cred ca am nevoie de ajutor

Cam de un an am aflat ca sotul meu ma inseala de vreo 3 ani .acum sunt 4.Avem doua fetite de 8.5si 11.5 ani care -si vor ambii parinti langa ele.Problema mea e ca el nu recunoaste nimic,nu vrea sa divorteze dar nici nu vrea sa termine relatia cu amanta.Este adevarat ca eu nu l-am vazut cu ea dar l-au vazut altii care mi-au spus,deci nu am dubii.Ea este mai mica decat mine cu 3 ani,este divortata,are un baiat de 10 ani,situatie materiala buna,casa...Si noi avem o situatie materiala buna,deci nu e vb de bani.As vrea sa pun capat acestei situatii dar nu vad cum.Daca as divorta cred ca ar fi in stare sa faca un scandal monstruos,sa incerce sa-mi ia fetele,sa nu-mi lase nimic,sa ma termine.Nu inteleg cum ma poate ura dupa tot ce-a fost intre noi.Simt ca sunt la capatul puterilor ,am suferit de trei ani incoace degeaba,am sperat ca-si va reveni dar ,dimpotriva ,e din ce in ce mai rausi eu nu vad calea de a rezolva situatia.Si ca sa spun tot:am fost si batuta si umilita in toate modurile posibile.Ce sa fac?
kiki33
Postat pe 27 Octombrie 2008 23:11
Cauta-ti servici

Postat pe 28 Octombrie 2008 07:57
Multumesc pt sfat dar am seviciu.
kiki33
Postat pe 28 Octombrie 2008 10:26
Am serviciu,am prieteni,familia e alaturi de mine dar sufletul meu e gol de prea mult timp si doare...
kiki33
Postat pe 28 Octombrie 2008 10:28
Draga mea,foarte multe femei sunt in situatia ta,sfatul meu e sa mergi la un avocat,o consiliere costa pana intr-o 100RON,daca sunteti casatoriti legitim,ai tot dreptul sa ai o cota parte din bunurile acumulate in timpul casatoriei voastre,cat despre copii,minorii stau de regula cu mama iar tatal obligat prin proces plateste pensie alimentara pt eicu dreptul la vizite...AI DREPTUL LA VIATA,eu stiu cum e si am reusit,greu e primul pas.Ai grija de tine si de copii,sotul tau nu va merita.
nicoll
Postat pe 28 Octombrie 2008 13:29
Problema mea e ca nu am curaj sa fac pasul decisiv.Nu stiu daca mi-e frica sau daca inca mai sper ca Dumnezeu va face o minune...Sunt atat de ranita si disperata incat nu-mi mai dau nici eu seama de ce simt.Le-am intrebat si ieri pe fete daca le-ar deranja f tare sa ne despartim si nu sunt de acord.Am doua fetite f sensibile si care stiu si cum e o familie fericita pt ca au trait asta.
kiki33
Postat pe 28 Octombrie 2008 13:56
crezi ca o iubeste?si daca da,o sa te paraseasca el...copiii se vor obisnui,mie mi-au trebuit 8ani sa fac pasul
nicoll
Postat pe 28 Octombrie 2008 15:57
Sunt putin dezamagita...Am venit aici sperand ca gasesc sustinere si intelegere si de la alte persoane care nu ma cunosc nici pe mine nici pe el.Oare am nimerit intr-un loc gresit?
Pana sa scriu aveam impresia ca sunt oameni prietenosi si saritori aici...Va multumesc celor ce mi-ati raspuns
.
kiki33
Postat pe 29 Octombrie 2008 12:19
bai kiki33,

vezi ca este o fatuca p-acilea de-si spune ADMINISTRATIA sau ADMINSTRARE,are cam aceleasi probleme ca ale tale,plangeti si voi una pe umarul alteia,consultati-va,alea,alea....

si ea le fel ..este nemultumita de prestatia noastra ,asa ca o sa rezonati...
iasomia
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:12
De la: iasomia, la data 2008-10-29 14:12:40bai kiki33,

vezi ca este o fatuca p-acilea de-si spune ADMINISTRATIA sau ADMINSTRARE,are cam aceleasi probleme ca ale tale,plangeti si voi una pe umarul alteia,consultati-va,alea,alea....

si ea le fel ..este nemultumita de prestatia noastra ,asa ca o sa rezonati...


Te-ai gandit vreo clipa ca nu de asemenea comentarii am eu nevoie?
kiki33
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:34
ai chef de harta iubirica?...:)

eu ti-am dat un sfat ,pt ca va vad pe amandoua nefericite si cu aceleasi probleme,vezi ca administratia pleaca la ora 15,poate o mai gasesti...:)
iasomia
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:43
imi pare rau,draguta.De harta sunt satula dar daca nu te deranjeaza problema mea de ce te bagi?Eu nu din plictiseala sunt aici .
kiki33
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:58
scuze:am vrut sa zic "daca nu te intereseaza"
kiki33
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:59
poate ar fi mai bine sa citesti printre randuri........nu cred ca iasomia ti-a raspuns pt ca nu o intereseaza ci pt ca o intereseaza dar tu trebuie sa intelegi maniera ei de a spune lucrurile.cred ca vrea sa spuna ca e satula de femei care cer sfaturi in cazuri extreme asa ca "tipa" ca tu sa o "auzi".incearca sa iti dai raspunsul singura.noi suntem aici pt a te sustine!
layla21
Postat pe 29 Octombrie 2008 18:16
layla ,

manca-te-ar mamoanta iasomie...:)


cum ma citesti tu pe mine..




iasomia
Postat pe 29 Octombrie 2008 19:38
fi tare si gandestete cum e mai bine pt tine si copii tai nu are rost sa te sacrifici sa stai cu un nemernic care a uitat ce a promis cu ceva timp ,si la bine si la greu pana.....,iar copii tai sunt destul de mari ca sa inteleaga cai mai bine despartiti decat cearta in fiecare zi o zi buna si linistita
mihatm80
Postat pe 29 Octombrie 2008 19:54
Am sugerat ideea de serviciu, pentru ca asa iti poti asigura independenta fata de barbatul tau.Singura solutie pentru o situatie inacceptabila, este divortul.Poti sa discuti aceasta problema si cu amanta, cerandu-i sprijinul.Poti sa-i sugerezi ca ar fi bine sa va ajutati una pe cealalta, deoarece tu vrei sa iti lasi sotul liber sa nu se mai chinuie si sa sufere intre doua femei.Fiind liber, ea poate sa se bucure de sotul tau pe cale legala.Ceea ce iti spun aici este un compromis.Stii insa cum se zice:Fa-te frate cu dracul...Asta depinde daca vrei sa ai sau nu liniste.Dar exista si riscuri, sa stii.

Postat pe 29 Octombrie 2008 19:56
parera mea zice bine si colegul nostru vanghelis007 nu stiu ce varsta are dar scoala vieti cred ca da
mihatm80
Postat pe 29 Octombrie 2008 19:59
De sprijin am nevoie,de fapt.Spre exemplu azi dimineata m-am trezit linistita sihotarata sa divotrtez.Mi-am intins antenele si am gasit si o avocata buna(zice lumea)dar cu care urmeaza sa ma intalnesc sapt viitoare .Intre timp mi-a mai pierit elanul deoarece am realizat ca una din fiicele mele are peste 10 ani si la un eventual proces as putea-o pierde,desi ea este clar alaturi de mine.Dar tinand cont ca tatal ei este un parsiv il cred in stare s-o vrajeasca cu cine stie ce si s-o ia el.chiar daca fetelor mele nu le-a lipsit niciodata nimic eu am incercat sa le educ in asa fel incat sa nu fie ,,fete de bani gata"si sa aprecieze ceea ce au .Dar este totusi un copil si nu se stie...deci pt a nu stiu cata oara am dat inapoi in legatura cu divortul.Dar tot ma voi intalni cu avocata
kiki33
Postat pe 29 Octombrie 2008 22:25
Un cunoscut avea doua fete.S-a despartit de sotie, si a luat fetele la el sa le creasca.
Dupa ce fetele s-au facut mai mari, au plecat la mama lor.Exista un poroverb:
Ce naste din pisica, soareci mananca.Daca despartirea se face in mod amiabil, fara comedie si briz-brizuri care sa serveasca celuilalt ca argumente, eu as avea incredere in fata mea, indiferent care ar fi decizia ei.
Si chiar daca as fi defavorizat de alegerea ei, i-as spune ca ea a facut o alegere foarte buna, dar asta nu schimba sentimentele mele de mama pentru ea, si oricand va dori, usa casei mele ii va deschisa.Eu sunt convins ca fata va ramane a ta, indiferent ce se va intampla, si va veni mai tarziu la tine.Respecta decizia copilului tau si chiar daca nu mai este cu tine, fa-o sa te simta langa inima ei.

Postat pe 30 Octombrie 2008 07:16
aham,

ia uite ce drob de sare!

du-te la avocat!daca esti atat de nefericita si stai pe ganduri, (poate )ai oleaca de masochism,si nu-ti spun asta cu rautate...am invatat in timp ca in situatii de acest gen,este bine sa te mai traga cineva si de codite...

daca ai cea mai mica indoiala ca fetita ta o sa te urmeze ,inseamna ca adevarul este (ca intodeauna) undeva la mijloc si miselul are ce sa-ti reproseze...

sper sa nu te necajesti iar,si mai sper ca stii ca daca pui pe tapet o problema primesti tot felul de pareri.

bafta!si sper ca povestea ta este reala..pt ca umbland pe net ,am gasit din pacate, deseori ,oameni care fabricau povesti,iar eu ma implicam (deh! lipsa de experienta) ca sa aud pe urma ca de fapt...etc.

fa-ti ordine in viata,nu mai amana..eu in principiu sunt contra divorturilor,femeia trebuie sa stie sa fie mereu proaspata,mereu altfel, daca isi iubeste jumatatea,trebuie sa stie sa-si pastreze jumatatea langa ea,mai ales daca are puisori..
dar daca sufera,este batuta,chinuita pshihic...trebuie sa-si ia adio,si sa mearga mai departe!
putere si noroc!...:)
iasomia
Postat pe 30 Octombrie 2008 07:50
Sarutari de maini, Iasomia...

Postat pe 30 Octombrie 2008 07:58
O zi buna,frate Vanghele..
iasomia
Postat pe 30 Octombrie 2008 08:07
kiki, situatii ca acestea am mai discutat pe aici . ia citeste tu cu atentie topicul " fetelor, nu divortati" sau intreab-o pe simionika. a trecut si ea printr-o situatie asemanatoare.

si_totusi
Postat pe 30 Octombrie 2008 08:17
Un copil e destul de usor de influentat,Problema e ca el din pct de vedere financiar si-ar putea permite sa le ofere ceea ce eu nu pot.La asta ma refeream ca le poate vraji,ca de altfel,fetele stiu langa cine ar trebui sa ramana si cine e mereu alaturi de ele.Dar sunt totusi copii...
Am mai zis ca nu-s aici din plictiseala.Nu as putea sa fabric o astfel de poveste .Ar insemna sa am ceva probleme cu capul.Si,crede-ma ,nu am.Chiar sunt in aceasta situatie.Si chiar am nevoie de sprijin.
kiki33
Postat pe 30 Octombrie 2008 10:16
si eu am o fetita,acusi implineste un anisor.....si crede-ma ca mi-am promis de pe acum ca o sa ii respect toate deciziile.scuza-ma dar tatal fetitelor nu le iubeste?si apoi mi se pare ca nu esti corecta.........e totusi tatal lor!aveti doi copii unul cu tine unul cu el!nush de ce se gandeste asa,doar mama are dreptul la copii,sa zic asa.dar tatal?oare el nu isi iubeste copii?a gresit fata de tine dar asta nu inseamna ca nu are voie sa isi vada copii sau sa ii aiba in custodie...
layla21
Postat pe 30 Octombrie 2008 13:57
O zi buna, pisicutz.

Postat pe 30 Octombrie 2008 14:19
Nu mi se pare ca sunt egoista .Am avut o familie fericita si nu eu am stricat-o.Nu as putea accepta sa despart fetele una de cealalta doar pt faptul ca tatal lor nu ma mai vrea pe mine.Un singur lucru nu poate el scimba:eu sunt mama fetelor si am dreptul sa mi le cresc.
Copii se cresc cu dragoste,cu intelegere,cu sacrificii.Intr-o duminica noi am hotarat sa mergem la piscina .Fetele i-au zis sa mearga si el,iar el a zis ca nu se simte bine,ca merge la o bere cu un amic.Le-a dat 50 lei si asta a fost duminica in familie
.E corect?
Ne-a platit biletele pt mare dar el nu a venit cu noi,desi fetele au insistat,le-a zis ca el are probl la firma.Acum e plecat o sapt din tara si se pare ca e cu ,,iubita" .E corect?
Daca cineva incearca sa -l traga la raspundere el strig ain gura mare ca el nu are niciun gand sa se desparta de mine.Dar nici nu ma baga in seama.
kiki33
Postat pe 30 Octombrie 2008 15:04
cu toate astea se bate cu pumnii in piept ca el isi iubeste fetele si ca pt ele munceste.Nu ar trebiu sa le si arate ca le iubeste?Oare banii tin loc de orice?
kiki33
Postat pe 30 Octombrie 2008 15:05
k33,

tu scrie aici de cate ori te apuca...:)

ii dam noi de capat
iasomia
Postat pe 30 Octombrie 2008 18:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
confidential 51 De la: elodia 7 Aprilie 2010 11:45
barbati inselati...... 195 De la: zambila 9 Aprilie 2010 11:53
buna seara 1 De la: maxalina 22 August 2012 20:52
ce sa fac.... 15 De la: fluturasalb85 13 Noiembrie 2008 13:53
AM MARII DUBII 8 De la: anemari15 4 Octombrie 2010 16:35
Setari Cookie-uri