Mai este biblioteca o necesitate!!

donsoara crede ca e coerenta...bad news..fata aberezi!

orice sursa de informare e binevenita

si cititul in liniste are farmecul lui si cautarea rapida online e utila.
Depinde de moment si poate de utilitate.
gabitzza
Postat pe 9 Mai 2009 11:01
chestie de nuanta,romeo,intr-adevar,vorba lui wife...mie "practic" mi se pare punctul de vedere pe care l-am expus si nu pentru ca "da bine",nici pe departe,ca deja bate in snobism asta,ci pentru faptul ca,chiar cred in el si mi se potriveste...e chestie de nuanta si de alegere.asta nu inseamna ca as condamna punctul tau de vedere doar ca nu ma pasinoneaza catusi de putin stilul respectiv si as mai avea cateva argumente,dar le tin pentru mine,ca nu-i vorba aici de schimbari de opinii (ci schimburi) sau perspectiva...sunt simple pareri.
mia79x
Postat pe 9 Mai 2009 11:06
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-09 10:58:36bai romeo...nu te lua de carti, fratele meu...eu am acasa 3400 de carti...si le iubesc pe toate

carti de colectie nu am...ca nu ma dau banii afara din casa...


Tot respectul Michelle.
Numai ca la un moment dat se vor deteriora, incat, iubindu-le atat de mult, le vei dona unei biblioteci sau iti vei cumpara automat un AC destul de puternic sa le faci o camera numai pentru ele.

Eu unul sunt mult mai practic
Romeo_Ex
Postat pe 9 Mai 2009 11:12
aici trebuie sa fiu de acord cu mia...e chestie de nuanta si de alegere...daca vrei sa-ti umpli casa cu carti, nu ai decat....daca vrei sa le ai in format electronic, poti sa o faci.....totul e sa citesti ceea ce ai.....ca degeaba le ai daca nu le si citesti....
tutankhamon
Postat pe 9 Mai 2009 11:13
si eu am la caaarti.....si la mama si aici, la soacra....am fost si sunt soarece de biblioteca...dar ocupa atat de mult loc......si vorba lui romeo...tre sa ai grija de ele, sa le oferi un loc climatizat, sa nu intre praful la ele....etc....sunt convinsa ca asa cum zice romeo, in cativa ani nu se vor mai edita carti....sau se va face lucrul asta dar in editie de lux si cu preturi de cumparare a volumelor destul de piparate....pentru ca e pacat de padurile noastre dragi.....
tutankhamon
Postat pe 9 Mai 2009 11:18
".....totul e sa citesti ceea ce ai.....ca degeaba le ai daca nu le si citesti...."
good point...asta-i toata ideea,de fapt...sa citesti si sa ramai cu ceva din asta.modalitatea in care se face e doar chestie de optiune si afinitate.
mia79x
Postat pe 9 Mai 2009 11:18
mda...problemu e ca am inceput sa le cumpar de pe la 15 ani...

am incercat si eu sa citesc in format electronic, dar imi obosesc ochii ingrozitor...

si mai am si un obicei, nu neaparat bun...citesc la masa...fac asta de mic copil...ehee...cate carti nu am luat in cap de la coana mare pentru asta...
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 11:19
De la: mia79x, la data 2009-05-09 11:06:03chestie de nuanta,romeo,intr-adevar,vorba lui wife...mie "practic" mi se pare punctul de vedere pe care l-am expus si nu pentru ca "da bine",nici pe departe,ca deja bate in snobism asta,ci pentru faptul ca,chiar cred in el si mi se potriveste...e chestie de nuanta si de alegere.asta nu inseamna ca as condamna punctul tau de vedere doar ca nu ma pasinoneaza catusi de putin stilul respectiv si as mai avea cateva argumente,dar le tin pentru mine,ca nu-i vorba aici de schimbari de opinii (ci schimburi) sau perspectiva...sunt simple pareri.



Fara suparare, parere proprie, dar mie NU-MI PLACE CUM SCRII! Nu stii sa pui virgula unde trebuie (daca ai virgula pe undeva asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai pui spatiu), nu stii sa te exprimi inteligibil si asta te face greu de citit!
Romeo_Ex
Postat pe 9 Mai 2009 11:19
De la: Romeo_Ex, la data 2009-05-09 11:19:48[quote

Fara suparare, parere proprie, dar mie NU-MI PLACE CUM SCRII! Nu stii sa pui virgula unde trebuie (daca ai virgula pe undeva asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai pui spatiu), nu stii sa te exprimi inteligibil si asta te face greu de citit!


romeo, mai usor.....incearca sa intelegi nuanta!...poate mia e putin mai grabita...asta nu inseamna ca e inteligibila....uite eu am inteles ce doreste ea sa spuna....
tutankhamon
Postat pe 9 Mai 2009 11:24
iarasi...o simpla parere personala.
de unde reiese ca am crescut cu cartea in mana si cu pc-ul in debara.e vorba de tehnica,nu de nestiinta.
dimpotriva altii considera ca stiu ce mananc si chiar am farmec...
nu mai citi,daca tot ti-e atat de greu,no offence...cat despre inteligibil or nu...mai bine lasa,dar este un punct de vedere si asta,nu?so,ti l-ai expus...acum e mai happy baiatu'?ca noi tot cu cat si cum putem duce ramanem si zau ca am cu ce ma mandri.
mia79x
Postat pe 9 Mai 2009 11:25
romeo...te-am prins.....ce inseamna inteligibil....si in ce context ai folosit?????
tutankhamon
Postat pe 9 Mai 2009 11:26
De la: tutankhamon, la data 2009-05-09 11:24:57
De la: Romeo_Ex, la data 2009-05-09 11:19:48[quote

Fara suparare, parere proprie, dar mie NU-MI PLACE CUM SCRII! Nu stii sa pui virgula unde trebuie (daca ai virgula pe undeva asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai pui spatiu), nu stii sa te exprimi inteligibil si asta te face greu de citit!


romeo, mai usor.....incearca sa intelegi nuanta!...poate mia e putin mai grabita...asta nu inseamna ca e inteligibila....uite eu am inteles ce doreste ea sa spuna....


O sa-ti cer sa-mi traduci. Dupa cum ai vazut, in loc sa se corecteze putin a sarit in sus plus cuvinte din top!
Romeo_Ex
Postat pe 9 Mai 2009 11:27
mia, te rog eu.....linisteste-te.....e atat de frumos acuma fara impunsaturi.....te rooog
tutankhamon
Postat pe 9 Mai 2009 11:27
De la: tutankhamon, la data 2009-05-09 11:26:45romeo...te-am prins.....ce inseamna inteligibil....si in ce context ai folosit?????



"Ininteligibil"... graba! Dar eu recunosc si ma corectez!
Romeo_Ex
Postat pe 9 Mai 2009 11:29
De la: tutankhamon, la data 2009-05-09 11:27:50mia, te rog eu.....linisteste-te.....e atat de frumos acuma fara impunsaturi.....te rooog


Romeo_Ex
Postat pe 9 Mai 2009 11:29
bueey...fara impunsaturi azi...ca si asa sunt cu capsa pusa...
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 11:30
De la: Romeo_Ex, la data 2009-05-09 11:29:04
De la: tutankhamon, la data 2009-05-09 11:26:45romeo...te-am prins.....ce inseamna inteligibil....si in ce context ai folosit?????



"Ininteligibil"... graba! Dar eu recunosc si ma corectez!


pup baiatul si fara suparare....
tutankhamon
Postat pe 9 Mai 2009 11:31
nop,iubitu'...n-are legatura.ai vrut si tu sa te amuzi un pic de cand am reinviat,remember?but,heii,zilele astea am schimbat prefixul,so uite inca un motiv sa fiu mandra de mine-deja ma stapanesc mult mai usor...ca altfel,goddamn it,sa vezi la mine cuvinte de top,nu altceva.
but,noi sa fim sanatosi,isn t ittt?hai ca esti dragut...cat despre virgula,spatiu,spatiu virgula sa nu-mi scot eu catelu' azi afara,daca ma sinchisesc.stiu eu?sunt si blonduta,mai sunt si woman,ce mama ma-sii?am si eu voie sa-mi fac putin de cap,don t you think?yeah...e dreptul meu.
mia79x
Postat pe 9 Mai 2009 11:32
De la: tutankhamon, la data 2009-05-09 11:27:50mia, te rog eu.....linisteste-te.....e atat de frumos acuma fara impunsaturi.....te rooog

stai linistita,incerc sa-mi conserv energia atat cat si cum ma duce...ar folosi cuiva niscaiva impunsaturi?nop,nu cred.te pup!
mia79x
Postat pe 9 Mai 2009 11:35
De la: mia79x, la data 2009-05-09 11:32:58nop,iubitu'...n-are legatura.ai vrut si tu sa te amuzi un pic de cand am reinviat,remember?but,heii,zilele astea am schimbat prefixul,so uite inca un motiv sa fiu mandra de mine-deja ma stapanesc mult mai usor...ca altfel,goddamn it,sa vezi la mine cuvinte de top,nu altceva.
but,noi sa fim sanatosi,isn t ittt?hai ca esti dragut...cat despre virgula,spatiu,spatiu virgula sa nu-mi scot eu catelu' azi afara,daca ma sinchisesc.stiu eu?sunt si blonduta,mai sunt si woman,ce mama ma-sii?am si eu voie sa-mi fac putin de cap,don t you think?yeah...e dreptul meu.


nu's iubitu' tau
Oare de ce ai murit prima oara??
Nevermind... I withdraw my previous statement!
Romeo_Ex
Postat pe 9 Mai 2009 11:35
romeo...poarta-te frumos cu o doamna...
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 11:36
oare de ce ai vrea sa stii?te pup,hai sa ne aruncam in alte discutii mai prolifice...zic eu.tu nu zici?
chiar nu esti?nu esti,nu-i asa?poor me.
prin preajma,dar putin mai incolo.
mia79x
Postat pe 9 Mai 2009 11:38
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-09 11:36:54romeo...poarta-te frumos cu o doamna...


Romeo_Ex
Postat pe 9 Mai 2009 11:38
De la: mia79x, la data 2009-05-09 11:38:08oare de ce ai vrea sa stii?te pup,hai sa ne aruncam in alte discutii mai prolifice...zic eu.tu nu zici?


No thanks, I'm leaving!!
Romeo_Ex
Postat pe 9 Mai 2009 11:39
De la: mia79x, la data 2009-05-09 11:35:33
De la: tutankhamon, la data 2009-05-09 11:27:50mia, te rog eu.....linisteste-te.....e atat de frumos acuma fara impunsaturi.....te rooog

stai linistita,incerc sa-mi conserv energia atat cat si cum ma duce...ar folosi cuiva niscaiva impunsaturi?nop,nu cred.te pup!


parerea mea????impunsaturile "e" rele....ne impungem la nesfarsit, aiurea si fara logica.....de ce??? sa vedem care e mai tare????...bleah.....nu tin neaparat sa fiu cea mai desteapta....te pup si tine-o tot asa...e minunat....
tutankhamon
Postat pe 9 Mai 2009 11:40
hmmm...

io va bat
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 11:40
lasa-l wife,doar e barbat,ci ci...lasa-l sa se comporte in cauza
alte topicuri mai interesante nu sunt?really...cam asta ar fi nelamurirea mea acum,in prag de sambata si de dimineata.va pup.
mia79x
Postat pe 9 Mai 2009 11:41
Ar trebui inteles faptul ca in spatele anonimatului,exista o persoana reala ca oricare din noi.Discutiile pe forumuri,parerea mea,sint bune doar constructive,inclusiv contradictorii.Profilul real,iese in evidenta,incet,incet,cu fiecare postare...cuiva poate sa nu-i pese,dar...kiar nu are importanta???
valentino
Postat pe 9 Mai 2009 11:42
ah! si sorry...am uitat...mdeh...lecitina imi lipseste....la multi ani!...cu intarziere, dar cu tot binele din lume!
tutankhamon
Postat pe 9 Mai 2009 11:42
bai miuto...e barbat, e adevarat...dar asta nu inseamna ca ar fii ceva rau...io crez ca inca mai pastreaza reminiscente de la ultimul meci de l-ati avut...

dar eu sper, ca de hatarul meu...toata lumea o sa treaca peste ce a fost si gata...
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 11:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut o carte 14 De la: Bibi_Stan_1 23 Octombrie 2017 15:14
STITI UNDE POT GASI CARTEA "OCHII CARE TRADEAZA"-E.HESS? 1 De la: eu2009 12 August 2010 12:14
The Secret-Law of Attraction,Rhonda Byrne 29 De la: allexanndrra 6 August 2012 12:12
Caut cartea Exorcistul 1 De la: garbo_500140 1 Iulie 2019 09:01
Scriitoare noua? - Melody Page 12 De la: Andreea_Ade_1 3 Decembrie 2016 07:48
Setari Cookie-uri