egalitatea dintre barbati si femei

Buna seara tuturor.Ma intereseaza sa aflu daca s-au schimbat cumva regulile in ceea ce priveste petrecerea timpului liber la restaurant,in compania unui barbat,mai precis,cine trebuie de obicei sa plateasca,doar barbatul,sau alternativ?E posibil ca in Belgia,acolo unde locuiesc de un an,sa fie egalitate si din acest punct de vedere.Sunt eu ,oare,demodata?Mi s-a reprosat ca eu gresesc,ca trebuie sa platesc de asemenea din cand in cand.Multumesc,astept raspuns.
vio_marinoiu
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:08


Eu nici acum 15 ani nu am acceptat macar un suc sa-mi fie platit de un barbat si eram in Romania, asa ca nu cred ca esti demodata.


Depinde de ceea ce tu consideri, nu cred ca exista o regula.

Defapt daca ma gandesc mai bine, decand ma stiu mi-am platit singura consumatia. Nu stiu de ce nu am acceptat sa fie invers
persidadamian
Postat pe 12 Noiembrie 2009 21:20
De la: vio_marinoiu, la data 2009-11-12 20:08:04Buna seara tuturor.Ma intereseaza sa aflu daca s-au schimbat cumva regulile in ceea ce priveste petrecerea timpului liber la restaurant,in compania unui barbat,mai precis,cine trebuie de obicei sa plateasca,doar barbatul,sau alternativ?E posibil ca in Belgia,acolo unde locuiesc de un an,sa fie egalitate si din acest punct de vedere.Sunt eu ,oare,demodata?Mi s-a reprosat ca eu gresesc,ca trebuie sa platesc de asemenea din cand in cand.Multumesc,astept raspuns.
Pai,daca iesi cu un barbat mai bine iti platesti singura consumatia,,asa ca el nu aiba pretentii si sa se dea la tine....Pt ca un barbat nu ofera nimic pe gratis....daca da asteapta el ceva....Si nu este frumos pt o femeie sa se vanda....Pt o femeie este mai frumos ca sa aiba demnitatea ei.....
irina31
Postat pe 19 Noiembrie 2009 14:46
De la: irina31, la data 2009-11-19 14:46:19
De la: vio_marinoiu, la data 2009-11-12 20:08:04Buna seara tuturor.Ma intereseaza sa aflu daca s-au schimbat cumva regulile in ceea ce priveste petrecerea timpului liber la restaurant,in compania unui barbat,mai precis,cine trebuie de obicei sa plateasca,doar barbatul,sau alternativ?E posibil ca in Belgia,acolo unde locuiesc de un an,sa fie egalitate si din acest punct de vedere.Sunt eu ,oare,demodata?Mi s-a reprosat ca eu gresesc,ca trebuie sa platesc de asemenea din cand in cand.Multumesc,astept raspuns.
Pai,daca iesi cu un barbat mai bine iti platesti singura consumatia,,asa ca el nu aiba pretentii si sa se dea la tine....Pt ca un barbat nu ofera nimic pe gratis....daca da asteapta el ceva....Si nu este frumos pt o femeie sa se vanda....Pt o femeie este mai frumos ca sa aiba demnitatea ei.....
SI ASA POTI CASTIGA INCREDEREA UNUI BARBAT...
irina31
Postat pe 19 Noiembrie 2009 14:47
banii mei sunt banii mei, banii lui sunt tot ai mei.
garbo047578
Postat pe 20 Decembrie 2009 18:26
De obicei imi platesc eu, insa cand ma invita un tip undeva, iar cu acel tip exista posibilitatea de a avea o relatie, il las pe el sa plateasca. Nu inseamna ca daca plateste ii voi fi datoare cu ceva, in niciun caz. Asta nu inseamna ca ies undeva cu un tip si il usuc de bani ( I'm not that kind of b.i.t.c.h )
Momentan in relatia pe care o am, platim cum apucam, ori eu, ori el...chiar nu tinem cont.
Summer_
Postat pe 20 Decembrie 2009 19:08
578...sanatoasa gandire
eladaela
Postat pe 20 Decembrie 2009 19:11
De la: garbo047578, la data 2009-12-20 18:26:21banii mei sunt banii mei, banii lui sunt tot ai mei.
pai daca barbatul nu are pretentii sa te culci cu el,,,pai poti sa iti platesti singura consumatia....Pt ca femeia nu este obligata sa se culce cu barbatul decat dupa casatorie in rest nu are nici o obligatie fata de el
garbo027119
Postat pe 20 Decembrie 2009 20:49
bai floririnuco.....ia mars la topicul tau si lasa-ne in puii nostrii...veziti de abstinenta ta si nu mai face tu regulile in alte case ....
tutankhamon
Postat pe 20 Decembrie 2009 20:52
De la caz la caz, daca doreste sa te invita barbatul la un restaurant-aici vezi relatia pe care o ai cu el, plateste el si daca de exp, sunteti colegi de scoala sau munca, si mergeti la un suc de struguri-fiecare isi plateste consumatia...asa mi se pare corect, etic si mai ales demn...

sophia1971
Postat pe 6 Ianuarie 2010 18:52
De cind cu begetele aceste (enorme de mici) AMBI isi platesc consumatia .
minodora_50
Postat pe 11 Ianuarie 2010 17:04
..cred ca regula e una de bun simt...acolo unde exista bunul simt...nu e normal sa plateasca numai femeia....sau numai barbatul...de fapt cred ca ar trebui sa isi plateasca fiecare consumatia....corect si egal asha ar fi!!!
garbo055472
Postat pe 13 Ianuarie 2010 21:32
dar nu stiti.,oare,voi,ca femeile sunt muuult mai EGALE in indatoriri decat barbatii?
LILO
Postat pe 13 Ianuarie 2010 21:35
De la: LILO, la data 2010-01-13 21:35:04dar nu stiti.,oare,voi,ca femeile sunt muuult mai EGALE in indatoriri decat barbatii?
Nu mai spune? In biblie ce scrie? Barbatii sa intretina familia,,,,si femeia doar ajuta....Pt ca barbatii au facut regulile in favoarea lor si femeile le-au acceptat,,pt ca fac compromisuri peste compromisuri,...De asta o si iau pe cocoasa...Pt ca la un barbat,,daca ii intorci si celalat obraz,,iti da la palme pana ajunge la pumni....La palmi ma refer,la jigniri,pana incepe apoi sa si te loveasca...Eu cred ca o femeie desteapta ar trebui sa se respecte,,sa nu se lase condusa de un barba in favoarea lui
omulsincer
Postat pe 13 Ianuarie 2010 21:39
De la: garbo055472, la data 2010-01-13 21:32:39..cred ca regula e una de bun simt...acolo unde exista bunul simt...nu e normal sa plateasca numai femeia....sau numai barbatul...de fapt cred ca ar trebui sa isi plateasca fiecare consumatia....corect si egal asha ar fi!!!
Pai daca nu sunteti impreuna si nu calci nu curati dupa el,trebuie sa iti platesti....Dar dupa ce cureti dupa el,,ii gatesti...Sa iti plateasca...Ca doar femeia nu este servitoare pe gratis
omulsincer
Postat pe 13 Ianuarie 2010 21:43
De la: vio_marinoiu, la data 2009-11-12 20:08:04Buna seara tuturor.Ma intereseaza sa aflu daca s-au schimbat cumva regulile in ceea ce priveste petrecerea timpului liber la restaurant,in compania unui barbat,mai precis,cine trebuie de obicei sa plateasca,doar barbatul,sau alternativ?E posibil ca in Belgia,acolo unde locuiesc de un an,sa fie egalitate si din acest punct de vedere.Sunt eu ,oare,demodata?Mi s-a reprosat ca eu gresesc,ca trebuie sa platesc de asemenea din cand in cand.Multumesc,astept raspuns.




De regula plateste cine invita...chiar daca suntem in ROMANIA, BELGIA, FRANTA, AMERICA,...
Depinde ce relatie ai cu acel barbat....
E bine sa intorci invitatia daca nu vrei sa-ti creezi obligatii.
anca_53
Postat pe 14 Ianuarie 2010 12:43
daca ti/a reprosat el,e bine sa intorci spatele,nu invitatia...
elodia
Postat pe 14 Ianuarie 2010 12:46
De la: anca_53, la data 2010-01-14 12:43:52
De la: vio_marinoiu, la data 2009-11-12 20:08:04Buna seara tuturor.Ma intereseaza sa aflu daca s-au schimbat cumva regulile in ceea ce priveste petrecerea timpului liber la restaurant,in compania unui barbat,mai precis,cine trebuie de obicei sa plateasca,doar barbatul,sau alternativ?E posibil ca in Belgia,acolo unde locuiesc de un an,sa fie egalitate si din acest punct de vedere.Sunt eu ,oare,demodata?Mi s-a reprosat ca eu gresesc,ca trebuie sa platesc de asemenea din cand in cand.Multumesc,astept raspuns.




De regula plateste cine invita...chiar daca suntem in ROMANIA, BELGIA, FRANTA, AMERICA,...
Depinde ce relatie ai cu acel barbat....
E bine sa intorci invitatia daca nu vrei sa-ti creezi obligatii.
Pai de obicei barbatii nu dau nimic fara sa astepte ceva in schimb...Daca acceepti sa iti plateasca el,,asta ii da mai mult curajul sa incerce sa te castige cat mai repede in patul lui....Eu cred ca fiecare cu banii lui,,,pana se ajunge la ceva serios si vor casatorie...Pt ca de obicei barbatii se razbuna daca sunt folositi,,,,
omulsincer
Postat pe 14 Ianuarie 2010 14:45
Eu asa fac,,daca ies cu un baiat prefer sa imi platesc eu,,,daca nu avem nimic oficial...daca esti nevasta lui,ii speli ii calci,il ajuti...Acum amandoi trebuie sa faca,,dar ma refer ca femeia sa il ajute...Normal ca trebuie sa plateasca barbatul....Ca de aia sunt barbati..Dar de obicei o femeie desteapta isi alege un barbat cu situatie materiala acceptabila...Pt ca el este barbat,,,si Barbatul trebuie sa ajute femeia...Daca barbatul nu are bani pt ca este lenes,,o sa astepte de la femeie.....
omulsincer
Postat pe 14 Ianuarie 2010 14:49
De la: buna01, la data 2010-01-14 14:49:24Eu asa fac,,daca ies cu un baiat prefer sa imi platesc eu,,,daca nu avem nimic oficial...daca esti nevasta lui,ii speli ii calci,il ajuti...Acum amandoi trebuie sa faca,,dar ma refer ca femeia sa il ajute...Normal ca trebuie sa plateasca barbatul....Ca de aia sunt barbati..Dar de obicei o femeie desteapta isi alege un barbat cu situatie materiala acceptabila...Pt ca el este barbat,,,si Barbatul trebuie sa ajute femeia...Daca barbatul nu are bani pt ca este lenes,,o sa astepte de la femeie.....
Daca barbatul nu are bani pt ca este lenes,,o sa astepte de la femeie.sa ii dea bani
omulsincer
Postat pe 14 Ianuarie 2010 14:50
De la: buna01, la data 2010-01-14 14:45:41
De la: anca_53, la data 2010-01-14 12:43:52
De la: vio_marinoiu, la data 2009-11-12 20:08:04Buna seara tuturor.Ma intereseaza sa aflu daca s-au schimbat cumva regulile in ceea ce priveste petrecerea timpului liber la restaurant,in compania unui barbat,mai precis,cine trebuie de obicei sa plateasca,doar barbatul,sau alternativ?E posibil ca in Belgia,acolo unde locuiesc de un an,sa fie egalitate si din acest punct de vedere.Sunt eu ,oare,demodata?Mi s-a reprosat ca eu gresesc,ca trebuie sa platesc de asemenea din cand in cand.Multumesc,astept raspuns.




De regula plateste cine invita...chiar daca suntem in ROMANIA, BELGIA, FRANTA, AMERICA,...
Depinde ce relatie ai cu acel barbat....
E bine sa intorci invitatia daca nu vrei sa-ti creezi obligatii.
Pai de obicei barbatii nu dau nimic fara sa astepte ceva in schimb...Daca acceepti sa iti plateasca el,,asta ii da mai mult curajul sa incerce sa te castige cat mai repede in patul lui....Eu cred ca fiecare cu banii lui,,,pana se ajunge la ceva serios si vor casatorie...Pt ca de obicei barbatii se razbuna daca sunt folositi,,,,



Daca pleci pe aceasta idee este mai bine sa te duci singura in local...

Te-ai referit la invitatie????

O invitatie pentru o discutie nu inseamna obligatoriu ...pat....

Daca ai fost invitata de un coleg,..o cunostinta...intrun local nu este civilizat sa scoti bani in fata chelnerului...

Nu jigni pe cel ce te invita... Poti sa-i dai bani dupa ce iesi din local,..sau ..pe sub masa,..DACA NU TE LASA SA ACHITI TU CHITANTA....
anca_53
Postat pe 15 Ianuarie 2010 17:48
mama mia....deci este frumos ca atunci cand un baat invita o doamna sau domnisoara undeva sa plateasca el consumatia...din moment ce el a lansat invitatia, mi se apre normal sa fie pregatit cu bani la el...in caz ca nu-i ajung...sunt de acord sa completezi tu...dar nu de fiecare data fiecare isi plateste consumatia...sunt oameni care se simt jigniti la treaba asta....dak sunteti amici...sunt de acord sa- si plateasca fiecare consumatia, in rest cand e vb de o intalnire, barbatul este cel care trebuie sa achite nota...reguli de bune maniere
Domnisoara_Christina
Postat pe 16 Ianuarie 2010 16:47
De la: anca_53, la data 2010-01-15 17:48:38
De la: buna01, la data 2010-01-14 14:45:41
De la: anca_53, la data 2010-01-14 12:43:52
De la: vio_marinoiu, la data 2009-11-12 20:08:04Buna seara tuturor.Ma intereseaza sa aflu daca s-au schimbat cumva regulile in ceea ce priveste petrecerea timpului liber la restaurant,in compania unui barbat,mai precis,cine trebuie de obicei sa plateasca,doar barbatul,sau alternativ?E posibil ca in Belgia,acolo unde locuiesc de un an,sa fie egalitate si din acest punct de vedere.Sunt eu ,oare,demodata?Mi s-a reprosat ca eu gresesc,ca trebuie sa platesc de asemenea din cand in cand.Multumesc,astept raspuns.




De regula plateste cine invita...chiar daca suntem in ROMANIA, BELGIA, FRANTA, AMERICA,...
Depinde ce relatie ai cu acel barbat....
E bine sa intorci invitatia daca nu vrei sa-ti creezi obligatii.
Pai de obicei barbatii nu dau nimic fara sa astepte ceva in schimb...Daca acceepti sa iti plateasca el,,asta ii da mai mult curajul sa incerce sa te castige cat mai repede in patul lui....Eu cred ca fiecare cu banii lui,,,pana se ajunge la ceva serios si vor casatorie...Pt ca de obicei barbatii se razbuna daca sunt folositi,,,,



Daca pleci pe aceasta idee este mai bine sa te duci singura in local...

Te-ai referit la invitatie????

O invitatie pentru o discutie nu inseamna obligatoriu ...pat....

Daca ai fost invitata de un coleg,..o cunostinta...intrun local nu este civilizat sa scoti bani in fata chelnerului...

Nu jigni pe cel ce te invita... Poti sa-i dai bani dupa ce iesi din local,..sau ..pe sub masa,..DACA NU TE LASA SA ACHITI TU CHITANTA....
Asta asa este....Un gest diplomat,,ca sa nu il faci sa se simta prost....Ii dai banii,,fara sa vada chelnerul...sau altcineva
omulsincer
Postat pe 16 Ianuarie 2010 23:21
Depinde in ce relatii de afli cu tipul in cauza..daca este una sentimentala, plateste el..daca sunteti doar colegi de servici , cunostinte , amici...fiecare isi plateste consumatia. Daca esti invitata lui, de regula plateste el, dar ca sa nu ramai ,,datoare" e bine sa intorci invitatia.
reyya
Postat pe 16 Ianuarie 2010 23:26
Dar daca femeia isi plateste singura..Atunci nici barbatul sa nu o mai streseze pe femeie ca sa se culce cu el....
omulsincer
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:40
De la: buna01, la data 2010-01-17 14:40:51Dar daca femeia isi plateste singura..Atunci nici barbatul sa nu o mai streseze pe femeie ca sa se culce cu el....
Asa este si corect...Pt ca nervii costa bani...
omulsincer
Postat pe 17 Ianuarie 2010 21:33
adica, cum te invita unul la o cafea, cum vrea sa se culce cu tine. brava, irina! ai ochit exact ce vor "delbedeii'
si_totusi
Postat pe 17 Ianuarie 2010 21:38
De la: si_totusi, la data 2010-01-17 21:38:11adica, cum te invita unul la o cafea, cum vrea sa se culce cu tine. brava, irina! ai ochit exact ce vor "delbedeii'
pai asta urmaresc pana se casatoresc sa te culci cu ei...Ca dupa ce se casatoresc,urmaresc sa cureti dupa ei...Sa muncesti 10 ore...Apoi mai vor ca femeia sa mai faca si dragoaste...Ca daca nu se duc la alte femei...Barbatii sunt egoisti...Rationali,reci si egoisti....Ei gandesc la rece,,,fara sa foloseasca inima...Daca au asa ceva
omulsincer
Postat pe 17 Ianuarie 2010 21:52
De la: buna01, la data 2010-01-17 21:52:37
De la: si_totusi, la data 2010-01-17 21:38:11adica, cum te invita unul la o cafea, cum vrea sa se culce cu tine. brava, irina! ai ochit exact ce vor "delbedeii'
pai asta urmaresc pana se casatoresc sa te culci cu ei...Ca dupa ce se casatoresc,urmaresc sa cureti dupa ei...Sa muncesti 10 ore...Apoi mai vor ca femeia sa mai faca si dragoaste...Ca daca nu se duc la alte femei...Barbatii sunt egoisti...Rationali,reci si egoisti....Ei gandesc la rece,,,fara sa foloseasca inima...Daca au asa ceva
Exploateaza femeia la maxim,apoi mai vor sa fie si iubiti....Eu ii consider pe barbati nebuni de legat...si pe femei naive
omulsincer
Postat pe 17 Ianuarie 2010 21:53
si tu cum esti?
sora_ilsi
Postat pe 17 Ianuarie 2010 21:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce virsta are iubirea? 26 De la: anca_53 27 Aprilie 2010 11:52
IUBESC UN BARBAT INSURAT 37 De la: clau2005 16 Mai 2012 18:43
solar 4 De la: zambil 24 Mai 2009 17:43
Despre Geluri UV 1 De la: ilian 23 Octombrie 2014 15:49
Crest Whitestrips 8 De la: ClaudiaLungu 21 Septembrie 2014 09:31
Setari Cookie-uri