Bona sau gradinita?

Fetita mea tocmai a implinit 2 ani si de luna viitoare ma voi intoarce la serviciu, asa ca nu va mai avea cine sa stea cu ea acasa. Nu stiu ce ar fi mai bine, daca sa o inscriu la o gradinita cu program prelungit sau daca sa angajez o bona si sa o tin pe cea mica acasa. Voi ce ma sfatuiti, cum ati procedat?
garbo_380118
Postat pe 31 Iulie 2013 10:35
recomandat este gradinita.
motive sunt multe: interactioneaza cu copiii, un program zilnic adecvat pentru copii, activitati educative....
bona.... e greu sa gasesti o bona care sa sustituie activitatile de la gradinita,
plus ca nu sti niciodata peste cine dai si cum o sa se poarte cu copilul tau.
vivacedonna
Postat pe 2 August 2013 15:44
GRADINITA,CU CERTITUDINE; MAI SIGUR,MAI LINISTITA,MAI PUTIN COSTISITOR,,,, SI MACAR INVATA CATE CEVA DE LA PROFESIONISTE(CEL PUTIN TEORETIC ASA AR TREBUI SA FIE)
Marieta_Tonose_1
Postat pe 3 August 2013 06:23
pana la 3 ani cred ca o bona BUNA e mai indicata. Copilul trebuie sa doarma mai mult nu treb sculat cu noaptea in cap si dus la gradinita, asta daca-ti pemiti o bona cu studii superioare , linistita , calma si care a mai crescut copii si au ajuns cineva.
garbo273075
Postat pe 3 August 2013 09:01
exista CRESA pentru copiii de doi ani (adica pana la doi ani) ; de la trei ani pot merge la gradinita; nu li se intampla nimic daca ii trezesti cu noaptea in cap, totul este sa mearga la culcare devreme
adeline
Postat pe 6 August 2013 21:53
De la: Marieta_Tonose_1, la data 2013-08-03 06:23:43GRADINITA,CU CERTITUDINE; MAI SIGUR,MAI LINISTITA,MAI PUTIN COSTISITOR,,,, SI MACAR INVATA CATE CEVA DE LA PROFESIONISTE(CEL PUTIN TEORETIC ASA AR TREBUI SA FIE)




in nici un caz nu poti compara o bona cu cresa/gradinita.
cu cit obisnuiesti copilul mai de mic cu o anumita disciplina cu atit e mai bine pentru mai tirziu.
e mai bine pentru un copil sa fie intr-o societate adecvata lui , decit singur acasa cu o bona in spate cu care va face ce vrea el...
vivacedonna
Postat pe 8 August 2013 15:29
De la: garbo273075, la data 2013-08-03 09:01:59pana la 3 ani cred ca o bona BUNA e mai indicata. Copilul trebuie sa doarma mai mult nu treb sculat cu noaptea in cap si dus la gradinita, asta daca-ti pemiti o bona cu studii superioare , linistita , calma si care a mai crescut copii si au ajuns cineva.




in nici un caz nu poti compara o bona cu cresa/gradinita.
cu cit obisnuiesti copilul mai de mic cu o anumita disciplina cu atit e mai bine pentru mai tirziu.
e mai bine pentru un copil sa fie intr-o societate adecvata lui , decit singur acasa cu o bona in spate cu care va face ce vrea el...
vivacedonna
Postat pe 8 August 2013 15:31
Depinde de bona, si de sumele de care dispuneti pentru ea.
Avantajele gradinitei: socializare, program regulat.
Dezavantajele: sunt putine gradinite in care copiii invata efectiv ceva - probabil doar in cele speciale sau particulare, habar n-am - pe urma se imbolnavesc mai frecvent, higiena mdeh... si bani tot trebuie sa dati.

Daca gasiti o bona capabila, o doamna invarsta, cu educatie, vorbitoare de limbi straine, sau cu experienta in educatie, poate fi o solutie. Nu luati fara recomandare, cine stie...
garbo009004
Postat pe 11 August 2013 08:36
si de ce ma rog cu o bona "copilul face ce vrea el"? Depinde de bona. Exista si persoane care isi pot impune autoritatea!
garbo009004
Postat pe 11 August 2013 08:38
buna draga mamica , eu sunt bona si iti recomand cu drag sa gasesti o bona pentru copil macar pana la 3 ani ! persoanele care presteaza o astfel de activitate nu o fac la intamplare si cele care vin prin agentii sunt si testate psihologic! iar agentiile sunt preocupate sa fie persoanele recomandate la un nivel educational destul de inalt ! in plus iti aduc la interviu mai multe persoane dintre care iti poti alege eventual impreuna cu sotul pe cea mai potrivita pentru copilul tau ! agentiile care ofera astfel de servicii de personal trebuie sa faca un dosar persoanelor care solicita acest post cu analize medicale la zi , cu cazier judiciar , cu cv si recomandari verificabile !iti stau la dispozitie daca vrei mai multe detalii si chiar imi face placere tema ! in gradinita ti se va imbolnavi foarte , foarte des si vei da pe doctori si consultatii , medicamente si stat acasa foarte mult crede-ma! cu drag Gabriela
garbo_19362
Postat pe 12 August 2013 22:42
Cresa, CLAR. Si pitica mea implineste 2 ani in toamna si desi am ajutor din partea soacrei si eu muncesc acasa, tot am sa o inscriu la cresa pentru a se obisnui in colectiv, pentru a avea un program si pentru a socializa inca de la o varsta frageda.
Bonele sunt pentru femeile comode, parerea mea. Lasa copilul in colectiv, sa interactioneze, sa se joace, sa invete sa imparta, sa daruiasca, sa lege amicitii...ce sens are sa il lasi legat intr'un univers cu o singura persoana si cu plimbari ocazionale in parc? Plus ca vine toamna/iarna, luni in sir in care copilul nu va putea iesi foarte mult la locurile de joaca si se va plictisi teribil in casa cu bona...
b727ana
Postat pe 13 August 2013 02:37
De la: b727ana, la data 2013-08-13 02:37:08Cresa, CLAR. Si pitica mea implineste 2 ani in toamna si desi am ajutor din partea soacrei si eu muncesc acasa, tot am sa o inscriu la cresa pentru a se obisnui in colectiv, pentru a avea un program si pentru a socializa inca de la o varsta frageda.
Bonele sunt pentru femeile comode, parerea mea. Lasa copilul in colectiv, sa interactioneze, sa se joace, sa invete sa imparta, sa daruiasca, sa lege amicitii...ce sens are sa il lasi legat intr'un univers cu o singura persoana si cu plimbari ocazionale in parc? Plus ca vine toamna/iarna, luni in sir in care copilul nu va putea iesi foarte mult la locurile de joaca si se va p


lictisi teribil in casa cu bona...
BUNA ANA cu cate bone ai lucrat tu ? CE experienta proprie ai de iti exprimi asa de hotarat parerea !??? in primul rand bonele au facute tesari psihologice si nu se fac la intamplare + cursuri de prim ajutor , o minima cultura medicala , analizele la zi + cv + recomandari de la locurile unde au lucrat ! Nu suntem in evul mediu ! Iar la cresa .... o sa afli si singura pe sanatatea ta si a micutului cum stau lucrurile ! mai vorbim dupa 2 saptamani la cresa nu vei mai sti la ce doctor sa il duci sa afli ce are !! poate copilul tau este mai resistent , poate are o imunitate peste medie si rezita pana in octombrie va doresc mult succes !! cu toata sinceritatea si buna mea intentie ! sper sa iti fi fost tie de folos in luarea unei decizii juste ! pana la urma sanatatea copilului si buna lui educatie sunt mai presus de niste amarati de bani sau de propriile orgolii ! inspiratie maxima !
garbo_19362
Postat pe 14 August 2013 22:27
De la: garbo_13283, la data 2013-08-14 22:27:04
De la: b727ana, la data 2013-08-13 02:37:08Cresa, CLAR. Si pitica mea implineste 2 ani in toamna si desi am ajutor din partea soacrei si eu muncesc acasa, tot am sa o inscriu la cresa pentru a se obisnui in colectiv, pentru a avea un program si pentru a socializa inca de la o varsta frageda.
Bonele sunt pentru femeile comode, parerea mea. Lasa copilul in colectiv, sa interactioneze, sa se joace, sa invete sa imparta, sa daruiasca, sa lege amicitii...ce sens are sa il lasi legat intr'un univers cu o singura persoana si cu plimbari ocazionale in parc? Plus ca vine toamna/iarna, luni in sir in care copilul nu va putea iesi foarte mult la locurile de joaca si se va p


lictisi teribil in casa cu bona...
BUNA ANA cu cate bone ai lucrat tu ? CE experienta proprie ai de iti exprimi asa de hotarat parerea !??? in primul rand bonele au facute tesari psihologice si nu se fac la intamplare + cursuri de prim ajutor , o minima cultura medicala , analizele la zi + cv + recomandari de la locurile unde au lucrat ! Nu suntem in evul mediu ! Iar la cresa .... o sa afli si singura pe sanatatea ta si a micutului cum stau lucrurile ! mai vorbim dupa 2 saptamani la cresa nu vei mai sti la ce doctor sa il duci sa afli ce are !! poate copilul tau este mai resistent , poate are o imunitate peste medie si rezita pana in octombrie va doresc mult succes !! cu toata sinceritatea si buna mea intentie ! sper sa iti fi fost tie de folos in luarea unei decizii juste ! pana la urma sanatatea copilului si buna lui educatie sunt mai presus de niste amarati de bani sau de propriile orgolii ! inspiratie maxima !



Nu imi tine tu mie predici si nu milita pentru o bona. Pe tine te'au crescut cu bona??? Eu am crescut zdravan in colectivitate, si mama la fel si buni si strabunica mea, Dumnezeu sa o ierte, ca alte milioane de persoane. Toti copii se imbolnavesc. Traim intr'o lume in care au aparut boli inchipuite si femei bolnave sa isi inchida copii intr'un glob de cristal. Sa ai parte tu de toti doctorii de care imi spui ca va avea nevoie fetita mea, bolnavo!! Da, sunt ANTI bona, anti personae limitate si frustrate si comode. Si e parerea mea. Nu iti convine, mergi cu vrajeala asta de "pregatire ca bona si psihologia courului"...un copil il cresti sanatos intr'un mediu in care toti am crescut frumos, cu sau fara bolile copilariei!! O bona e buna cand copilul are peste 7 ani, sa il lasi cateva ore/zile in cazuri de urgenta. Nu o sa vina nicio marioneta sa ma invete pe mine cum sa imi cresc copilul si sa imi spuna mai ales care e varianta cea mai buna!
b727ana
Postat pe 15 August 2013 01:55
aveti mare dreptate sa recomandati cresa si gradinita! dovada cea mai buna este tanara cu"pregatire pedagogica" care cere pe forum jocuri pentru copii ea fiind o tanara angajata ca si educatoare! culmea este ca unele dintre ele sunt si licentiate la facultati fantoma si toti ne bucuram ca invatamantul este de calitate! este plin de suplinitori si profesori cu note de 1, 00 la examenul de titularizare ! in epoca ceausista cresa era intradevar singura posibilitate de a creste copilul atata timp cat am avut concediu de maternitate de 112 ZILE! acum cel putin putem sa alegem .
garbo_19362
Postat pe 15 August 2013 15:07
De la: vivacedonna, la data 2013-08-02 15:44:55recomandat este gradinita.
motive sunt multe: interactioneaza cu copiii, un program zilnic adecvat pentru copii, activitati educative....
bona.... e greu sa gasesti o bona care sa sustituie activitatile de la gradinita,
plus ca nu sti niciodata peste cine dai si cum o sa se poarte cu copilul tau.
Sunt de acord cu tine,daca as fi raspuns la aceasta intrebare as fi dat un raspuns ca si cel dat de tine. :)O seara buna!
garbo_11426
Postat pe 21 August 2013 01:13
asteapta sa faca 3 ani,ia-ti o bona si stabileste clar ce are de facut ,hranit,program de plimbare,somn mese micile deprinderi mic menaj strict legat de copil
utad
Postat pe 21 August 2013 12:03
De la: utad, la data 2013-08-21 12:03:12asteapta sa faca 3 ani,ia-ti o bona si stabileste clar ce are de facut ,hranit,program de plimbare,somn mese micile deprinderi mic menaj strict legat de copil

Alege bona prin agentie , iti vor prezenta cel putin 6 bone din care sa alegi si te asigur ca sunt cu dosar medical+ cazier judiciar si testare psihologica! nu din ziar daca asta vrei sa faci daca nu incearca varianta clasica. mult succes !
garbo_19362
Postat pe 22 August 2013 13:03
am un nepotel de 1 si 2 luni....exista crese pentru aceasta varsta?...parintii copilului merg la serviciu si eu,in aceeasi masura;ce ma sfatuiti sa accept?
garbo198845
Postat pe 1 Octombrie 2013 15:21
exista crese , s-ai inventat !
garbo_19362
Postat pe 1 Octombrie 2013 15:37
Eu am facut la cresa cand aveam 2 ani o intoxicatie de am stat o saptamana numai cu perfuzii, asadar e de preferat bona pana ce copilul prinde ceva rezistenta imunitara, de la 3 ani trebuie sa socializeze cu ceilalti copii si grupa mica e ok.
garbo_385409
Postat pe 3 Octombrie 2013 23:14
buna ...parerile sint impartite ...eu am dat-o pe smarandita la cresa ...2 zile atit a rezistat ...acum avem 2 luni de cind umblam din doctor in doctor ...deci ...multa bafta daca vrei sa o duci la cresa ...s-au gradinita ...dar toti au spus ca imuntatea ei dupa 3 ani o sa fie ok ...dianna
dianna99
Postat pe 25 Octombrie 2013 14:20
super tare ...
dianna99
Postat pe 25 Octombrie 2013 14:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bella_frumusik2009 4 De la: rab 3 Decembrie 2009 11:11
iona 5 De la: garbo_14199 24 Iunie 2013 15:57
idei de cadou pt botez baietel 10 De la: garbo_383493 28 Septembrie 2017 17:03
durerea in timpul nasterii 100 De la: garbo263017 20 Martie 2012 08:27
diversificarea 32 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 19:10
Setari Cookie-uri