Amintiri din copilarie...

amintirea...toamnelor de altadata....of si iar of..

o frumoasa dupamiaza de toamna.ruginie si fascinanta toamna...
undeva in preajma unui vechi castel ,un firicel de apa cristalina...
nemurdarita inca...
drumul duce de-a firul apei.poposim intr-o localitate minunata.
atmosfera este de basm.frunze ingalbenite,recent cazute...
se simtea un fel de sarbatoare in aer..
peste vale,cazanul de tuica ..suntem poftiti sa gustam licoarea magica
a fost prima oara cand incercam aceasta aroma...mi se parea ciudat..
in cuvinte prea putin pot sa va spun....starea de spirit era una speciala
oamenii atat de primitori.....
cerul si pamantul erau parca foarte aproape unul de altul...
hai sa visam la o altfel de lume...
o lume primitoare....
LILO
Postat pe 13 Noiembrie 2009 18:29
lilo,

mami...da' ce poetic bagasi tu cazanu' ala de tuica in peisaj...
iasomia
Postat pe 13 Noiembrie 2009 18:32
floricico esti o observatoare pe cinste...
da io asa imi amintesc..aveam vreo 9 -10 ani..dar peisajul m a impresionat mult...
LILO
Postat pe 13 Noiembrie 2009 18:34
intamplarea asta mi-a fost povestita de mama....

aveam vreo 3-4 anisori si eram la sibiu, la bunica din partea mamei, undeva pe langa uzina steaua rosie...fusesem impreuna cu ea la cumparaturi si, acuma, imbracata in hainutele de casa, stateam cuminte si asteptam ca mamamare sa-mi dea ceva de lucru la bucatarie....fiind ajutorul ei de nadejde....

in ultimul moment, bunica mea si-a dat seama ca uitase sa cumpere ceva...se gasea vis-a-via, la alimentara de peste drum....nu stiu exact - piper, sare de lamaie - in orice caz, ceva important si de neinlocuit...eh...dilema mare...ce sa faca biata buna mea cu mine...ca dura pana ma imbraca iarasi...si i-a venit ideea...

a scos puiul(evident, pregatit, fara pene si cioc) din sacosa, l-a pus pe masa, l-a scos din punga si m-a chemat, zicandu-mi pe un ton foarte serios - draga bunii, uite aici buna o luat un pui....dar buna o uitat sa cumpere piper de la magazin...uite, trebe sa tii tu strans de aripile astea ca, altfel, pasarea va zbura si noi nu vom avea ce sa mancam....

am prins puiul zdravan de aripi si mama mare s-o incaltat repede si o zburat ca gandul peste strada sa cumpere ce avea nevoie.....o venit intr-un suflet la bucatarie caci nu era sigura daca nu cumva eu nu m-am plictisit....dar fericita ca o vad intrand in bucatarie, am zambit catre ea, spunandu-i:" maamale....n-a bulat!" - traducere - mama mare, puiul nu a zburat!
tutankhamon
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:41
cu firea ta exploziva,tuty,mi-e greu sa mi te imaginez "cumintica"

da bine ca n-o bulat...
LILO
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:46
lilo?!?!?!? sincer?????? nici eu.... dar culmea, cand eram mica eram un copil cuminte...unde ma puneai, acolo stateam....
tutankhamon
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:48
deh! omul se mai schimba
LILO
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:50
Buna seara fetelor! Ma bucur ca s-au linistit spiritele pe acilea! S-au dus maimutele la culcare!
lala_cri
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:53
bai..hello lala vezi,vezi cum vorbesti de maimutze
LILO
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:56
Buna seara Lilo! Nu era pt.tine! Pe tine te pup
lala_cri
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:58
STIU, lala
LILO
Postat pe 13 Noiembrie 2009 20:02
Unii oameni sunt atat de rai! Nu-i inteleg! Dar e problema lor! Nu are rost sa le dam atentie ca nu merita!
lala_cri
Postat pe 13 Noiembrie 2009 20:10
Pe la 15 ani, eu si cea mai buna prietena a mea, cu care perteceam nopti albe, vorbind despre baieti, bineinteles (ca doar nu era sa vorbim despre gaurile din stratul de ozon ), am descoperit visinele din visinata...

Si cum stateam noi asa, intr-o seara, imbracate pana in dinti ca era iarna si caloriferele aveau turturi, invelite cu 3 paturi, cu nasurile rosii de frig, "consolidandu-ne" una pe alta pentru problemele noastre sentimentale... ni s-a facut pofta de ceva dulce...
Am rascolit casa, da'... nimic.
In debara, am gasit o damigeana mica, in care fusese candva niste visinata, dar nu mai ramasesera decat visinele.
Le-am gustat si... in lipsa de altceva, ne-am apucat de treaba...

si vorbeam, si mancam, si ni se facuse asa de cald...
si dai, si lupta... si aveam, frate un chef de ras...

Biata mama... a venit sa ne calmeze, ca trezisem toata casa, da' cu cine sa te intelegi?!
Cand ne-a vazut in tricouri, langa mormanul de samburi, a priceput ce facusem si ne-a lasat in plata noastra...

Mai, da' ce rau ne-a fost a doua zi...
garbo_C
Postat pe 13 Noiembrie 2009 20:11
doamne..stiti de ce mi-am amintit?
de balonasele de sapun...
ne puneam detergent sau sapun in paharele in care exista apa,si cu ajutorul tulpinilor de marar,faceam balonase....azi lucrurile or evoluat....
LILO
Postat pe 13 Noiembrie 2009 20:11
io imi aduc aminte de rochita tricotata de mama...galbena pui si cu panselute mov in degrade pe poale....ioooi.....si acuma o mai am pusa bine la pastrare...mama nu s-o indurat sa o strice...
tutankhamon
Postat pe 13 Noiembrie 2009 20:24
Buna seara Tut! Si pe fetita mea am purtat-o cu rochii tricotate si crosetate! Imi plac f.mult!
lala_cri
Postat pe 13 Noiembrie 2009 20:29
iti dai seama,tuty..cata rabdare aveau sa ne faca lucruri dragute pe care sa le purtam.si eu am purtat multe lucruri tricotate cu tot dragul de mama si matusa..
printre care si rochite dantelate albe,albastre.

adevarul e ca si eu am tricotat copiilor mei...
doamne...alte amintiri placute...
LILO
Postat pe 13 Noiembrie 2009 20:29
lala....buna seara...am avut o gramada de rochite tricotate si crosetate...dar asta mi-a ramas in memorie....stiam eu de mica ce stiam cu mouveul ala.....
tutankhamon
Postat pe 13 Noiembrie 2009 20:35
Unele amintiri raman in memorie chiar daca eram mici! Eu imi amintesc ca la bunici ma jucam cu un iepuras si aveam vro 2 anisori
lala_cri
Postat pe 13 Noiembrie 2009 20:42
imi amintesc cum ma jucam cu sora mea ...fiecare aveam jocuri preferate: eu, intr-o perioada ma jucam cu piesele de sah, imi placea ideea ca sunt o curte regala si-mi imaginam tot felul de jocuri "la curte" . Regina , daca tot era personajul principal s-a procopsit si cu niste "par" facut din guma de mestecat .
Doamne , cum s-a mai bucurat taica-meu cand a vazut! era o frumusete!!! neagra cu guma albastra in cap...si cu lipici


aa si altadata am descoperit o foarfeca minunata . taia asa de bine, incat am fost fascinata . asa ca, am facut vreo doua paturi cu franjuri ...
bluelight
Postat pe 13 Noiembrie 2009 21:21


buna seara, fetelor!
va distrati fara mine, ha?? e frumos?
io imi amintesc de rochitza mea cu soare
o sa radeti, cred ca aveam 2,3 anisori, si o frumusete de rochitza muova,cu un soare pe piept, alb...si o cordeluta cu funditza, evident, da' pe care o purtam peste par, nu-mi dadeam parul peste cap eram tare nostima
ah, si cu picioarele cracanate, cu ciorapi albi, evident
zambila
Postat pe 13 Noiembrie 2009 21:26
poi da zambilo...ca era cu putin mov...
LILO
Postat pe 13 Noiembrie 2009 21:28
ioi viata mea irina e pe topicul cu penisul mare
yanyacharberet
Postat pe 13 Noiembrie 2009 21:30
io-mi amintesc cum il adormeam pe bunicu-meu la pranz...

si cum,odata,in timp ce dormea cu dejtele rasfirate pe piept,i-am pictat fiecare unghie cu alta carioca...

el,saracu',n-a observat nimica...
si-l striga vecinu' la poarta,in povesti...
bunicu se reazema in coate,da' tot nu vede..
"Simioane,da' te-ai lovit la dejte?" - il intreaba vecinu..
needless to say ce urecheata am fost...
faine vremi...creative...
preciouss
Postat pe 13 Noiembrie 2009 21:31
eu hainele nu stiu cum dar nu mi le amintesc... doar o rochita roz pe care mi-am dorit-o f tare. era deosebit de frumoasa si mi-a luat-o taica-meu , fiidca s-a prins ca sufeream.
eu ,copilul cel mic, purtam de obicei ce ramanea ...
bluelight
Postat pe 13 Noiembrie 2009 21:34
precii , ce faceai tu la bunicul tau cu carioca , azi fac eu sotului , unghile la picioare cu culoare rosie , si sa vezi ca nici nu observa si asa se duse la piscina , ca face recuperari la umar, deci eu la varsta mea tot ma tin de shoti, ioi doamne ce am mai ras de el si cu el
yanyacharberet
Postat pe 13 Noiembrie 2009 21:54
Paunescu
Leagn pentru toat copilria

Pune-i, copile, capul pe pern,
Te-asteapt vise, prunc adormit,
In vise viaa este etern,
Cu ceruri blande i fr sfarit.

Ce tii tu-n lume cate se-ntampl,
Nici nu e bine tu s le ti,
Lumea-ngenunche la a ta tampl,
i, lang tine suflet, cor de copii.

Astzi, copile, eu ii dau paine,
Tu painea asta o muti firesc,
Ce-i dau eu astzi tu-mi vei da maine,
Eu, legnandu-te, imbtranesc.

Trupul tau fraged ca un mesteacn
S se indoaie gale in somn,
Ca s creti mare, plang i te leagan,
Copile dulce, prea tinere domn.

La geam lumina lunii i-o scapr
Luminii tale s-i dau ecou,
Dormi, fericitule, c eu te apr,
C eu in tine m nasc din nou.

Capu-l pe perna pune-l, copile,
Totul e bine, ai tai sunt vii
i mai au via i mai au zile,
S crezi c pururea ei vor tri.

Mama i tata ie-i vor face
Leagn de stele i de ninsori,
S-i fie bine, s dormi in pace,
S ai lumina la ursitori.

Pune-i, copile, capul pe pern,
Dormi i viseaza bunul tu vis,
C-n vise viaa este etern,
Visul e lumea ce eu i-am promis.

Pat de rachit mirositoare,
Leagn albastru i-ncondeiat,
Pentru copilul care rsare
i-ai crui ochi ritmul lumii il bat.

Mama te leagan, vegheaz tata,
Somnul i-l apar ochi printeti,
Dormi i viseaz c lumea-i gata
i te asteapt numai s creti.

Mie-mi trec anii, ie-i vin anii,
Poate c maine ii va fi greu,
S-accepti ca astzi eu i-am spus nani,
Dar nani-nani, frumosul meu.
pik_nik
Postat pe 13 Noiembrie 2009 23:07
ioi pik....ca mi se stranse sufletul..
da...este chiar frumos atunci cand stai cu copilasii pana adorm ,ai mangai ,le spui povesti ,iar ei pun nenumarate intrebari la care tu trebuie sa le raspunzi....
si stau de multe ori si ma gandesc ca intr-o zi se vor duce.... eu nu am avut parte de ce au ei dar...de multe ori ma uit la copii mei ma uit la parintii mei...
si ma gandesc ca totzi vor merge de langa mine...si?
pikule ....as vrea sa fie un cosmar toate astea ....pt ca atunci cand ma voi trezi voi fi fericita....
l_flory
Postat pe 13 Noiembrie 2009 23:45
eram tot la sibiu...la sora bunicului mei, o femeie calda si buna ca o paine pufoasa scoasa atunci din cuptor ....tot prin acea perioada, cand aveam eu 3-4 ani....si urmau sa vina parintii mei de la bucuresti...si nu stiu cum naiba am inghitit o mina de creion colorat verde...si, evident, mi-a colorat urina in verde....matusa mea - care era medic pediatru - a vorbit cu mine si mi-a spus ca nu trebuie sa le spun parintilor mei de minunea din olita...dar...dar....dar...primul lucru spus cand am vazut-o pe mama a fost...ati ghicit....."pacut pipi bede.." - treducere - facut pipi verde...
tutankhamon
Postat pe 14 Noiembrie 2009 00:26
He,he,he,si bu-hu-hu
scrichy
Postat pe 14 Noiembrie 2009 00:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La multi ani tuturor celor care poarte nume de**Constantin si Elena*!! 9 De la: Jojolin 21 Mai 2012 15:03
TAXI !!!! Sunteti liber?...... 43 De la: ameno 21 Martie 2011 20:16
12 lucruri care te pot ajuta 7 De la: Thor_again 29 Noiembrie 2010 16:08
urgent.. 4 De la: hermosa20 15 Februarie 2014 16:13
sal 57 De la: ameno 15 Iulie 2010 15:28
Setari Cookie-uri