cred ca am nevoie de ajutor

foarte, foarte, foarte frumos ce spui. si eu simt la fel si cred ca as face la fel daca as fi intr-o situatie similara. dar....exista un dar, depinde de faptele lui si de limita ei de tolerabilitate. si ce bine e sa te sfatuiasca cineva de bine, intr-un moment critic, cu intelepciune si calm. sa avem parte numai de lucruri bune si intamplari frumoase.
georgiana_irl
Postat pe 16 Ianuarie 2009 18:52
Ma gindesc, citind aici, cit de complicata e viata unora. Acum multi ani in urma cind eram mai tinara si mai putin experimentata, o femeie cu trei copii se ducea sa faca cumparaturi de la un en-gros...eu ma duceam sa-mi iau ceva de rontait la serviciu... Femeia era tare suparata ar fi spus oricui prin ce trecea. Sotul ei se incurcase cu asociata de la firma lui.o femeie care avea grija cum arata, o femeie care producea bani, si era mult mai sigura pe ea decit sotia... nu are relevanta, poate...dar se gindea ca cei trei copii deja nu stiau daca sa ramina cu ea sau sa se duca cu tatal lor. Baiatul cel mare avea 11 ani si vroia sa se duca cu tatal...fetele erau mai mici si nu prea stiau ce sa faca... Suferea isi dorea copii linga ea dar nu avea posibilitatea intretinerii lor, la standardul dinainte. De iubit il mai iubea, ar fi vrut sa inteleaga cum s-a intimplat ,dar eu intelegeam privind-o... nu era o femeie frumoasa, nici prea ingrijita, nici prea inteligenta, dar asta nu o facea vinovata de ceva.
Ea nu avea nici o vina... nici el, as putea spune. Oamenii se schimba, cresc...asa cum spuneam si in alta parte. Si pretentiile lor se schimba. E firesc sa doreasca o schimbare..numai ca devii sclavul unei situatii din care vrei sa iesi dar nu poti. Nu-ti imaginezi ca asa v-a evolua relatia...ca nu te apuci sa faci copil daca ai stii ca nu va merge. Si daca el ajunge sa-si bata sotia o face pentru ca nu-i mai pasa. Pentru ca e presat si incoltit. Pentru ca nu mai suporta atitea obligatii si vede ca o alta femeie care pare sa-i corespunda ,ii ofera ce crede ca-si doreste.
Femeile cind parasesc o fac definitiv, barbatii cauta o alta femeie si de multe ori se intorc la cea parasita...insa nu mai vrea ea...pentru ca nu o lasa orgoliul...crede ca ceva/cineva mai bun va apare.
karmenrosa
Postat pe 17 Ianuarie 2009 19:44
Sa va spun ce am mai facut eu...
Am reusit si noi sa avem o discutie fata in fata,ne-am reprosat ce ne-a venit la gura(sustine in continuare ca nu m-a inselat)si intr-un final am hotarat(eu)sa mai dau o sansa casniciei noastre.In consecinta maine plecam la munte toti patru,de luni o sa ma mut sa lucram impreuna si astfel,in timp,sa reusim sa ne apropiem din nou.Sper intr-un nou inceput,stiu ca nu va mai fi ce-a fost odata dar mai stiu ca daca vrem amandoi ar putea fi altceva ,poate mai frumos decat ce-a fost.Mi-a promis ca o sa fie bine si sper sa se tina de cuvant.
kiki33
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:00
Daca ai luat aceasta hotarare...sa dea Domnul sa fie bine!
Ma gandesc, cat curaj si spirit de sacrificiu( sau...cum s-o numi treaba asta) iti trebuie, ca sa-i mai dai o sansa unui om care te-a mintit, batut si umilit atatia ani...?!?
Ai grija de tine si de copiii tai!
Ella34
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:10
Sper sa pot uita raul facut si sa am familia pe care mi-am dorit-o ditotdeauna.Fiecare om greseste si eu consider ca are dreptul la o ultima sansa.Dar asta nu inseamna ca o sa mai accept vreo umilinta sau n-o sa fiu cu ochii in patru.Ar fi pacat pt el sa se prefaca doar pt a nu-si pierde fetele si familia .A doua oara nu ma voi razgandi.Sper sa fie sincer si sa-si doreasca ,cu adevarat sa fim o familie fericita.Avem tot ce ne trebiue pt asta.
kiki33
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:25
O greseala care se repeta este ceva diabolic.
Ioana007
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:32
wow! Doamne ajuta sa fie bine! ce ma mira si ma bucura este faptul ca nu recunoaste ca te insala si vrea sa va impacati. dupa parerea mea asta inseamna ca VREA sa fie cu tine si fetele si asta inseamna mult , mult de tot. daca nu vroia, pleca demult. nu se pune problema sa fie legat de tine cu bani deci putea pleca. dar n-a facut-o deci....inseamna ca te iubeste si daca mai si vrea sa faca eforturi sa va reapropiati iar imi place foarte mult. Bravo, sa auzim numai de bine!
georgiana_irl
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:07
am citit toata povestea si toate comentariile...

kiki33... iti jur ca stiam ca asta-i finalul, altul nu putea fi... un singur, dar de maxima importanta, lucru iti zic: NU-TI FACE ILUZII CA N-O SA SE INTOARCA LA VECHILE OBICEIURI!!!
si stai ferma pe pozitie, nu-ti pierde increderea castigata ca tare tare greu ai castigat-o si stiu si eu ce inseamna! fi mai detasata de el, dar politicoasa, si nu-i da ocazia sa-ti intre iar in suflet asa adanc pentru ca te va rani iar, sa stii ca batalia nu acum s-a terminat, ci abia incepe si din experienta iti zic ca cel care invinge intotdeauna este cel care reuseste sa fie detasat si calm! asa sa fi si tu! be strong, woman!!!
angel_demon10
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:20
De la: georgiana_irl, la data 2009-01-22 15:07:37wow! Doamne ajuta sa fie bine! ce ma mira si ma bucura este faptul ca nu recunoaste ca te insala si vrea sa va impacati. dupa parerea mea asta inseamna ca VREA sa fie cu tine si fetele si asta inseamna mult , mult de tot. daca nu vroia, pleca demult. nu se pune problema sa fie legat de tine cu bani deci putea pleca. dar n-a facut-o deci....inseamna ca te iubeste si daca mai si vrea sa faca eforturi sa va reapropiati iar imi place foarte mult. Bravo, sa auzim numai de bine!


Te felicit georgiana_irl. Ai o minte sanatoasa.Sa fii binecuvantata.

Iar pentru kiki FELICITAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAARI.Ma bucur pentru ca ai luat o decizie mai buna decat speram eu.O sa vezi ca nu vei regreta, dar cu o CONDITIE: Sa nu stai la panda, asteptand sa faca vreo gresala.Fii femee desteapta si mai ales diplomata.
Sa ai toata bafta din lume, ca o meriti din plin.
cameluta
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:45
-Esti diplomata?-a intrebat-o Suzuki pe Suzuka.
-Sigur ca da.Am servieta cu mine.
Ioana007
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:20
Si as completa: o greseala repetata e prostie curata.
Ioana, mor de placere sa vad ca ti-a revenit tonusul shtiurliubatic. sa invatatam diplomaztia de la servieta. Ai dreptate.
gianiblue
Postat pe 24 Ianuarie 2009 10:50
ooooo Suzuki si Suzuka .....
Asta inseamna ca esti Vanghelis???? Sau doar il plagiezi???
Hai .... nu ne mai tine in suspans ..... spune-ne adevarul.
Daca nu vrei .... nu-i problema ... noi putem sa te strigam pe orice nume doresti tu: Ioana, Vanghelis, James Bond, .... Gica, Suzuki ...
Mie imi placea Vanghelis .... ca imi era draga fata lui de pirat hotoman si mucalit .... , dar pana la urma e alegerea ta. Sa ne auzim cu bine ... "tata" al lui Suzuki (sau acum esti doar soacra lui?)
frida67
Postat pe 24 Ianuarie 2009 18:16
Uite, de-aia a patit-o pisica.....de curiozitate!
Ella34
Postat pe 24 Ianuarie 2009 18:29
kiki, tu chiar crezi ca nu o sa mai recurga la metode "contondente" de lamurire ca el nu are o relatie? sper sa ai dreptate, si sa nu te inseli, acordandu-i sansa asta...
prometeus_969
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:43
Frida, spune-mi cum iti face tie placere.Nu am decat patru clase primare, asa ca este mai greu sa ma copiez pe mine, fara ca sa-mi sufle doamna invatatoare.Numeste-ma cum doresti tu, eu tot am sa te imbvratisez si am sa te sarut.Evident, ca intre prieteni.
Ioana007
Postat pe 25 Ianuarie 2009 18:13
Sa va spun de ce imi place mai mult Ioana decat Vanghelis. pe Ioana am reusit sa o fac din dusmanca de moarte cea mai buna prietena. Vedeti ce inseamna sufletul de femeie, al Ioanei?
Pe de alta parte sufletul de femeie poate fi pardalnic: poate da o sansa cuiva care nu merita. perseverenta prosteasca este o inventie a mintilor inguste. Chestia asta nu-i a mea. Dar o cred cu tarie.
gianiblue
Postat pe 25 Ianuarie 2009 18:22
Ai scris asa de frumos despre mine, ca tot ce incerc sa iti spun acum, se transforma in trandafiri.
Ioana007
Postat pe 25 Ianuarie 2009 20:58
Ioana, intr-o relatie sunt mereu doi. deci trebuie sa-ti ofer si eu trandafiri. si iti ofer. am in inima o gradina infinita. pot
sa-ti dau cat poti duce. nu imi asum meritul caci el este impartit la doua: tu si cu mine. ce fain ca acest "doua'"; da impresia de cuplu neortodox... ce obscena sunt...tztz
gianiblue
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:33
Ioana, draga, bunica mea a avut tot patru clase ..... si, te asigur ca, nu a fost niciodata nevoie sa ii sufle doamna invatoare, plus ca scolile multe, inalte si cu etaj .... nu te fac OM si nici INTELEPT.
Iti intorc imbratisarea si sarutul prietenesc.
frida67
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:47
fridaaaaaaa, dar tu esti de a noastra!!!! Ioana SIGUR va aprecia...
gianiblue
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:55
citeam raspunsul tau .... si stii ce am vazut???? amandoua suntem membre garbo din 21/11/2007
frida67
Postat pe 25 Ianuarie 2009 23:03
Imi va fi suficient un trandafir pus pe o piatra, ca pe un altar.Dar asta cand nu voi mai fi, si cuvintele voastre au sa ma caute si nu au sa ma gaseasca.
Ioana007
Postat pe 29 Ianuarie 2009 10:46
Ioana, nu mai fi macabra. Eu vreau sa te bucuri de frumusetea trandafirului. Si de cuvintele noastre. Si noi de ale tale.
gianiblue
Postat pe 29 Ianuarie 2009 11:31
KIKI,ma bucur nespus pentru decizia pe care ati luat-o,sper din tot sufletul sa "VRETI AMANDOI"asta.conteaza enorm.daca vreti amandoi,veti reusi.lasati Doamne iarta-ma, iubire,fluturi in stomac,dragoste adolescentina,etc.astea sunt trecatoare,si cu totii o stim.dupa o vreme......avem alte responsabilitati.degeaba cautam iubirea eterna,nu exista asa ceva.haideti sa nu fim ipocriti.dar,din pacate,exista egoism.sunt constient de shuturile pe care o sa le primesc,dar imi asum acest risc.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 30 Ianuarie 2009 01:22
Cata, eu iti dau shuturile care te arunca mai sus pe linia inceputa de tine: responsabilitate, perseverenta, credibilitate, dragoste poate nu spectaculoasa dar sigur trainica, fara de care in timp... nu mai poti trai.
Daca alergatul asta dupa iubirea bazata exlusiv pe fluturi era trainica, "eterna" si iubirea mocnita dar cladita cu hotarare,POTRIVIRE, cu multa omenie si duiosie ar fi fost inoportuna... atunci am fi vazut oameni casatorindu-se in trei zile de la momentul intalnirii, mergandu-le bine merci chiar daca nu si-au testat anterior alta potrivire decat a feromonilor.
Imi iau si eu suturi, Cata, dar VREAU SA SUBLINIEZ CA FLUTURII ARATA CAT DE APROAPE SUNTEM DE NATURA NOASTRA ANIMALICA. Cine confunda fluturii cu sentimentele... inseamna ca nu stie nimic.
gianiblue
Postat pe 30 Ianuarie 2009 08:07
Sunt impresionat pana la lacrimi.Singura mea salvare, este sa inceapa sa ninga.
Ioana007
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:34
Deocamdata lucrurile merg bine,ne intelegem bine,am inceput sa comunicam mai bine(lucrand impreuna avem ce sa mai vorbim).Nu mai e nervos,se stradiueste sa fie bine.Nu am deloc incredere in el,simt ca nu a rupt legatura cu amanta si mi-e greu sa ma stapanesc(dar o fac)sa nu-i zic nimic.
Poate cineva sa-mi explice: la sfarsitul saptamanii trecute v-am zis ca am fost cu familia la munte.Tot unde am fost noi a venit si amanta ,dar ea a stat la alt hotel.Nu s-a aratat(cel putin eu n-am vazut-o)dar el sigur a stiut ca ea e acolo pt ca avea momente cand se purta ciudat fara motiv.probabil ii era frica sa n-o vad eu.E a doua oara cand se intampla asta pt ca ca la inceputul anului s-a intamplat acelasi lucru .Mi se pare prea ciudat sa fie de fiecare data coincidente.sau ...?
kiki33
Postat pe 30 Ianuarie 2009 13:17
salut kiki.
parerea mea este ca amanta simte ca a inceput sa piarda teren si incearca sa mearga la intimidare. Spera sa cedeze psihic unul din voi.Parerea mea e sa mergeti inainte pe calea pe care ati apucat-o.E o punte foarte fragila care s-a creat acuma intre noi, asa ca trebuie ca nici unul dintre voi sa nu o zgaltaie prea tare, pentru ca se poate rupe.Asa ca poarta-te asa cum ai spus ca incerci, cu maturitate si fara a-i face reprosuri, care s-ar putea dovedi nefondate, mai ales ca vezi ca se straduieste sa fie bine. Mult succes!

Postat pe 30 Ianuarie 2009 14:02
kiki, DA DI CI AMANTA STIE UNDE MERGETI?! draga mea, TU TE MAI MINTI MULT CA NENEA ASTA SOTZUL TAU FACE CE TREBUIE PENTRU FAMILIE?! Dumnezeule. cat de mult este dispusa omenirea sa se autominta. sper ca mai tarziu - cand se descopera IAR minciuna - SA NUUU FFIIIEEEE PREEEEEEAAAAA TAAAARZIUUUUU!!!
Ioana, te rog nu ma lua peste picior. "INTAMPLATOR" cele expuse de mine imi sunt cele mai adanci credintze. Or fi ciudate pentru foarte multi DAR ASTA SUNT.
gianiblue
Postat pe 30 Ianuarie 2009 14:10
mai, kiki, tu te faci, sau chiar nu pricepi?
si_totusi
Postat pe 30 Ianuarie 2009 14:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie veche,monotona....vreau un sfat 40 De la: Dor_marunt 5 Ianuarie 2010 19:06
Mor de durere! 90 De la: daniilia 28 Februarie 2010 06:46
Familia sau cariera????? 17 De la: Ioana007 5 Aprilie 2009 12:09
buna 5 De la: fotografevenimente 24 Martie 2017 10:10
iubirea femeii 40 De la: Ella34 15 Martie 2009 10:55
Setari Cookie-uri