despartiri



O, salut, Pik ! Am crezut ca nu-ti mai face placere sa vb. cu mine... Scuza-ma, dar aici te contrazic , imi dai voie? Nu, cuvintele nu sunt doar cuvinte : si ele, ca orice ne inconjoara, sunt ENERGIE ! Pozitiva sau negativa, dupa caz...Pai, asa se explica de ce tipul de-o deschis topicul zice c-o iubeste(deci, pare a fi fost animat de "energie" pozitiva), dar a folosit cuvinte incarcate de energie negativa (limbajul violent, care lasa urme PE SUFLET, mai greu de vindecat decat urmele unei violente fizice)...
Nathaly_Albu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 10:12


Practic, mesajul lui catre ea a fost acesta : "Atat de mult te iubesc, incat, de fapt, te urasc", ceea ce e cel putin derutant, mai ales pe plan afectiv...Normal c-a fugit ca impuscata, proasta sa fie sa se mai intoarca la el, pt. ca nici el nu stie ce vrea, ma rog, ce simte...!
Nathaly_Albu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 10:18
imi amintesc versurile unei melodii pe care o ascultam prin severin, in urma cu 20 de ani:
"si pentru ca te iubesc,
am sa te cotonogesc"
pik_nik
Postat pe 21 Noiembrie 2009 10:33


Plus ca, se spune ca, daca am constientiza cat de importanta este functia persuasiva a limbajului, am vorbi cu mult, mult, mult, mai putin...Nu intamplator exista pe Pamantul asta locuri considerate sacre unde regula de aur e TACEREA...Mie chestia asta mi-a dat de gandit...Uite, recunosc ca cele mai mari greseli din viata mea le datorez tot vorbitului de-a-mboulea...am cascat gura, si numai prostii mi-au iesit din ea...
Nathaly_Albu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 10:34
oricum...e la moda acuma dragostea asta matzochista.....vrei sa-i spui ca o iubesti? pac! o palma.....vrei sa o saruti??? ii dai un pumn....e mai trendy asa...
tutankhamon
Postat pe 21 Noiembrie 2009 10:42


Dar, aseara, dupa ce-am vazut "confruntarea" dintre "cei 3 crai de la Rasarit" pt. presedintie, ei, mi-am acordat circumstante atenuante...
Nathaly_Albu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 10:46

Pai, Tuthule, reversul ar fi : da, vrei sa ma saruti?... pleosc, o palma ! Acum, saruta-ma... Asta daca si femeile ar fi le fel de violente ca masculinii astia... Si-asa e la moda reeslyngul asta, sau cum dracul ii zice, de se bat copiii ca chiorii prin pauze, zicand ca asa se joaca ei...
Nathaly_Albu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 10:54
comportamentul tau nu are nici o scuza.aici nu cred ca mai e vorba de influenta mamei sale.cea mai puternica influenta a venit din partea ta.nu poti obliga pe nimeni sa permita crize de nervi si injuraturi.asta tine strict de educatie la care tu ai carente foarte mari.iubita ta a luat cea mai buna decizie pt linistea ei si pt sanatatea ei,avand in vedere ca sufera de atacuri de panica.fiecare are nevie de o ambianta placuta si de o viata linistita.daca acest comportament al tau,scapa de sub control,te sfatuiesc sa consulti un medic
garbo065138
Postat pe 21 Noiembrie 2009 11:07


138, mai de folos i-ar fi un psiholog...Nu-i nicio rusine ! Doar in cazuri extreme, un psihiatru .
Nathaly_Albu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 11:16
nath...intai bataia si dupa aia sentimentele...??? mistooo....
tutankhamon
Postat pe 21 Noiembrie 2009 11:18
depinde nu neaparat CE spui, cit IN CE MOD spui...
Am intilnit persoane care la doua vorbe scoteau o injuratura, si erau doar haioase: nu speriau pe nimeni... In acelasi timp, cunosc pe cineva care nu ridica tonul si nu vorbeste "urit" niciodata. Dar te pocneste verbal in cel mai elevat mod de nu te mai ridici de jos... Si asta am constatat eu, care nu sint tocmai o panseluta.
quasaria
Postat pe 21 Noiembrie 2009 11:28
yop...asa sunt eu.....cand vorbesc mai trag si cate o injuratura haioasa....si daca ma supara cineva i-o servesc calda....aburinda....fara sa jignesc si fara sa injur....dar tintesc cu precizie....
tutankhamon
Postat pe 21 Noiembrie 2009 11:31


Da, fetele, dar asta zice c-o iubeste ! Vorba lui Pikul : o iubeste de-o pocneste (verbal)...
Nathaly_Albu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 11:39
O vorba de multe ori doare mai tare decat o palma si odata ce ti'ai permis asemenea gesturi greu o sa iti iasa din obisnuita.da'i un timp sa isi revina si daca te iubeste cu adevarat poate se intoarce la tn...incearca sa ii arati k vrei sa te schimbi sau cel putin dk nu ai fost in stare sa te schimbi pt ea fa'o pt tn k o relatie de lunga durata nu o sa reusesti sa ai cu un asemenea comportament
sister
Postat pe 21 Noiembrie 2009 11:40

Balada unui creier mic
"O iubeste de-o pocneste,/ Pe urma se jeluieste/ Si pe forum postuieste./ Forumistii tot citeste/ Si pe loc ei se cruceste./Apoi ei analizeste,/Cu drag il povatuieste.../Dar el tot dobitoceste."
Mai se simte cineva palit de inspiratie???
Nathaly_Albu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 11:48
acu' depinde... sint chestii subiective. Poate omul chiar o iubeste. Da' se manifesta intr-un mod pe care ea il percepe ca agresiune.
Daca ar fi gasit pe cineva cu alt nivel de ...reactie, poate nu s-ar fi sinchisit nici daca i-ar fi dat vreo scatoalca "de drag".
Intr-o relatie e important pina la urma nu ce spui sau faci, ci cum vede celalat lucrurile astea... Daca tu nu il intelegi si el nu te intelege, ramin doi nedumeriti...singuri: "da' unde am gresit eu?"
quasaria
Postat pe 21 Noiembrie 2009 11:49


Pardon, scuzati, bonsoir ! Corect era : "Se mai simte cineva palit de inspiratie?" Ca vad ca pe mine m-a luat valul...
Nathaly_Albu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 11:53


Qasaria, tu chiar crezi ce spui???
Nathaly_Albu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 11:58
te-a luat alt val, sau ce?
quasaria
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:04
De la: quasaria, la data 2009-11-21 11:49:23acu'
Intr-o relatie e important pina la urma nu ce spui sau faci, ci cum vede celalat lucrurile astea...


Serios?
Adica el imi da o palma, sau ma "alinta" cu o injuratura in care o implica si pe mama, iar eu as avea, conform teoriei tale, posibilitatea sa o iau ca pe o dovada de iubire, sau de grija fata de mine?

buna gluma!
garbo_C
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:06
Exact. Tu sau altcineva. Lumea nu se reduce la tine sau la ce crezi tu.
Oamenii reactioneaza diferit: si sint atitea femei pentru care daca macho-ul nu e gelos nu le iubeste...daca nu bate cu pumnul in masa ca isi vrea ciorba , nu e barbat.... si daca nu se mai "alinta" din cind in cind mai in gluma mai in serios nu au o relatie.
Gradina e mare... nu exista reguli universal valabile.
quasaria
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:11


Pt. Celleste:
Nathaly_Albu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:14
Vai de viata lor!
Ai dreptate... natura e cruda uneori!

Naty...
.
garbo_C
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:14
da, e... si daca e cruda cu amindoi, reiese un cuplu fericit.
quasaria
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:16

Poti defini fericirea, in cazul unui astfel de cuplu?

garbo_C
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:18


Quas, draga mea, astfel de relatie "cu asperitati", pe mine, una, ma lasa rece...Dar, desigur, daca tie asa-ti place, e treaba ta...
Nathaly_Albu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:19
bineinteles... El injura si face ca in toate visele... iar ei i se pare ca nah, e normal, asa e pasiunea...
De ce sa nu fie fericiti?!
Mie chiar mi se pare ca oamenii... "simpli" au cele mai multe sanse sa fie fericiti.
quasaria
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:24
De la: quasaria, la data 2009-11-21 12:16:50da, e... si daca e cruda cu amindoi, reiese un cuplu fericit.


Quas, iubito, reiese O LAIE !
Nathaly_Albu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:24
cell...nu esti adevarata crestina.....intoarce mama si celalalt obraz...sa-ti mai dea inca o palma....
tutankhamon
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:26
cum sa-ti explic?....intr-o relatie stai daca ti-e bine, daca acea persoana te completeaza, daca in preajma ei esti ok. Insa vad ca tu esti pe deplin constient de greselile pe care le-ai facut. Poti iubi pe cineva asa cum e...cu bune si cu rele...nimeni nu este perfect insa cand ,,relele" incep sa te incomodeze, cand acea liniste lasa locul altui sentiment(cum spuneai-frica) atunci...Uite iti dau exemplul meu: iubesc f mult un barbat, imi place, este un amestec de tandru si agresiv insa sunt constienta ca este o relatie nepotrivita. El are 2 copii chiar daca este separat de fosta sotie nu a divortai inca. Si atunci, cu toata iubirea fata de el sunt nevoita sa pun punct acestei relatii deoarece instinctul de conservare imi spune ca nu-i ok. Asa si cu prietena ta...daca instinctul ei de conservare i-a tras un semnal de alarma atunci nu mai e nimic de facut. Insa eu spun sa mai incerci...Oricine are dreptul la a II a sansa.Eu insa nu am crezut si nici nu cred in a II a sansa. daca nu e de la inceput atunci...
pirania_1960
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna, 10 De la: irinutza5655 15 Februarie 2013 15:08
Descurajata, descurajata si jignita ce mai urmeaza 31 De la: Freya__ 26 August 2011 23:20
senzaţie ciudată 46 De la: garbo_395282 11 Octombrie 2014 07:54
Ajutor urgent,sfaturi care ma pot ajuta. 16 De la: garbo_426717 26 Ianuarie 2016 11:03
Deruta... 161 De la: lala_cri 23 Noiembrie 2009 12:08
Setari Cookie-uri