PT O MAMICA CARE A INTREBAT DE PSORIAZIS

IMI CER SCUZE FATA DE O MAMICA CARE M-A INTREBAT PE TOPICUL'CREME DE PROTECTIE SOLARA' DESPRE PSORIAZIS.NU AM DESCHIS DE MULT PAGINA RESPECTIVA SI NU AM VAZUT INTREBAREA DECAT ASEARA.DE OBICEI SUNT DESTUL DE PROMPTA IN RASPUNSURI.DACA TE INTERESEAZA ACEST SUBIECT DA-MI UN MESAJ PE MAIL IN CARE SA-MI SPUI:
-VARSTA,UNDE SUNT LOCALIZATE,CAND AU DEBUTAT PRIMA DATA ,DACA MAI ARE CINEVA IN FAMILIE, DACA AI AVUT VREUN STRES IN PREAJMA DEBUTULUI ,FA-MI O DESCRIERE A LEZIUNILOR(DACA AI PUTEA SA FOTOGRAFIEZI O LEZIUNE SI SA O ATASEZI LA MAIL),CINE TI-A PUS PRIMUL DG DE PSORIAZIS ,DACA AI FACUT VREUN TRATAMENT.
DACA E INTRADEVAR PSORIAZIS AM SA-TI DAU MAI MULTE DETALII DESPRE BOALA, MITURI FALSE IN LEGATURA CU PSORIAZISUL SI EVENTUAL SUGESTIE DE TRATAMENT.
ASTEPT VESTI
JOJO29
Postat pe 4 August 2008 11:27
imi pare bine ca mi-ati citit mesajul primul dc care mi-a spuc ca am pzoriasis a fost medicul de familie dar nu am folosit nici un tratament ,din familie nu are nimeni si intrdevar cand mi-au aparut prima data pete pe corp a fost o perioada nu prea roz pt mine asta a fost prin februarie 2005 atunci le-a observat sotul meu pe spate atunci aveam 23 de ani acum am 26 de ani si am pete si pe burta dar sub forma de grupuri si pe piept da puteti sa-mi dati ceva sfaturi despre aceasta boala de piele v-as multumi foarte mult
maria_adelina26
Postat pe 14 August 2008 15:09
Buna, am citit mesajul referitor la PSORIAZIS eu sunt o persoana la vreo 50 ani si eu am avut de tanar PSORIAZIS , dar il facusem de la soare , adica imi aparuse pe piele un fel de pete putin rosiatice apoi se albeau care aveam putina mincarime (pe piept si pe spate) am incercat multe tratamente (cam de la vreo 25 ani am incercat dar nu au dat nici un rezultat dar pe la virsta de 40 ani am incercat cu NIZORAL pastile, o pastila pe zi , timp de o saptamana.Am constatat ca incepuse sa se curete. si de atunci nu mai am asa ceva.Eu cred ca nu este ceva riscant sa incercati si Dvs. In prospectul acela scrie citeva sfaturi.
Va rog sa-mi scrieti daca vreti mai multe indicatii sau alte indicii referitor la tratament.
Nu este nici o pacaleala , eu am trait pe propia piele ce inseamna
sa ai asa ceva.
E-mail:iacob29@iahoo.com
laura1986
Postat pe 16 August 2008 10:30
IMI PARE RAU SA VA DEZAMAGESC DAR CEEA CE AVEATI DVS NU ERA PSORIAZIS. DACA DG A FOST PUS DE UN MEDIC E DESTUL DE GRAV.CEEA CE DESCRIETI PARE A FI MAI PROBABIL:PITIRIAZIS VERSICOLOR.E O DIFERENTA URIASA SI E NORMAL SA VA TREACA CU ANTIFUNGIC CA DOAR E O CIUPERCA.PSORIAZISUL POATE FI AMELIORAT DE EXPUNEREA SOLARA SI NU INDUS DE EXPUNEREA SOLARA.
SA LASAM TOTUSI MEDICINA IN GRIJA MEDICILOR
MULTA SANATATE
JOJO29
Postat pe 16 August 2008 17:14
cred ca cel mai bine este sa imi fac o poza cu acele pete pt ca dvs sa le vedeti si atunci o sa stiti despre ce e vorba
maria_adelina26
Postat pe 17 August 2008 15:43
Buna , sunt de acord , daca poti sa faci asa ceva poate te ajut cu ceva . Voi incerca !!!!
Multa sanatate.
laura1986
Postat pe 18 August 2008 12:47
SUNT PUTIN CONFUZA...................
SI DE OBICEI NU SUNT
CU CINE VB MARIE_ADELINE?
JOJO29
Postat pe 19 August 2008 19:42
nu stiu de aceea as vrea sa fac o poza dar cred ca am sa o afisez la pozele mele din profil si inca ceva am observat ca aceleasi pete le am si pe sani maine cand o sa fie sotul acasa o sa facem poza dar binenteles cu petele de pe burta si atunci o sa stiti despre ce este vorba,multumesc inca o data pt sfaturi si pt ca incercati sa ma ajutati aici in motru chiar nu am cui sa cer parerea
maria_adelina26
Postat pe 19 August 2008 22:24
Daca nu ai in localitate un medic care sa-ti dea diagnostic corect mai bine fa o vizita intr-un alt oras la un dermatolog. Sunt diferite tipuri de ptoriazis care difera foarte mult intre ele. Ca o regula generala se recomanda o detoxifiere a organismului, purtarea de haine de bumbac, evitarea hainelor sintetice, dusuri cat mai dese, evitarea alimentelor picante si prea condimentate/iuti, evitarea consumului de alcool. Eu am o forma de ptoriazis bicolor, ceea ce inseamna ca orice abatere de la reguli, stresul, expunerea la soare imi declanseaza iarasi aparitia petelor. Mi-a recomandat dermatologul sa-mi fierb hainele sau sa le spal la 90 de grade in masina de spalat, dar am multe tesaturi pretentioase, care nu suporta temperatura asa mare. Am primit ca recomandare o crema de la farmacie. Farmacista mi-a recomandat sa merg mai bine la baile cu sulf de la Purcica - eu sunt din Iasi. Dar cum nu am voie la soare si nici cu cine merge am preferat crema.

anasandu
Postat pe 2 Septembrie 2008 17:25
DRAGA MEA,SI EU SINT DIN MOTRU.AM SI EU PSORIAZIS,LOCALIZAT LA NIVELUL PIELII CAPULUI,SI DE CEVA VREME,F PUTIN SI IN URECHI.ANUL TRECUT AM AVUT F MARI PROBLEME DIN CAUZA LUI,MA MINCA FOARTE TARE SI,DAK MA SCARPINAM,FACEAM BUBITE PURULENTE.AM AVUT F MARE INCREDERE IN ULEIUL DE MASLINE,CU CARE MA UNGEAM ZILNIC IN CAP SI IL LASAM PESTE NOAPTE,APOI DIM MA SPALAM.IN DOUA LUNI MI-A TRECUT.DAR PSORIAZISUL NU SE VINDECA DEFINITIV,CHIAR DAK NU SE MANIFESTA.EU AM SCALPUL F SENSIBIL SI NU POT FOLOSI TOT FELUL DE SAMPOANE,ASA K NU MAI VB DE TRATAMENTE PT PAR SAU ORICE ALTCEVA,PT K AM OBSERVAT K BUBITELE POT RECIDIVA.PE PIELE K TINE NU AM AVUT,CHIAR IMI PARE F RAU K TRECI PRIN ASA CEVA.DAK VREI SA MAI VB,ID MEU E LAURA_BABY78.POOOOP
laurababy78
Postat pe 17 Decembrie 2008 14:40
Salutari pentru jojo29. Ai un bebel tare frumos, chiar bebelutza, daca ma uit bine. Sfaturile tale sunt f. bune, si sper sa nu se piarda in multitudinea mesajelor de pe forum!
kerciu
Postat pe 9 Ianuarie 2009 17:16
Salut.Eu sunt o mamica de 36 ani care are psoriazis de la 13 ani.Cu aceasta boala trebuie sa ti un regim alimentar foarte strict.Mie imi apare si dispare.Acum am pe , genunchi si pe piciorul drept lateral aproape de glezna.Am facut in decursul anilor multe tratamente.Mi-a trecut,iar dupa un timp mi-a aparut nou.Vara stau mult la soare sa le usuce,ma dau cu orice crema imi vine la indemina.Am observat ca organismul meu nu mai la acelasi tratament de 2 ori.Am fost si la Clinica Psoremis deoarece la un moment dat aveam si in cap,am folosit tratamentul de la ei si mi-a trecut,iar cind aveam o perioada mai agitata iar mi-a aparut.Regimul strict nu pot sa-l repect,asa ca m-am obisnuit cu aceasta boala si stiu ca nu o sa-mi treaca niciodata definitiv.Asa ca draga mea trebuie sa te obisnuiesti cu el si sa incerci sa nu te necajesti,deoarece aceasta boala se manifesta pe fond nervos.Eu nici macar nu le mai ascund,cui nu-i place sa nu se uite,nimeni nu este perfect,ma consolez si ma rog la D-zeu sa nu fiu mai bolnava si sper ca fiul meu de 5 ani sa nu ma mosteneasca,deoarece am suportat ani de batjocura din aceasta cauza.Va saluta Mihaela din Arad
mihaela_nadaban
Postat pe 18 Iulie 2009 14:03
soriA-Z (PSORIAZOL)


Cunoasteti oameni cu psoriazis? nu stati, AJUTATI-I!!!! Acum, solutia pentru problemalor lor e in mana dumneavoastra!


Tratamentul de Psoriazis (psoriazol) e unic in lume!
inventia savantului sarb Cirici Dragan a participat la Premiul Nobel.

SoriA-Z (PSORIAZOLUL) va fi la 180 grame si costa 60 euro

-- Pentru mai multe detali:
psoriazol@yahoo.com
adelar
Postat pe 26 Octombrie 2009 23:52
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.

TARIFE 1. Copii (maxim 14 ani), pensionari
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)
Un insotitor al copilului sau al pensionarului beneficiaza de intrare GRATUITA
2. Adulti
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)

O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 23 Noiembrie 2009 07:07
am si eu psoriazis de la varsta de 8 ani.acum am 20 de ani si inca nu am scapat de boala asta care ma terorizeaza de atatia ani...am incercat tot felul de tratamente dar isi fac efectul putin timp si dupa nu mai au nici un rost..sincera sa fiu nu stiu ce sa mai fac.am citit pe internet despre un ceai deniplant se numeste si sinecra sa fiu nu stiu daca este bun sau nu..momentan fac un trayament cu clobetasol,un unguent pe baza de corticoizi iar pentru pielea capului o solutie care se numeste elocom.sper sa va ajute.sanatate multa tuturor.
madalina_kidz
Postat pe 30 Noiembrie 2009 19:55
buna,eu sunt tot din iasi si am psoriazis,am de 20 ani aceasta boala,nush ce tratamente sa mai fac ca am incercat cam toate,daca vrei sa discutam de psoriazis luna_noptii28 id ul meu,o zi buna.
kidz005960
Postat pe 12 Decembrie 2009 13:54
Maria Aelina daca ai fost diagnosticata cu psoriazis cred ca te pot ajuta. Exista un sapun vegetal pentru psoriazis si dermatite, fabricat manual in Siria din ulei de masline si dafin etc. (dupa o reteta veche de peste 2000 de ani) . Ceilalti europeni il cunosc si-l folosesc. A ajuns si la noi in tara de curand. Daca locuiesti in Motru ti-l pot trimite mai usor. Contacteaza-ma pe adresa de e-mail alba_crizantema@yahoo.com si dupa ce-l folosesti as vrea sa-mi spui ce rezultate ai obtinut. Este foarte bun si pentru alte afectiuni ale pielii, diverse dermatite, inflamatii, impotriva matretii etc. Nu are un pret foarte mare 35 lei/buc/250 grame . Pentru un tratament de 10-12 luni iti ajung 3-4 bucati, depinde cat il folosesti. Iti doresc sanatate multa!
kidz006675
Postat pe 2 Februarie 2010 22:01
Daca ai fost diagnosticata cu psoriazis cred ca te pot ajuta. Exista un sapun vegetal pentru psoriazis si dermatite, fabricat manual in Siria din ulei de masline si dafin etc. (dupa o reteta veche de peste 2000 de ani) . Ceilalti europeni il cunosc si-l folosesc. A ajuns si la noi in tara de curand. Ti-l pot trimite si prin posta Contacteaza-ma pe adresa de e-mail alba_crizantema@yahoo.com si dupa ce-l folosesti as vrea sa-mi spui ce rezultate ai obtinut. Este foarte bun si pentru alte afectiuni ale pielii, diverse dermatite, inflamatii, impotriva matretii etc. Nu are un pret foarte mare 35 lei/buc/250 grame . Pentru un tratament de 10-12 luni iti ajung 3-4 bucati, depinde cat il folosesti. Iti doresc sanatate multa!
kidz006675
Postat pe 2 Februarie 2010 22:06
Daca ai fost diagnosticata cu psoriazis cred ca te pot ajuta. Exista un sapun vegetal pentru psoriazis si dermatite, fabricat manual in Siria din ulei de masline si dafin etc. (dupa o reteta veche de peste 2000 de ani) . Ceilalti europeni il cunosc si-l folosesc. A ajuns si la noi in tara de curand. Ti-l pot trimite si prin posta Contacteaza-ma pe adresa de e-mail alba_crizantema@yahoo.com si dupa ce-l folosesti as vrea sa-mi spui ce rezultate ai obtinut. Este foarte bun si pentru alte afectiuni ale pielii, diverse dermatite, inflamatii, impotriva matretii etc. Nu are un pret foarte mare 35 lei/buc/250 grame . Pentru un tratament de 10-12 luni iti ajung 3-4 bucati, depinde cat il folosesti. Iti doresc sanatate multa!
kidz006675
Postat pe 2 Februarie 2010 22:11
Daca ai fost diagnosticata cu psoriazis cred ca te pot ajuta. Exista un sapun vegetal pentru psoriazis si dermatite, fabricat manual in Siria din ulei de masline si dafin etc. (dupa o reteta veche de peste 2000 de ani) . Ceilalti europeni il cunosc si-l folosesc. A ajuns si la noi in tara de curand. Ti-l pot trimite si prin posta Contacteaza-ma pe adresa de e-mail alba_crizantema@yahoo.com si dupa ce-l folosesti as vrea sa-mi spui ce rezultate ai obtinut. Este foarte bun si pentru alte afectiuni ale pielii, diverse dermatite, inflamatii, impotriva matretii etc. Nu are un pret foarte mare 35 lei/buc/250 grame . Pentru un tratament de 10-12 luni iti ajung 3-4 bucati, depinde cat il folosesti. Iti doresc sanatate multa!
kidz006675
Postat pe 2 Februarie 2010 22:13
Daca ai fost diagnosticata cu psoriazis cred ca te pot ajuta. Exista un sapun vegetal pentru psoriazis si dermatite, fabricat manual in Siria din ulei de masline si dafin etc. (dupa o reteta veche de peste 2000 de ani) . Ceilalti europeni il cunosc si-l folosesc. A ajuns si la noi in tara de curand. Ti-l pot trimite si prin posta Contacteaza-ma pe adresa de e-mail alba_crizantema@yahoo.com si dupa ce-l folosesti as vrea sa-mi spui ce rezultate ai obtinut. Este foarte bun si pentru alte afectiuni ale pielii, diverse dermatite, inflamatii, impotriva matretii etc. Nu are un pret foarte mare 35 lei/buc/250 grame . Pentru un tratament de 10-12 luni iti ajung 3-4 bucati, depinde cat il folosesti. Iti doresc sanatate multa!
kidz006675
Postat pe 2 Februarie 2010 22:15
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 3 Februarie 2010 14:24
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce este important in alegerea unei gradinite? 1 De la: Buburuza_kidz 5 Ianuarie 2011 16:33
SARBATORI FERICITE MAMICILOR!! 5 De la: balu 31 Decembrie 2008 20:40
E vreo problema? 5 De la: ina_rebeca 4 Noiembrie 2009 12:03
persoanele cu stres, depresie, suparari, tristete, certuri in familie, neintelegeri acasa/la serviciu, etc. va rog sa imi scrieti 32 De la: Celleste_ 25 Septembrie 2010 11:30
VACCIN PANDEMIC 58 De la: anaROBERT 26 Februarie 2010 00:09
Setari Cookie-uri