Mai este biblioteca o necesitate!!

De la: Tzantzarika, la data 2009-07-28 11:58:02
De la: Blue_Tattoo, la data 2009-07-28 11:54:38
De la: Tzantzarika, la data 2009-07-28 11:47:42Absolut - mai mult ca niciodata. Lumea e si asa smintita.


da, biblioteca ar trebui sa fie nu o necesitate, ci mai mult, ceva firesc pt toata lumea. fiecare sa-si construiasca incet, incet, biblioteca lui. mimic pretios.cititul sa fie o preocupare de masa.
poate, poate, astfel am deveni mai atenti cu noi insine si cu ceilalti...mai putina mitocanie, mai multa seninatate...
cam idealist, nu?
:)



Tatoo - esti tanara - nu fii pesimista. Viata e un razboi - sunt lupte pe care le castigi, lupte pe care le pierzi - si inveti cum sa o castigi pe urmatoarea. Uneori iti ia mai mult timp sa o faci - dar intr-un final - daca nu-ti pierzi speranta - vei castiga si lupta si razboiul. Nu-ti pierde increderea in tine.


merci :)
din nou :)
Blue_Tattoo
Postat pe 28 Iulie 2009 12:43
tzantzarica, perfect valabil!
ziceam de reperele cumva standardizate. dar ai dreptate! am ramas fara mentori acum cand metoda scolara e complet depasita, invatand copiii astia tot Ion si Nada florilor, Fratii Jderi si Nica Humulesteanul, atat de plictisitori

cand sunt alte timpuri si alte repere de viata.ce naiba nu-i invata Asimov sau Bulgakov, sa nu mai stea pe net in lecturare erotico-caraghioasa?
la asta ma refeream..e desuet sistemul.
dune
Postat pe 28 Iulie 2009 12:54
De la: dune, la data 2009-07-28 12:54:03tzantzarica, perfect valabil!
ziceam de reperele cumva standardizate. dar ai dreptate! am ramas fara mentori acum cand metoda scolara e complet depasita, invatand copiii astia tot Ion si Nada florilor, Fratii Jderi si Nica Humulesteanul, atat de plictisitori

cand sunt alte timpuri si alte repere de viata.ce naiba nu-i invata Asimov sau Bulgakov, sa nu mai stea pe net in lecturare erotico-caraghioasa?
la asta ma refeream..e desuet sistemul.


Uneori ma revolt si eu - si apoi stau stramb si incerc sa gandesc drept. Cand exista cerere probabil ca o sa apara si oferta ( chiar si de mentori - in acest caz).
Tzantzarika
Postat pe 28 Iulie 2009 12:56
De la: dune, la data 2009-07-28 12:11:59ma bucura ca din tot forumul 3 oameni sunt de acord ca biblioteca trebuie sa fie intr-o casa mai importanta decat vesela si velintele.
acu' daca tot mi-ati dat atentie o sa va fac o confesiune la tema.am citit mult tare, e o pasiune, dar m-am socat, cand, dupa revolutie, citindu-i pe Plesu, Patapievici, Paler, am realizat ca lecturile mele fusesera dezlanate, intamplatoare, aiurea...

ce este un om ''citit''? Nu spun erudit, asta e loc ales.Dar citit? ce ar trebui sa asimileze? minimal.


un om citit...habar nu am...eu am citit, nu destul de mult, in niciun caz asa, metodic.
am destule goluri, poate pentru ca atunci cand am avut intr-adevar timp (liceu, studentie), cititul nu ma incanta atat de mult.
de ce citesc ? pentru ca imi place, pentru ca ma scoate din cotidian si poate din banalitate. pt ca unele carti ma duc departe, in locuri pe care vreau, dar nu pot sa le vad, unde calatoresc cu ochii mintii.
clar, sunt carti care imi plac si carti care nu-mi plac. carti care imi fac bine si carti care imi fac rau.
nu citesc nici ca sa ma educ, nici sa impresionez.
pur si simplu, e o activitate constanta.
a, si cartile nu ma dezamagesc. never :)
Blue_Tattoo
Postat pe 28 Iulie 2009 13:04
blue, ai dat cea mai fireasca definitie lecturarii.
dune
Postat pe 28 Iulie 2009 13:13
Cat de necesara este biblioteca? Raspunsul poate fi extrem de diferit de la o persoana la alta. Paradoxal sau nu, fiecare are pefecta dreptate deoarece biblioteca este necesara in masura in care aceasta raspunde unei nevoi. Ea poate sa nu insemne nimic ori sa pastreze doar o semnificatie simbolica sau nostalgica in mintea celor care nu-si mai gasesc o justificare in frecventarea ei, dar poate sa reprezinte o solutie esentiala pentru ceilalti. Sigur ca si-a pierdut o parte din functiile traditionale, iar in acest moment biblioteca incearca sa se adapteze si sa se reinventeze. Nu mai este doar un depozit de carte, ci prin serviciile ei de informare comunitara, referinte, programe culturale si internet este una dintre cele mai importante surse de formare si informare. Multe biblioteci si-au alcatuit baze de date accesibile online si au inceput digitizarea colectiilor, astfel incat utilizatorul sa primeasca informatia oriunde s-ar afla. Biblioteca nu cred ca-si propune sa devina un concurent al internetului.Ar fi un proiect utopic. Ea este doar o alternativa in furnizarea informatiilor, totusi ramane principala sursa de documentare si cercetare. Informatia trebuie sa indeplineasca simultan cel putin trei principii: sa fie corecta, completa si rapida. Poate ca in ceea ce priveste rapiditatea, internetul are castig de cauza, dar corectitudinea informatiei si calitatea ei de a fi completa este destul de indoielnica, atunci cand sursa este doar cea virtuala si deci, informatia poate fi alterata.
Cred ca evolutia tehnologica se va impune, dar pentru inca o lunga perioada biblioteca va tine pasul prin adaptabilitate.
Cristia
Postat pe 2 Septembrie 2009 19:40
...noi astia cu calculatoarele intrebam daca ar mai trebui in casa sa avem si o biblioteca hard...ce tare ar fi peste un nr.de ani sa vina o generatie viitoare care sa se intrebe daca mai e nevoie sa tina in casa imensele monitoare cubice cu unitatile lor centrale cu tot...ha ha..ca lor sa le ajunga un fel de lentila de contact sa vizualizeze si sa vizioneze tot ce au nevoie ca informatie...n/ar fi tare?adevaru e ca eu nu imi permit o biblioteca in casa...din multe motive...ca te faci sclavul ei...sters de praf..etc...asta se face in timp...nu poti sa iei painea de la gura generatiei anterioare...ar fi complicata o mutare...unii in viata asta nu locuiesc toata viata lor intr/o singura casa...iti dai seama cum e sa te muti cu biblioteca???adica ..sa tii la biblioteca..nu te mai muti...hai ca am deviat..
...nu e o necesitate..dar unii nu se pot desparti de stilul asta prea usor..
garbo055472
Postat pe 5 Octombrie 2009 22:44




Astazi , mai este biblioteca o necesitate?
liaiedera
Postat pe 4 Iunie 2010 19:52
ohooooooooooo
fleurdelis
Postat pe 4 Iunie 2010 19:54
Nu. Suntem toate ancorate anacronic acilea, in abisul naivitatii noastre, forumiste maniace, daca e sa ascultam ultimele opinii sosite.

Culmea e, ca eu chiar merg la biblioteca, cu multa placere si regasesc acolo compania unor prietene vesnic dragi: cartile.
:)
moniq_
Postat pe 4 Iunie 2010 19:56
"din multe motive...ca te faci sclavul ei...sters de praf..etc...asta se face in timp...nu poti sa iei painea de la gura generatiei anterioare...ar fi complicata o mutare...unii in viata asta nu locuiesc toata viata lor intr/o singura casa...iti dai seama cum e sa te muti cu biblioteca???adica ..sa tii la biblioteca..nu te mai muti...hai ca am deviat.."

Sa crape piatra daca m-am gandit in viata mea cate probleme existentiale iti pot aduce bietele carti!!!
Mai 472... tu chiar esti "hard", desi nu asa cum ai crede!
moniq_
Postat pe 4 Iunie 2010 19:59



as mai vrea raspunsuri...


carti, iubitele noastre carti , ne-ar mai fi de folos ?
liaiedera
Postat pe 4 Iunie 2010 20:26
heii!
eu recunosc ca cetesc cel mai mult in tramvai! buuuuuuun....
ei bine ieri dimineatza ncii n-am observat ca acesta intorcea si ramasesem singura...iar apoi, tot din cauza carticicii,,,,care m-a prinsese foarte,,,,am coborat un pic mai tarziu cu 2 statii decat...


deci cartile sunt bune in trafic
va detasaaaaaaaati
fleurdelis
Postat pe 4 Iunie 2010 20:30



mai tinem carti in casa ?
liaiedera
Postat pe 5 Iunie 2010 20:42
nooo..doar pe veranda
fleurdelis
Postat pe 5 Iunie 2010 20:44
De la: luc70, la data 2009-05-08 12:41:59 In ultimul timp cartile nu mai au accesi cautare ca in anii dinainte de '89...si asta poate pentru ca sursele de informare sint altele decit clasice sau poate pentru putinul timp pe care il avem.As vrea sa stiu parerea voastra???




o casa fara carti ,este ca un creier fara intelect.
caasandra
Postat pe 5 Iunie 2010 20:55



veranda-i tot casa noastra . Buna , Fleur .


aaaa . si , eu pe balcon am niste carti.

si-s inca necitite . ha,ha,ha,
liaiedera
Postat pe 5 Iunie 2010 21:00
fleurdelis
Postat pe 6 Iunie 2010 20:52





sa mai avem biblioteca in casa sau nu ?
liaiedera
Postat pe 20 Iunie 2010 07:26
pt.generatia de acum nu prea mai trebe...
lala_cri
Postat pe 20 Iunie 2010 07:31




cei de-acum nu mai citesc?
liaiedera
Postat pe 20 Iunie 2010 07:53
fleurdelis
Postat pe 20 Iunie 2010 21:44
De la: luc70, la data 2009-05-08 12:41:59 In ultimul timp cartile nu mai au accesi cautare ca in anii dinainte de '89...si asta poate pentru ca sursele de informare sint altele decit clasice sau poate pentru putinul timp pe care il avem.As vrea sa stiu parerea voastra???
Pai putini mai citesc in ziua de azi..NU CA NU AR avea timp...ci pt ca lenea este mare...O femeie chir mIA ZIS...cine mai invata in Romania?
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Iunie 2010 22:41



aha ! si tu ce-ai raspuns ?
liaiedera
Postat pe 20 Iunie 2010 22:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
crestinismul ezoteric 35 De la: batman1 18 Februarie 2010 23:13
Reperele copilariei romanesti 4 De la: Ciresica 14 Ianuarie 2011 04:50
Caut cartea Exorcistul 1 De la: garbo_500140 1 Iulie 2019 09:01
The Secret-Law of Attraction,Rhonda Byrne 29 De la: allexanndrra 6 August 2012 12:12
este meritat locul trei la eurovision 2010 norway de paula&ovi? 19 De la: fleurdelis 30 Iunie 2010 06:50
Setari Cookie-uri