MAMICI DIN BRASOV

Sunt noua pe acest site si as vrea sa stiu daca sunt mame din BRASOV, din ce cartiere sunt si daca au copii mici pana in doi ani. As fi vrut sa postam aici diverse probleme legate de imbracaminte pentru copii, incaltaminte, locuri de joaca, spatii pentru petrecere, educatie, crese, bone,.... etc.
Eu sunt mamica unui copil de 5luni si sunt din cartierul ASTRA mai bine zis Calea Bucuresti.
ema_alex
Postat pe 20 August 2008 14:30
buna emacezar!
ma cheama simona si sunt din brasov, am trei copilasi si stau in bartolomeu. o vreme am stat si eu in cartierul astra, insa ne-am cumparat un apartament pentru a fi mai aproape de parintii mei. scuze am uitat sa-ti spun bine ai venit pe acest site.
simona77
Postat pe 20 August 2008 19:27
buna Simona!
MULTUMESC PT BUN VENIT!
M-a bucur ca cineva din BV m=a auzit. Eu acuma locuesc in CEHIA -PRAGA, dar sunt nascuta la BRASOV. Imi este tare dor de tara mea.Eu am un baietel de 5luni.Aici este frumos dar nu prea avem prieteni. Limba ceha este o limba foarte grea si urata in acelas timp. Sper ca vom comunica prin intermediul site.
Merci si multa sanatate la ingerasi tai.
ema
ema_alex
Postat pe 21 August 2008 17:01
incet, incet o sa-ti faci si prieteni, o sa inveti si limba totul se invata nu s-a nascut nimeni invatat. facem multe sacrificii ca sa ne fie bine noua si familie noastre. v-ati mutat cu serviciul la praga? bebe cum s-a obisnuit acolo?
multa sanatate si voua si pupici dulci din brasov
simona77
Postat pe 21 August 2008 17:10
Este tare geu sa- ti faci prieteni cehi, nu sunt prietenosi. Limba Ceha semana cu rusa si noi am incercat sa invatam,dar nu se lipeste de noi deloc. Sotul meu lucreaza aici in Praga de un an de zile, nici el nu stie sa vb in ceha, noi vb in engleza cu cine stie. Eu am venit in Cehia dupa ce am intrat in prenatal dupa care am mers in Romania sa nasc. Acuma suntem cu toti de 3 luni de zile. Bebe s-a acomodat bine, la inceput ii era starina casa poate ca nu o vedea pe buni.
Aici am facut vaccinul de 4 luni si a fost ok, nu ca la cel de 2 luni.
Pupici de aici din Praga
ema_alex
Postat pe 21 August 2008 18:29
buna ema!
te cred ca este grea limba insa trebuie sa faceti un efort pentru bebic mai ales daca intentionati sa ramaneti acolo v-a avea nevoie de prieteni cu care v-a trebui sa comunice. na bucur ca s-a acomodat si ca a fost bine vaccinul de 4luni, nici noi nu am avut niciodata probleme cu nici un bebic la vaccinuri. sper sa va faceti prieteni caci este tare greu sa fii singur fara familie. sanatate si pupici.
simona77
Postat pe 22 August 2008 12:44
buna simona!
Nu cred ca o sa ne stabilim aici, dar mai sigur o sa mai stam, cred ca cel mult doi ani. Noi vrem sa ne intoarcem acasa.Ne este tare dor de cei din Romanaia. Luna viitoare o sa facem vaccinul de 6 luni si o sa incepem diversificarea acum papam doar lapte de la mami. Va pupam
ema_alex
Postat pe 22 August 2008 14:23
multa bafta la vaccin si sa ias totul bine.te cred ca iti este dor de tara, eu am fost plecata numai 4 ani la iasi la facultate si veneau parintii mei din 2 in 2 saptamani la mine sau veneam eu acasa. mi-a fost tare greu nu as fi rezistat sa plec din tara, de aceea ii admir mult pe cei care au curajul sa faca asta. pupici dulci!
simona77
Postat pe 22 August 2008 18:29
buna Sinoma!
Si eu sper ca vom scapa cu bine. Copilasii tai ce mai fac? Ce varsta au? Noi avem o mica problema .Avem nasucul infundat de cam trei luni de zile,Si nu stium cum sa scapam de aceasta problema. Ne curatam nasucul cu picaturi dupa care cu pompita ii scoatem, dar tot avem nasucul infundat. Ne poti ajuta cumva?
Mersi
Va pupacesc Ema
ema_alex
Postat pe 22 August 2008 19:06
buna ema!
cum ati petrecut weekendul? bebita ce mai face, ai incercat su ser fiziologic? daca am inteles eu are nasucul infundat de 3luni nu ai fost la medic caci a trecut mult timp? noi am fost la zoo si copilasii mei au fost foarte incantati, pacat ca s-a stricat vremea si dupa-amiaza nu am mai iesit si azi este foarte urat. pupici de la brasov
simona77
Postat pe 25 August 2008 08:54
Servus...mamici din Brasov
Si eu sunt o mamica din Brasov din cartierul Astra; locuiesc pe str. Cocorului. Am un ingeras de 6,5 luni. Ma bucur ca ati deschis acest topic...ne da posibilitatea sa ne cunoastem mai bine, sa ne ajutam cu sfaturi
crisa80
Postat pe 25 August 2008 11:15


Servus..........mamici din Brasov si eu am doi ingerasi ,o fetita de 11 ani si un baietel de 2 ani. Ma bucur ca pot sa vorbesc cu mamicile din orasul nostru. Scrieti-mi cand aveti timp

Postat pe 25 August 2008 18:46

bun venit fetelor cum a-ti petrecut azi. noi nu am iesit dimineata afara caci era foarte urat, apoi am mers cu baietelul la doctorul sa vada analizele pentru gradi. cand am venit am scos si fetele la o plimbarica scurta caci era destul de placut afara. acum ne pregatim de nani caci dupa amiaza nu am prea dormit si ne-a ajund oboseala. pupici si somn usor tuturor ingerasilor!
va astept si maine
simona77
Postat pe 25 August 2008 19:23
Buna Simona!
Noi in weekend am iesit la plimbare, chiar daca nu a fost frumos afara. Am mers la cumparaturi si am mai cheltuit niste bani, doar viata este scurta . Cezar este bine dar inca nu am rezolvat problema cu nasucul. Am mers la farmacie, dar cehi nu au ser fiziologic in farmacii, doar la spitale
Si noi am vrut sa mergem la gradina zoologica, dar timpul nu a tinut cu noi. AI trei ingerasi superbi sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei. Pupici din Praga
ema_alex
Postat pe 26 August 2008 01:25
Buna cri80!
Bun venit in comunitatea noastra a" mamcilor din BRASOV" .Ma bucr ca au mai venit si alte mamici cu ingerasilor.Si eu am nu puiut de 5,5 luni si poate o sa ne ajutam cu diverse sfaturi si pareri. Sa traiasca ingerasul si sa te bucuri de el. Pupici dulci
ema_alex
Postat pe 26 August 2008 01:34
Buna puiu_gabriela1
Bine ai venit. Ma bucur ca ai intrat in comnuitatea noastra.
Sa traiasca ingerasi si sa te bucuri de ei.Mi-a face mare placere sa tinem legatura si sa discutam despre diverse lucuri referitor la bebei. Si eu am nu baietel de 5.5 luni si as avea nevoi de niste sfaturi. Pupici
ema_alex
Postat pe 26 August 2008 01:43

imi pare rau ca nu te pot ajuta emacezar, poate cand te duci la vaccin sa-ti de-a medicul ceva pentru nasuc. sanatate multa si vreme frumoasa ca sigur aveti ce vizita pe acolo.si noua ne place la cumparaturi si la noi este distractiv ca fiecare vrea cate ceva fetita mare papusi baietelul mai nou e inebunit dupa pistoale.
si ce a-ti mai facut ce va mai fac bebeii dragi mamicute din brasov
simona77
Postat pe 26 August 2008 13:27
Buna Simona!
Noi am fost la dr si ne-a dat niste picaturi dar nu prea isi face efectul. Am mai incercat si cu baita mai calduta dar nu prea am reusit sa scoatem mai nimic.Ma bucur ca au mai venit si alte mamici de la noi din oras.
Si eu va doresc multa sanatate si o zi frumoasa. Va pup
ema_alex
Postat pe 26 August 2008 18:14
hei nu stiam ca suntem atatea mamici din bv...
si eu sunt tot din bv, stau in tractoru, pe gloriei....

dupa ce citesc tot topicul revin....acu la ora asta imi cad ochi in gura si vad printre dinti...
poop
tudor_claudia
Postat pe 26 August 2008 23:15
Bine ai venit ! La cate mamici suntem din Bv putem sa infiintam un partid al mamicilor.
ema_alex
Postat pe 27 August 2008 00:52
sa sti....
tudor_claudia
Postat pe 27 August 2008 12:23
buna fetelor sanatoase si voioase pentru o noua zi
cand o sa vii din praga draga ema poate o sa ne intalnim toate mamicile din brasov se ne cunoastem si sa le faem cunostinta la bebei.
ce mai fac picii din brasov? presupun ca nanita la ora asta cel putin ai mei mi-au dat pauza vreo doua ore.
o zi buna!
simona77
Postat pe 27 August 2008 13:32
Buna Simona!
Sincera sa fiu de abia astept sa vin in oraselul meu iubit. Am sa vin acasa pe data de 22 sept. Mi-ar face mare placere sa ne intalnim cu toate mamicile si cu ingerasii sa ne cunoastem. Bebelul meu face nani la ora asta.De obicei bb doarme foarte mult in timpul zilei si noaptea ne tine trezi. Cum pot sa i-au legatura cu tine?
VA DORESC O ZI FRUMOASA TIE SI LA INGERASII TAI .
ema_alex
Postat pe 27 August 2008 14:01
Buna mamici din Bv!
Ce mai faceti? Dar ingerasi ? Al meu puiut este tare marait, nu prea vrea sa pape. Acuma se uita la Tv. Eu sunt foarte somnoroasa , am avut o noapte alba,dar am sa imi fac o cafea si sper ca ma va trezi. Va doresc o zi frumoasa. Pupici dulci
ema_alex
Postat pe 28 August 2008 11:54
buna mamici!
ce s-a intamplat ema bebicu nu te-a lasat sa dormi? nu il mai lasa sa doarma ziua poate asta e problema doarme ziua iar noaptea are chef de joaca strengarul. cand adoarme el fa si tu nanita.
simona77
Postat pe 28 August 2008 12:45
buna dimineata brasovence...ce mai faceti?
de ceva timp ma chinui sa gasesc reteta potrivita ca daci sa bea mai mult late...ca nu prea bea....
si vad ca dc ii dau la 3 noaptea si apoi la 7 dimineata imi bea mai mult....sper sa fie bine...in timpul zilei nu mai vrea lapte ca completare a mesei...

daci iar a inceput sa faca nazuri la mancare nu ii place nimic din ce ii fac...o pun in masuta isi lasa capul pe un brat al mesei linge la ala si mancare sa manance pace....ma si enervez si nici nu stiu ce sa ii fac....nu mai am rabdare cu mancarea ei....sfaturi pls...
e de la dinti?
tudor_claudia
Postat pe 29 August 2008 09:03
servus mamici din Brasov
ce noutati mai aveti?
noi suntem plini de energie...nu mai stim cum sa o consumam; Stefan vrea foarte mult sa mearga...dar inca nu i-am luat premergator si sa-l ajut eu imi este destul de greu! de aceea, vreau sa va intreb voi folositi premergatorul. Am auzit multe pareri contra si nu stiu ce sa fac: sa-i cumpar sau nu?
crisa80
Postat pe 29 August 2008 15:32
Buna "cri80" eu i-am cumparat baietelului meu premergator de la 5luni binenteles ca ramas mostenire si la fetite. am auzit si eu pareri contra premergatorului insa are nevoie si el sa se miste ce faci stai cu el numai in brate.medicul meu mi-a zis sa stau linistita nu sunt probleme singura care tot asa din auzite e ca atunci cand incepe sa nearga e v-a face pe varfuri.din experienta mea cu cei trei copilasi iti pot spune ca noi nu am avut probleme baietelul la 10 luni mergea singurel.binenteles incearca sa ii cumperi ceva mai de calitate sa nu se rastoarne cu el.multa bafta si sa stii ca nu toti copii sunt incantati de premergator feita mea cea mare s-a prins ca o puneam in premergator sa imi fac unele treburi si nu a mai vrut sa stea in el
simona77
Postat pe 29 August 2008 16:15
Servus si eu am 2 copii amandoi au folosit premergator si am fost fericiti toti , ei ca au facut miscare iar noi ca nu ne-am rupt spatele. Nu-ti face probleme ca doctorii sustin din an in tot altceva. La fetita mea acum 11 ani nu avut pediatrul nici o problema cu premergatorul acum la baietel care are 2 ani au spus ca i se deformeaza coloana, nu au patit nimic nici unul nici altul

Postat pe 29 August 2008 16:57
Buna fetelor!
Interesant subiect, si eu ma gandeam sa-i cumpar premergator lui Cezar, dar nu stiu la ce luna sa-l pun in el. Cat costa un premergator? El acum face cativa pasi si el vrea sa mearga dar imi este teama sa nu pateasca ceva la colona.Noi treb sa-i cumparam lui Cezar scaunel dar nu stiu de care. Sunt foarte multe modele si preturi pe masura. Pupici
ema_alex
Postat pe 29 August 2008 22:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Intarcatul 28 De la: cory_emy 10 Noiembrie 2010 19:38
analize preconceptie 13 De la: cory_emy 26 Mai 2011 21:00
indem ptr munca la 4 ore? 2 De la: elodia_2 16 Februarie 2012 16:34
Probleme cu picioarele 15 De la: garbo247028 9 Noiembrie 2011 20:06
mamici de mai 2010 37 De la: mamica1maria 17 Mai 2010 19:47
Setari Cookie-uri