INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

nimeni nu are nimica de adaugat la subiectul ce am deschis referitor la alaptat si slabit? nu ma ajutati cum sa scap de 30 de kg si sa am si lapte?
larisa_ana
Postat pe 19 August 2009 12:16
Buna!nu stiu sa-ti raspund la aceasta intrebare,dar ma bucur mult ca ai avut curajul sa m-ai faci un bebe la interval asa de mic,iar apropos de srijinit statul , astia nu sprijina deloc mamicile,chiar deloc, numai pt. ei exista bani, dar oricum felicitari si sa te bucuri de ei , ca si eu am doi , unul chiar de doua luni si jumatate,te pup.
ANEANE
Postat pe 4 Septembrie 2009 23:40
Da, o sa m-ai primeasca alocatie si luna august.
ANEANE
Postat pe 4 Septembrie 2009 23:45
Si eu vreau sa m-ai slabesc, dati-mi si mie o reteta c are da rezultate, va rog
ANEANE
Postat pe 4 Septembrie 2009 23:48
Cine stie o reteta buna de slabit trimite-ti-mi si mie pe adresa Anetamai@yahoo.com , mersi mult
ANEANE
Postat pe 4 Septembrie 2009 23:51
Buna,

Am cautat putin si am gasit un foarte bun ghid despre obtinerea indemnizatiilor si alocatiilor pentru bebelusul nostru. Ne-au ajutat de asemenea si sfaturile dvs. Multumim!
Sunt doua articole pe Primii Pasi:

Primii pasi - articol 1- indemnizatie sau stimulent
http://www.primiipasi.com/articole/acte/indemnizatie-stimulent-pentru-crestere-copil/
Primii pasi - articol 2 - alocatii (stat, nou-nascut) si trusou
http://www.primiipasi.com/articole/acte/obtinerea-alocatie-stat-nou-nascut-trusou/

Va doresc sanatate! Sper ca v-am fost de folos si noi la randul nostru!
daniela22
Postat pe 30 Octombrie 2009 02:07
din pacate asa cum a fost mentionat statul are bani numai pentru cei de sus. Pentru noi mamicile mai putin. Alocatia pe luna nu iti ajunge sa cresti un copil asa cum trebuie. Plus ca banii vin greu daca nu ai ceva "relatii". Banii de trusou, nici pe aia nu ii dau la timp. E foarte nasol. Nu se gandesc ca 3 - 4 luni cam atat dureaza daca nu iti rezolvi prin cineva pana sa primesti banii, cu ce il cresti pe bebe? Ei iti dau banii retro dar pana atunci ce faci? E un dezinteres total. Lor sa le fie bine. As vrea sa vad daca ei isi pot creste copilul cu 200 lei.
Daca inca nu ati primit banii, va spun eu ca atunci cand primiti prima data o sa aveti un pic mai mult in cont deoarece se da alocatia copilului din urma, din luna in care ati nascut. Ex : daca ati nascut in mai si primiti banii in
septrmbrie, pe langa banii dvs, mai primit si alocatia copilului pe lunile
iunie, iulie, august si septembrie.
Pitu
Postat pe 30 Octombrie 2009 09:40
eu o sa nasc in decembrie.. nici nu vreau sa ma gandesc cat de "repede" o sa primesc banii avand in vedere ca nu dupa mult timp dupa ce nasc vin si sarbatorile...asta e..
adryaana
Postat pe 30 Octombrie 2009 13:29
buna imi puteti spune va rog dupa cat timp de la depunerea dosarului de indemnizatie vau venit bani. va multumesc sa va traiasca bebeii
mariuta_g
Postat pe 5 Decembrie 2009 13:51
buna.mie miau venit banutii dupa 5 luni de la depunere dosarului dar prietenei mele iau venit dupa 3..asa ca depinde
mada_sabina
Postat pe 5 Decembrie 2009 15:04
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Aprilie 2010 12:30
are cineva idee: daca sa zicem imi dau demisia si timp de 2-3 luni stau acasa, iar in timpul asta raman insarcinata, urmand sa ma angajez la un moment dat in timpul sarcinii (sau daca raman insarcinata imediat ce m-am angajat), ce se intampla dupa ce nasc: am dreptul sa stau acasa 2 ani cu copilul (evident nu voi primi indemnizatie fiindca nu voi avea 12 luni consecutive lucrate inainte de a naste), dar legea imi da dreptul sa stau acasa astia 2 ani sau nu? imi mai gasesc locul de munca dupa 2 ani sau angajatorul are dreptul sa imi refuze astia 2 ani si sa dea jobul altcuiva?

multam fain:)
pinicuta
Postat pe 14 Aprilie 2010 14:23
Daca esti angajata mai mult de 6 luni stiu ca poti intra in prenatal+postnatal,doar atat. In rest tre sa-ti dai demisia fara ca angajatorul sa-ti mai pastreze locul in timpul celor doi ani.

Doar daca te-ai muta de la un loc de munca la altul fara sa ai intrerupere in cartea de munca atunci ai putea beneficia de indemnizatie si ar fi contractul suspendat,altfel contractul este incheiat.
bau
Postat pe 14 Aprilie 2010 14:30
daca te angajezi fara ca angajatorul sa stie ca esti insarcinata, dupa ce intri in co acesta e obligat sa iti pastreze locul de munca, dar nu cred ca beneficiezi de indemnizatie, avand intrerupere.., nu stiu cate frime isi doresc angajate noi, insarcinate. dar cel mai bine ar fi sa ceri parerea unui angajat de la resurse umane
ane_mary_kidz
Postat pe 14 Aprilie 2010 14:37
pai nu ma interesa indemnizatia. ma interesa sa stiu ca pot sa stau acasa astia 2 ani si sa nu imi pierd locul de munca. cred ca mai degraba cu un avocat ar tb sa vb. in teorie angajatorului nu ar trebui sa ii pese ca eu nu iau indemnizatia , nu? o sa caut sa vb cu un avocat, cred ca ei sunt cei mai informati in privinta legilor... Multam fain fetelor.
pinicuta
Postat pe 14 Aprilie 2010 14:42
pinicuta, scuza-ma ca te intreb, dar tu ce vrei de fapt sa faci? sa pleci de la locul de munca actual, sa cauti ceva mai bun...si apoi sa intri in co si sa-ti gasesti apoi locul liber? intreb ca m-ai bagat in ceata, de ce nu continui acolo si intri in co, iei si indemnizatia ca sunt si aia niste bani, apoi te angazezi unde doresti...zic si eu, sau e doar o teorie a ta ceea ce ai zis?
ane_mary_kidz
Postat pe 14 Aprilie 2010 14:46
demisia mi-am dat-o deja pentru ca nu era deloc ok ce se intampla in firma aia si multi s-au imbolnavit acolo. asa ca nu voiam sa raman insarcinata intr-un mediu unde as putea avorta sau sa nasc un copil bolnav din cauza mediului unde am petrecut eu perioada de sarcina. nu am reusit sa imi gasesc imediat ce cautam (si nici nu vreau sa ma duc la prima oferta in conditiile in care nu ma avantajeaza oferta cu pricina). intrebarea mea era: daca nu voi avea 12 luni consecutive inainte sa nasc (caci vrem un fratior si s-ar putea sa se produca faptul mai inainte de a fi lucrat 3 luni la o firma ca 3 luni lucrate +9 luni de sarcina sa faca 12 luni consecutive ), deci in cazulasta am dreptul sa stau acasa 2 ani si fara indemnizatie? (ca sa stiu la ce sa ma astept nu de alta, sa stiu pt ce sa ma pregatesc).


o sa ma intrebi de ce vrem acum un fratior si nu mai tarziu: pentru ca timpul trece, si pentru ca "mai tarziu" nu stiu ce inseamna : cat de tarziu? probleme pot aparea oricand , de diverse tipuri, adica "scuze" as gasi tot timpul ca sa aman operatiunea "frati". vrem sa fie apropiati ca varsta fratii ca le-ar fi si lor mai bine si apoi nu vreau sa imi petrec toata viata cu plansete in toiul noptii (


daca nu am dreptul sa stau acasa astia 2 ani, nu ar fi bai, as cauta o solutie, dar vreau sa stiu ca sa stiu ce masuri sa iau. mersi de ajutor
pinicuta
Postat pe 14 Aprilie 2010 14:59
PS: primul copil l-am nascut cu o problema care a durat 2 ani jumate aproape, pana sa o rezolvam, si asta fiindca am avut parte numai de certuri si necauzri in timpul sarcinii (lucram la firma de unde mi-am dat acum demisia, si atunci inca erau vremurile bune ale firmei... acum e MULT MAI RAU), deci nu, nu puteam sa stau acolo pana sa il nasc pe al doilea. daca al doilea ar fi putut veni cat eram inca in concediul cu primul, era ok. dar asta nu puteam sa facem pentru ca am vrut sa asteptam pana se face bine primul si abia apoi sa il facem pe al doilea: nu voiam sa trebuiasca sa ne internam cu primul si sa stau cu grija celui de al doilea (daca sa il iau cu mine la spital sau cu cine sa il las si in ce conditii, voiam ca si al doilea sa beneficieze de aceeasi ingrijire ca si primul - alaptare etc)
pinicuta
Postat pe 14 Aprilie 2010 15:04
pinicuta poti intreba un avocat,dar legea nu obliga nici-un patron sa-ti tina locu daca tu vrei sa stai 2 ani acasa (doar prin indemnizatie poate fi obligat).
Asa ca daca te reangajezi si nu ai cele 12 luni si apoi vrei sa stai acasa cu copilul doi ani,iti pierzi locul de munca.
bau
Postat pe 14 Aprilie 2010 15:05
pai indemnizatia nu o plateste firma, deci nu vad de ce indemnizatia il obliga ? intradevar, un avocat tre sa stie cel mai bine
pinicuta
Postat pe 14 Aprilie 2010 15:11
pinicuta indemnizatia o plateste statul,dar legea il obliga pe angajator ca in timpul indemnizatiei sa suspende contractul pe 2 ani (anii de munca merg) dupa care angajatorul este obligat la intoarcere sa te tina 6 luni fara sa te dea afara.
Asa e legea.
bau
Postat pe 14 Aprilie 2010 15:14
Daca intrebiun avocat sa ne spui si noua ce ti-a zis.
bau
Postat pe 14 Aprilie 2010 15:22
pinicuta eu nu prea pricep ce e cu astia 2 ani in conditiile in care tu nu esti angajata in momentul de fata, daca reusesti sa faci cele 12 luni primesti si indemnizatia si stai 2 ani fara grija. Daca nu esti angajata stai acasa cat vrei, nu? in fine, cred ca nu pricep eu bine la ora asta

si multa sanatate la bebe cel mare si cel mic iti doresc sa vina cu multa bucurie, sa fie sanatos si toate cele bune!
ane_mary_kidz
Postat pe 14 Aprilie 2010 15:27
ok, va zic, sigur sunt tare curioasa:)
pinicuta
Postat pe 14 Aprilie 2010 15:30
ane, daca NU sunt angajata in momentul nasterii stau acasa cat vreau, evident, dar daca SUNT angajata cand nasc?asta era intrebarea mea
pinicuta
Postat pe 14 Aprilie 2010 15:30
mersi mult pt urari, ane, toate cele bune si voua
pinicuta
Postat pe 14 Aprilie 2010 15:31
ehhhhhh mi-am prins urechile pe aici
pinicuta, multa bafta sa iti rezolvi problema intr-un mod cat mai benefic pt bebe si pt tine ca mama, sanatate multa si astept vesti, ce si cum e pana la urma
ane_mary_kidz
Postat pe 14 Aprilie 2010 15:33
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:07
nu am contactat inca un avocat ..recunoscut ca avocat .... dar am intrebat de avocatnet.ro si mi s-a spus ca exista doar 2 variante: concediu de ingrijire copil (care este platit de stat cu indemnizatia X) sau concediu fara plata pe care il ceri angajatorului si pe care el ti-l aproba numai daca vrea (ca orice alt concediu fara plata pe care i l-ai cere). Ai desigur dreptul la concediu pre si post-natal si la concediile medicale pe care le prezinti firmei. Astea nu ti se pot refuza (decat daca le refuza casa de asigurari de sanatate din diverse motive...)
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:26
Aaa deci am fost pe aproape
Dar e cam greu ca un angajator sa dea concediu fara plata,ca astfel isi tine locul ocupat si numai poate angaja pe alcineva in locul tau.
Numai in cazuri speciale da acest concediu si pe perioade scurte.
bau
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Misterul luptatoarei 77 De la: moniq_ 21 Iulie 2010 23:13
Imi este frica sa raman insarcinata. 20 De la: casperphantom 18 Noiembrie 2010 18:53
Dupa 1 an de gradi tot nu vrea sa merga si plange 7 De la: Lya_Maris_1 15 Ianuarie 2013 07:48
indemnizatia de maternitate 2 De la: kmi_22 29 Octombrie 2008 12:45
aparat gatit cu aburi . 2 De la: carla 3 Ianuarie 2009 16:07
Setari Cookie-uri