PRIETENUL IMAGINAR

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca sa-mi pun un semn de intrebare atunci cand fetita mea isi face un prieten imaginar?de fapt ea chiar are un prieten imaginar ,,fetita blonda'' asa o numeste fetita mea pe prietena ei imaginara.
jitaruandreea
Postat pe 3 August 2009 21:36
cati ani are? tu nu ai avut in copilarie nici un prieten imaginar?
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 21:49
are 3 ani , iar eu nu am avut prieten imaginar de aceea imi fac si griji pentru ca nu stiu daca este bine sau nu in rest nu am nici o problema nici tatal ei nu a avut prieten imaginar,iar fetita mea vorbeste cu prietena ei imaginara,spune ca de multe pri o cearta o bate sau alteori ii spune sa mearga cu ea la uta ,desi noi nu o batem nu o certam este foarte rasfatata , imi spune ca fetita blonda doarme cu ea , ca este langa ea,si de multe ori ma sperii
jitaruandreea
Postat pe 6 August 2009 19:14
poate si din cauza ca ea nu are copii cu care sa se joace, o ducem in parc dar nu mereu deoarece eu lucrez foarte mult sotul la fel dar el lucreaza acasa si nu are timp mereu sa o duca dar cand o ducem o tinem toata ziua afara deoarece nu doarme mereu dupa-amiaza,lipseste din parc doar cat mananca si daca este prea obosita doarme si cand se trezeste o ducam iar.
jitaruandreea
Postat pe 6 August 2009 19:18
nu e ceva de speriat ca are prieten imaginar la varsta asta, chiar citeam intr-o carte de psihologia copilului, puericultura.. dar nu stiu care e varsta cand ar tb sa renunte la el, si nici nu stiu cat de "implicat" trebuie sa fie prietenul asta (adica na, sa nu vorbeasca numai de el toata ziua, si oricum sa nu ii impuna prietenul asta ce sa faca , sau sa se scuze ca nu ea a facuit cutare lucru ci"prietenul"
pinicuta
Postat pe 6 August 2009 20:40
eu nu mai imi aduc aminte daca aveam cu adevarat un prieten imaginar si nici ce facea el daca ilo aveam, dar stiu ca impingeam un carucior imaginar (ai mei nu au vrut sa imi ia carut de papusa pt ca nu am stat cuminte la dentist, asa ca mi-am imaginat eu unul, iarcand in sfarsit au hotarat ei sa imi mai trebuia p ca il aveam pe cel imaginar)
pinicuta
Postat pe 6 August 2009 20:52
da imi spunea intr-o zi ca ea nu merge sa cumparam laptic ptr ca nu vrea fetita blonda si nu stiu cum sa abordez astfel de situatii sa o cert sau sa ma comport ca si cum as vedea prietena ei chiar nu stiu mai ales ca de la un timp fetita mea nu ne mai asculta este obraznica daca vrea ceva si nu-i dai plange intruna nu stiu ce sa ma mai fac....
jitaruandreea
Postat pe 7 August 2009 19:15
la gradi merge? vorbeste cu psihologul gradinitei, poate iti da vreun sfat
pinicuta
Postat pe 9 August 2009 17:50
Cred ca cu acest prieten imaginar ma confrunt si eu, la mine este ``bebe``ca asa il cheama.Initial am zis ca uita de la o zi la alta tinind cont ca fetita mea are doar 2 ani si 3 luni.Era chiar amuzanta la inceput dar cred ca ar trebui sa nu o mai bag inseama cind imi vorbeste despre ``bebe``.
Cam de o saptamina a inceput toata tarasenia asta cu bebe pe care ea de fapt il tine in pumn strins si il plimba peste tot.La inceput nu prea pricepeam eu ce avea acolo strins ca nici nu imi arata dar cind am vazut ca si la baie, la mincare, la somn..... tot pumnul strins il tine, cu chiu cu vai la deschis si imi zicea ca acolo e bebe mic.Seara inainte de culcare il pune pe perna vorbeste cu el il acopera chiar,si culmea cind am vrut sa ma pun in locul unde e bebe asezat nu ma lasat sa stau ca acolo e BEBE.I-am pus papusi sa stea cu ea in pat dar nu le vrea.Doar acel bebe si un ursulet.Am intrebata de unde il are pe bebe si ea imi zice de la tanti.
Ma gindesc ca la doi ani e oarecum normal sa-si imagineze tot felul de lucruri dar sper sa nu ramina si acel ``bebe`` pe poziti prea mult timp.

alinakatt
Postat pe 9 August 2009 20:05
mie asta nu mi se pare ceva anormal. adica, la fel cum isi imagineaza ca ursuletul de plus are viata, ii e frig, plange, doarme etc, la fel isi imagineaza ca exista si un bb care trebuie invelit , se culca etc. tot imaginatie e. eu ma prefaceam ca sunt nu stiu ce printesa sau zana din poveste , si imi puneam un prosop mare pe cap care simboliza "parul meu lung si mov"
pinicuta
Postat pe 11 August 2009 09:43
par lung si mov eu din ce imi aduc aminte e ca atunci cind ma certa parintii si nu vroiam sa fac ce imi spuneau ei ma suparam si ii amenintam ca plec in `lumea albastra`.
Momentan ma gindesc ca in imaginatia ei exista acel bb care il pune in pat, mai mult a fost cu noi si la strand, pentru ca ii plac f.mult bebelasi sa ii vada sa le faca draga draga.... dar cred si sper ca e o perioada care o sa treaca.Acum a intrat si in lumea povestilor,Alba ca zapada fiind preferata ei,si probabil ca auzindu-ma pe mine cum povestesc ea repeta dupa mine si chiar ma anticipa, probabil in mintea ei a inventat si ea o poveste cu acel bb.Oricum e mult prea mica ca sa ma gindesc la ceva serios cu acest bb.Speram ca nu o sa persiste prea mult
alinakatt
Postat pe 11 August 2009 15:19
lumea albastra? super tare! mai stii de unde ti-a venit ideea? sau cum ai renuntat la lumea asta albastra?

eu din "imaginatiile " mele nu-mi mai aduc aminte decat ca ma prefaceam ca eu sunt invatatoarea (si o imitam ca gesturi, etc, acasa desigur, si scriam cu creta pe dulap imaginandu-mi ca scriu pe tabla in timp ce predau; mergeam pe varfuri imaginandu-mi ca sunt pe tocuri; si cele de mai sus, ce am mai zis, desigur )
pinicuta
Postat pe 11 August 2009 15:46
du unde mi-a venit Lumea Albastra nu mai tin minte dar imi aduc bine aminte ca imi faceam si un bagajel (jucari,hainute si acei biscuiti fara gust de pe vremea noastra)si plecam hotarita la usa si chiar iesam din casa.Mami ma urmarea cu privirea si ma lasa sa plec.De obicei mergeam la vecina sau in spatele blocului si ma incapatinam sa raspund cind eram strigata. Nici cum am renuntat la lumea albastra nu imi aduc aminte.Oricum era perioada de 4 /5 anisori.Cind imi trecea supararile mai ii povesteam si mamei pe unde am fost in lumea albastra.
alinakatt
Postat pe 11 August 2009 16:13
din septembrie an inscris-o dar sa vad daca o primeste deoarece este prea mica si astept raspuns
jitaruandreea
Postat pe 11 August 2009 17:44
eu va invit sa castigati un parfum Coco Chanel pentru mamica din voi......aici: http://www.exposhop.ro/Code/Applications/web/index.cgi?action=blog§ion=3&art=26
adika_kidz
Postat pe 11 August 2009 20:59
parfumul asta va fi prietenul meu imaginar??????
pinicuta
Postat pe 12 August 2009 10:40
pe linga parfumul imaginar cistigam si o excursie imaginara
alinakatt
Postat pe 12 August 2009 13:15
Azi Barbara il spala si pe bb imaginar pe dinti,binenteles ca il baga sub jetul de apa la robinet tinindu-l tot in pumn,oricit o ignor ma face atenta la micile ei activitati cu bb.Practic cam ce fac eu cu ea face si ea cu acel bb,...deci cum ar trebui sa reactionez?sa o ignor sau sa ma pun la mintea ei?
alinakatt
Postat pe 12 August 2009 13:18
uite ce am gasit intr-o carte:


S ncepem cu copilul aflat la vrsta de trei ani. Echilibrul ntre el i lumea nconjurtoare este bine asigurat. A realizat trecerea dintre bebelu i copil. Nu mai aste att de anxios cum a fost n perioada precedent. Din acest motiv nu prea mai are mare nevoie s fie protejat de ritualuri. Nu mai simte nevoia de a face totul invariabil n acelai fel. Este posedat de un spirit nou, de cooperare i dorin de a atrage aprobarea prinilor i frailor.
Dei n etapa precedent era cel mai mare non-comformist din lume, iat-l acum fericit s obin i s fac plcere. Marile furii nceteaz i prinii i dau seama c pot ntradevr s nceap s poarte discuii logice cu el.
n acelai timp, nu mai este att de dominator, exclusiv i tiranic. Nu mai este obligatoriu s ne supunem deciziilor sale. Regele locului, micul tiran care voia s impun legea sa peste tot, a abdicat. ncepe acum s simt n interiorul s dorina de a mpri, de a-i atepta rndul. tie mai bine s se ocupe cu rbdare de mici lucrri, n loc s ncurce totul ca la doi ani i jumtate. Aceasta se datoreaz, n parte, unei noi doze de ncredere n forele proprii. Activitatea motrice i muscular este mult mai sigur. tie s fie mai rbdtor atunci cnd se mbrac sau cnd se joac. Progresele fcute n domeniul exprimrii verbale l ajut s i neleag mai bine pe ceilali i s-i controleze mai bine elanurile verbale. Ador cuvintele noi. Pe msur ce orizontul su intelectual se lrgete, o ntreg lume imaginativ se deschide. Este vrsta la care i creeaz un companion de joc imaginar, copil sau animal, pe care numai el l poate vedea. Are o puternic nevoie de companie. Un copil care este obligat s se joace singur n cea mai mare parte a timpului va fi mai tentat s-i imagineze un partener de joc. Prinii nu trebuie s se preocupe de acest aspect. Acest partener de joc poate rezista ani de zile. Apoi va dispare singur. ntre timp va constitui un dispozitiv de siguran pentru copilul care l-a creeat.
pinicuta
Postat pe 12 August 2009 13:19
eu zic f bine ca face si ea cu bb ce faci tu, asta inseamna ca a constintizat nevoia de a face toate astea, si nu mai trebuie sa te lupti sa o convingi de necesitatea de a te spala pe dinti etc (tot ce faci tu face si ea), maia bine laud-o ca stie sa spele frumos dintisorii si spune-i ca si bb e f multumit c are dinti curati si sanatosi
pinicuta
Postat pe 12 August 2009 13:20
``Are o puternic nevoie de companie. Un copil care este obligat s se joace singur n cea mai mare parte a timpului va fi mai tentat s-i imagineze un partener de joc``asta ma gindeam si eu ca de obicei cei car sunt mai retrasi sau mai putin sociabili din diferite motive isi creaza acel prieten imaginar, si nu numai...Bibi e foarte activa, f.vorbareata si imi povesteste totul cu lux de amanunte(binenteles asa cum stie ea)ce a facut peste zi.
In afara acestui BB a inceput si sa imi zica seara inainte de culcare ca ii este frica si se ghemuieste strins linga mine.Toate au inceput dupa ce ne-am intors de la mare.La mare am uitat sa-i iau suzeta cu mine (o cerea doar noaptea inainte de culcare) dar nu i-am cumparat alta pe motiv ca acolo avind atitea lucruri de facut si fiind mult mai obosita o sa se dezvete.Ma gindeam ca poate si asta ar fi un motiv o etapa pe care ea o trece imaginindu-si acel bb, pt ca mi-a cerut odata suzeta cindne-am intors acasa iar eu i-am zis ca doar bb mici mai papa suzeta.Nu mi-a mai cerut-o dar a inceput cu acel bb si frica.
alinakatt
Postat pe 12 August 2009 13:31
la spalat pe dinti e ok la fel cu tot ce tine de igiena personala, de multe ori ma spala ea pe mine
alinakatt
Postat pe 12 August 2009 13:33
pai poate suzeta o linistea, si cu inca nu era pregatita sa renunte la ea, a inlocuit-o cu "BB"...
pinicuta
Postat pe 12 August 2009 16:24
e posibil dar din tot ce-mi povestiti voi nu seamana deloc cu ce face fetita mea cu ,,fetita blonda,, nu pot sa va spun sau sa va descriu in detaliu cum este dar de exemplu ,,fetita blonda,, ii spune ce sa faca , a devenit mai neascultatoare,nu ne mai intelegem cu ea ca asa vrea fetita blonda sa faca etc,si asta ma sperie fparte tare poate sunt eu prea paranoica poate dau prea multa atentie unor lucruri nesemnificative dar chiar ma sperii si vreau neaparat sa o duc la un psiholog dar deocamdata este in concediu astept sa vina si sa vad ce spune si ea despre sit asta.va multumesc
jitaruandreea
Postat pe 12 August 2009 19:25
jitaruandrea...nu stiu ce sa zic dar cred ca pe moment ar trebui sa te pui un pic la mintea ei,cam asta fac eu cu Barbara de cind a aparut acel bb din pumnutzu ei.Fetiza ta e mai mare decit a mea deci intelege mult mai multe ca si a mea inclusiv faptul ca tu nu esti incintata de fetitza blonda.Chiar daca nu stie cum sa-ti zica ma gindesc ca iti face cunoscut acest lucru ascultind de acea fetiza blonda.Poate este si un fel de a se revolta pentru un anumit lucru care tu poate i l-ai interzis.Poate si-a dorit ceva foarte mult si a fost refuzata sau poate exista cu adevarat o fetiza blonda care pe ea in mintea ei a impresionat-o foarte mult (in parc, la bloc, la bunici etc..)Ultima parte cu fetitza blonda care poate exista cu adevarat a spus-o pt. ca e cam greu la un copil de 3 anisori sa stie 100% ca parul e blond saten sau negru, stie ca asa i sa spus acela e blond acela e brunet etc,dar este foarte usor sa iti zica ca ar fi si cu parul verde.Cunoaste culorile dar nu neaparat si semnificatia lor in asociere cu obiectele sau fiinte vii.De exemplu eu am intrebat-o pe Bibi ce este acel bb fata sau baiat?mi-a raspuns ca e bb si atit, ea fiind mai mica decit a ta inca nu face diferenta la sexul copilului.Pentru ea toti copii sunt copii indiferent de sex iar toti bebelasi sunt bebe.Deci copii sunt copii si bebei sunt bebei. Cred ca ar trebui sa incerci sa o convingi sa iti faca cunostintza cu acea fetiza blonda sa vezi cum reactioneaza.De exemplu ai putea pune o farfurie in plus la masa si sa-i zici ca e pentru fetiza blonda si ca si ei ii este foame.Daca reactioneaza favorabil probabil o sa inceapa sa se destainue si tie sa vorbeasca mai mult de unde a aparut acea fetiza.
Nu stiu cam asta e parerea mea, nici ideea unui psiholog nu este gresita.Ziceai ca o sa mearga la gradi, poate ca o sa lase fetiza blonda in favoarea copiilor de la gradi si o sa dispara tot asa cum a aparut.
Sanatate multa!!

alinakatt
Postat pe 13 August 2009 12:46
apropo, sa ne zici si noua daca mergi la posiholog, care a fost sfatul lui
pinicuta
Postat pe 13 August 2009 12:49
si apropo de bb mic povesteam cu mama mea ca Barbara are un bb mic stiti ce mi-a zis ea Barbara vrea un fratior Mai sti ca nu o avea dreptate si poate si a ta vrea o surioara
alinakatt
Postat pe 13 August 2009 12:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rosu in gat 9 De la: anaROBERT 19 Februarie 2010 01:31
steriletul????????????? 1 De la: onutza 31 Decembrie 2008 18:37
varicela ...:( 2 De la: ratuscaceaurata 22 Octombrie 2011 15:24
LA MULTI ANI TUTUROR MAMICILOR! 7 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:26
tratament naturist pentru atenuarea efectelor nocive ale zentel-ului asupra ficatului copiilor 2 De la: gabrielaheart 10 Ianuarie 2009 00:27
Setari Cookie-uri