La 9 luni inca ne confruntam cu dureri de burtica

Buna,
De cand am inceput diversificarea, orice ar manca bb al meu, il doare burtica. Am vb cu dr. pediatru si mi-a zis sa-i dau Sanzyme inaintea fiecarei mese. Am incercat sa nu-i mai dai siropelul, dar noaptea il apuca crizele de burtica si se chinuie bietul de el. Am revenit iarasi la siropel, dar si asa mai are dureri dar nu asa de rau.
Mai este cineva in situatia asta?
mENTIONEZ ca ne confruntam cu dureri mari de burtica de cand l-am nascut. Timp de 2 luni i-am dat Debridat( cand nu-i dadeam, lesina de plans) Acum depindem de Sanzyme.
Mai stiti alt remedii?
Va rog, astept raspunsurile voastre.
De 9 luni nu stiu sa fii avut vreo noapte linistita. Poate ar trebui sa-i fac vreo analiza, desi medicul imi spune ca nu e vreo problema asa grava.
Multumesc!
avia
Postat pe 4 Septembrie 2009 23:04
Avia, asa era copilul meu in perioada in care avea giardia, avea 2-3 reprize de dureri de burtica pe noapte care debutau cu niste zgomote, asa, ca si cand i-ar chiorai matele. La noi de la 9 luni incolo a inceput. I-am facut tot felul de tratamente alopate chiar si unele f puternice, hepato-toxice Zentel si altele de genul si tot nu am scapat pana cand am facut un tratament cu remedii homeopate. Erau niste formule complexe ale dr.Jurj produse de extrakt-plant, 9A si 9B. Ai incercat remediile homeopate? In acest caz pt noi au fost fantastice, dupa luni de chin chiar am scapat iar remediile homeopate functioneaza bine la copii, fara efecte secundare si se prezinta sub f de bobite care sunt tare indragite de copii. I-ai facut analizele de scaun? Coprocultura si coproparazitologic?
carla_dana_p
Postat pe 4 Septembrie 2009 23:27
avia, eu zic sa mergi la un gastroenterolog de copii, poate el o sti sa cerceteze mai profund problema, nu ca dr asta care ti-a zis ca "lasa ca nu e chiar asa de grav" - nu are nimeni dureri fara cauza, si apoi daca si medivamentele prescrise nu dau rezultatul scontat, inseamna ca nu e ce credea dr cu pricina, nu? nu e normal sa traiesti o viata cu dureri, si mai ales fara sa sti de ce te doare. poate ca ce are copilasul chiar are remediu eficace, numai sa isi dea cineva seama ce are pana la urma... Sanatate multa si nopti linistite! (Si si remediile homeopate sunt o idee f buna - evident, dupa o consultatie care sa scoata in evidenta un diagnostic tratabil cu ce ti s eda sa iei - )
pinicuta
Postat pe 5 Septembrie 2009 08:54
doamnelor, va multumesc!
chiar o sa merg la un dr. de specialitate, sa vedem daca chiar e o problema sau doar alimentele pe care i le dau se digera mai creu, desi sunt ffff atenta la ce mamanca copilul meu.
dr. pediatru mi-a zis sa-i dau cantitati mici de mancare si sa am rabdare. dar...el oricum mananca putin( zic eu). mananca cam cat ar tine el in palmuta lui.
e putin, e suficien?
manca cam la 3 ore, chiar si la 2 ore. noaptea are doua mese, la 1.00si la 4.00.
papa cam 150 ml de lapte.
pana la prima masa doarme linistit, dar dupa..... incepe sa fie agitat, plange mai adoarme(nu stiu,15-30 min) iar se trezeste si tot asa pana la 6 cand se trezeste de tot.
dar dupa ce s-a trezitt......... surpriza, e vesel, rade.
plansetele sunt doar noaptea atunci cand elimina gazele.
in timpul zilei e fff vesel, dorme bine, nu se trezeste plangand.
avia
Postat pe 5 Septembrie 2009 11:32
buna
Imi pare tare rau ca te confrunti cu aceleasi probleme ca si mine. Fetita mea are 1 an si 2 luni si nu a dormit nici o noapte linistita, efectiv se zvarcoleste in pat de durere(zic eu de burta). Sunt din iasi si am fost la cei mai buni doctori ca m-am saturat de ei pana peste cap. I-am facut zeci de analize si nici acum nu stiu ce are.I-am facut analize la sange, pt intoleranta la lacoza , la proteina laptelui de vaca , la gluten etc., etc.I-au gasit doar anemie feripriva , desi ii dau fier de la 6 luni aproape continu nu am reusit sa remediez aceasta problema. ARE IMUNITATEA SCAZUTA SI SENSIBILITATE LA ALERGII.FETITA MEA SE MAI CONFRUNTA SI CU FATUL CA ARE SCAUNE SI CATE 4-5 PE ZI, NORMALE, LUCRU CARE MA STRESEAZA ENORM.IN REST PT DURERILE DE BURTA N-AM NICI O CONCLUZIE TRASA. DOCTORII ASTIA DE CELE MAI MULTE ORI MAI MULT TE ZAPACESC, FIECARE PUNE ALT DIAGNOSTIC.
DACA AFLI VREUN REMEDIU PT DURERILE DE BURTA LASA-MI SI MIE MES. ALTE PERS AR PUTEA SPUNE CA NU DOARME DIN CAUZA DINTILOR, DAR PRIMUL DINTE I-A IESIT LA APROAPE 1 AN, IAR DE DORMIT N-A DORMIT DIN PRIMA ZI
BAFTA MULTA SI RABDARE. CIUDAT E CA ZIUA DESI NU DOARME NOAPTEA NU STA LOCULUI O CLIPA DE CATA ENERGIE ARE. PROBABIL DE ASTA E SI MAI SLABUTA , ARE DOAR 9 KG.
bibirea
Postat pe 7 Octombrie 2009 13:46
avia, fetelor, ce-ati mai facut cu bebeii vostri cu durerile de burtica. Abia azi am gasit ,dupa " n" chestii citite pe internet, acest forum.Si mie mi se intampla la fel ca si voua , iar Andrei are aproape 1 an si 9 luni.Va pup
kidz006377
Postat pe 15 Ianuarie 2010 15:55
Buna!Am o fetita de 7 luni si jumatate ,eu nu prea am avut probleme cu durerile de burtica,iar de la 4 luni si un pic au disparut cu totul,eu o alaptez si acum dar cand avea dureri de burtica i-am dat BONNISAN PICATURI .(este un sirop din extracte de plante..nu este medicament,imediat dupa ce i-am dat picaturile ii trecea burtica,daca cumva inca 2-3 minute nu se linistea ii mai dadeam o lingurita si atunci nu mai erau probleme .si se linistea si nu mai avea nimic.bonnisan-ul e de la firma himalaya.iar tot de la himalaya i-am mai luat septilin pt imunitate si acesta este natural!incearca si poate o sa ai si tu rezultate.se gasesc in farmacii siropurile.bafta si sanatate multa la toti bbi

alinadel
Postat pe 15 Ianuarie 2010 16:13
Buna fetelor!Suntem cam multe cu probleme similare.Eu am terminat cu durerile de burtica dupa ce i-am dat BIOTICS care regleaza flora intestinala.Incercati-l;la mine a avut succes!
ginutavrabiuta
Postat pe 15 Ianuarie 2010 16:25
I-am dat SANZIME, BIOTICS, bonissan, debridad,etc. , degeaba.Eu cred ca este ceva digestiv, pentru ca ii gheortaie intestinele, ii fermenteaza, va dati seama fetelor, ca sunt atenta si la cel mai mic part pe care-l face-fara suparare- sunt covinsa ca multe mamici fac asa .
bibirea , cand am citit ce-ai scris tu ,parca ma vad pe mine si pe Andrei, numai ca la noi nu au iesit bine GOT=47 ,VSH=29/52 .Culmea ca hemoleograma ,calciu, fieri-au iesit super.Ce alte analize i-as putea face?
kidz006377
Postat pe 15 Ianuarie 2010 17:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mamici din GALATI 54 De la: kidz006919 7 Aprilie 2010 10:32
oglinda pt fina. 5 De la: bianca4you 11 Februarie 2010 17:38
bebelusul meu 1 De la: kidz000252 12 Martie 2009 16:23
iarna grea 2 De la: iasomia 13 Februarie 2012 17:33
Horcaiala 10 De la: tanase_claudia 14 Septembrie 2009 08:55
Setari Cookie-uri