Mancarimi in sarcini

Buna ziua!Vreau sa intreb, daca stie cineva sau are vreo solutie, pentru mancarimile de pe piele? De 3 saptamani ma chimuiesc, nu stiu de la ce sunt, cineva mi-a spus ca sunt toxinelepe care sarcina le elimina, dar eu nu stiu.Nu pot dormi noaptea.Doctorul mi-a recomandat Claritine, dar altii mi-au spus ca e cam periculos.Am incercat cu solutie mentolata, mixtura mentolata, dar tine 5 minute si o i-au de la capat.
Daca aveti de laplafar ceva naturist, sau ati ati folosi in timpul sarcinii, va rog sa imi dati o mana de ajutor.


Multumesc,
Nicoleta
ElenaNicoleta
Postat pe 29 Mai 2009 14:57
Buna,

Mancarimea poate fi din diverse motive- pe burtica pentru ca se intinde pielea, dar poate fi si simptomul unei colestaze. Apare in sarcina din cauza reducerii sau lipsei eliminarii bilei in sucul gastirc.
Simptomele ar fi urmatoarele:
- o urina inchisa la culoare
- scaune deschise la culoare, deseori diaree cu consistenta grasoasa
- piele icterica (galbena) si pruriginoasa (cu senzatia de mancarime)

Cel mai bine este un consult de specialitate - o analiza de sange de exemplu.
bb28263
Postat pe 29 Mai 2009 15:13
Uite aici, mai multe informatii despre ce ziceam mai sus:

http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=154&id_cat=45&id_prod=489&anc=490
bb28263
Postat pe 29 Mai 2009 15:14
Am avut si eu.urgent du te la medic.intii m a mincat pielea de pe abdomen-am crezut ca este prea solicitata cusatura de la prima cezariana-apoi mi a iesit pe miini ca o egzema intii putin apoi s a extinsde la palme spre coate apoi umeri.am fost la dermato si mi a explicat medicul ca organismul produce histamina pt a se dilata uterul si se parea ca se producea prea multa si rabufnea pe unde putea.mi a dat un trat si m atrimis urg la gineco.am fost internata la urgenta si operata .sarcina avea 37 de sapt.copilul era cam verde -dupa cum s a exprimat medicul in timul operatiei(uterul nu se mai dilata si copilul nu mai avea loc).am avut bafta copilul este sanatos.eu zic sa te du ci la medic
paula_kidz
Postat pe 31 Mai 2009 20:02
Da.Dar eu nu am nici o eczema, nimic.Nu sevedenimic pe piele, doar in momentul cand ma scarpin , ma inrosesc.Am vb cu medicul de familie, si mi-a zis doar de mixtura mentolata.Atat.Fara Claritine, fara nimic.
ElenaNicoleta
Postat pe 1 Iunie 2009 17:48
Cel mai simplu e o analiza de sange. Sincer, pentru sanatatea ta si a copilului nu e mult.
bb28263
Postat pe 1 Iunie 2009 20:08
Am facut analiza sangelui acum o saptamana, si a iesit bine.
ElenaNicoleta
Postat pe 2 Iunie 2009 18:15
Eu am in general probleme cu pielea (mancarimi si tot felul de alte probleme), luam si tratament si in momentul in care am ramas insarcinata nu am mai avut voie sa iau tratamentul. M-a mancat ingrozitor insa tot ce am avut voie a fost sa imi dau cu crema. Mai tarziu cam in trim 2 a inceput sa imi treaca, iar in trim 3 a fost f bine. O crema f buna pt asa ceva este Akerat de la Avene si iti pot spune ca am folosit-o pe toata perioada sarcinii si bebe nu a patit nimik, in plus am intrebat si doctorul inainte sa o folosesc.
Insa pielea te poate manca si de la deshidratare si pentru asta o crema buna este cea de hidratare "extrema" de la Mustela din gama "Maternite 9 Mois".
Nu te astepta sa iti treaca mancarimea ci doar sa te ajute un pic
dianecrii
Postat pe 3 Iunie 2009 10:11
buna....sunt noua aici....dar sunt fericita ca am gasit acest site..unde pot sa vb ore in sir despre ceea ce ma intereseaza :)chiar imi faceam griji legat de acest subiect....ma mananca de vreo 3 zile pielea pe burtica...pe picioare si maini rar si putin....mi-e frica sa nu am cev a...luni merg la medic:)dar vad ca toate au plb de genul:)va pop
kidz001185
Postat pe 3 Iunie 2009 18:50
buna.sunt si eu tare necajita,am 27 de saptamani de sarcina,si de vreo 2 saptamani am niste mancarimi groaznice.mai ales noapte.ma mananca palmele si picioare,zona inghinala toata,inclusiv intre fese.si mai nou de vreo 2 zile si buricul.si observ si ca mi se descuameaza pielea.am fost la 2 dermatologi(mai renumiti) si am primit o crema care se numeste locoid,dar sincer nu ma ajuta cu nimic.si diagnosticul este egzema...de la ce si ce fel de exema nu am reusit sa inteleg,pt ca nu prea sta nimeni la povesti,toti medici astia nu stiu cum sa scape mai repede de tine si le mai dai si o gramada de banii..ma trezesc de 3-4 ori pe noapte si numai stiu pe unde sa ma scarpin.e groaznic!!!si anlizele mi le-am facut si cele de sange si cele de urina,saptamana trecuta,si au iesit bine.la ginecolog am fost si nici el nu mi-a zis nimic,decat ca sa imi fac analizele.....spuneti-mi va rog ce sa mai fac ca sunt disperata.in ritmul asta cred ca o sa nasc inainte de termen
garbo184059
Postat pe 25 Ianuarie 2011 22:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau ca fiicele mele sa castige concursul, ma jutati, va rog? 1 De la: sorinheisu 18 Iulie 2009 10:32
CUM ATI SCAPAT DE PAMPERS NOAPTEA ? 11 De la: office_salinasusesi_ro 20 Iunie 2010 20:05
bebe nu vrea biberon 32 De la: garbo254954 15 Decembrie 2011 10:27
gimnastica pentru gravide 4 De la: iasomia 22 Iunie 2011 11:52
probleme de vorbire la copii prescolari 0 De la: 24 Aprilie 2009 10:07
Setari Cookie-uri