ai de toate ,de la apa pt tine ,la creme si spirt pt copil.In rest e ok.
florentina_nina
Postat pe 7 Septembrie 2008 15:36
Buna!Si eu sunt din Galati si am nascut in oct 2007 la spitalul judetean prin cezariana.Sa nu iti iei la tine camasa de noapte ca nu te lasa sa o porti. Mi se pare aiurea faptul ca tatii nu isi pot vedea copilul pana la externare decat daca dau atentii la asistente sau risca si intra pe furis.In rest e ca la spital:abia astepti sa iesi9se poate si mai bine).Nastere usoara (daca nu ai nascut deja) si toate cele bune!
vvmarlena
Postat pe 7 Septembrie 2008 18:55
Daca esti la primul copil e normal sa fii speriata dar totul va trece si vei uita cand iti vei tine in brate puiul mic!
vvmarlena
Postat pe 7 Septembrie 2008 18:57
Multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns !
Datorita voua , mi-am putut completa bagajul. La anumite lucruri, chiar
nu ma gandisem.
De asemeni, citindu-va cuvintele, mi-am completat si 'stocul" de curaj !
Va doresc numai bine si voua si celor dragi voua !
lehtinen
Postat pe 7 Septembrie 2008 20:51
Buna galatencelor! si eu sunt tot din Galati. am nascut la judetean, cezariana. Lehtinen, conditiile sunt ok in salonul cu bebelusii, se face curatenie zilnic, se dezinfecteaza dar pacat ca nu au voie taticii in vizita la bebe. asistentele sunt f dragute insa neaparat sa ai la tine bani de 5 si 10 lei, sa nu ai bancnote mai mari ca n-ai unde sa schimbi si-ti trebuie marunti pt atentii. sa-ti faci singura tampoane de vata invelite in tifon cumparat de la farmacie pt ca altfel se va lipi vata aia si daca vei avea epiziotomie, va fi aiurea...parerea mea. daca vei naste prin cezariana, sa ai vreo 4-5 pansamente vivapore cumparate de la farmacie (aprox 3,5 lei bucata). nu ai voie cu haine nici pt tine nici pt bebe.
Sincer, daca dam la o parte durerea si prezenta rece a cadrelor medicale, trece atat de repede si placut timpul petrecut in spital datorita prezentei lui bebe mic langa tine... incat n-ai de ce sa te temi! asa ca mult curaj!!! nastere usoara si bebe sanatos, mancacios si norocos!!!
lilianna
Postat pe 7 Septembrie 2008 23:45
Gabriela, scuza-ma ca te inoportunez cu o intrebare in afara topicului.Mai lucreaza la maternitatea de pe Chicus dr. Valentina Ciobotaru? Merci mult si scuza-ma inca o data.
sweet_danielle2006
Postat pe 8 Septembrie 2008 05:00
pentru lehtinen - buna, nu vreau sa te sperii doar sa te pun in tema. daca ti-a urmarit vreun medic sarcina, n-ar fi rau sa aflii daca copilul este intors cu capul in jos - asta pentru nastere naturala- daca nu s-a intors si este transversal gandeste-te la cezariana. sa ai si ceva bani la dispozitie, tu sau sotul, in caz de necesitate -adica atentia.. mai citeste pe net -un travaliul prea lung nu este bun pentru bebe. oricum succes.
vali_filote
Postat pe 8 Septembrie 2008 08:57
Buna,si eu sunt din Galati,am nascut la Spitalul Judetean acum 3 ani.Era curatenie acolo dar existau foarte multi gandaci.Trebuia sa dormim cu lumina aprinsa la toaleta ca nu cumva sa ne trezim cu gandacii in pat.In rest e bine daca ai si ceva banuti la tine.Sa iti traiasca copilul si tie si celorlalte mamici si sa va bucurati de ei.
gabriolla70
Postat pe 8 Septembrie 2008 10:51
Buna!Lehtinen,eu locuiesc in suedia,goteborg...Noi am vrea sa-i mai facem un fratior lui denis,dar cred ca o sa se nasca aici...am inteles de la alte fete ca sunt conditii super aici...beneficiezi de toata atentia necesara si...fara atentii...Dar la noi bebele e in faza de discutii asa ca....iti uram tie nastere usoara si stiu ca o sa fii super fericita si ca o sa simti ceva deosebit ce nu se poate descrie in cuvinte.....sa fiti sanatosi si....asteptam poze
roxydennys
Postat pe 8 Septembrie 2008 16:23
buna !sunt in 34 de saptamani si as dori sa stiu cat costa o cezariana la maternitatea de pe chicos
mariuta_g
Postat pe 19 Septembrie 2008 01:48
Buna mamici!
Si noi suntem din Galati. Sunt mamica unui baietel de 8 luni aproape-RARES-VALENTIN. Este o minune de copil. Am nascut la Spitalul Judetean si pot spune ca a fost f. bine, conditiile fiind bunisoare. Am fost asistata la nastere de doamana doctor BRATU MARIANA-o doctorita de nota 10. Are cabinet la ROMAR iar la nastere nu a vrut sa primeasca nici un ban. Rar mai vezi doctori asa.
Acum asteptam sa na iasa primii dintisori si suntem tare mofturosi nici nu am simtit cand au trecut cele 8 luni.
raruta
Postat pe 19 Septembrie 2008 18:17
foarte frumos copil ai Raruta, sa-ti traiasca si sa te bucuri de el.Copiii sunt comoara noastra si fara ei suntem egali cu zero pe pamant.
gabriolla70
Postat pe 19 Septembrie 2008 21:19
Raruta, ce frumusete de copil ai.Sa fiti fericiti!
sweet_danielle2006
Postat pe 21 Septembrie 2008 07:06

Am un copil super. Toata lumea spune asta. Multumesc pentru cuvintele frumoase. Conteaza f. mult prntru mine. Pupicei!!!!
raruta
Postat pe 21 Septembrie 2008 17:02
buna
stiti cumva cum pot gasi o bona BUNA?
exista in galati o agentie pt asta?
am bb de 1 an si incep serviciul
ala060802
Postat pe 19 Octombrie 2008 10:52
Buna, mamici !
Vreau sa il recomand pe Doctorul Botezatu, tuturor celor care
urmeaza sa nasca si poate nu s-au hotarat inca asupra doctorului care sa
le asiste. Este un medic si un om extraordinar !
Sanatate si toate cele bune va doresc si voua si bebeilor !
lehtinen
Postat pe 20 Octombrie 2008 20:32
inceraca pe www.bonamea .ro
mardarug
Postat pe 21 Octombrie 2008 08:43
buna tuturor si noi suntem din galati.fetita mea are 3 luni jumate si am nascut prin cezariana la spitalul judetean asistata la nastere de doctorita dimitriu rodica. foarte buna doctorita.mam simtit foarte bine dupa nastere nici un fel de problema n-am avut.problema e ca doctorita de copii din spital parca nu era femeie nici nuti spunea daca copilul este bine.mie mia zis cai ok fetita cand o intrebam si la externare am vazut pe fisa ca avea ceva la piciorus.problema care nu era grava dar nu mia zis ca intro saptamana cat am stat in spital se putea rezolva problema cu masaj sau gips.colega de salon la externare i s-a spus ca baiatul ei avea icter si a mai tinuto in spital.deci si cu bani si nu te trateaza calumea se poarta urat.in schimb asistentele sau purtat foarte bine cu mine si fara sa le dau bani. de asta am ramas uimita.nastere usoara doresc viitoarelor mamici si fara frica.
melania_mela2000
Postat pe 21 Octombrie 2008 20:56
buna mamici si eu am un baietel de 1 an si 5 luni nascut la maternitatea de pe chicos cu doamna doctor alina calin super doctorita si acum sunt insarcinata in 2 luni pupici si succesc cu bebeii
catalinusha_kidz
Postat pe 26 Octombrie 2008 20:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concediul medical 5 De la: ruschita 1 Martie 2009 19:27
limba incarcata 5 De la: tanase_claudia 27 August 2009 08:45
dintisorii 1 De la: kidz007344 17 Martie 2010 13:38
CAMPANIE DE CRACIUN-CASTIGATI 100 EURO 1 De la: crys_1976 17 Decembrie 2009 17:14
dr bojinca delia timisoara 1 De la: elko_viena 14 Ianuarie 2010 22:05
Setari Cookie-uri