despartiri

Of! Ma doare sufletul cand citesc sau aud despre situatii de genul acesta. Si eu am pus capat unei relatii de 9 ani (nu de 2) si barbatul de langa mine nu m-a injurat niciodata. In schimb se enerva foarte usor si vorbea urat de ceilalti iar la mine... tipa. Stii... e clar ca barbatii si femeile gandesc diferit. Dupa despartirea asta am citit mult si am inteles ca fara comunicare in cuplu, relatia nu va merge NICIODATA. Suntem diferiti si e normal sa ne dorim lucruri diferite si sa percem totul din alt unghi.

Nu vreau sa te dezamagesc sau sa te fac sa iti pierzi speranta. Eu cred insa ca daca a plecat... sunt slabe sanse sa se mai intoarca (bine-nteles, nu este exclus!!! Eu vorbesc doar din punctul meu de vedere). Noi, femeile, ne gandim mult inainte de a lua o decizie: mai intai negam totul, apoi cautam scuze,incercam sa schimbam ceva la noi, luptam cu incrancenare si abia dupa ce am epuizat toate metodele ne vedem nevoite sa luam o decizie. Si de cele mai multe ori, din momentul in care am luat-o, nu mai e cale de intoarcere.

Spuneai ca ea a facut multe sacrificii pentru tine... Chiar daca nu e corect, in momentul cand cineva se sacrifica petru cel/a de langa el/ea, cere acelasi lucru de la celalat. Iar tu se pare ca nu ai raspuns cu aceeasi moneda. Probabil ca ati ajuns aici atat din cauza ta, cat si din a ei (caci femeile tind sa dea mult si sa nu ceara foarte putin... si asta de cele mai multe ori non-verbal; avem gresita parere ca barbatii trebuie sa inteleaga si sa stie de ce avem nevoie; dar daca nu le spunem niciodata ceea ce ne dorim, ei de unde sa afle?).

Sfatul meu este sa o lasi o perioada in pace. Acorda-i un pic de timp! Trebuie sa se gandeasca si ea la multe lucruri, sa analizeze totul din nou si, mai ales, sa-si dea seama cum ii este fara tine. Daca tu o suni in continuu nu va realiza niciodata ca ii lipsesti! Si dupa cateva saptamani sun-o si invit-o la o cafea. Discutati calm si spune-i ca nu vrei sa o fortezi, ca decizia definitiva ii apartine si ca tu o vei accepta, indiferent care va fi ea. Doar ca ti-ar placea sa iti mai dea o sansa pentru a-i demonstra ca esti dispus sa faci ca totul sa fie altfel, de data aceasta. Poate ca va functiona!

Indiferent daca vei urma sau nu sfatul meu, NU O STRESA! In felul acesta nu vei obtine decat sa o indepartezi de tine... definitiv!!! Priveste totul ca pe o ultima incercare si fii constient ca poate nu va merge. Acum, oricum nu mai ai nimic de pierdut! Si daca va spune NU, accepta-i decizia!

Succes!
dri
Postat pe 23 Noiembrie 2009 18:47
Ar fi trebuit sa fi tandru, dar ferm cu ea! nicidecum sa o injuri, inclusiv agresivitatea verbala poate determina atacurile de panica! Nu zice nimeni ca ar fi ok sa fii un barbat supus pt faptul ca ea te/a ales pe tine in locul familiei ei, dar trebuie s/o respecti si s/o sprijini! Iubita ta, din punctul meu de vedere este victima violentei domestice, si doar daca ai s/o iubesti suficient ai s/o poti recastiga: n sensul ca, un om nu se poate schimba (temperamental, ma refer), dar trasaturile de caracter, fiind dobandite, se pot slefui!
succes!
garbo054323
Postat pe 24 Noiembrie 2009 10:31
hmmm,chiar si cuvintele dor!
denyss
Postat pe 24 Noiembrie 2009 15:16
De la: ready_vivus, la data 2009-11-22 10:39:19doruletz...
cred ca tu nu ai citit cu atentie postarile mele, ca replica la postarile acelei individe "supertitrate", care ia diplome pe banda rulanta, dupa cum se vede, la diverse scoli profesionale cu frecventa redusa.

prin urmare te rog ca, inainte de a-mi spune mie ca am "sarit calul", sa mai citesti o data, dar acum cu atentie

cat despre madam natalia... chiar am renuntat la a-i mai da replici. nu ma cobor, cu toate "diplomele" dumneaei.

In orice caz, candva, daca "voi fi de calibrul" ei, voi lua o decizie logica si echitabila pentru umanitate, spre deosebire de ea: voi accepta realitatea, ma voi consola cu gandul ca am ajuns "de calibrul ei" si imi voi trage un glonte in cap.

Daca viziunea ei cuprinde "marlania" mea ca urmare a faptului ca am tras-o de manecutza atunci cand EA a luat-o pe aratura, ok, accept: sunt un marlan. Qui prodest? Si mai ales, cui ii pasa de parerea ei? Ca mie in nici un caz!

Ok. In primul rand, as vrea sa stiu cine te-a investit cu dreptul de-a ma "trage de manecuta"... si de-a ma trimite la culcare??? In rest, ti-as cere scuze daca as avea de ce... Eu nu te sfatuiesc, sincer, sa-ti tragi un glont in cap, Doamne fereste ! Iti doresc doar multa sanatate cu promisiunea ca n-o sa ma mai enervez "bagandu-te in seama", cat de mare Thor sau Ready sau ce vei fi fiind pe-aici...Toate cele bune !
Nathaly_Albu
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:52
madam, daca tot lucrezi cu copii, poate chiar ar fi cazul sa iti exerciti autocontrolul si sa te exprimi coerent, sau sa o lasi pe maine dimineata.
Iar "revenirile" astea cu o balacareala noua dupa citeva zile de jelit ca iti stergi contul sint precis motiv de mare respect. Foloseste-ti creierul, daca il ai. Iar daca nu, procedeaza ca Irina: "se mai fac nunti din acestea...?"
Se faaaaac, desigur.... Sintem niste duamne, ce mama ma-sii....


quasaria
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:45
De la: quasaria, la data 2009-11-25 08:45:38madam, daca tot lucrezi cu copii, poate chiar ar fi cazul sa iti exerciti autocontrolul si sa te exprimi coerent, sau sa o lasi pe maine dimineata.
Iar "revenirile" astea cu o balacareala noua dupa citeva zile de jelit ca iti stergi contul sint precis motiv de mare respect. Foloseste-ti creierul, daca il ai. Iar daca nu, procedeaza ca Irina: "se mai fac nunti din acestea...?"
Se faaaaac, desigur.... Sintem niste duamne, ce mama ma-sii....




Musiu, am promis sa nu-ti mai raspund dar azi sunt in toane bune... Mie imi place la balacareala, in special cand in balta se joaca si capodopera "Corul broastelor robite virtualului" si cand, solisti sunt Buhaiul de balta NR.1 in duet cu Buhaiul de balta NR.2... Asa ceva este UN SPECTACOL, si merita apreciat ! Mai ales ca, totul e condimentat din plin de acutele diveselor soprane de coloratura ale corului...Eu sunt doar mezzosoprana...
Nathaly_Albu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:22

Ah, am uitat esentialul : te felicit sincer pt. magistrala realizare in rolul Buhaiului de balta NR 2 !
Nathaly_Albu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:25
pai de ce nu ne spuneti ca stam de fapt de vorba cu insasi felicia filip, doamna??
ne scoteam si noi palariile din vreme in semn de salut....
fleurdelis
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:28
Se da bon de ordine la autografe?
Helen29
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:30


Iar daca ai fost in travesti, realizarea e cu atat mai merituoasa !
Nathaly_Albu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:32
nu stiu helen, nu ma intreba pe mine...
fleurdelis
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:32


Fleurs, da-mi voie sa ma recomand : sunt reincarnarea Mariei Callas...
Nathaly_Albu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:36
e clar
fleurdelis
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:38
noi am fi zis ca a lui Napoleon, dupa postarile alea, dar acum fiecare poate fi, in subconstient, ceea ce vrea ... sau ceea ce spune ca e. Atentie insa, cei care leaga manecile la spate nu sunt mai deloc impresionati de reincarnarile alea...
victor68
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:40


Si mai da-mi voie sa-ti recomand sa-ti ascuti bine auzul, cand, undeva, abscons, se aud notele grave si profunde ale lui nea Zambilu, Buhaiul de balta nr.3, un bas de mare virtuozitate, pe langa care Nicolae Herlea era mic "bebe"...
Nathaly_Albu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:42
tot despre reincarnari vorbiti? nicolae herlea'i nea zambil??
fleurdelis
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:44
nu... zambil e nicolae herlea pe langa care buhaiul de balta nr. 3 era mic copil... sau cam asa ceva
victor68
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:46

Asa,asa...!
Nathaly_Albu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:48
noh daca la muzica nu ma pricep...
fleurdelis
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:49
Deja am ochii in divort,nu mai inteleg nimic!Cine in cine s-a reancarnat?
Helen29
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:49
oricum siimt k nea zamcbilu o sa fie foarte linistit ca o sa stie a cui reincarnare este...nu stiu dece, asa presimt eu...
fleurdelis
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:51
De la: Helen29, la data 2009-11-25 16:49:26Deja am ochii in divort,nu mai inteleg nimic!Cine in cine s-a reancarnat?

mami io zic sa ti-i cununi la loc, chiar daca...nu se mai fac acum nuntile de altadata....
fleurdelis
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:52
ma agit putin ca poate se impaca!
Helen29
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:58


Nota : pt. evitarea oricaror confuzii, in capodopera "Corul broastelor robite virtualului" protagonistii au fost urmatorii : Ready-vivus si-a dat intreaga masura a talentului in rolul Buhaiul de balta Nr.1 ; Quasaria (posibil in travesti) a interpretat magistral Buhaiul de balta Nr.2...Iar in "episodul" copilasului caruia i-a murit fratiorul , nea Zambilu si-a facut auzita vocea profunda si grava, de bas veritabil, interpretand Buhaiul de balta Nr.3 ! Acum sper ca totul e cat se poate de clar...FELICITARI INTERPRETILOR ! Se pare ca pe acest site dedicat femeilor care stiu sa imbine utilul cu placutul, domnii de mai sus au stralucit, pur si simplu !
Nathaly_Albu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 17:21
postarea asta nu iti face cinste

credeam ca esti o doamna, dar se pare ca m-am inselat

pacat...
Anouk
Postat pe 25 Noiembrie 2009 17:37


Iubito, sincer, putin imi pasa ce credeai...Si eu credeam ca esti o doamna, pana ieri, cand ti-am citit "operele alese" postate pe site-ul acela despre copilasul cauia i-a murit fratiorul bebe...Am fost si eu la fel de dezamagita...Deci, suntem chit !
Nathaly_Albu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 17:44
no comment
Anouk
Postat pe 25 Noiembrie 2009 17:45

...sigur, cum zici tu, Napoleon... eu's ready_vivus in disguise

muuuulte
quasaria
Postat pe 25 Noiembrie 2009 23:08


Vaaaaaaaaaaaaaaaai, CAT TALENT, CAT TALENT !
Nathaly_Albu
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:44
nathaly...scumpo....daca tot te deranjeaza si te certi cu toata lumea, nu crezi ca e mai bine sa ne eviti????pe bune.....scapi si tu de enervari inutile si de corul buhailor de balta.....ca, din pacate, niciodata maria callas nu a prestat pe langa vreo baltoaca....
tutankhamon
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Invatat 2 De la: garbo_477017 18 Octombrie 2017 20:10
7ani jumate dusi pe apa sambetei 48 De la: garbo_384192 22 Noiembrie 2013 16:40
e pacat sa iubesti? 77 De la: garbo_120377 13 Octombrie 2012 10:07
Am o mare problema..... help.... 31 De la: garbo271017 18 Noiembrie 2012 20:41
cofuza 1 De la: garbo098668 19 Aprilie 2010 09:01
Setari Cookie-uri