Cat de important este sa "stii sa te faci placut"?

Fiecare din noi are diferite interese cand vine vorba de oameni. Vrem sa fim prieteni, iubiti, parteneri de afaceri sau de proiecte etc. Interese bune sau rele in cele din urma irelevant, pentru ca nu asta e subiectul discutiei ci faptul ca vrem ca respectiva relatie sa dureze. Si atunci cat de important este sa "stii sa te faci placut" ? ( dau un exemplu:in cazul in care baiatul se pregateste sa intalneasca tatal iubitei lui; sau cand o prietena buna a unui baiat intalneste iubita baiatului; cand intalnesti un baiat/fata cu care ti-ar placea sa ai o relatie etc )
garbo_400133
Postat pe 13 Aprilie 2014 15:18
" Cat de important este sa "stii sa te faci placut"? "

Trecand peste tot "bla...bla_ul " tau , a fi placut , e o chestie relativa si dependenta de persoana cu care intrii in conctact. La chimie nu trec , ca filozofam maine...
Rotty
Postat pe 13 Aprilie 2014 16:41
Mai important este sa fii placut natural in toate imprejurarile decat, sa inveti a sti sa te faci placut.
Din start ti-ai pus masca, iar cu cine intri in contact direct sau indirect, esti demascat. Puterea de demascare o au mai ales categ. de oameni de varste a doua si a treia, femeile in special.
Sa "stii sa te faci placut" este ca si cum ai juca teatru de proasta calitate.
A fi placut este o calitate pe care ti-o insusesti profesand(in cazul unui scop de afaceri) si nu exersand in oglinda.
Cand esti placut natural ai mai multe sanse de reusita decat atunci cand "te faci". Oricum as intoarce intrebarea ta pe toate partile revin tot la naturalete.
pitiTa_
Postat pe 13 Aprilie 2014 19:04
mult mai putin important decit sa fii tu insuti.
Cauta locurile, oamenii si oportunitatile care sa se potriveasca cu ceea ce esti in realitate, in loc sa te chinuiesti sa te strimbi in oglinzi concave sau convexe.
Toti SINTEM placuti daca gasim mediul compatibil care sa ne puna in valoare - povestea cu ratusca cea urita care era lebada raspunde perfect intrebarii tale.
quasaria
Postat pe 13 Aprilie 2014 19:54
Eu nu stiu sa "ma fac placuta" . Eu sunt eu si cine ma place , ma place asa cum sunt. Punct.
Rotty
Postat pe 14 Aprilie 2014 08:25


fara punct te placeam mai mult.... !
barboneli
Postat pe 14 Aprilie 2014 08:39
Ei , am si eu defectele mele
Rotty
Postat pe 14 Aprilie 2014 08:40


zau ? ia mai zi-mi-le si mie... !
barboneli
Postat pe 14 Aprilie 2014 08:43
Nu zic. Las sa fie surpriza.
Rotty
Postat pe 14 Aprilie 2014 08:48


ok. sa fie surpriza... ! poate or fi placute... s-a mai vazut si asa ceva... !
barboneli
Postat pe 14 Aprilie 2014 08:50
Din anumite motive exista persoane care vor cu disperare sa placa tuturor - si nu ma refer la cazurile cu potential patologic. Sigur ca e un non sens, dar asta se intelege pe parcurs ca urmare a propriei experiente
Dar daca a te face placut inseamna a da dovada de suplete mentala si emotionala adaptate la oameni si situatii, atunci raspunsul este:da.
Si vin cu un ex simplu: indiferent ce probleme avem acasa, nu avem voie ca prin faptele sau reactiile noastre sa-i lezam pe cei cu care venim in contact si drept urmare se impune un minim autocontrol. iar un zambet, fie el si de circumstanta, face minuni. Functioneaza si in sens invers: problemele de la serviciu nu sunt motiv de a ne purta inadecvat cu cei dragi, sau mai rau, sa ne descarcam pe ei.
Ca sa te faci placut uneori este suficient sa nu faci nimic. Stim cu totii ca atunci cand ne straduim foarte tare, lucrurile nu ies tocmai cum ne-am dori.
A fi placut nu inseamna linguseala si ipocrizie dupa cum a fi transant si autentic nu inseamna a fi mitocan si lipsit de educatie si bun simt.
Subiectul este ofertant si se poate discuta mult pe tema asta.
bucura
Postat pe 14 Aprilie 2014 10:59


merge de spus aici si un banc, doua.... ?
barboneli
Postat pe 14 Aprilie 2014 11:24
Barbo, daca se poate mai multe, cu atat mai bine, ne mai descretim fruntile la inceput de saptamana.
bucura
Postat pe 14 Aprilie 2014 11:26
133, unul dintre lucrurile care mi-au atras atentia in mesajul tau a fosst ca motivul de "a ne face placuti" e ca "vrem ca respectiva relatie sa dureze". Really?
Indiferent ca vorbim de relatii personale sau de afaceri, relatia respectiva e o entitate diferita de tine si de celalalt sau ceilalti implicati.
Posibil ca toti sa vreti ca relatia sa dureze si totusi relatia sa moara - repede sau incet, autonom de vointa voastra. Ti-ai pus problema de ce? Ce e gresit? Ti-ai pus problema daca si cit e cazul sa te straduiesti sa resuscitezi si sa mentii artificial o relatie care altfel n-ar dura?
Prima tendinta e sa sari sa il schimbi pe celalalt, a doua e sa te contorsionezi pe tine in toate modurile ca sa te incadrezi fortat intr-un tipar mental. Intotdeauna trebuie sa fie o "vina" si "o solutie". Si daca nu e? Daca pur si simplu nu sint vini si nu sint solutii - si lucrul firesc este ca pur si simplu sa accepti ca nu e locul tau acolo, si sa incerci sa afli unde altundeva e?
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2014 11:32
Pauza mea de ceai s-a incheiat si trebuie sa ies de pe Garbo, dar nu o fac inainte de a va dori o zi frumoasa!
bucura
Postat pe 14 Aprilie 2014 11:35
De la: quasaria, la data 2014-04-14 11:32:25133, unul dintre lucrurile care mi-au atras atentia in mesajul tau a fosst ca motivul de "a ne face placuti" e ca "vrem ca respectiva relatie sa dureze". Really?
Indiferent ca vorbim de relatii personale sau de afaceri, relatia respectiva e o entitate diferita de tine si de celalalt sau ceilalti implicati.
Posibil ca toti sa vreti ca relatia sa dureze si totusi relatia sa moara - repede sau incet, autonom de vointa voastra. Ti-ai pus problema de ce? Ce e gresit? Ti-ai pus problema daca si cit e cazul sa te straduiesti sa resuscitezi si sa mentii artificial o relatie care altfel n-ar dura?
Prima tendinta e sa sari sa il schimbi pe celalalt, a doua e sa te contorsionezi pe tine in toate modurile ca sa te incadrezi fortat intr-un tipar mental. Intotdeauna trebuie sa fie o "vina" si "o solutie". Si daca nu e? Daca pur si simplu nu sint vini si nu sint solutii - si lucrul firesc este ca pur si simplu sa accepti ca nu e locul tau acolo, si sa incerci sa afli unde altundeva e?


mie mi-a atras atentia asta: " cand vine vorba de oameni." ! si de aici si toate problemele pe care Q le enumara, mai cu dreptate, mai fara, mai reale sau nu... dar toete sunt luate din viata, recunosc, depinde pe ce strada stai insa... ! dar eu am o relatie care dureaza de la inceput si o sa dureze pana la sfarsitul... unuia din noi, fara sa facem eforturi sa ne facem placuti... si e vorba de relatia mea cu Dor, unul din cainii mei ! de unde stiu asta ? pai toate relatile mele cu cainii mei au fost la fel !
barboneli
Postat pe 14 Aprilie 2014 12:40
da? nu te-a parasit nici un catel pina acum?
Ogarul meu a vrut sa demisioneze de citeva ori. Noroc ca m-am facut placuta!
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2014 12:52
De la: bucura, la data 2014-04-14 11:35:26Pauza mea de ceai s-a incheiat si trebuie sa ies de pe Garbo, dar nu o fac inainte de a va dori o zi frumoasa!


ce scurta pauza ai... !!! sau ceaiul e mic ? lasa, data viitoare vi cu un ceainic plin te rog.... !

http://www.publicdomainpictures.net/pictures/30000/nahled/czajnik-imbryk-do-heraty.jpg
barboneli
Postat pe 14 Aprilie 2014 12:52
De la: quasaria, la data 2014-04-14 12:52:19da? nu te-a parasit nici un catel pina acum?
Ogarul meu a vrut sa demisioneze de citeva ori. Noroc ca m-am facut placuta!


ei... poate de la tine a vrut sa demisioneze... de la mine nu ! in plus, eu n-o sa-mi iau niciodata ogar ! am citit despre caracterul lor. doar daca gasesc pe unul parasit... atunci il iau.
si imi arati si mie cum esti tu cand esti placuta... ? chiar daca, sa sti... mie imi place de tine !
barboneli
Postat pe 14 Aprilie 2014 12:57


banc:

El către ea:
- Ai amanţi peste tot… ştii ce înseamna asta?
- Că sunt dezordonată...?
barboneli
Postat pe 14 Aprilie 2014 13:04
De la: quasaria, la data 2014-04-14 12:52:19da? nu te-a parasit nici un catel pina acum?
Ogarul meu a vrut sa demisioneze de citeva ori. Noroc ca m-am facut placuta!




iti place "fugarita"...face bine la "conditia" fizica!;))
pitiTa_
Postat pe 14 Aprilie 2014 13:24
- ogarul meu e un scump, numai ca toti patru avem avelasi loc preferat pe canapea! A fost dat de trei ori la rind la o parte pina a realizat saracul ca nu e nici alpha, nici beta... nici macar omega in casa asta. Si, cu urma de demnitate care i-a ramas, si-a pus coada la spinare. Iar asta n-are limita de viteza legala pe sosea...
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2014 13:42
Nici io nu-mi iau ogar in cazul asta. Daca fuge mai repede decat am eu voie sa merg cu masina ? Sunt o gramada de zone cu restrictie de 30 km /h pe aici....E clar ca m-a luat .
Rotty
Postat pe 14 Aprilie 2014 13:47
Si crezi ca daca-l -pi ii faci picioarele mai scurte sau ii reduci viteza? Il alinti si mai lenes il faci, n-o sa-l urnesti nici cu 2 cai putere, decat, taras.
Ogarii, numai la fuga si lins is buni si sa tina companie la copii, in rest....

m-am lamurit si cu gusturile tale in materie de caini! :)
pitiTa_
Postat pe 14 Aprilie 2014 13:51
de ce pitita, ai avut tu vreunul si... n-a corespuns? Nu s-a facut placut?

Ogarul meu e un fel de pisica mai mare. Sta toata ziua tolanit prin casa si casca. Si da, cind iesim la alergat il lasam bine merci sa se duca (si sa se si intoarca) ca n-are sens sa ne punem problema ca ne-am tine dupa el. Noi nu sintem nici cheetah...nici raceri. Cu cele cite doua piciorutze ale noastre, nici o sansa. Iar cu masina pe serpentine e periculos - si pentru noi, si pentru el. Am incercat si cu masina pe plaja - de nu reuseau cinci cetateni sa ne mai urneasca carutza din nisip. Deci...
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2014 13:57
cineva apropiat familiei au 2, si sunt destul de maturi, da' ma rog, si ogarii sunt ca ceilalti caini, cu calitati si defecte. Eu ii vad prietenosi, jucausi dar, lenesi, zici ca se cred superioritatea intruchipata si cand nu le convine ca-i deranjezi se uita urat, mai rau ca un copil suparat ca nu i-ai cumparat ciocolata. O fi stilul lor asta, da mie nu-mi plac ogarii, imi place numai sa alerg
am alergat azi, "o gramada".
pitiTa_
Postat pe 14 Aprilie 2014 17:04
Mie imi plac rottweilerii , ca-s ca niste ursuleti rasfatati. Despre defecte nu zic nica...
Rotty
Postat pe 14 Aprilie 2014 17:19
"rottweilerii", astea-s balosi rau si nu mananca deloc manierati....:D

da, is "baieti buni" la joaca cu batu' si cautat trufe la padure.
pitiTa_
Postat pe 14 Aprilie 2014 17:42
Trufe nu avem aici , ca nu sunt in Franta.
Balosi is cand sunt agitati , in rest , nu.
Rotty
Postat pe 14 Aprilie 2014 17:58
iete na, trebuie sa fii in Franta ca sa vezi trufele?
Si in paduri din Ro. sunt la voi cred ca prin padurile din "sudul nemtaliei"se gasesc....daca esti pe acolo?
In tot cazu', rottweilerii is priceputi la, adulmecat:)
pitiTa_
Postat pe 14 Aprilie 2014 18:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rautatea: 'Eroare' a naturii noastre divine sau doar 'pecete' a destinului nostru darwin?... 288 De la: garbo101426 2 Februarie 2017 23:38
topic de caterinca / user 027119 / sa vedem ce tare esti? 38 De la: salbatica_sexy 20 Decembrie 2009 17:52
Un apel catre Dvs. 18 De la: nathalie 2 Decembrie 2011 22:58
topic pentru poezii stangace... 2065 De la: fleurdelis 29 Ianuarie 2016 21:13
BATJOCURA,DENIGRAREA SI BATJOCORIREA SENTIMENTULUI DE DRAGOSTE PRIN POSTURILE DIFUZATE COMERCIAL PRIN PRIVATE SPICE,DARING!TV,HUSTLER TV,SUPER ONE,PLAYBOY TV,BLUE HUSTLER. 7 De la: SERIOSUL 26 August 2012 16:46
Setari Cookie-uri