cu sufletul zdrobit ce sa fac

am petrecut mult timp la liceu sa ajut pe toti si astazi totul se prabuseste toti ma parasesc ma abandoneaza atunci cand am nevoie de ei si sufletul se prabuseste eu sunt la inceput sunt clasa a9a si am facut tot sa ii ajut am aflat ca mi-am lasat in urma prieteni adevarati pt a merge la liceu am nevoie de un sfat
garbo214116
Postat pe 18 Noiembrie 2011 20:52
eu zic sa sa nu te lasi doborata de problemele vietii..
ci sa te ridici si sa mergi inainte
sa te rogi la Dumnezeu smerita sa iti de-a putere si sa mergi mai departe
sa nu lasi sa te cuprinda disperarea,,zic sa iti continui scoala,,,roaga-l pe Dumnezeu sa te ajute sa iesi din problemele vietii...Dumnezeu sa iti ajute
ingerasulluptator
Postat pe 18 Noiembrie 2011 21:10
Nu te intrista ! Asa vei invata sa-ti selectezi prietenii adevarati ! Esti la inceput de viata si vei avea multe deziluzii . Invata sa treci peste ele.Daca i-ai ajutat inseamna ca ai caracter si trebuie sa fii mandra de tine . Capul sus si fii mai increzatoare in tine ! Lumea nu se opreste aici ! Crede-ma !
garbo223495
Postat pe 22 Noiembrie 2011 15:58
Nu te intrista ! Asa vei invata sa-ti selectezi prietenii adevarati ! Esti la inceput de viata si vei avea multe deziluzii . Invata sa treci peste ele.Daca i-ai ajutat inseamna ca ai caracter si trebuie sa fii mandra de tine . Capul sus si fii mai increzatoare in tine ! Lumea nu se opreste aici ! Crede-ma !
garbo223495
Postat pe 22 Noiembrie 2011 15:58
eu nu am inteles nimic..... ai plecat de unde si de ce iti pare rau ca esti la liceu...sau...
mihailovailona
Postat pe 27 Noiembrie 2011 16:00
Am gasit pe jos o cutie cu semne de punctuatie ... unde sa o pun?
anakin
Postat pe 27 Noiembrie 2011 16:02
De la: anakin, la data 2011-11-27 16:02:57Am gasit pe jos o cutie cu semne de punctuatie ... unde sa o pun?
...mda. eram in graba!!!!!!!!! trebuie sa scriu la fiecare intrebare sau raspuns ca nu imi merge tastatura?????????????????? acum e mai bine???????????????????
mihailovailona
Postat pe 27 Noiembrie 2011 17:57
Easy, mai Ilona, nu te repezi ca la salatile din gradina ursului.
Remarca nu era la adresa ta, ci a deschizatoarei de topic. Acuma, daca te-ai simtit cu musca pe caciula, nu e treaba mea.
anakin
Postat pe 27 Noiembrie 2011 20:29
nu ai scris prea clar,
dar la greu trebuie sa inveti sa te incurajezi,si sa te rogi,aminteste-ti cat de mult te iubeste dzeu.
si noi la fel.
mai scrie odata,spune ce ti s-a intamplat.
sigur aici iti vor scrie din inima.
daniilia
Postat pe 27 Noiembrie 2011 21:20
mai,era asa de tulburata,ca nu i-a mai pasat de semnele de punctuatie.
sufletul zdrobit trece peste toate.
daniilia
Postat pe 27 Noiembrie 2011 21:21
Ai crescut si ai trecut in alta etapa a vietii
deci ai in fata alta lume si o vezi cu alti ochii,
de ce zici ca esti abandonata e un moment prielnic sa inveti sa savurezi timpul fiind si singura ca pe urma vei dori o asa ocazie si nu va fi posibil (munca, familie ... copii s.a)

Nu evita singuratatea - ea te promoveaza!
In momentele de "varf" esti de unul singur: la nastere, la moarte, in iubire, in scarba, in durere si in iluminare....

Prieteni adevarati care raman asa pentru toata viata sunt o raritate, si uneori chiar nu depinde de tine daca ramane sa-ti fie alaturi sau pur si simplu pleca in drumul lui...
Fii puternica ca vei reusi sa depasesti acest moment!

Sansa nu trebuie sa fie prinsa, ci creata
elisavuri
Postat pe 27 Noiembrie 2011 22:19
Doamne ce n-as da sa fiu din nou de varsta ta si .. in mod sigur n-as fi cu inima zdrobita. Bucura-te de tinerete, de sanatate si de tot ce e frumos. Lasa lamentarile aiurea. Daca tu nu te iubesti si nu te respecti, cum sa te iubeasca altii
SAL
Postat pe 29 Noiembrie 2011 11:21
Draga mea,de lumea aceasta esti inconjurata...Trebuie sa te maturizezi...
Prieteni ai timp sa iti tot faci..Nu prea te inteleg cu ajutatul...esti foarte tanara,practic ce anume ai facut de crezi ca meriti statuie??
A face un bine,nu inseamna ca acest bine sa ti se intoarca inzecit...
Distrusa nu inteleg de ce esti...cand parintii te abandoneaza intr-un orfelinat,atunci poti zice ca esti distrusa..
Esti la liceu,bravo...capul sus si tot inainte..de abea acum incepi sa cresti si sa realizezi ca nu totul este roz..inca un sfat...cei mai buni prieteni iti sunt parintii tai...restul amici care vin si pleaca din viata ta..bafta
garbo226933
Postat pe 29 Noiembrie 2011 18:43
De la: anakin, la data 2011-11-27 20:29:03Easy, mai Ilona, nu te repezi ca la salatile din gradina ursului.
Remarca nu era la adresa ta, ci a deschizatoarei de topic. Acuma, daca te-ai simtit cu musca pe caciula, nu e treaba mea.
nu m-am simtit...sunt mai nesimtita asa...dar tot am probleme cu tastatura pupiciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!
mihailovailona
Postat pe 30 Noiembrie 2011 21:33
In simtirea emotiilor, tastatura face feste
DD_BB
Postat pe 1 Decembrie 2011 09:10
SUPER SFATUL !!! PERFECT DE ACORD CU TINE .
maria1971
Postat pe 5 Decembrie 2011 11:22
NU CONTEAZA DACA CEILALTI NE APRECIAZA SAU NU BINELE PE CARE IL FACEM... IMPORTANT ESTE SA NE PASTRAM SUFLETUL PLIN DE BUNATATE SI CURAT... MAI SUNT FOARTE MULTI OAMENI CARE AU NEVOIE DE AJUTORUL NOSTRU ... RASPLATA NE VA VENI DE LA VIATA, NU DE LA NISTE SIMPLI OAMENI CE AU SUFLETUL PUSTIU ... CONTINUA SA-TI TRAIESTI VIATA ASA CUM STII TU MAI BINE ... SI NU UITA SA TE IUBESTI SI SA TE APRECIEZI PTR CEEA CE ESTI ... NU UITA CA FIECARE SUNTEM UNICI IN FELUL NOSTRU ... SARBATORI FERICITE !!!
maria1971
Postat pe 5 Decembrie 2011 11:27
Sfatul meu e sa crezi in tine si sa inveti sa te iubesti cu adevarat ! Nimeni nu e singur! Curaj!
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Decembrie 2011 20:14
De fapt ce vrei tu sa ne intrebi aici? N-am inteles mare lucru.
zack
Postat pe 6 Decembrie 2011 20:20
De la: garbo214116, la data 2011-11-18 20:52:39am petrecut mult timp la liceu sa ajut pe toti si astazi totul se prabuseste toti ma parasesc ma abandoneaza atunci cand am nevoie de ei si sufletul se prabuseste eu sunt la inceput sunt clasa a9a si am facut tot sa ii ajut am aflat ca mi-am lasat in urma prieteni adevarati pt a merge la liceu am nevoie de un sfat


interesant topic:)) semne de retard :))) viata e plina ochi de rahat- noroc cu plantele frumoase ce pot trai in asha ingrasamant natural .... mai schimba mirosul ocazional
andalexkor
Postat pe 9 Decembrie 2011 02:10
intotdeauna dupa ploaie iese soarele,gandeste pozitiv si totul va fi bine,fii fwericita k ai putut fi de ajutor si D/zeu te va ajuta pe tine.Gandeste/te k cei care ti/au intors spatele nu te merita.
salvyna_g
Postat pe 19 Decembrie 2011 14:56
Daca e asa cum zici , ai sufletul zdrobit inseamna ca tocmai acum ai constientizat cine esti , intradevar : toate sufletele sunt fragile , mai fragile decat orice in lume , insa sufletul e protejat de bioenergie , iar bioenergia e ordonata de campul electric pulsativdin corp si de asemeni campul electric e dirijat de campul electromagnetic din suflet . Se pare ca ai o mare problema de alimentatie deoarece nu ai destul sange si destule vitamine in corp . Intr-un corp sanatos va creste bine si un suflet frumos , asa ca cel mai bine relaxeaza-te , fa miscare , putin aerobic ,putina gimnastica , plimba-e putin cu bicicleta , mergi prin parc putin , vezi cateva filme si poate i-ti revii . Problema nu e ca ai un suflet zdrobit , ci problema e ca nu te ingrijesti suficient .Cand vei fi mai activa , vei fi si mai vesela si vor veni multi prieteni noi care seamana cu tine , la fel activ si fericita , cine se aseamana se aduna . De ce ai pierdut pe ceilalti prieteni , simplu , nu ai pierdut nimic , ci doar ai scapat de cei mai pretentiosi prieteni , poate ca acum ai inceput sa te maturizezi desi vrei inca sa te joci . Ei bine , cea ce ne invata la scoala nu e chiar de folos , avem nevoie totusi de putina limba romana sa putem intelege un artist, matematica sa stim sa calculam volumul alimentelor pe care credem ca le putem manca si altele , geografie sa stim unde sa mergem sa ne distram , biologie sa stim unde sa lovim pe cei ce ne ataca si cum sa ne asiguram elementele nutritive utile corpului , chimie sa stim ce bem sucuri acidulate , vinuri spumate , bere si citrice , sa stim cum influienteaza parfumul simturile umane si ceva programare pe calculator sa stim sa ne programam intalniri si alte lucruri . Daca crezi in tine , oricat de slaba ai fi , si oricat de distrus crezi ca e sufletul , te vei vindeca imediat . Daca pana acum ai tot pierdut si acum crezi ca esti pe zero , pot ifi fericita , mai mult nu poti pierde , iar daca mai pierzi , oricum nu mai are semnificatie mare deoarece daca pierzi ceva negativ , inseaman ca pierzi din datorii sau pierzi din ceea ce nu ai adica ramai tot pe zero oricat ai pierde . Daca nu stii , esti inca la inceput , si in plus daca nu stii , sufletul desi se zice ca e nemuritor , el poate muri , dar nu asa repede , e nevoie de mult timp , peste 10 la puterea 120 ani , adica nu mii de ani , nu milioane de ani , nici macar miliarde de ani , ci mult mai mult , scrii 1 urmat de 120 zerouri , e foarte mult . Daca ar fi stiut preotii , ne-ar fi spus , insa doar fizica si matematica mi-a dat sansa sa determin acest lucru . Intradevar dupa moarte ce crezi ca apare , binenteles viata , chiar si sufletul e tot un set de unde , cu multe armonici , ca la muzica , e ca un cantec de nai , chitara , trompeta , toba , acordeon , pian si multe altele . Ne plac aceste instrumente deoarece au frecvente apropiate de ale sufletului si vindeca sufletul , asa ca daca te simti singura asculta muzica ce contine putine cuvinte ce te deranjeaza . Daca stii unda electromagnetica , adica lumina oscileaza si trece prin zero , ei bine , la suflet undele trec mereu prin zero , toate pe rand dar nu simultan , din aceea cand o parte din noi se odihneste o putem considera distrusa , stai linistita , in natura nimic nu se poate distruge ci totul se transforma , din energie cinetica , in energie potentiala , iar cand crezi ca nu ai energie conteaza in raport cu ce te masori , in raport cu un sistem de referinta poti fi pe zero , in echilibru , iar in raport cu altul poti fi plina de energie totul e sa stii sa migrezi in diectia favorabila asa poti castiga intruna . Cand va veni timpul sa murim , aproape peste o eternitate , atunci va fi ca la alinierea planetelor , desigur nu dureaza mult , tot din calcule rezulta ca dureaza doar 2 secunde , asa ca nu putem spune ca sufletul e muritor chiar daca moare si apoi invie , e un ciclu , la fiecare aproape o eternitate 10^120 ani sufletul moare putin , intr-un fel se poate spune ca se odihneste sau doarme fara sa viseze , fara sa gandeasca . Nu te speria nici daca vei fi in pericol de moarte , acum inca nu poti muri , sufletul nu poate muri asa repede , nu are rost sa te rogi la nimeni , deoarece singurul ajutor e in tine , dupa cum ceri la ceilalti sa te ajute , la fel alteori va fi nevoie sa le dai ajutor . Daca pana acum le-ai tot dat ajutor , acum sau poate mai tarziu cativa ani sigur vei primi ajutor de la cei dragi . Cati oameni nu au murit in razboi fara ca ceara ajutor , ei si-au dat viata pentru un metru patrat de pamant sub care sa fie ingropati stiind ca stau pe pamant liber castigat prin lupta , asa ca daca tot pierzi macar pierde cu demnitate , daca tot oferi atuni cu te astepta sa mai si primesti ceva inapoi , iar daca mai si iubesti nu te astepta sa fii iubita in plus ci la fel cum dai la fel vei primi doar daca simti ca poti da mai mult . Daca i-ti planifici tot si urmezi macar o parte din ce ai vrut , atunci cu siguranta vei avea mereu ceva de castigat , castigi experienta cel putin .Incepand de la clasa a 5 a din scoala generala si pana la 85 ani , toti oamenii au aceeasi capacitate de invatare , insa spatiul poate fi difeit , iar timpul de invatare deasemeni difeit in functie de tipul persoanei asa ca ce sti acum , ce vei sti mai tarziu e la fel , nu te stresa prea mult , oricum daca tot suntem oameni muritori macar sa stim sa muncim si sa ne distram .
Ilie_Aurel
Postat pe 22 Decembrie 2011 04:24
116,
Tu inca stai pe bancheta din spate a masinii...
Parintii tai stiu ce te framanta?

Incearca sa vorbesti cu ei, s-ar putea sa fii placut surprinsa, gasind intelegere si prietenie acolo unde, poate, nu te-ai gandit sa cauti.
nathalie
Postat pe 23 Decembrie 2011 08:31
Nu mai pune la suflet chiar toate aceste mici probleme. Cu timpul vei invata sa iti selectezi adevaratii prieteni, iar daca e sa ajuti pe cineva fa-o total dezinteresat !
dolce_farnientte
Postat pe 25 Decembrie 2011 17:24
Dolce_farnientte,

Ai spus corect - cu timpul... si poate nici atunci.
Daca tie ti se pare o mica problema, pentru un copil de clasa a noua poate fi subiect dintr-o culegere.
nathalie
Postat pe 27 Decembrie 2011 00:42
De la: dolce_farnientte, la data 2011-12-25 17:24:44Nu mai pune la suflet chiar toate aceste mici probleme. Cu timpul vei invata sa iti selectezi adevaratii prieteni, iar daca e sa ajuti pe cineva fa-o total dezinteresat !
....spune-ne si noua cine te mai ajuta in ziua de azi , in mod dezinteresat, ca acum merg si ma calugaresc!...totul e pe interes!....sau mai exact totul costa in ziua de azi, chiar si prieteniile dezinteresate.
caleidoscop
Postat pe 11 Ianuarie 2012 20:08
caleidoscop, am impresia ca vrei sa-ti schimbi culoarea
Eugenia69
Postat pe 11 Ianuarie 2012 20:11
De la: Eugenia69, la data 2012-01-11 20:11:16caleidoscop, am impresia ca vrei sa-ti schimbi culoarea
...depinde din ce unghi vezi tu culoare aceea sau "aura" aceea, sau nuanta aceea, insa eu iti pot spune ca m-as vopsi nitel la par, tu ce spui ?....uitam!....LA MULTI ANI ! ,sa fii sanatoasa si mult mai frumoasa in 2012 !!!
caleidoscop
Postat pe 17 Ianuarie 2012 21:59
...oricum o sa-mi schimb si culoarea ochilor pentru a te vedea mai bine precum lupul din poveste....scuze ca te-am ignorat atata amar de vreme!!!...ha,ha,ha
De la: Eugenia69, la data 2012-01-11 20:11:16caleidoscop, am impresia ca vrei sa-ti schimbi culoarea
caleidoscop
Postat pe 17 Ianuarie 2012 22:03
De la: caleidoscop, la data 2012-01-11 20:08:36
De la: dolce_farnientte, la data 2011-12-25 17:24:44Nu mai pune la suflet chiar toate aceste mici probleme. Cu timpul vei invata sa iti selectezi adevaratii prieteni, iar daca e sa ajuti pe cineva fa-o total dezinteresat !
....spune-ne si noua cine te mai ajuta in ziua de azi , in mod dezinteresat, ca acum merg si ma calugaresc!...totul e pe interes!....sau mai exact totul costa in ziua de azi, chiar si prieteniile dezinteresate.


mai sunt si cazuri de prietenii dezinteresate , de aoemni care se sprijina unul pe altul, cu e lumea chiar atat de neagra in cerul gurii pana la urma.
dolce_farnientte
Postat pe 19 Ianuarie 2012 14:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mici probleme cu albinele. 4 De la: garbo_464852 21 Mai 2017 13:58
Greu cu dragostea asta.. 18 De la: garbo_407018 30 Ianuarie 2016 19:20
AFACERI 1 De la: KNIGHT_31 17 Noiembrie 2010 18:23
SALUT 3 De la: Alexxandra 14 Martie 2010 17:35
Vina mea....partea a doua 41 De la: crys14 28 Decembrie 2009 13:31
Setari Cookie-uri