mamici din oradea

maria20 cat timp are bebelusul tau?
Pitu
Postat pe 21 Ianuarie 2010 13:27
bebeu meu are 8 luni.sa nascut pe 20 mai 2009
scolaritzas
Postat pe 21 Ianuarie 2010 18:22
am o prietena care luna viitoare face 22 de ani.nu are ciclul regulat dar de aproape doua luni are mici probleme.luna trecuta ia intarziat ciclul aproape 4saptamani,dupa care ia venit ciclul,timp de 6 zile si curgea mai putin.acum luna asta ia venit din nou si numa putin curge.ce poate fi?oare e gravida?imi puteti da va rog un raspuns pe adresa mea de mail sau pe idu meu de mess.Adresa mamica.dulce@yahoo.com sau id mamica.dulce!Multumesc!
scolaritzas
Postat pe 21 Ianuarie 2010 18:22
am inceput.la inceput i-am dat suc de morcovi ,ia placut acum nu mai vrea de cand ii dau mancare.de la 4luni jumate am inceput cu mar si apoi cu cereale nu le-a vrut si am amanat pana la 5 luni ,cinci si un pic.acum imi mananca supica de morcovi f bine si mai nou ii dau de pui.vreau sa-ti spun ca mananca orice leguma ii dau,ii satula de morcovi si cartofi dar alea ii plac cel mai mult:).ii mai fac si branza cu calciu lactic sau lamaie o zi asa ,una asa ,ii dau de 2 ori pe saptamana branza.deja intru iar in imp[as ca nu stiu ce leguma noua pot sa-i dau.tu i-ai dat ou? nu stiu cum sa fac cu el.ce alergie ar trebuii sa-i apara daca ii alergica?poate sa-mi raspunda una din mamici? multumesc
camitiv
Postat pe 22 Ianuarie 2010 11:38
Camitiv eu i-am dat de vreo 2 ori galbenus de ou. Putin nu a fost incantata dar nici nu la scuipat. Ea nu prea mananca carnita si nici ficatel. Si ei ii place ciorbita cu legume si supica de pui. Mai manaca banane cu branzica, fructe amestecate, branza cu iaurt, gris cu lapte, mar cu biscuiti, mere coapte cu orez. Cartofii nu ii plac piure. CARNITA NUMAI DACA E IN CIORBA SI NU SE SIMTE PREA TARE. Nu stiu ce alergii ar trebui sa apara dar eu zic ca ai observa tu ceva deosebit. Incearca cu un pic de galbenus. Si fetita mea e nascuta in 26 mai 2009 deci apropiate.
Pitu
Postat pe 22 Ianuarie 2010 13:32
scuze camitiv pe 20 mai e baietelul mariei20. scuze. :))))))))))))))
Pitu
Postat pe 22 Ianuarie 2010 13:33
Buna mamicilor si bebeilor am si eu o intrebare.Este careva dintre voi care si-a prelungit concediul de maternitate pana la 3 ani?As dori ssa stiu cum se procedeaza si cat ii de plata si daca boala care o trece in fisa poate fi stearsa?
andrus24
Postat pe 22 Ianuarie 2010 15:21
sati traiasca lorena copilasu
scolaritzas
Postat pe 22 Ianuarie 2010 19:58
sa ne traiasca si sa ne creasca frumosi ,sanatosi si destepti la toate.va pup
camitiv
Postat pe 23 Ianuarie 2010 16:42
asa este camitiv. sa ne traiasca bebelusii la toate, sa fie sanatosi ca asta e cel mai important. sa trecem cu bine pesten prima iarna ca e prima pt noi impreuna si cred eu ca e cea mai grea.
Pitu
Postat pe 25 Ianuarie 2010 09:08
si eu deabea astept sa se incalzeasca.nu peste mult vom sta cu tati lui si viitoru meu sotz
scolaritzas
Postat pe 25 Ianuarie 2010 16:12
am o prietena care luna viitoare face 22 de ani.nu are ciclul regulat dar de aproape doua luni are mici probleme.luna trecuta ia intarziat ciclul aproape 4saptamani,dupa care ia venit ciclul,timp de 6 zile si curgea mai putin.acum luna asta ia venit din nou si numa putin curge.ce poate fi?oare e gravida?imi puteti da va rog un raspuns pe adresa mea de mail sau pe idu meu de mess.Adresa mamica.dulce@yahoo.com sau id mamica.dulce!Multumesc!
scolaritzas
Postat pe 25 Ianuarie 2010 16:13
maria20 din pacate nu stiu ce sa iti zic referitor la problema prietenei tale. eu cred ca un control la un doctor ginecolog ar trebuiu sa o lamureasca. Imi pare rau ca nu te pot ajuta. Te felicit pt curajul de a creste copilul fara sot langa tine. Am inteles ca nu esti casatorita deci nu cred ca a fost usor. Felicitari!
Pitu
Postat pe 27 Ianuarie 2010 10:35
nu sunt,dar urmeaza sa ma casatoresc....intradevar nea fost greu,dar acum nea recunoscut tati al nostru si vom sta impreuna si ne vom casatorii.ms
scolaritzas
Postat pe 27 Ianuarie 2010 15:22
maria20 ma bucur pt voi. Totul e bine cand se termina cu bine. Ce papa bebe tau?
Pitu
Postat pe 28 Ianuarie 2010 16:53
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 3 Februarie 2010 14:28
fetelor nu mai este activitate in oradea? ce fac bebei ? cum sunteti? se pare ca nu tine vremea cu noi.
Pitu
Postat pe 4 Februarie 2010 10:30
buna . baiatul meu pe data de 8 va face 7 luni, am inceput diversificarea doar de o luna ,insa totul e ok; pana la 6 luni a mancat doar de la mami. deabea astept sa se faca vreme buna sa pot iesi mai mult cu el afara.sanatate multa!
marcela_miss
Postat pe 4 Februarie 2010 16:47
pfoaiiiiii.marcela si eu ii dau sa suga fetitei mele dar i-am dat si complectare noaptea la ultima masa si cateodata si ziua.eu am inceput la 4 luni nu a vrut si am amanat pana la 5 luni .tu numai san i-ai dat? fara ceai fara nimic?
camitiv
Postat pe 4 Februarie 2010 22:20
si eu astept primavara ca m-am saturat sa stau in casa .eu nu o prea scot pe fata afara desi stiu ca ar trebui ,dar daca mie mi-i frig ma gandesc ca si ei ii . voi cum faceti. va pupam pe obrajori
camitiv
Postat pe 4 Februarie 2010 22:22
marcela_miss sa iti traiasca baietelul e tare dragut. Noi am inceput diversificarea de la 4 luni dar tot pe rand. Acuma mananca orice ii dau. Chiar sapt asta am fost la dc si asistenta mi-a zis ca pot sa-i dau orice. Normal ca nu o sa-i dau supa de fasole uscata sau carnati, dar ii voi da cate putin din mancarea normala. Soacra mea face sarmale tare bune cu carne tocata din pui. O sa-i dau sa guste cand mai face dar fara varza. Orez oricum a mai mancat si carne. Eu sincer ii dau si ciorbita din care mananc eu si supa de pui si ii place foarte mult. Poate unele mamici ma vor acuza, dar eu stiu ca atunci cand i-am facut papa cu blenderul nu a mancat. Nici cand nu am pus nimic de gust in ea. Ii pasez totul cu furculita si mananca foarte bine. E foarte activa si nu este grasa dar incepe sa mananace tot mai bine si asta ma bucura. Doctorul a spus ca este un copil sanatos si sa nu imi fac probleme ca totul este ok cu ea. Deci cred ca nu am gresit cum am avut grija de ea. Ea nu mananca cereale. Nu ii plac. Mai povestim. Si noi asteptam vremea buna ca suntem satule de stat in casa.
Pitu
Postat pe 5 Februarie 2010 14:26
cami , eu l-am scos afara, chiar si pe "-" cateva grade, nu foarte mult , cam 30min. aprox. pe la 3,4 luni( nu mai stiu sigur) i-am dat apa si un pic de ceai, insa sursa principala de mancare si "apa "a fost laptele de la mine.
pupici
marcela_miss
Postat pe 5 Februarie 2010 19:28
lorena, multumim, noi suntem la inceput cu diversificarea.i-am dat pana acum-mar, morcov, brocoli, dovlecel, iaur natur, cartof, supa de morcov, cartof si carnita de pui,sapt. viit. vreau sa-i fac branza dulce de vaca cu calciu lactic si lamaie.cat calciu lactic se baga?
puteti sa-mi dati sugesti ce sa-i mai dau.(7luni avem).multumim anticipat!
marcela_miss
Postat pe 5 Februarie 2010 20:16
marcela_miss eu ii fac branzica cu lamaie asa ca habar nu am cum se face cu calciu lactic. e tare buna si cu lamaie. daca vrei pot sa iti zic cum o fac. pupici tuturor
Pitu
Postat pe 6 Februarie 2010 16:59
la jumatate de litru de lapte 5 pastile dar este cand trebuie si mai mult ca nu se imbranzeste
.faci pastilelepraf si cand fierbe laptele le pui ,daca nu se imbranze ste mai adaugi una -2
.nu iese branzaf multa din laptele de comert
camitiv
Postat pe 6 Februarie 2010 17:59
raluca nu bea apa din biberon numai din canita.si intre mese prefera sa mai suga .eu inca am lapte destul de mult,de ceai nici nu vrea sa auda desi cand a fost mai mica la baut.va pupam pe obrajori
camitiv
Postat pe 6 Februarie 2010 18:02
si eu sint o mamica din oradea mai exact din nufarul,salutari
garbo133542
Postat pe 7 Februarie 2010 21:14
bine ai venit kidz 006762. eu sunt din rogerius si am o fetita de 8 luni si 2 saptamani. Ce ne spui despre bebe tau?
Pitu
Postat pe 8 Februarie 2010 08:59
buna dimineata , nu stiu daca mie mi-ai adresat mesajul, pentru ca nu prea m-am lamurit cum functioneaza acest site si cum pot comunica cu mamicile inscrise aici, dar ma risc si i-ti raspund: am o fetitza de 1,7 luni(azi), care mi-a facut surprize inca dinainte de a se naste, adica eu o asteptam in 15.07.2008 ,ai ea a venit in 08.07.2008, eu o asteptam cu capul inainte iar ea a iesit pelvian, eu vreau s-ao intarc iar ea nu... ne chinuim cu mancarea... dar peste toate este fericirea noastra si greierasul lui mami, a inceput sa vorbeasca si este atre comunicativa, multa sanatate la toate mamicile si la toti copii din lume!
diana_maria_kidz
Postat pe 8 Februarie 2010 09:14
Pt. Andrus24: eu am o prietena care a stat 3 ani in concediu crestere copil dar chiar bebelusul are o problema...care se va rezolva chirurgical pe la 6 ani.Inainte de a implini bebe 2 ani a mers la directia pers cu handicap si a primit de acolo un certificat medical pe baza caruia cei de la directia muncii i-au prelungit concediul cu inca un an.Nu stiu daca te ajuta raspunsul meu prea mult...... Daca bebe nu are nicio problema......nu stiu daca poti face ceva pt a mai sta 1 an in concediu....
ERICK
Postat pe 8 Februarie 2010 09:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buletin 2 De la: garbo_453572 23 August 2016 17:03
RAU DE MASINA,AVION 68 De la: kidz000837 16 Iunie 2015 13:23
despre rotobil 1 De la: novacoviciestera 6 Noiembrie 2009 16:35
sunt bolnavior 5 De la: alinakatt 8 Octombrie 2009 12:55
Cresa la 1an si 9 luni? 113 De la: pinicuta 27 Septembrie 2009 14:35
Setari Cookie-uri