Amintiri din copilarie...

http://www.youtube.com/watch?v=usu4b_PE5iQ
dihoritza
Postat pe 13 Noiembrie 2009 11:45
Aaa, ce mi-am amintit! Cand eram pitica, nu prea cred ca pricepeam acele discutii de la finalul vizitelor.Asa ca la plecarea unor musafiri le-am zis : Va multumim pt deranj !
bluelight
Postat pe 13 Noiembrie 2009 12:17
yanyacharberet
Postat pe 13 Noiembrie 2009 12:33


avea tatal meu un prieten grec, student la medicina...ne-a trimis intr-o iarna, demult, o felicitare
si acum imi amintesc, era rosie, si canta cand o deschideai, se stricase bateria la ea, si canta intr-una
si scria la final :

" Va urasc un Craciun fericit!"
zambila
Postat pe 13 Noiembrie 2009 12:38
bine ca si-o revenit topikul
LILO
Postat pe 13 Noiembrie 2009 12:38
lilo, nu spune de 2 ori

mda, e bine inca...
zambila
Postat pe 13 Noiembrie 2009 12:40
zambila noroc ca voi ati inteles ce a vrut sa spuna bietul ...grec
yanyacharberet
Postat pe 13 Noiembrie 2009 12:46
esti sigura ca era prieten cu tatal tau??
bluelight
Postat pe 13 Noiembrie 2009 12:52
ioi blue ioiiiiiiiii
yanyacharberet
Postat pe 13 Noiembrie 2009 12:55
daaa, eram o norocoasa cand eram mica...
tata avea o goaza de prieteni, iar eu primeam o groaza de cadouri

ioi....ca tot imi amintesc, ii placea sa ma gadile, iar eu, radeam pana aproape sa lesin
zambila
Postat pe 13 Noiembrie 2009 12:56
yanya....era corecta intrebarea lui blue...
si chiar ,nu prea cred ca erau prieteni.....
l_flory
Postat pe 13 Noiembrie 2009 13:00
mi-am mai amintit ceva: cum imi cumparase bunicul meu niste abtibilduri cu piticii din alba-ca-zapada , din alea pe care trebuia sa le tii 2-3 min in apa si pe urma sa le lipesti si cum m-am gandit eu sa-i pun un pitic pe chelie .
bluelight
Postat pe 13 Noiembrie 2009 13:02
l_flory
Postat pe 13 Noiembrie 2009 13:03
ei, glumeam flory .
bluelight
Postat pe 13 Noiembrie 2009 13:03
stiu blue....si eu am glumit
l_flory
Postat pe 13 Noiembrie 2009 13:07
De la: bluelight, la data 2009-11-13 12:17:01Aaa, ce mi-am amintit! Cand eram pitica, nu prea cred ca pricepeam acele discutii de la finalul vizitelor.Asa ca la plecarea unor musafiri le-am zis : Va multumim pt deranj !
cam tot asa faceam si eu ....
dar problema e ca am ramas asa....
l_flory
Postat pe 13 Noiembrie 2009 13:09
sor'mea cand era mica, si venea cineva in vizita, il lua in primire din usa:
" ce mi-ai aduuus??"

si maicamea saraca, nu stia cum sa se mai scuze

ah, si cand o intrebai cati ani are, zicea "4 ani de nebunii"
zambila
Postat pe 13 Noiembrie 2009 13:21
tare!!
bluelight
Postat pe 13 Noiembrie 2009 13:37
stiti citesc aici ce frumoase amintirii din copilarie aveti, dar traiesc si eu acele amintirii odata cu voi , atunci cand citesc, e foarte frumos sa ai amintirii frumoase, mi-as fi dorit sa am si eu asa amintirii sa le pot impartasi cu voi, dar ......incerc sa fac totul pentru copilul meu sa aiba o copilarie frumoasa si sa nu-i lipseasca , aceste amintiri cand va fi de varsta noastra , sa isi aminteasca asa ca voi , va pup , si intradevar este un topic care mi-au umplut ochii de lacrimi, zambila , esti cea mai dulce fiinta , si sa iti dea dumnezeu multa sanatate , ca multa inspiratie ai avut cand ai deschis topicul ista, scuze am multe emotii
yanyacharberet
Postat pe 13 Noiembrie 2009 14:01
imi cer scuze fetili dar , sunt tare emotionata si sper sa intelegeti ceea ce am scris
yanyacharberet
Postat pe 13 Noiembrie 2009 14:02
bine v-am regasit lume

am citit de la cap al coada dintr-o rasuflare ai am suras melancolic..

vorbind despre desene animate, va amintiti de Oblio cel cu capul tuguiat, care calatorea mereu fara o destinatie...

Veronica a fost sursa de inspiratie a mamei pt unul din numele mele, pt al doilea a fost cantecul lui Celentano "Suzana"... ce vremuri..

zi buna va doresc tuturor
susidallyama
Postat pe 13 Noiembrie 2009 14:08

ma bucur ca va place, dar, sa stiti ca a fost ideea tutei, numai ca eu n-am stiut ca mai exista un topic....da' o zis ca ma iarta, ca prea bine ne simtit aici!

yanya, sa te ajute dumnezeu sa-ti cresti copilul frumos

susi,
zambila
Postat pe 13 Noiembrie 2009 14:14
yanio....cred ca toti am avut si greutati...
eu cel putin am avut
dar incercam si noi sa ne-amintim ce a fost frumos
eu imi amintesc costumasul meu roz pe care tata mi l-a cumparat cu mari eforturi,desi nu am indraznit sa i-l cer
i-am spus doar ca l-am vazut si mi-a placut,iar el a afcut tot ce a putut sa mi-l cumpere.
si acum daca inchid ochii il vad
si imi amintesc prima palma pe care am primit-o de la tata(una binemeritata),dar ptr care tata a plans o ora,si eu in cealalta camera
acum zambesc nostalgic...
amintirea tatalui meu este cea mai frumoasa amintire din viata mea si asa va ramane mereu
cat despre copiii nostri...cred ca toti vrem sa le oferim tot ce este mai bun ptr a avea amintiri frumoase,si chiar daca nu reusim fiti convinsi ca vor intelege si ne vor ierta
isi vor aminti si ei ca si noi lucrurile frumoase din viata lor....
hai ca ma apuca iar melancolia blegoasa si nu vreau...
capu' sus,pieptu-n fata si....tot inainte,ca inainte era mai bine
eladaela
Postat pe 13 Noiembrie 2009 14:14
si ca sa fim on topic....

mi-au luat nenorocitii astia curentul si ieri si azi
eladaela
Postat pe 13 Noiembrie 2009 14:46
eladaela , e bine ca totusi a avut cine sa iti aduca cadoul de craciun ,iar cand parinti iti fac un mic cadou de craciun , pentru tine ca copil este ceva , e o bucurie , e ceva minunat , nu se poate descrie bucuria de craciun cand primesti cadouri, dar ma rog , nu vreau sa va intristez , ca nu e topic pentru asa ceva, fetili va pup va iubesc si multumesc lui dumnezeu ca va am aici pe faimosul forum garbo asta da cadou pt mine
yanyacharberet
Postat pe 13 Noiembrie 2009 15:03
ioi yanyo....cat mai asteptam punga aia cu dulciuri pe care o primea tata de la lucru

intotdeauna sora-mea manca repede tot ce primea,eu mai pastram,de,fata strangareata....
dupa ce o termina pe a ei venea la mine si se ruga sa ii dau si ei ceva
si cu toate astea a fost mereu o slabanoaga desi manca si portia ei si jumate din a mea
eladaela
Postat pe 13 Noiembrie 2009 15:14
yayo,

cu totii avem tristeti mai mari, sau mai mici....
important este sa nu le lasi sa te bantuie,si sa traiesti prezentul...
iasomia
Postat pe 13 Noiembrie 2009 15:15
merci iaso iaca mai cad si eu prada ...melancoliei si tristeti...
yanyacharberet
Postat pe 13 Noiembrie 2009 16:13
alunga-le pe pietre....
e o vorba din batrani...
iasomia
Postat pe 13 Noiembrie 2009 16:16
zambilo,

pe la vreo 6 anisori..m-am intalnit cu nana mea pe strada ,si mi-a dat 250 de lei,erau bani pe timpul ala..

se apropia inceperea anului scolar,in fine...

am strans toti copiii din cartier,si i-am dus la cofetarie...

daca stau cu mintea de acum si privesc in urma ,e o amintire f misto...o cofetarie plina de copii,si eu mare "gazda"...
numai ca a fost o lectie pt mine,pt ca a doua zi nu am mai avut bani,si atunci fetitele alea care "ma iubeau" nespus cu o zi in urma,nu m-au mai bagat in seama.

dap,

copiii nu sunt numa' ingerasi,dupa cum am mai spus candva...pot fi extrem de cruzi ...

si nu ma refer doar la situatia data, de ex cand rad de defectele altor copii....
dar ma rog,e si o chestie de educatie aici...
iasomia
Postat pe 13 Noiembrie 2009 18:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fericirea,stare de spirit? 79 De la: jeanette40 27 Noiembrie 2011 10:38
Un sfat, va rog...eu nu mai stiu... 118 De la: 12 Aprilie 2015 07:38
BATJOCURA,DENIGRAREA SI BATJOCORIREA SENTIMENTULUI DE DRAGOSTE PRIN POSTURILE DIFUZATE COMERCIAL PRIN PRIVATE SPICE,DARING!TV,HUSTLER TV,SUPER ONE,PLAYBOY TV,BLUE HUSTLER. 7 De la: SERIOSUL 26 August 2012 16:46
Proza 86 De la: jeanette40 18 Noiembrie 2011 23:59
hellou 1 De la: hermosa20 28 Iunie 2012 15:25
Setari Cookie-uri