cred ca am nevoie de ajutor

kiki...scuza-ma...intreb si eu, nu dau cu paru'...in situatia asta tu ce mai astepti?
wife_de_zmeu
Postat pe 4 Februarie 2009 18:29
eeee, kiki asteapta sa o incurajam sa nu divorteze, sa-i vindem gogosi si pielea ursului din padure. Eu, una, nu fac chestiile astea. Mai voteaza cineva impreuna cu mine?
gianiblue
Postat pe 4 Februarie 2009 19:04
DE LA KIKI
Nu ,Catalin,nu am vazut-o eu dar stiu SIGUR ca a fost acolo.Si el a stat numai langa noi dar cu telefonul numai in mana.

Astea sunt presupuneri draga mea.dar decat sa mai traiesti asa, cu indoiala in suflet,si sa-ti faci viata amara tie si implicit fetelor........ .Cu stima CATALIN
roby_cado
Postat pe 4 Februarie 2009 22:19
De la: roby_cado, la data 2009-02-03 22:19:34quineverre,respect, pentru felul in care gandesti(REFERITOR LA FAPTUL CA TREBUIE SA NE GANDIM LA COPII,IN PRIMUL RAND).dar te rog fi sincera.ai gandit intotdeauna asa?,sau abia dupa divort?.Cu stima CATALIN.


Intotdeauna am gandit asa si uneori ma gendeam ca poate gresesc fiindca deseori mi-am neglijat sotul. Copiii, pentru mine, de cand s-au nascut au fost o prioritate si tot ce e bun le-am dat si le dau lor.
Poate ca am fost prea dura in exprimare, poate ca ,,amarul" iese la iveala si ma simt datoare sa-mi cer iertare ca v-am apostrofat cu lipsa experientei.
Ideea era ca noi, femeile mame, femeile aflate in impas, cu soti agresivi si gigolashi am avea nevoie sa stim experienta altora, nu sfaturi, critici...Mai ales, nu critici!
Tocmai de aceea am sarit cu sabia la gatul vostru sa o apar pe Kiki ca numai de critici nu are ea nevoie acum...
Daca tot ne dam cu parerea, daca ea a avut bunavointa ,,sa ne invite in viata ei", hai sa-i multumim si sa-i fim alaturi si sa nu o mai banuim ca vrea nu vrea sa divorteze.
Normal ca nu vrea. Cine vrea? Toti vrem prajituri, nimeni nu vrea amara pastila...
Asadar, draga mea Kiki, pentru tine am scris aici si retraiesc cu tine toate acele experiente. Pentru mine n-a mai contat ca are o alta amanta, nu asta era important, asta incercam sa-ti explic. Pentru mine a contat si conteaza doar fericirea fetelor.
Pentru tine ce conteaza?
guineverre
Postat pe 5 Februarie 2009 09:11
common...cum sa nu vrea sa divorteze? pai atunci e sado-maso...uite, eu recunosc ca nu am trecut prin divort, ca sunt cu cash la gura, dar a trecut the wife. si mai stiu cum plangea fiica ei aproape zilnic cand isi vedea mama intr-o situatie nedemna.

quineverre, copii nu au nicio legatura cu demnitatea. eu am fost un copil abuzat fizic si psihic de un tata alcoolic, si imi amintesc ca maica-mea la fel facea, se vaita pe la unul sau altul ca e batuta, ca e maltratata, da' nu a facut nimic ca sa schimbe situatia. inca accepta tot rahatul asta. doar ca acum nu poate sa mai zica ca sta pentru noi. ca si eu si sora-mea am plecat de-acasa de la 15 ani. da' ne scoate ochii acum si zice ca s-a sacrificat pentru noi. gresit! de fapt, e taman pe dos. ne-a sacrificat pe amandoi, pentru ca sa aiba ea iluzia ca suntem o familie fericita.

ca asta era modelul casei...dupa batai si scandal sa pretindem ca nu s-a intamplat nimic.
parintii se joaca cu viata copiilor lor cand sunt copiii mici, se folosesc de scuze jalnice, si pe urma reproseaza copiilor esecul lor. si stii de ce? pentru ca nu au curaj si demnitate, de-aia. eu am invatat sa ii iert pe amandoi, dar si acum, la 25 de ani, am traume.
prometeus_969
Postat pe 5 Februarie 2009 10:05
Vazuta din afara familia noastra pare una fericita.Doar cei apropiati noua stiu ce se intampla .Si bataile nu fac parte din rutina zilnica(dar au existat vreo patru episoade).Scandaluri mari,la fel nu au fost foarte multe,si doar vreo doua de fata cu fetele.Asta nu inseamna ca fiica cea mare nu a inteles ce se intampla.Inainte de a suspenda divortul am avut o discutie cu ea si am intrebat-o daca ii mai dam o sansa lui tati;a zis:,,pai merita?"si apoi:,,bine,dar sa fie ultima".Copilul meu e mai tare decat mine?Cea mica nu gandeste asa si asta nu ca-i mai mica,ci e mai sensibila.
Pe de alta parte el face tot posibilul sa fie bine,in sensul ca se poarta bine cu noi(dar nu prea afectuos cu niciuna),nu provoaca discutii...cam de niciun fel.
Si cu toate astea,desi parem o familie normala,nu suntem o familie fericita,pt ca fericirea trebuie sa se simta.Credeti ca daca as renunta la familia asta as putea fi fericita?
kiki33
Postat pe 5 Februarie 2009 10:29
da' asa cum traiesti esti fericita? fetele tale sunt fericite? daca reusesti sa-ti raspunzi singura la intrebarile astea, ai sa gasesti si solutia
prometeus_969
Postat pe 5 Februarie 2009 10:38
Nu sunt fericita,normal.De aceea vi se si pare ca nu stiu ce vreau,pt ca eu caut un raspuns sau o iesire din chestia asta.
kiki33
Postat pe 5 Februarie 2009 13:50
...Sau mai bine zis caut un mod de a fi fericita fara a-i face pe cei din jur nefericiti.
kiki33
Postat pe 5 Februarie 2009 14:04
numai sa nu mergi pana la capat pe drumul nefericirii tale. pentru ca daca tu vei fi nefericita, nici cei care tin la tine nu vor fi fericiti.

Postat pe 5 Februarie 2009 14:07
kiki...gandeste-te si la fetele de le ai. cum le afecteaza pe ele situatia asta...
wife_de_zmeu
Postat pe 5 Februarie 2009 16:26
Daca m-as fi gandit numai la mine eram deja divortata de acum un an si ceva.
kiki33
Postat pe 6 Februarie 2009 09:49
kiki,


esti incorigibila...


iasomia
Postat pe 6 Februarie 2009 11:54
kiki, draga, nu asta era ideea.

ce naiba, fata, de ce iti place atat sa te victimizezi? ce tot ii tragi ca pentru fete stai langa el si suporti toate mizeriile astea? stai ptr ca iti place sa iti plangi de mila. scoate capul din nisip si gandeste-te in ce atmosfera tensionata traiesc copilele alea ale tale, cu un tata care umbla creanga si cu tine care te joci de-a porumbelul pacii. ca vrei tu sa suporti asta e o chestie, dar ca obligi fetele sa treaca alaturi de tine prin asta e cu totul altceva.

cam ce fel de repere morale mai au copilele alea in asa viata de familie? ce le inveti? ca adulterul e admis in numele lor?

ca asa trebuie sa fie? ca asta e soarta femeii?
wife_de_zmeu
Postat pe 6 Februarie 2009 12:07
haaaaai , kiiiiikiiiiiii!!!!! CUUUUURAAAAAAJ. nu te mai minti, nu mai amana. divorce and be happy!
gianiblue
Postat pe 6 Februarie 2009 12:55
Si cine te opreste?Sau nu poti sa traversezi strada pentru ca semaforul arata inca rosu?
Ioana007
Postat pe 6 Februarie 2009 18:12
Cand eram noi mici (eu cu sora mea) tatal meu era la fel cum e sotul tau. Si mama a stat cu el \"pentru copii\". Noi ne-am fi dorit sa divorteze sa nu mai vedem cum o chinuie si sa vedem scandaluri. Mama a divortat de el, din pacate prea tarziu. Noi eram deja la casa noastra iar ei prea batrani sa-si refaca viata. A fost ca o frectie la picior de lemn. Ca si cum n-ar fi divortat. Poate daca mama o facea la timp altfel statea treaba. Esti tanara si poate ai si tu dreptul la o viata adevarata. Gandeste-te ca nu mai ai prea mult timp sa te sacrifici. Copiii cresc si pleaca iar tu ramai cu uratul la batranete. Ai vorbit cu copiii tai sa vezi ce vor de fapt? Poate te vor acuza mai tarziu ca n-ai fost destul de curajoasa sa pleci. Timpul trece si n-o sa-l mai recuperezi. Parerea mea.
Micass
Postat pe 7 Februarie 2009 09:16
hai sa recapitulam putin....


el e de 4 ani cu alta ,te bate ,te umileste, tu accepti pt. fete.........nuuuu nuuu e normal fetele vor creste isi vor da seama tot mai mult de ce se intampata intre mami si tati, dar vezi ca pana la urma sa nu pici tu ca fiind ceea care nu a stiut sa ii ofere tatalui lor ceea ce isi dorea( aici nu ma intzelege gresit nu zic ca nu i-ai oferit in toti acesti ani sa ca nu i-ai mai oferii acum),dar draga mea niciodata nu vor veni fetele sa iti zica "multumim mami pt. ca ai stat cu tati si ai suportat atatea pt.noi"nu vor face asta niciodata.
acum cealalta problema care pe mine ma uimeste ,zici ca tu nu l-ai vz niciodata cu amanta dar ca alti l-au vz, atunci de ce nu iti iei tu poseta intr-o zi sa vezi unde umbla si cine e ea...si asa ca intre doamne abordeaz-o vb cu ea si vezi ce vrea ...daca il vrea pe el OFERA-L draga mea sa si-l ia si sa faca zeama din el,pt ca tu cu el nu o sa mai ai viatza daca continu asa , te distrugi tu pe tine singura,o sa ajungi o epava si pt. ce? ai fete de crescut cu sau fara el asta depinde de tine cat de tare esti sa zici NU gata ajunge pana aici.



te pupacesc sa fi iubita si sa ai o viataza frumoasa
darcle
Postat pe 7 Februarie 2009 10:03
si pt ce mai stai daca te-a si lovit,crezi ca se merita sa induri asa multe,chiar daca aveti copii.ai zis ca ai familia alaturi si ai si servici.nu stiu daca il mai poti aduce pe el pe calea cea dreapta.mult noroc si capul sus,nu esti prima si ultima femeie care divorteaza.
ana_fleur72
Postat pe 7 Februarie 2009 14:07
BUNA,
AJUTOR NU ITI POATE DA NIMENI, DOAR POATE SUSTINERE SI O VORBA BUNA. SITUATIA IN CARE ESTI SI PROBLEMA TA, E NUMAI A TA SI CEA MAI BUNA SOLUTIE ESTE SA O REZOVI CHIAR TU.
DIN CE AI POVESTIT, SE VEDE CA AI RABDARE SI ESTI PUTERNICA, CALITATI CARE TE VOR AJUTA CU SIGURANTA. SOTUL TAU ESTE CEL CARE A GRESIT, IAR VIOLENTA LUI ESTE URMAREA SITUATIEI IN CARE ESTE, PROBABIL CA ESTE STRESAT SI NU POATE FACE FATA SITUATIEI. FII TU CEA INTELEAPTA SI ADU-L INAPOI LANGA TINE, FIINDCA NU SE MERITA SA TRAUMATIZATI DOI COPII. PROBAIL CA STII CARE SUNT MOTIVELE PENTRU CARE ESTE CU CEALALTA, ANALIZEAZA ACESTE MOTIVE, MERGI LA UN PSIHOLOG, POATE IL DUCI SI PE EL...SI VA DORESC SA REUSITI SA VA REGASITI ATAT TIMP CAT MAI EXISTA CEVA SENTIMENTE INTRE VOI.
floryna042000
Postat pe 7 Februarie 2009 22:49
PS
gandetse-te ca divortul poate fi mult mai traumatizant decat adulterul.
floryna042000
Postat pe 7 Februarie 2009 22:55
De la: floryna042000, la data 2009-02-07 22:55:10PS
gandetse-te ca divortul poate fi mult mai traumatizant decat adulterul.


ei, nu zau.

si de ce ma rog ar fi asa ? chiar as fi curioasa sa dezvolti
si_totusi
Postat pe 8 Februarie 2009 14:43
totusico...n-o speria ca fuge...acu' posteaza si ea asa...lumea tre' sa-si dea cu parerea, nu? si daca ii mai si spui omului taman ce vrea el sa auda, esti the best friend...

florino...tu te auzi ce spui, draga? le doresti sa reuseasca sa se regaseasca atata timp cat mai exista sentimente intre ei ? ce sentimente, ca nu pricep despre ce vorbesti?! ah...m-am lamurit...te gandeai la sentimentele pe care le are ptr amanta...

kiki...sa mai zici ca nu e lumea preocupata de problema ta... "au contraire"...iti spune ce vrei tu sa auzi...

florina...maturizeaza-te draga...
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Februarie 2009 14:56
wife, nu o sperii ci, doresc sa vad motivatiile. sti ce e ciudat? avem cate o parere dar cand trebuie sa o motivam, ori nu gasim cuvinte pentru a demonstra ori ne dam seama ca ce am spus este de fapt gresit.
si_totusi
Postat pe 8 Februarie 2009 15:02
totusico...eu cred ca ma las de sportul asta...incep sa ma intreb daca mai merita sa postez ceva la asemenea situatii...eu sa zic omului ce vrea el sa auda, nu pot...si cum pe-aici balanta inclina spre un divort, iar kiki inca se gandeste...ce sa mai zic...

auzi...am facut un exercitiu de logica cu pro...l-am intrebat ce ar face el daca noi am avea 2 plozi, eu as fi violenta si as mai avea si un amant...raspunsul lui a fost ca as disparea asa de repede ca as face gaura in covor...

fetele astea s-au uitat la prea multe filme americane, ca numai acolo vezi cum se duc oamenii sa stea 50 de min pe canapea si sa incerce sa-si faca ordine in cap...psihologul nu te poate ajuta daca nu vrei sa fi tu ajutat...si in situatia asta...cu ce ar ajuta ala?

eu prevad cum va fi scenariul...kiki nu va divorta ca nu are destul sange in pix, barbatul isi va continua idila cu amanta, si dupa ce se satura de aia, trece la alta...fetele cresc si pleaca repede din casa ca se vor simti frustrate...si peste 20 de ani...kiki si sotul se vor uri cu pasiune, si isi vor scoate ochii cu reprosuri...
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Februarie 2009 15:22
corect. si daca fetele le vor spune sa nu le mai bata la cap cu certurile lor, kiki, le va reprosa ca pentru ele a stat, ca la ele s-a gandit ca, altfel... facea ea si dregea. manca din ala, il facea taietei, etc

stii ce vor raspunde fetele? daca tu nu ai avut curaj, nu ne gasi noua vina.

fetele i-au zis din start sa se desparta. ea nu si nu ca-i mai da sanse aluia. fetele i-au apus " bine, dar sa fie ultima sansa " acum ma intreb: cine-i lash? cine gaseste motivatii cand un fapt este evident ce se intampla? cine se agata de tot felul de asa zis nedumimeriri?

e clar. lipsa de curaj si frica de a nu se descurca singura.

kiki a dezvoltat de-a lungul anilor, o dependenta fata de tip. prefera raul binelui si minciuna unei vieti, chiar solitara dar fara smechereli

pentru ca, de ce sa nu recunoastem? exista si posibilitatea sa nu gasesti omul ce ti se potriveste. si aici e vorba de noroc. e greu la anumiti ani, sa mai injghebi o relatie. barbatii de varsta ta,liberi de contract ori sunt lasati de neveste de "buni" ce sunt ori sunt niste betivi. rar gasesti oameni de calitate. si apoi, cum ii gasesti? cum sa cauti, ca doar nu-s pe lista de obiecte pierdute? te apuci sa intrebi trecatorii " tu esti insurat?"

e greu sa-ti gasesti pe cineva care sa te iubeasca, e greu sa fii singura zi de zi, e greu sa faci mereu concediile ca un cuc dar, asta e viata. poti alege singuratatea sau un mariaj fals
si_totusi
Postat pe 8 Februarie 2009 15:43
totusico...iar ne-o luam ca facem pe interesantele si nu le sanctificam pe doamnele care se jertfesc pe altarul casniciei.

eu nu sunt genul care sa indemn pe cineva la divort...ca divortul nu e chiar o joaca, dar daca exista asemenea situatii...cu amante implicate si mai ales cu COPII...ma gandesc ca e mai sanatos sa renunti si sa iti continui viata decat sa traiesti iadul...

ah...si femeia care zice ca si-a iertat sotul infidel, minte de rupe...never ever o femeie nu o sa ierte asta...nici de sta ala in varful capului...o sa vrea sa il sfasie, si de fiecare data cand se vor certa, indiferent de la ce va pleca cearta, ii va scoate pe ochi ca ce marinimoasa este ea si cum l-a iertat...
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Februarie 2009 15:52
asta am sustinut si eu. niciodata nu va ierta si mereu va gasi timpul si locul potrivit, sa-i aminteasca nenorocitului ce a facut.

putem face un exerciutiu de imaginatie . cand ala va fi vesel , hai sa zicem de ziua lui, ii va strecura frumos si sagalnic in timp ce-i aduce tortul : " pune-ti o dorinta da, nu aia in care apare didina cu masina ".

sau

cand ala are durere de masele : " te doare, ha? da acum 2 ani, cand iti muta marioara falcile pupandu-te, nu aveai dureri " ?

asa ca, e mai bine pentru amandoi ,sa-si ia la revedere daca s-a ajuns destul de departe.

o casnicie poate fi salvata cand ea nu a aflat chiar totul, cand nu stie si doar banuie, cand intre cei doi nu au avut loc batai si certuri de la amante , cand nu si-au facut concediile pichetati de iubita
si_totusi
Postat pe 8 Februarie 2009 16:07
Faptul ca nu stii ca esti inselata, nu inseamna ca lucrurile merg bine si ca o astfel de casnicie poate fi salvata.Tot in rapa ajunge, chiar daca este Si-Totusi cu mana pe haturi.
-Draga, de cand nu ne-am mai batut noi amandoi?-il intreaba Suzuka pe Suzuki.
-Cam de doua saptamani.
-Esti un mizerabil.Aceasta este dovada certa ca nu ma iubesti.Te rog sa-mi spui imediat cu cine ma inseli.
Ioana007
Postat pe 8 Februarie 2009 17:10
ioana, nu vezi ca asta e trendul? nu stiu, nu exista. deci....lalaiala de viata . dar, casatoriti.
si_totusi
Postat pe 8 Februarie 2009 17:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
,,Mami, divorteaza!"- ,,Caut linistea!"-Divortul nu inseamna liniste 30 De la: guineverre 19 Decembrie 2008 09:18
fata - tata vitreg 7 De la: pusy 27 Aprilie 2009 15:15
vreau si eu un sfat 27 De la: neutrino 25 Septembrie 2010 17:17
diferenta mare de varsta??? 22 De la: marimari 8 Martie 2009 22:15
suzuky ? suzuka ? anyone ? 14 De la: gianiblue 30 Ianuarie 2009 14:35
Setari Cookie-uri