V-as ruga daca se poate sa-mi dati un sfat

inteleg..ei, nu-i bai, face bine la sanatate, mersul pe jos
deer
Postat pe 9 Septembrie 2009 23:03
De la: daria_pet, la data 2009-09-09 22:57:45margelatule, scuze, dar acu era indreptat spre roby care sustine ca se poate incalca o hotarare judecatoreasca (adica ex-ul decide daca merita sa trimita banii pentru copil sau nu). Nu ma intereseaza de motivatia divortului, ci de incalcarea dreptului unui copil...Cum tu ti-ai recuperat calul, ma gandii sa-l duci pe bietul om acasa, sa nu oboseasca perpedes....
de unde ai scos-o pe asta nu stiu,dar...,ma rog.oricum iti multumesc pentru grija ce mi-o porti,dar tin sa te linistesc...,sunt acasa si sunt bine...,putin suparat din cauza scorului final al meciului,in rest sunt bine.
roby_cado
Postat pe 9 Septembrie 2009 23:16
De la: roby_cado, la data 2009-09-07 18:51:10

iarta-ma ca-mi dau cu parerea,dar totusi, motivele pentru care ai divortat conteaza enorm in astfel de situatii.


Am ales prima postare unde nu erai asa inversunat - Nu conteaza motivele pentru care au divortat, conteaza ca exista o hotarare in care s-a stabilit un cuantum si ex-ul este obligat sa o respecte. Intelegerea facuta cu el (sa-i dea mai putini bani decat s-a stabilit in dispozitivul sentintei) este nula de drept si incalca drepturile minorului si, daca ar deschide actiune in instanta, ar primi si sumele restante.

Inteleg faptul ca ai sufetit din cauza fostei, dar nu trebuie sa generalizezi.
daria_
Postat pe 9 Septembrie 2009 23:28
ai inteles putin gresit.era vorba de faptul ca "in fata instantei"cei doi au cazut de acord in privinta sumei respective(existand o hotarare judecatoreasca in acest sens),care e mai mica decat in cazul in care cei doi nu s-ar fi inteles asupra ei.iar acum ea are alte ganduri,din cate am inteles eu,si anume de a cere mai mult.iar in cazul in care motivul divortului a fost cel amintit de mine(adulterul ei),cred ca e cel putin lipsa de bun simt.macar sa-l lase dreaq in pace pe fostul,sa-si refaca si el viata asa cum o putea,dupa ce si asa i-a pricinuit atata suferinta(inteleg ca ar avea o relatie cu o femeie care la randul ei are un copil).si repet a nu stiu cata oara...,nu generalizez deloc,dar cand vad ca mai apare cate cineva si spune"ti-ar strica si tie o suma mai mare?","da-l in judecata","criminalul",etc..,fara a se pune o secunda in locul aluia...,te cam apuca dracii.
roby_cado
Postat pe 9 Septembrie 2009 23:58
..dupa cum spune ea, nu a mai primit banii pentru care s-au inteles de cateva luni. Indiferent cum crede el ca trebuie sa foloseasca ea banii, acestia trebuie dati.
Nu se poate dovedi ca nu sunt folositi in interesul minorului, decat in situatia in care tine copilul nemancat si in zdrente - atunci instanta o decade din drepturile parintesti. Vorbim strict legal.
Sunt multe cazuri in care instanta decade unul din parinte sau ambi din drepturile parintesti(ex.rele tratamente aplicate minorului, incest etc.), dar aici se pare ca nu este cazul..
daria_
Postat pe 10 Septembrie 2009 00:08
sa-i dea pe chitanta cu semnatura si cu martori...
tutankhamon
Postat pe 10 Septembrie 2009 00:11
De la: tutankhamon, la data 2009-09-10 00:11:55sa-i dea pe chitanta cu semnatura si cu martori...
daria,stiu ce vrei sa spui,dar daca omu'a avut o perioada mai putin fericita din punct de vedere profesional,si chiar a fost in imposibilitate de plata?la asta s-a gandit cineva?nuuu..,pe el pe mama lui,i-ai banii,baga-l la puscarie...,bla bla bla.mor de dragu' vostru.Tuto..,ei.. cu martori...,prin posta e cel mai simplu.
roby_cado
Postat pe 10 Septembrie 2009 00:16
panty_C
Postat pe 10 Septembrie 2009 04:48
Pofta buna........,atat timp cat te hranesti cu remuscari,gelozie ,invidie nu vei rezolva situatia.Singurul care are de suferit este copilul.Cauza acestei situatii nu este de natura materiala,cand vei constientiza adevarata cauza vei putea rezolva problema .
magdalena33
Postat pe 10 Septembrie 2009 17:54
Nu vezi ca de fapt nu-l intereseaza copilul? Are o grija ca ii cere bani pentru el. Ce nu se intelege este ca el are o obligatie fata de acest copil. Da, obligatie pentru ca vad ca de placere nu da bani propriului copil. "Sa-i cada o suma de bani din cer?" Cat de batut de soarta sa fii sa zici asa cand e vorba de banii cuveniti copilului tau?
Tu doar ti-ai imprastiat samanta sau chiar ai o obligatie fata de acest copil? Ai facut legamant ca ii dai bani doar daca traiesti cu maica-sa pana la adanci batraneti? Daca ea decide din orice motiv sa nu mai fie cu tine inseamna ca obligatiile tale parintesti au luat sfarsit? Sa iti fie rusine.

Parerea mea e sa-l dai in judecata si sa il puna sa plateasca (poprire pe salariu) din prima zi cand s-a pronuntat decizia de stabilire a pensiei pana azi. Ce daca a mai dat. Daca nu ti i-a dat prin banca sau prin posta, sa dovedeasca ca ti-a dat. Cu porcii trebuie sa te port porceste. Doar asa simt si ei ceva.
Micass
Postat pe 10 Septembrie 2009 19:31
corect.
deer
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:31
De la: Micass, la data 2009-09-10 19:31:52Nu vezi ca de fapt nu-l intereseaza copilul? Are o grija ca ii cere bani pentru el. Ce nu se intelege este ca el are o obligatie fata de acest copil. Da, obligatie pentru ca vad ca de placere nu da bani propriului copil. "Sa-i cada o suma de bani din cer?" Cat de batut de soarta sa fii sa zici asa cand e vorba de banii cuveniti copilului tau?
Tu doar ti-ai imprastiat samanta sau chiar ai o obligatie fata de acest copil? Ai facut legamant ca ii dai bani doar daca traiesti cu maica-sa pana la adanci batraneti? Daca ea decide din orice motiv sa nu mai fie cu tine inseamna ca obligatiile tale parintesti au luat sfarsit? Sa iti fie rusine.

Parerea mea e sa-l dai in judecata si sa il puna sa plateasca (poprire pe salariu) din prima zi cand s-a pronuntat decizia de stabilire a pensiei pana azi. Ce daca a mai dat. Daca nu ti i-a dat prin banca sau prin posta, sa dovedeasca ca ti-a dat. Cu porcii trebuie sa te port porceste. Doar asa simt si ei ceva.
te-ai pus in locul celei cu care are o relatie"nenorocitul"acum,si are un copil al ei,si cu care "porcul"incearca sa-si refaca o familie (pe care n-o mai are din cauza unei courve)?.incercati sa sa va puneti in locul ei...,macar 3 minute."daca ea decide?",cine e ea?cine sunt eu?cine suntem noi sa decidem asupra sortii unui copil?.rusine sa-ti fie tie,si tuturor celor care gandesc asa.
roby_cado
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:58
.. roby, de ce te inversunezi sa crezi ca o cunosti si este o courva?
...De ce sa aiba el mai multa grija de copilul din alta casatorie al celei cu care sta si nu de copilul lui?
Are mai multe obligatii pentru un copil strain, decat pentru propriul copil?
Ce, ce-a cu care sta este cumva fecioara Maria si a facut copilul singura? Copilul acela nu are, la randul lui, un tata care este obligat sa-l intretina?
Care este logica: copilul actualei sotii (sau concubinei) sa beneficieze de ajutor de la doi tati (tatal biologic si sotul/concubinul mamei), iar copilul fostei sa nu aiba ajutor de la nici un tata, chiar daca are in viata tatal biologic ?
Asta ti se pare tie corect pentru copil??
daria_
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:05
cum adicatelea:in locul ei? pervers mic ce esti....
garbo015564
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:10
eu inteleg problema asa:
-cei doi divorteaza ( habar nu am motivele si nici nu ma intereseaza)
-ea se multumeste cu mai putini bani decat i-ar fi luat lui statul obligat

-el plateste o perioada
-apoi avand o alta relatie cu o femeie ce are un copil al ei , el decide sa nu mai dea banii copiluli lui ( care este si responsabilitatea lui ) si sa dea banii aia copilului femeii respective
-INTREBARE tatal copilului acela unde este? IL creste el ? si pe al lui cine il creste? doar mama? l-a facut singura?



garbo049387
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:12
...cam asta e problema, dar roby se face ca nu o vede...
daria_
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:14
De la: daria_pet, la data 2009-09-10 22:05:26.. roby, de ce te inversunezi sa crezi ca o cunosti si este o courva?
...De ce sa aiba el mai multa grija de copilul din alta casatorie al celei cu care sta si nu de copilul lui?
Are mai multe obligatii pentru un copil strain, decat pentru propriul copil?
Ce, ce-a cu care sta este cumva fecioara Maria si a facut copilul singura? Copilul acela nu are, la randul lui, un tata care este obligat sa-l intretina?
Care este logica: copilul actualei sotii (sau concubinei) sa beneficieze de ajutor de la doi tati (tatal biologic si sotul/concubinul mamei), iar copilul fostei sa nu aiba ajutor de la nici un tata, chiar daca are in viata tatal biologic ?
Asta ti se pare tie corect pentru copil??
n-o cunosc,dar nici nu a infirmat ca motivul divortului a fost cel insinuat de mine.poate ca cea cu care isi imparte viata acum,a avut parte la randul ei de un"porc",cum a avut el parte de o courva.si nu inteleg de ce copilul fostei sotii sa nu aiba parte de ajutorul nici unui tata,doar maicasa a plecat de acasa pentru un iubit care ar fi trebuit sa-si asume niste responsabilitati fata de ea si copil,nu?
roby_cado
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:20
scz!are un program stabilit in care tatal nu poate sa depaseasc!dar intreb,daca amandoi ar sta impreuna cu mama si tatal copilului divortati ce sar putea face?hm?
margelatu_68
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:21
dar daca ar fi plecat el din casa lui ca o are mostenire de la masa si vine inapoi,tot asa lai fi pupat?iata cazuri si cazuri doamnelor si domnilor1astept pareri
margelatu_68
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:25
Albatros cerea un sfat care, se pare, nu e chiar usor de oferit.

Eu am trecut prin ceva asemanator, in sens material, fostul nu si-a achitat datoriile fata de copii ani la rand, si chiar mi-a demonstrat ca e mai presus de lege.

Lupta aceasta pentru o pensie de intretinere este o mare prostie atunci cand un tata nu are mila de proprii copii. Sunt atatea tertipuri de a se sustrage de la plata pensiei, incat, dupa un timp eu, personal,am renuntat. Mai repede decat credeam. Pentru ca , de fapt, eu ii ofeream sansa lui la omenie, daca nu la asumarea unei responsabilitati.

Si, pentru linistea mea si a familiei mele, l-am lasat sa faca ce vrea. Oricum, noua, mamelor in situatii similare, n-o sa ne ridice nimeni statui pentru sacrificiile facute, poate,nici macar proprii copii pentru care ne-am luptat ca sa-i tinem intr-o relatie de bun-simt cu celalalt parinte.

sora_ilsi
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:26
roby, terebuie sa se gandeasca in primul rand la copilul lui...din moment ce la divort au stabilit o suma mai mica decat ar fi fost obligat sa dea, sa plateasca acea suma...
E mai bine sa-l dea in judecata si sa-l oblige legea sa plateasca restantele + dobanda?
E mai bine sa-i dea mai mult decat s-au inteles (legea nu va tine seama ca actuala are un copil pentru ca acela nu este al lui)?
E mai bine sa mearga la el la serviciu si sa afle colegii si sefii ca refuza sa-si intretina copilul si intretine un copil strain?
daria_
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:27
Ca sa fie privit ca un tata denaturat de catre colegi si sefi, este suficient sa se primeasca la serviciu ordinul de executare al popriri pe salariu si motivele pentru care se face poprirea. Acestea sunt trimise direct de la instanta.
daria_
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:30
De la: daria_pet, la data 2009-09-10 22:27:05roby, terebuie sa se gandeasca in primul rand la copilul lui...din moment ce la divort au stabilit o suma mai mica decat ar fi fost obligat sa dea, sa plateasca acea suma...
E mai bine sa-l dea in judecata si sa-l oblige legea sa plateasca restantele + dobanda?
E mai bine sa-i dea mai mult decat s-au inteles (legea nu va tine seama ca actuala are un copil pentru ca acela nu este al lui)?
E mai bine sa mearga la el la serviciu si sa afle colegii si sefii ca refuza sa-si intretina copilul si intretine un copil strain?
binenteles ca nu e mai bine..,dar discutia asta a degenerat putin de la adevarata problema..
roby_cado
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:31
Daria, unora nu le pasa nici de astea si chiar isi aranjeaza si acolo cate ceva, believe me.
sora_ilsi
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:33
De la: daria_pet, la data 2009-09-10 22:30:30Ca sa fie privit ca un tata denaturat de catre colegi si sefi, este suficient sa se primeasca la serviciu ordinul de executare al popriri pe salariu si motivele pentru care se face poprirea. Acestea sunt trimise direct de la instanta.
asta-i altceva
roby_cado
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:35
Ce legatura are cealalta femeie cu copilul lui? O dai in balarii, n-ai argumente.
Micass
Postat pe 11 Septembrie 2009 06:26
De la: Micass, la data 2009-09-11 06:26:45Ce legatura are cealalta femeie cu copilul lui? O dai in balarii, n-ai argumente.
argumente pentru ce...?,sa te conving pe tine?,nee...,iar daca ai sta sa gandesti putin,ai intelege unde am vrut eu sa bat...
roby_cado
Postat pe 11 Septembrie 2009 09:40
robi, nu ai dreptate

fetele tot ti-au spus da tu, batman, batman...

persisti intr-o greseala si tot tu ci clontz

1. ai copil, ii dai un ban ca sa-l cresti. punct. ca e cu mama ca e cu tata, nu conteazsa. e copilul tau si ai pentru el o datorie morala , cel putin.

2. o tot dai in balarii spunand ca cel barbat trebuie sa dea bani pentru cresterea altui copil. perfect. sa dea insa, trebuie sa aiba grija, in acceeasi masura, si de al lui

ce e asa de greu de inteles? o faci pe bunul samaritean cu un copil si pe altul il lasi flamand. nu e corect



si_totusi
Postat pe 11 Septembrie 2009 09:49
De la: si_totusi, la data 2009-09-11 09:49:54robi, nu ai dreptate

fetele tot ti-au spus da tu, batman, batman...

persisti intr-o greseala si tot tu ci clontz

1. ai copil, ii dai un ban ca sa-l cresti. punct. ca e cu mama ca e cu tata, nu conteazsa. e copilul tau si ai pentru el o datorie morala , cel putin.

2. o tot dai in balarii spunand ca cel barbat trebuie sa dea bani pentru cresterea altui copil. perfect. sa dea insa, trebuie sa aiba grija, in acceeasi masura, si de al lui

ce e asa de greu de inteles? o faci pe bunul samaritean cu un copil si pe altul il lasi flamand. nu e corect






Ai dreptate. Sotul meu are un copil din prima casatorie si sincer chiar nu-l inteleg. Zice ca nu-i trimite bani fostei pt ca stie clar ca, copilul nu profita de ei. Este adevarat, fata s-a plans ca mama ei nu-i cumpara nimic cand trimite el bani dar nu cred ca este un motiv. Cand decizi sa lasi copilul cu mama iti asumi riscul si gata.Cred ca el se razbuna pt ceea ce a facut fosta si nu suporta ideea sa-i trimita bani stiind ca si ea se foloseste de banii aia si ca nu sunt doar pt copil.
ely75
Postat pe 11 Septembrie 2009 12:55
exact asta am vrut sa spun si eu,ely.
omu' incearca sa se razbune pe mama copilului,prin copil.asa e cea mai sigura razbunare(mama ei de courva).
consider ca barbatii care se folosesc de copii ptr a se razbuna pe fostele(indiferent de motivul despartirii)sunt doar niste LASI!
eladaela
Postat pe 11 Septembrie 2009 13:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despartiri 347 De la: garbo027924 13 Decembrie 2009 02:34
Imposibil de uitat 6 De la: preciouss 2 August 2009 19:33
parerea voastra 10 De la: garbo_5723 13 August 2012 13:43
Ce sa fac? 9 De la: Alina_Viorica 28 Septembrie 2015 21:52
roscata 4 De la: garbo020337 2 August 2009 14:01
Setari Cookie-uri