Conteaza varsta in dragoste?

daca stai dupa ce zice lumea nu te mai mariti niciodata sau nu-ti mai faci o relatie ce-ti place tie invinge teama si mergi mai departe cu curaj caci trebuie sa profiti din plin de tinerete iti doresc numai bn si fericire
garbo049936
Postat pe 26 Decembrie 2009 11:25
Sa profite din plin de tinerete? Sau mai bine de batranete?
Doara
Postat pe 26 Decembrie 2009 11:26
Draga mea, un barbat la 40 de ani este in plina maturitate si stie sa te trateze cu mai mult respect si-ti ofera mai multa tandrete decat un "tanar" mai apropiat de varsta ta. Pentru ceilalti problema o teprezinti TU. SURPRIZA! Dar se gandesc sa nu fi tu cea care la un moment dat sa tradeze.relatia. Oricum daca nu o faci, nu vei sti niciodata "cum ar fi fost daca..." Ai si varianta sa traiti o perioada, impreuna. Esti tanara si in 3-4 ani te mai poti maturiza si poti sti mai bine ce vrei si cu cine. Cat despre parinti, daca te iubesc cu adevarat, iti respecta dorintele. Te pot ajuta sa gandesti, sa fi convinsa ca asta vrei cu adevarat, dar hotararea tu trebuie sa o iei pentru ca tu esti cea care isi va trai viata asa cum a ales.
barlogea
Postat pe 26 Decembrie 2009 11:52
Draga mea,

din moment ce ai pus o asemenea intrebare , unei comunitati , se pare ca iti pasa mai mult de ce spun cei din jurul tau decat ce simti fata de acest om, si probabil, ai nevoie, macar de aprobarea noastra, pentru ca acasa....in familia ta.........ai primit deja raspunsul.
Orice cale ai urma , iti doresc sa ia parte de bucurii.
garbo055980
Postat pe 26 Decembrie 2009 12:24
De la: l_flory, la data 2009-12-23 02:41:07....nu conteaza varsta ....atata timp cat exista respect reciproc intre parteneri consider ca e ok....parerea mea....

draga flory...nu poti trai numai cu respect..stii vb aceea"femeia pana moare si barbatu cat are" :apoi sa fim serioase...cam mare diferenta daca as fi mama ei.. nu i-as da voie,sa se mai gandeasca,are timp.
mary_alex
Postat pe 26 Decembrie 2009 13:15
De la: l_flory, la data 2009-12-23 02:41:07....nu conteaza varsta ....atata timp cat exista respect reciproc intre parteneri consider ca e ok....parerea mea....
garbo027123
Postat pe 26 Decembrie 2009 13:32
sunt unele puncte de vedere care spun ca conteaza varsta si altele care le contrazic.fostul meu sot era cu 10 ani mai in varsta decat mine si viitorul meu sot e cu 7 ani mai tanar
garbo027123
Postat pe 26 Decembrie 2009 13:35
probabil ca este fostul sot tocmai ca din anumite puncte de vedere varsta conteaza.
sunset474
Postat pe 26 Decembrie 2009 13:39
mie mi se par atat de inutile discutiile astea
in dragoste...nu cumva doar fericirea este cea care conteaza? si are unitati de masura? nu cumva restul sunt niste prostii?/
fleurdelis
Postat pe 26 Decembrie 2009 14:29
apoi, eu n-as putea fi fericita langa unul caruia ii curg pieile gatului, i se prelinge burta, ii cad dintii si maselele, i se rareste parul , cobeste la fiecare 5 m, gafuie cand trebuie sa urce scarile, abia se misca cand e vorba sa mearga undeva, nu mai are chef de nika si-s asteapta moartea

fiecare varsta are neajunsurile ei. nu poate o femeie de 40 de ani sta langa unul de 60 si sa fie fericita foc. n-o fi avand dragostea varsta dar are pretentii. asa ca, hai sa fim seriosi. tot mai bine e langa unul tanar

ce sa faci cu un mosulica?
si_totusi
Postat pe 26 Decembrie 2009 14:47

touche,totusoico!
preciouss
Postat pe 26 Decembrie 2009 14:50
Buna!!am citit povestea ta!parerea mea este ca nu conteaza varsta,si eu am iubit si iubesc un barbat cu 15 ani mai mare ca mine,care a fost si este cel mai sincer si frumos lucru din viata mea,si mie mi-a fost teama de parerea parintilor si am avut si discutii pe tema asta,dar i-am facut sa inteleaga ca daca chiar conteaza cu adevarat pentru ei fericirea mea sa ma lasa se imi traiesc viata cum cred eu ca mi-e bine,daca il iubesti cu adevarat nu lasa sansa sa treaca pe langa tine!Orice s-ar intampla niciodata nu am sa regret decizia mea!Poate ti-e teama ca nu veti ramane impreuna si atunci ce vei face dar poate langa acest barbat poti trai sentimente si momente pe care sa nu le poti avea de la altul in viata,eu in privinta mea spun ca decat sa nu fac un lucru si sa imi para rau mai bine sa imi para rau ca l-am facut,poate imi da o lectie de viata!sper sa iei decizia care sa iti aduca multa fericite!!
garbo086293
Postat pe 26 Decembrie 2009 14:57
De la: neculanic, la data 2009-12-26 11:52:53Draga mea, un barbat la 40 de ani este in plina maturitate si stie sa te trateze cu mai mult respect si-ti ofera mai multa tandrete decat un "tanar" mai apropiat de varsta ta. Pentru ceilalti problema o teprezinti TU. SURPRIZA! Dar se gandesc sa nu fi tu cea care la un moment dat sa tradeze.relatia. Oricum daca nu o faci, nu vei sti niciodata "cum ar fi fost daca..." Ai si varianta sa traiti o perioada, impreuna. Esti tanara si in 3-4 ani te mai poti maturiza si poti sti mai bine ce vrei si cu cine. Cat despre parinti, daca te iubesc cu adevarat, iti respecta dorintele. Te pot ajuta sa gandesti, sa fi convinsa ca asta vrei cu adevarat, dar hotararea tu trebuie sa o iei pentru ca tu esti cea care isi va trai viata asa cum a ales.


mda...doar ca "maturitatea" barbatului, dupa 40 se cam duce in jos, pe cand a ei, dupa 25 se ridica in sus! Aaaa, sa traiasca o vreme impreuna si sa-i f**a lui banii si ei anii, mai merge. Dar, oare merita ani pentru bani la schimb? restul e can-can
garbo090662
Postat pe 26 Decembrie 2009 14:58
eu,nu cred ca are importanta,diferenta de varsta,in dragoste!kiar ,eu traiesc o poveste de dragoste care dureaza de 6 ani!am darmat barierele impuse de lume,suntem bine,ne bucuram unul de celalalt,e minunat cand iti gasesti jumatatea!si sa va spun si esentialul:eu sunt mai mare decat el cu 9 ani!deci,nu conteaza varsta!trebuie ,doar sa simti ca este el ,cel,pe care'l vrei!
JULIETTE
Postat pe 26 Decembrie 2009 15:05
sincer, el cati ani are? a, scuze 9 ani nu se considera o diferenta seminificativa. woow! iar corectez; tu ai mai mult cu 9 ani?! problema!!! mai vorbim...intre 33 si 24 nu-i nici o diferenta, nici macar la femei. Sa mai postezi aici dupa 40
garbo090662
Postat pe 26 Decembrie 2009 15:07
juliet, pe el l-ai intrebat? lasa, nu-l intreba. iti va spune singur peste cativa ani.
si_totusi
Postat pe 26 Decembrie 2009 15:13
immm...depinde...de cele mai multe ori un "pustiulica" are tot ceea ce nu are un om matur si anume...dorinta de a ajunge la maturitate! plus complexele! plus goana dupa toate cele, plus faptul k te taraste si pe tine in alergarea asta...plus nesiguranta...plus stresul!!! plus gafele pe care le face...ehee
ce draq are-n plus??a, tupeul cu care abordeaaza orice subiect care il depaseste...
fleurdelis
Postat pe 26 Decembrie 2009 15:19
De la: JULIETTE, la data 2009-12-26 15:05:59eu,nu cred ca are importanta,diferenta de varsta,in dragoste!kiar ,eu traiesc o poveste de dragoste care dureaza de 6 ani!am darmat barierele impuse de lume,suntem bine,ne bucuram unul de celalalt,e minunat cand iti gasesti jumatatea!si sa va spun si esentialul:eu sunt mai mare decat el cu 9 ani!deci,nu conteaza varsta!trebuie ,doar sa simti ca este el ,cel,pe care'l vrei!



Juliette n-ar fi rau sa iti imaginezi:......

.........cand vei avea 55 iar el46?
cum crezi ca va vedea un barbat tanar.....o femeie de ..........varsta a III a in patul sau!

fiti cu capul pe umeri si nu mai dati sfaturi de parca ar fi vorba de o intalnire-cum bine spunea Paulo Coelho- de "unsprezece minute"
garbo015564
Postat pe 26 Decembrie 2009 15:23
bre, 662... cum le stii matale pe toate! ca un om mare, parol...
garbo_C
Postat pe 26 Decembrie 2009 15:27
CU 15 ANI MAI MARE CA TINE...... MDA, UN BARBAT VERSAT, CARE STIE CE-SI DORESTE O FEMEIE ..... E OK ! DAR NU PTR O CASNICIE, CI DOAR PTR O AVENTURA......!!!!!!!PESTE 10 ANI DE CASNICIE, VOR APAREA PROBLEMELE LEGATE DE DIFERENTA....VA INTERVENI GELOZIA! GANDESTE-TE CA EL VA AVEA 50 ANI, IAR TU NUMAI....35 ! VEI FI IN FLOAREA VARSTEI..... VEI FI INCA CURTATA DE BARBATI ...TINERI !!! APOI....CAND EL VA AVEA 62 ANI SI VA IESI LA PENSIE, TU VEI AVEA DOAR....47 ANI!!! E FRUMOS CAND IMBATRANITI AMANDOI ODATA, NU UNUL INAINTEA CELUILALT....APOI... VOR VENI COPII... VOR FI MAI ATASATI DE TINE, TU II VEI INTELEGE MAI BINE PTR CA VEI FI MAI APROPIATA DE VARSTA CU EU, FATA DE TATAL LOR CARUIA-I VOR SPUNE "MOSULE" SAU "TATAIE VEZI-TI DE TREABA TA CA NU INTELEGI..." IAR EL SE VA SIMTI PROST..... SI MULTE ALTELE.....
N-ARE ROST SA-TI INSIR ACUM 100 DE MOTIVE PTR A NU TE CASATORI CU EL... CEEA CE-TI SPUN ESTE CA....PTR O AVENTURA, CA SA TE SIMTI BINE, CA SA TE MATURIZEZI, E OK ! DAR, DACA VA FI CAZUL SA VA CASATORITI, FUGI, FUGI CAT POTI !!!! TU ANALIZEAZA TOT CE CITESTI PE ACEST FORUM, DAR, CAND FLUTURASII DIN STOMAC DORM, ASEAZA-TI CAPUL PE UMERI SI FII REALISTA! FII REALISTA !
ASTA E TOT CE AM DE ZIS ACUM....
gwhy
Postat pe 26 Decembrie 2009 16:25
AM UITAT CEVA...NU TREBUIE SA TE GANDESTI CE ZICE LUMEA, PTR CA NU TRAIESTI CU LUMEA IN CASA ! SAU PARINTII TAI... MAI AU DE TRAIT 10-15-20 ANI, PE CAND TU VA TREBUI SA-TI SUPORTI SOTUL....50 ANI !!!!!! ASA CA, FII REALISTA, ANALIZEAZA PROBLEMA !... TRAIESTE CLIPA SI DOAR ATAT !!!
gwhy
Postat pe 26 Decembrie 2009 16:31
si cand el va avea 100 si tu vei fi in floarea frumusetii, la cei 85 de anisori, si te va cauta lumea prin chaturi...
pik_nik
Postat pe 26 Decembrie 2009 16:33
De la: Celleste, la data 2009-12-26 15:27:25bre, 662... cum le stii matale pe toate! ca un om mare, parol...

pe draq, ma straduiesc si io sa`nvat!
garbo090662
Postat pe 26 Decembrie 2009 16:36
De la: garbo015564, la data 2009-12-26 15:23:25
De la: JULIETTE, la data 2009-12-26 15:05:59eu,nu cred ca are importanta,diferenta de varsta,in dragoste!kiar ,eu traiesc o poveste de dragoste care dureaza de 6 ani!am darmat barierele impuse de lume,suntem bine,ne bucuram unul de celalalt,e minunat cand iti gasesti jumatatea!si sa va spun si esentialul:eu sunt mai mare decat el cu 9 ani!deci,nu conteaza varsta!trebuie ,doar sa simti ca este el ,cel,pe care'l vrei!



Juliette n-ar fi rau sa iti imaginezi:......

.........cand vei avea 55 iar el46?
cum crezi ca va vedea un barbat tanar.....o femeie de ..........varsta a III a in patul sau!

fiti cu capul pe umeri si nu mai dati sfaturi de parca ar fi vorba de o intalnire-cum bine spunea Paulo Coelho- de "unsprezece minute"

cum s-o vada; ca p`o mumie!Da`stai linistita, ca nu se ajunge pana acolo!...Unsprezece minute nu, dar unsprezece ani s-ar putea sa functioneze, tinand cont ca deja sase au trecut. Intrebarea care se naste este alta si e mai dureroasa decat prima: Daca ai fost iubita de un barbat cu 9 ani mai tanar, cum vei accepta dupa 55 sa te iubesca unul cu 9 ani mai batran?! Ca io imi pun capul ramasag, ca unul mai tanar, nu se mai uita la ea, nici macar ca la o drenzina de epoca! Barbatul cu cat e mai batran cu atat vrea una mai tanara. Si mi se pare situatia normala; trebuie resuscitat si asta cere energie!
garbo090662
Postat pe 26 Decembrie 2009 16:50
da stiu k aveti preocupari azi nu gluma!
fleurdelis
Postat pe 26 Decembrie 2009 16:55
Servus!
eu zic ... ca e o "mica" diferenta ...fiecare apartine altei generatii ... el are o alta mentalitate iar tu esti totusi tanara... parerea mea e ca nu e prea ok .. acum va intelegeti poate mai incolo o sa-ti dai seama ca nu-l cunosti deloc .. poate mai incolo ti se va parea enervat pt ca aveti alte mentalitati ... gandestete ca el din moment ce acum e la 40 de ani o sa aduca vorba de maritis mai repede .. e un pas necesar in viata .. oricum trebuie sa te gandesti daca e ok si daca te-ai putea simti bine alaturi de el fara sa fi comlexata si etc...
oricum eu iti urez bafta si sper sa iei decizia cea mai buna
Den
Postat pe 26 Decembrie 2009 17:00
Servus!
pik_nik
Postat pe 26 Decembrie 2009 17:03
De la: dri, la data 2009-12-02 20:17:13Buna tuturor! As avea si eu nevoie de ajutor, de niste sfaturi, de experienta dvs de viata...

Am 25 de ani si sunt curtata de un barbat de 40 de ani. Nu este cu mult mai inalt decat mine, dar este un om deosebit. Ma face sa ma simt minunat si, din conversatiile avute si e-mail-urile scrise, mi-am dat seama ca intr-adevar nu cauta o aventura, ci o relatie stabila.

Sincer vorbind, si eu simt ca imi place si in prezenta lui ma simt in largul meu. Inca de la prima intalnire am simtit ca ne potrivim si ca el ar putea fi ceea ce caut.

DAR... Cred ca imi este frica! Stiu ca in teorie dragostea nu are varsta, dar in practica? Mi-e teama de parinti si de toate reactiile ce vor urma. Stiu ca nu trebuie sa ma intereseze ceea ce zice lumea, dar ma gandesc la parinti. Ei din pacate depind inca de gura ei!

V-as fi foarte recunoscatoare daca v-ati impartasi opiniile referitoare la acest subiect cu mine (si implicit cu toti ceilalti).

Va multumesc!
garbo065737
Postat pe 26 Decembrie 2009 17:16
scuze,daca am deranjat pe cineva,eu,doar,mi'am spus parerea si nu dau sfaturi nimanui!fiecare face cum crede ca e mai bine pt el,constient fiind si de riscuri!asa e viata,cine nu risca,nu invata,nu stie,nu castiga!
JULIETTE
Postat pe 26 Decembrie 2009 18:16
Bai,662,mumie,sa crezi,tu asta,e usor sa jicnesti,acum in ziua de azi,cand sunt atatea metode,sa ramai tanara,dar nu intodeauna e obligatoriu,sa iti trebuiasca,varsta biologica nu intodeauna,e aceiasi cu cea calendaristica
Apropo,am uitat sa spun,ca intodeauna,orice cal ajunge martzoaga,asa ca aviz amatorilor.
scrichy
Postat pe 26 Decembrie 2009 18:24

Recomandari

Setari Cookie-uri