ore cum e mai bine???

Buna!v-as ruga daca puteti sa ma ajutati cu un sfat sunt la o rascruce de drumuri si habar nu am incotro sa o iau...sa-mi ascult copilul care vrea sa stam impreuna cu tatal lui sau sa-mi iau copilul si sa-mi urmez inima???
Sunt casatorita civil de 8 ani si tot atunci am facut si botezul fiului nostru,l-am iubit mult pe sotul meu dar rolul lui in familia noastra era doar sa aduca bani in casa si atat ,nu incapea vorba sa ma ajute in treburile gospodaresti,sau daca il rugam sa iasa cu cel mic in parc sau afara nu se putea pt ca din punctul lui de vedere femeia e cea care se ocupa de copii,daca il rugam sa ma ajute sa scoatem covoarele sa le bata el avea grija sa cheme pe cineva caruia ii dadea o bere doua si covoarele erau batute...au mai fost si altele...astfel incet-incet m-am indepartat de el ...acum cateva luni am cunoscut pe cineva nici prin gand nu-mi trecea ca acest cineva va insemna ceva pt mine,dar totusi sa intamplat ceva nu stiu exact ce dar ne-amindragostit unul de altul.
M-am mutat la mama o perioada cu tot cu copil,sotul a insistat ca trb sa ne crestem impreuna copilul si m-am intors acasa,a plecat copilul in vacanta de vara cu mama sotului undeva la tara pt o luna de zile, la o saptamana dupa plecarea lor ne-am certat iar(sotul stiind de prietenia mea cu celalt).Am plecat iar la mama dar nu am vrut sa-i stric vacanta celui mic sa ma duc sa-l iau de acolo si vorbisem cu sotul meu ca cel mic nu trb sa stie nimic si sa nu-i stricam vacanta...dar a avut soacramea grija sa-l monteze pe cel mic impotriva mea,adica cand sa intors de la tara cel mic era foarte suparat pe mine ca am bagat actele de divort si din cauza asta el pt ca este baiat trb sa ramana cu tatal lui pt ca si verisoara lui este fata si a ramas cu mama ei...Sotul meu la implicat si pe cel mic in discutiile noastre despre divort obliganduma sa i spun fiului meu ca am un prieten a fost o perioada grea pt mine,sotul meu ne vrand sa ma mai lase sa-mi vad copilul,pana la urma cel mic la facut sa se gandeasca mai bn si la lasat sa vina la mine....acum cu o saptamana inainte de inceperea scolii am crezut ca pot sa renunt la iubirea mea in favoarea copilului...mie foarte greu, pentru sotul meu nu mai simt nimic ...in sufletul meu se duce o lupta si stiu ca trebuie sa fac alegera corecta dar nu stiu care sa fie sa renunt la dragostea mea in favoarea copilului care isi doreste sa stam cu tatal lui??? sau......
va multumesc anitcipat pt sfaturile voastre...

Postat pe 19 Septembrie 2008 16:14
in 1970 exista garbo? intreb si eu. vad ca esti membra de pe atunci
si_totusi
Postat pe 19 Septembrie 2008 17:46
boring...
nici eu nu existam.... poate asa
blairwitch
Postat pe 19 Septembrie 2008 18:13
Se pare ca e mai usor sa iei in ras,decat sa ajuti,macar cu o parere,o persoana aflata intr-o situatie delicata.Asta e!Oamenii sunt diferiti.
E greu sa empatizezi .E si mai greu sa dai un sfat,pentru ca doar cine a trait o situatie similara poate sa spuna cum a procedat.Si solutia sa nu e cea optima pentru celalalt...
Cum as proceda eu,oare?As incerca sa-mi clarific sentimentele,mai intai.Apoi as vorbi cu copilul(si eu am un baietel,are 7 ani).In niciun caz nu l-as monta impotriva tatalui...Dimpotriva,i-as spune ca are cel ami bun tatic din lume,dar...Problemele aparute nu au vreo legatura cu el,cu copilul.Se mai intampla ca doi oameni sa se desparta,pentru ca nu reusesc sa se inteleaga.Si i-as repeta intr-una ca el nu e vinovat.Pur si simplu lui mami si lui tati le-ar fi mai bine daca ar trai separat...
Mi-as dori sa mai pot scrie,poate voi reveni asupra subiectului cand voi avea timp mai mult.
camelotten
Postat pe 19 Septembrie 2008 21:50
Draga mea camelotten... persoana care a scris mai sus nu exista, inseamnand deci ca nici problema ei nu exista...prefer sa le raspund unor useri reali, la probleme reale, nu sa pierd timpul cu aiureli fiindca o femeie care isi insela barbatul si-a gasit un amant si vrea sa divorteze.
blairwitch
Postat pe 20 Septembrie 2008 16:37
Toti avem dreptul la fericire.Eu nu condamn pe cineva care se desparte de persoana care candva i-a fost draga.E treaba fiecaruia ce face cu viata lui,ca doar una avem si TREBUIE s-o traim cum credem noi de cuviinta si nu ce zice x si y,dar...atunci cand exista un copil la mijloc situatia se schimba.Adica ne despartim dar ramanem prieteni de dragul copilului sau a copiilor,contribuim in mod egal la cheltuielilor acestora.Eu in acest sens ii apreciez pe americani.Fiecare cu drumul lui, dar copii sunt ai nostri.
emagl
Postat pe 20 Septembrie 2008 17:17
Cel mai bine ar fi sa traiesti pentru copilul tau!!!!!hmmm.. Barbatii????????? ce sunt barbatii? la orice colt? si cum spuneai tu '' unul care pentru 2 beri face totul..
Lullutza
Postat pe 20 Septembrie 2008 17:28
blairwitch, e un dialog al surdului cu mutul.



camelotten,

probabil, s-a propus o tema de discutie . insa, cei de la site, iar au facut acest lucru neprofesionalist. au trecut ca data de inscrierea a userului , un an de luare in ras. citeste mai atent si apoi trage concluzii.e aici ceva ce tine de intelegenta. ai prins ideea?
si_totusi
Postat pe 20 Septembrie 2008 18:26
Buna! Eu sunt cea careva cerut sfatul aici,cand am scris mesajul eram la munca si a durat ceva timp pana am scris(lucrez cu publicul,adica am fost des intrerupta)si cand am dat O.K.-ul nu mi-am dat seama ca am fost delogata de pe site.


DORINA3001
Postat pe 20 Septembrie 2008 23:13
Nici nu mi-a trecut prin minte sa-l indepartez pe cel mic de tatal lui,dimpotriva in perioada in care am stat la mama ii aduceam eu aminte sa-l sune pe tatal lui...
DORINA3001
Postat pe 20 Septembrie 2008 23:20
Dorina, ce ii reprosezi tu barbatului tau? ca nu te ajuta la treburi gospodaresti? hai sa fim seriosi!
Problema ta e alta, cred... faptul ca nu mai simti nimic pentru sotul tau este una dintre ele. Nu ai spus prea clar din ce cauza s-a intamplat asta, dar finalmente am tras concluzia ca a aparut a treia persoana intre voi.
In cazul asta, pot sa iti spun direct ca in cazul unui divort, copilul ii va fi atribuit barbatului tau. Ancheta sociala care se va face va evidentia cu siguranta faptul ca tu esti/ai fost implicata intr-o relatie extraconjugala, ai parasit domiciliul conjugal, si finalmente va considera ca dezvoltarea copilului va fi mai corecta langa tatal lui decat langa tine. Plus ca, din cate am inteles, el este cel care asigura situatia financiara a familiei, iarasi un aspect demn de luat in seama... mai exact nu ai nici o sansa.
Faza cu batutul covoarelor este chiar comica. Si eu as da doua beri, chiar si trei, cuiva care sa le bata in locul meu, pe cuvant! dar nu am gasit pana acum...
Iar din ceea ce a spus lullutza, ca barbati gasesti la orice colt, pentru 2 beri fac orice.... mai aiurea exprimare nici nu putea fi! Ce, femei care pentru 50 de lei fac orice nu exista? Sa nu generalizam!
Sincer, Dorina, daca as fi fost in locul barbatului tau, nu te mai primeam inapoi dupa ce ai plecat de acasa, nu as mai fi insistat pe langa tine sa crestem impreuna copilul pentru ca nu plecand de acasa ii dai o educatie normala. La revedere si sanatate! nici nu mai stateam de vorba.
Insa, in fond, tu stii mai bine ce vrei de la viata, nu?
anakin
Postat pe 21 Septembrie 2008 19:39
anakin, si care-i problema daca exista a treia persoana??Ce rost are viata traita alaturi de o persoana pe care n-o mai iubesti din...diferite motive?Oare noi femeile nu avem dreptul sa fim fericite si iubite,indiferent cine-ar fi persoana care-ti ofera dragoste.Copii...vor pleca intr-o zi de langa tine si vei ramane singura,alaturi de o persoana straina.Eu zic ca atunci cand ti se ofera ocazia de a-ti schimba viata...se merita s-o faci.Ma gndesc cu groaza la anii astia care trec si daca e sa fii nefericita alaturi de persoana cu care esti,fii sigura ca nefericita vei ramane.Oare e ceva mai frumos decat iubirea?
emagl
Postat pe 6 Octombrie 2008 19:49
ema, nu e nici un fel de problema daca exista si a treia persoana si ei vor sa faca un menage a trois...
Toata lumea are dreptul sa fie fericita, inclusiv dorina... eu spuneam ca ar fi fost corect pentru ea sa fi inaintat divortul si apoi sa fie fericita cu altcineva.. insa daca inainteaza divortul pentru ca are un alt prieten, ei bine, nu va obtine niciodata custodia copilului, este clar.
Dar sa vina si sa ne spuna ca nu il mai suporta fiindca el nu o ajuta la treburile gospodaresti si se rezuma doar sa aduca bani in casa, mi se pare, cum sa iti spun, o scuza extrem de penibila... adica vrea sa imi spuna mie ca de-aia nu mai e ea fericita, ca barbatul ei da o bere cuiva sa ii bata covoarele??? nu stiu, e cam aiurea construit subiectul, pe niste motive precare.
anakin
Postat pe 7 Octombrie 2008 17:12
Anakin,nu am cautat a treia persoana intentionat dar a aparut cand ma asteptam mai putin.Ce-i reprosez sotului meu?Tu ce ai facem cand el ar fi liber 2-3 zile la rand si tu ai veni de la serviciu si-l gasesti cu picioarele pe birou in fata pc-ului ,iar cel mic iti spune ca-i e foame ca el nu a mancat decand a venit de la scoala decat un sandvis cu toate ca manacare gatita era in frigider,ca nu si-a terminat temele pana la ora 19? Sotul tau sa-ti spuna ca alta datorie in casa nu are decat sa aduca bani...indiferent cat il rogi sa faca si altceva ramanea la aceasi placa...datoria barbatului in casa e DOAR sa aduca bani in casa.
Prea tarziu sa schimbat,acum cand chiar nu ma mai incalzeste cu nimic...dupa 10 ani in care te rogi de el sa iesiti macar in parc ca o familie si-ti raspunde i-al pe fiitu si datii drumul in parc...au fost mai multe dar chiar nu are rost sa le scot pe toate pe tapet...
DORINA3001
Postat pe 11 Octombrie 2008 11:11
Dorina, cauzele sunt mai profunde si nu are rost sa le pui pe tapet, corect. Sunt ferm convins ca ai si tu dreptate, dar, ca si in viata, adevarul e pe unde la mijloc si nu fuga de raspundere a amandorura este solutia.
Si in general nu e tarziu pentru nimic in cuplu, cu exceptia lucrurilor iremediabile. Nu stiu, poate ca ar trebui sa ganditi ca doi oameni maturi, nu ca doi copilandri.
anakin
Postat pe 13 Octombrie 2008 01:32
anakin. observ ca ai condeiul ascutit nevoie mare. tai si spanzuri pe aici. macar ai idee cat efort fizic si cat consum psihic presupun treburile gospodaresti intr-o familie? sau ti se par o joaca ..un fel de FUN? ai idee la cate obligatii trebuie sa facem fata in casnicie? acele sarcini multe si marunte cunosti oare cat de mult pot epuiza un om? impartirea in mod echitabil a responsabilitatilor gospodaresti ti se pare o copilarie? esti cumva copilandru sau misogin de emiti pareri de genu..?

pentru cultura ta generala: dupa orele 17-18, cand sotii se aduna acasa, amandoi au dreptul in mod egal la relaxare si odihna. de linistea si confortul caminului trebuie sa se bucure atat sotul cat si sotia...astept raspuns cu argumentele de rigoare
aleasa_m
Postat pe 13 Octombrie 2008 02:09
De la: aleasa_m, la data 2008-10-13 02:09:25anakin. observ ca ai condeiul ascutit nevoie mare. tai si spanzuri pe aici. macar ai idee cat efort fizic si cat consum psihic presupun treburile gospodaresti intr-o familie? sau ti se par o joaca ..un fel de FUN? ai idee la cate obligatii trebuie sa facem fata in casnicie? acele sarcini multe si marunte cunosti oare cat de mult pot epuiza un om? impartirea in mod echitabil a responsabilitatilor gospodaresti ti se pare o copilarie? esti cumva copilandru sau misogin de emiti pareri de genu..?

pentru cultura ta generala: dupa orele 17-18, cand sotii se aduna acasa, amandoi au dreptul in mod egal la relaxare si odihna. de linistea si confortul caminului trebuie sa se bucure atat sotul cat si sotia...astept raspuns cu argumentele de rigoare


Te-as ruga sa imi transmiti parerile tale despre mine prin mesaj privat. Aici s-a propus o tema de discutie si incercam sa fim on-topic. Daca ai vreo problema personala de rezolvat, fa-o in privat. In functie de pertinenta ta voi alege sa iti raspund sau nu.
Am observat din posturile tale ca esti o tipa extrem de sictirita, care ar trage una in bot barbatilor de peste tot, si ca barbatii din zodia pestilor sunt cei mai mari mincinosi. E descoperirea ta, tine de ea. Dar nu obliga intreaga comunitate sa iti citeasca tie postarile misandrice... in legatura cu indatoririle casnice, cui ii e frica de lup sa nu se duca in padure.
Sper ca am fost inteles.
anakin
Postat pe 14 Octombrie 2008 00:33
ce sa zic?!"cui ii e frica de lup sa nu se duca in padure".mai sa fie.aceleasi cuvinte pot fi adresate si barbatilor

ma bucur ca ti-ai facut vreme sa-mi citesti postarile de pe alte topicuri

ma acuzi de misandrism.ma rog,este viziunea ta... asa cum tu,in viziunea mea,esti ultra-misogin.cam pui la zid fetele ce-si exprima opiniile pe aici si nu inteleg cine iti da dreptul sa emiti judecati?

toate forumurile sunt publice si fiecare are dreptul sa-si expuna opinia legata de subiectul propus spre dezbatere.comentariul meu a fost legat de subiect.ON TOPIC mister.nu-ti convine ce s-a scris, treci mai departe si gata.nu faci tu ordine si disciplina

probabil habar nu ai prin ce trece cea care a expus tema spre dezbatere.barbati egoisti,lipsiti de bun simt si care nu-si respecta sotia exista in N familii
aleasa_m
Postat pe 14 Octombrie 2008 21:04
draga mea.cunosc genul.stiu cu cine ai de-a face.si crede-ma ca sotul tau nu se va schimba in bine decat o perioada scurta de timp.va fi ceva provizoriu.aceasta atitudine de desconsiderare a femeii o are undeva in subconstient,inradacinata adanc.probabil acesta i-a fost modelul inoculat.
aleasa_m
Postat pe 14 Octombrie 2008 21:12
1. Conform DEX-ului, aversiunea fata de barbati se numeste misandrie, nu misandrism.. este un substantiv feminin provenit din francezul "misandrie" dar este compus din doua cuvinte grecesti "misein a ur" si "aner brbat".

2. Nici nu am avut pretentia sa fac eu ordine undeva, dar am pretentia de a nu mi se spune ce sa fac, cu atat mai putin sa fiu luat la rost.

3. Ia mai citeste inca o data ce i-am scris eu Dorinei.. cred ca 90% i-am spus ca este imposibil sa pastreze copilul cu ea in cazul unui divort; si i-am explicat si de ce...
anakin
Postat pe 15 Octombrie 2008 00:16
Domnule doctor ce sa fac nu o mai iubesc nu mai simt nimic pentru ea.....
Iubeste-o!!!
MAGDONET
Postat pe 1 Noiembrie 2008 19:55
Scumpo daca deja dupa 8 ani te-ai saturat de omul,pe care in urma cu 8ani cred ca l-ai iubit,atuci cred ca ai o problema de ciclu (nu lunara ) caci peste alti 8 ani 100 la 100 ai sa te indragostesti de altul.Sti cum se numeste asta? iti spun eu:EGOISM te gindesti doar la tine.Cu ce a gresit copilul ,care este singe din singele tau,sa creasca fara mama si fara tata pt ca asa se intimpla si dintr-un divortsingurii care sufera sunt copii.Locuiesc cu socrii de 22 de ani,am un bait si o fata ,nu se pune problema deja sunt mari ,dar in acesti 22 de ani am fost pur si simplu alungat de 13 ori si tot de atitea ori m-am intors inapoi,si stii de ce?pt. ca n-as fi suportat ca eu sa traiesc bine mersi (probabil cu alta femeie) si copii mei sa zica la un strain "tata".Daca pe tine te rabda inima atunci scuza-ma ca te-am deranjat.PA
bindilaliliana
Postat pe 2 Noiembrie 2008 00:48
Hmmm. Caz tipic de imaturitate crasa. Nu-i vorba de copil aici. Daca era chiar cazul unei casnicii pline de venin, violenta, indiferenta, reprosuri, aroganta... SI COPILULUI II ERA MAI BINE CU PARINTII SEPARATI.
Dar... d-na are probleme putin inchipuite. Barbatul batea covoarele cu mana altuia caruia ii dadea 2 beri? Si ce daca? Macar rezolva problema. Si nu stiu de ce nu prea am incredere in descrierea rolului ei de mama: acela de a-si plimba si educa singura copilul. Este posibil ca si barbatul acesta, daca tot aducea bani in casa, sa fi muncit multe ore pentru ei. Doamna ce timp avea - macar prin comparatie?
Lucrurile sunt mai nuantate. Iar divortul pare pueril prin prisma celor prezentate ca motive de instrainare.
Chestia asta cu apropierea fata de un alt barbat... este un motiv de divort, e clar. Ce mai poate fi intre doi oameni care nu se mai iubesc, care au gandurile si sentimentele in alta parte? Ce va simti si vedea copilul? Va invata ca infidelitatea, lipsa de implicare, dualismul sunt lucruri firesti intr-o familie. Eroare maxima. Daca tot s-a produs raul, recomand divortul. Nu mai conteaza ca doamna in cauza nu a vazut clar lucrurile sau se astepta sa fie roz in fiece clipa de casnicie. Sper ca pe viitor, in urmatoarea casnicie, sa tina mai mult de ea, sa lupte mai mult pentru ea. Doar nu poate divorta si recasatori la infinit.
gianiblue
Postat pe 17 Noiembrie 2008 10:37
Sunt femei pe care nu banii le atrage la un barbat, nu puterea, nu frumusetea fizica, ci clipele acelea minunate in care exista putin romantism, in care intelegi omul de langa tine prin priviri, doar gandindu-te la el...cand il simti ca are nevoie de tine, sa-i spui cat de mult il iubesti, sa-i arati cat de mult il iubesti, sa faci ceva pentru el, chiar daca e conturul unei inimi cu creionul pe hartie.
Sa existe si sa nu dispara acea legatura sufleteasca, de care pana la urma are nevoie tot omul de pe pamant.Acesti copii care au la randul lor copii, uita ca nu banii aduc fericirea.
Cine a spus asta adevar a spus ...
Si cel mai bogat om de pe pamant traieste tot cu iubire, tot fiind legat de cineva sufleteste.
Cand legatura aceasta se rupe, at. este inevitabila despartirea. Trebuie sa aratam omului de langa noi iubirea noastra in orice imprejurare.
Ce te impiedica sa-ti saruti persoana iubita cand mesteca in mamaliga,daca asta simti si tu?
Ce te impiedica sa-ti saruti persoana iubita cu tot cu aspirator, daca asta simti si tu?
Cine ar putea sa fie suparat cand primeste cel mai ieftin simbol de afectiune?
Riana_look
Postat pe 26 Noiembrie 2008 09:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cred ca am nevoie de ajutor 465 De la: pitzi 7 Mai 2009 09:22
nu pot sa inteleg daca este normal 33 De la: pik_nik 13 Decembrie 2009 20:28
ce parere are acum despre mine 24 De la: l_erika 18 August 2009 10:37
ma iubeste? 11 De la: Micass 30 Ianuarie 2009 10:14
dragoste sau frica de despartire? 198 De la: roby_cado 23 Aprilie 2010 22:55
Setari Cookie-uri