Crema anticelulitica in timpul sarcinii

Buna dragele mele,

Fiind in 26 de saptamani ma confrunt cu celulita si glezne umflate. Asa ca aseara am luat decizia sa ma dau cu crema anticelulitica si stupoare...azi dimineata am reusit sa-mi vad osul de la glezna, plus ca celulita s-a diminuat. Credeti ca e bine sa continui?
Lalea_kidz
Postat pe 25 August 2009 09:16
eu stiam ca in sarcina e bine sa te dai cu lotiune de corp sa nu ai surpriza dupa ce nasti,vase sparte unde nu te astepti ...eu nu cred sa influenteze crema in vreun fel negativ....si tot de acum e bine sa iti pregatesti si sanii sa-ti fie mai usor la alaptat...cat despre glezne umflate incearca sa mananci nesarat ...si eu am avut problema asta la ambele sarcini si m-am chinuit ceva....sarcina usoara.
oto_otto2000
Postat pe 25 August 2009 11:30
eu de crema anticelulitica nu stiu ce legatura are cu sarcina indicat ar fi pe perioada sarcini sa te dai cu crema pentru vergeturi.Celulita o ai si fara sa fi gravida, la fel si vergeturile dar pe perioada sarcini apar mult mai multe pe burta , fund sau chiar pe coapse din cauza ca, corpul sufera transformari mult mai mari decit la o femeie care nu este insarcinata, adica te maresti mai mult decit o femei care nu este gravida.
Iar despre glezne cum zicea si oto_ottotine si de alimentatie.si nu uita sinii.Intreabo pe doctorita ta sau chiar si la farmacie cu ce ai putea sa te dai pe perioada sarcini pentru a nu avea probleme cind ai sa incepi sa alaptezi.Eu habar am avut ca pot sa-i pregatesc din timp iar cind am inceput sa alaptez chiar din prima saptamina mi-a facut rana si ma usturau ca plingeam cind o alaptam.Dupa am cumparat o crema Garmastan cred ca se numea, dar informeazate mai bine.
sarcina usoara!!!
alinakatt
Postat pe 25 August 2009 11:58
Draga lalea, e foarte bine sa te dai cu crema, de corp sau anticelulitica, chiar si cu ulei de masaj. In perioada sarcinii trebuie sa insisti mai mult pe burtica, zilnic trebuie sa-ti dai cu crema, acolo se produce transformarea majora, pielea trebuie sa se mentina elastica pt asi reveni mult mai usor dupa nastere si pt a evita vergeturile. Seara inainte de culcare sa-ti faci mereu masaj si la picioare, incearca sa stai cu ele in sus, pune-l pe sotul tau sa te maseze, sa te rasfete, te vei simti mult mai bine a doua zi! Sarcina usoara si ...nastere usoara!
stefystefy_kidz
Postat pe 25 August 2009 13:01
mi-a adus aminte alinakatt cand am citit comentariul ei....pentru sani este o crema cam scumputa se numeste garmastan dar face minuni.......ti-o recomand din tot sufletul pt comfortul tau psihic din prima perioada de alaptare......plus ca e bine sa iti formezi sfarcurile sa-i fie usor bebelusului sa pape.....succes!
oto_otto2000
Postat pe 25 August 2009 13:30
sa nu patesti ca mine la prima sarcina ...ma dadeam cu crema pe picioare,pe burta dar de fund am uitat si dupa prima nastere la otto am avut un soc vase sparte cu nemiluita nici nu-mi amintesc cu ce m-am lecuit eram disperata sa nu ramana semne si intr-un final mi-am revenit....ufff greu cand faci copii probleme din toate partile....pupici.
oto_otto2000
Postat pe 25 August 2009 13:36
Deocamdata stau bine cu tensiunea, care se spune ca e influentata de consumul de sare si de asta ma uimesc de piciorele mele ca "bostanii". Nu-mi dau seama sa mananc sarat. In schimb medicul mi-a recomandat sa iau IOD pt a preveni gusa si cica daca ai carente de iod copilul are sanse sa iasa cu un IQ mai scazut...in fine, daca spune ea.
Deocamdata nu mi-au aparut vergeturi "Doamne ajuta". Seara ma ung cu unguent de galbenele si vit. E, iar dimineata pt ca unguentul e foarte gras si trebuie sa astept sa-mi intre in corp mai bine folosesc crema aceia de la garnier pt piele uscata in tub roz (imi place la nebunie cum miroase) sau crema cu zinc sau crema bubchen pt gravide. O adevarata distractie!!!


Multumesc pt sfaturi!
Lalea_kidz
Postat pe 25 August 2009 13:46
Inca ceva...CUM SA MI SE FORMEZE SFARCURILE?...eu le consider pe ale mele foarte zdravane...ceva nu inteleg, ar trebui sa mai fac ceva si legat de sfarcuri?
Lalea_kidz
Postat pe 25 August 2009 13:54
unele persoane nu au sfarcurile iesite in relief, despre asta era vorba, dar daca deja le ai e ok.
pinicuta
Postat pe 25 August 2009 14:00
O grija in minus....

Merci,
Lalea_kidz
Postat pe 25 August 2009 14:03
si eu la fel cam uitam sa ma dau pe fund cu crema si de multe ori imi era greu ca eram fffoarte mare si nici nu prea mai ajungeam cum trebuia sa ma ung plus ca oboseam sa fac si acel minim efort....deci pe fund m-am ales cu vergeturi care inca le mai am.Nu ca atunci ca s-au mai ameliorat dar le-am avut.Eu cel putin pentru vergeturi am folosit crema ca se gasesc in farmacii special pentru femeile insarcinate si chiar au avut un efect vizibil.Pe burta si solduri nu am avut pic de vergetura....Acum nu imi mai aduc aminte daca se vedeau cind eram gravida pt. ca era pielea efectiv atit de intinsa incit lucea nu alta.Sunt de la mai multe firme dar care m-asatisfacut pe mine dar era si mai piperata ca pret a fost cea de la Vichy(sper ca am scris corect)ca intra foarte repede in piele.Si Sanosanea ok dar trebuia sa intind ca mi se acrea, era foarte grasa....

pt. sfircuri NEAPARAT sa folosesti inca de pe acum garmastan sau vezi tu ce se mai gaseste prin farmacie, eu am ajuns sa o alaptez cu niste ``mameloane``puse pe sin si chiar si cu ele ma urcam pe pereti de durere.Nu imi aduc aminte termenutl exact cum se cheama dar erau ca si niste sfircuri aplicate peste originale .La urmatorul bebe stiu ce sa fac....tzitzi e important
alinakatt
Postat pe 25 August 2009 17:12
Draga Lalea, ai grija cu cremele anticelulita in sarcina ... si cred ca mai mult atentie trebuie sa le dai vergeturilor care,chiar daca acum nu le ai, apar (sau nu, in functie de predispozitie, de gradul de hidratare al pielii in timpul sarcinii, etc) dupa ce nasti si mai apoi pe parcurs ce scapi de surplusul de greutate(daca este cazul, bineinteles). Orice crema ai folosi verifica sa nu aibe parafina. Stiu ca cremele pentru gravide (antivergeturi ) nu contin parafina. Si cel mai bun hidratant pt burtici...vesnicul ulei de masline...
Eu am folosit chicco(imi convenea ca mi-a trimiteau acasa) si mai apoi ulei de masline...
carla_dana_p
Postat pe 26 August 2009 00:27
eu nu m-am dat cu nici o crema pe sani, nici inainte de nastere si nici cand alaptam, si nu am sfarcurile iesite in relief, si nu a fost nici o problema. cred ca depinde mai mult de copil cum suge el, daca se invata sa prinda bine sanul nu doare si nici nu se fac ragade (la mine cel putin asa a fost), oricum pt ragade poti sa dai pe urma cu bepantenul lui bb, sau cu un strop de lapte de la san.
pinicuta
Postat pe 26 August 2009 07:47
Eu am avut problema cu sfircurile deoarece am sinii foarte mici, chiar minusculi sfircurile fiind si ele mici.Nici cit am fost gravida nu mi-au crescut cine stie ce....Adevarul este ca nici eu nu am stiut sa le formez (la prima nastere fiind nu aveam habar de nimic) si colac peste pupaza am facut si furia laptelui in maternitate.Aveam acea pompa de muls dar nu reuseam mare lucru cu ea si in final ma muls o asistenta din maternitate cu dureri si lacrimi.Sincer va zic stateam sub jet de apa rece ca sa-mi mai atenuez durerile.Cind mi-o aducea sa ii dau sa suga infometata, zici ca era un mic pirania in atac .Asistenta din spital mi-a zis sa ma dau cu garmastan, sa-mi masez sfircurile si tot ea a zis ca ar fi trebuit sa fac lucrul asta cu mult inainte de a naste.Pina mi-a adus sora mea crema m-am dat cu bepanten ca sa nu ma irit prea tare.
Ehhe... pe vremea aia nu eram eu prea informata... nu aveam cont pe kidz ca m-as fi documentat si eu din timp si as fi putut sa evit daca nu tot macar pe jumatate din probleme....
alinakatt
Postat pe 26 August 2009 12:55
oricum, e bine de stiut pt o a doua nastere nu?
pinicuta
Postat pe 26 August 2009 13:24
cu siguranta ma gindesc deja la un fratior.Vecina mea a nascut de curind si Barbara nu se mai dezlipeste de bebe.Mai mult a trebuit sa-l sunam pe tati ca sa-i zica ea VLEAU BEBE MIC
alinakatt
Postat pe 26 August 2009 13:39
Garmastan este foarte bun pt sfarcuri, chiar si inainte , in timpul sarcinii.Din cate am inteles din luna a 7.Eu nu am stiut , deci nu am folosit , decat dupa ce am nascut , ca al meu printisor era prea lenes si astepta sa-i picure lapticul in gurita.Si uite asa am dus o batalie timp de o luna cu el pana s-a acomodat.Am sfatuit-o si pe nasa mea sa foloseasca dar si ea a zis ca are sfarcurile formate si nu a folosit , ca mai apoi dupa nastere sa-si dea seama ca de fapt nu erau asa de formate .Pana nu esti in situatie nu sti , deci la urmatorul voi folosi din timp.Oricum dupa cum am mai zis o mamicuta conteaza si de bebe
adelafistis
Postat pe 26 August 2009 14:19
Buna fetelor,

Daca stau bine si ma gandesc o sensibilitate tot am in sfarcuri asa ca mai bine imi cumpar eu crema pentru orice eventualitate...voi ajunge ca la farmacie cu cremele astea, plus ca vor urma si cele pt bebe.
Unguentul cu galbenele si vit. E mi l-a recomandat verisoara mea...in schimb ea nu s-a dat pe sani numai pe burtica si coapse si a ramas cu niste vergeturi urate pe sani ca eu una nu credeam ca se poate asa ceva.
Pentru picioarele umflate...am aflat de ce mi se umfla asa. Inca lucrez si stau pe scaun la birou cam 8 ore si jumatate. Asa ca de doua seri am inceput cu masaje, creme si imi pun noaptea picioarele pe o perna sa fie un pic mai ridicate pt o circulatie mai buna...chiar ajuta.

Multumesc si va pup,
Lalea_kidz
Postat pe 26 August 2009 15:09
mie nu mi se umflau gleznele dar ma dureau talpile ingrozitor (tot stand pe scaun lucram), asa ca seara il puneam pe sotul meu sa imi faca masaj la talpa ca nu mai puteam.
pinicuta
Postat pe 26 August 2009 15:19
buna,sunt insarcinata in 10 sapt si vreau sa stiu daca pot folosi crema anticelulitica de la elmiplant,cea verde??sau daca a folosit-o cineva si a fost ok....multumesc
andreeamocanu86
Postat pe 4 Decembrie 2011 20:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog ajutati-ma 22 De la: cri_kidz 23 Mai 2011 17:29
cozonac!!! 1 De la: alinakatt 19 Decembrie 2009 16:20
cresa sau bona? 24 De la: kidz000740 22 Aprilie 2009 20:05
ou 7 De la: ninutza 27 Ianuarie 2009 17:14
Motive pentru care incepeti munca mai repede de 2 ani de la nastere 1 De la: ancamts 7 Martie 2009 14:15
Setari Cookie-uri