ce carti ati mai citit si v-au placut...

ready_vivus
Postat pe 12 Decembrie 2009 15:12
De la: ready_vivus, la data 2009-12-12 15:12:38
Editura Adevr Divin - Catalog - Autori - Gerald G. Jampolsky
mihaela_baldea_yahoo_com
Postat pe 12 Decembrie 2009 15:14
Jocul ingerului,de Zafon....
intr-un stil usor mai intzepator decat Umbra vantului,cu scantei mici de umor care iti cauzeaza mici rafale de ras...

...dar categoric mai putin buna decat Umbra,din pacate...
curios cum,Marquez,de ex,desi pastreaza acelasi stil in toate scrierile,nu te plictiseste...
preciouss
Postat pe 24 Decembrie 2009 00:57
Viata incepe vineri
Ioana Parvulescu...

"de ce sunt inchis aici,in argintul inghetat al unei lumi pe care nu mi-o doream,asa cum si voi sunteti,orice-ati spune,inchisi de la nastere,ca-n puscarie,ca-n plasa de fluturi sau ca-n colivie,intr-o lume pe care n-o doreati,n-o cunosteti si n-aveti cum s-o stapaniti...degeaba va zbateti...suntem prizonieri si condamnati,fiecare in lumea lui si-n singuratatea lui.."


daca o cunoaste-ti careva pe doamna Parvulescu,care preda literatura romana moderna la Facultatea de Litere din Bucuresti,convinge-ti-o sa mai publice...
posteritatea va v-a fi recunoscatoare!
preciouss
Postat pe 29 Decembrie 2009 21:34
"Supleantul"- Petru Popescu - o poveste de dragoste intre autor si Zoia Ceausescu, consumata in timpul comunismului.
Cele 2 carti ale Mihaelei Radulescu!
Just_a_girl
Postat pe 30 Decembrie 2009 10:41
Buna fetelor,
Eu una am terminat acum cateva zile cartile LUMINITEI ALDE....ACASA 4 vol si NISIPURI MISCATOARE....
Aceste carti sunt superbe...te lasa efectiv fara cuvinte...uneori mai ca iti dau lacrimile...sunt carti care 'te ating in suflet cu o aripa de inger' ca sa ma exprim asa...
imi vine si acum sa plang cand imi aduc aminte ...desi credeti-ma a nu-s arti larimogene...ci sunt al naibii de realiste ...
Pe mine una (si nu-s deloc o persoana care plange usor) m-au lasat asa...nici nu am cuvinte sa ma exprim....asa am ramas de impresionata ...
BRAVO ACESTEI MARI DOAMNE A SRISULUI RAMANESC!!
o_visatoare_trista
Postat pe 5 Ianuarie 2010 13:15
acu' citesc:elogiu femeilor mature
de stephen vizinczey..un roman-jurnal sa-i zic asa,o carticica d-asta de se citeste singura,faina.
iasomia
Postat pe 25 Februarie 2010 14:02
buna,

scuze, Maytrey este scrisa de Mircea Eliade si nu de Marin Preda.
in rest,

Lectura placuta va urez!!
mikialbu
Postat pe 2 Martie 2010 14:10
Am mai multe preferate. In general, imi plac biografiile si romanele de non-fictiune inspirate din fapte reale. Aproape toate biografiile oamenilor ilustri au ceva fascinant, care merita analizat in detaliu.
Cat despre romanele de non-fictiune, ori fictiune literara, mi-a placut enorm bestseler-ul "Operatiunea Shylock" de Philip Roth, care vine in completarea romanelor scrise de mine. Amos Oz este un alt autor preferat. Oscar Wilde ramane inimitabil prin wit-ul sau ravasitor.
IleanaAdrianaStan
Postat pe 27 Martie 2010 13:10
Am terminat de citit cartea despre prabusirea Lehman Brothers- "http://www.colibris.ro/books/business/ro/"][b]A colossal Failure of Common sense[/b][/url].
Mi-a placut, si cred ca este foarte exacta in informatiile pe care le ofera.
alexpopa
Postat pe 8 Aprilie 2010 13:36
Graham Greene, toata seria de autor, publicata de Polirom. cel mai mult mi-a placut "Comediantii"
Blue_Tattoo
Postat pe 20 Aprilie 2010 15:28



Tipat de cucuvea de Herve Bazin.


Inca odata se dovedeste ca relatia mama- copil nu se poate rupe chiar daca , intr-o perioada a vietii , parea altfel.
liaiedera
Postat pe 21 Aprilie 2010 10:53



Logodnicul-Hortensia Papadat Bengescu



Toate romanele Hortensiei Papadat Bengescu

Daca ati fi de acord le-am si discuta aici.
liaiedera
Postat pe 21 Aprilie 2010 11:01
Zece povestiri multilateral dezvoltate

Catalin Mihuleac


preciouss
Postat pe 21 Aprilie 2010 19:42
fleurdelis
Postat pe 21 Aprilie 2010 19:48
Romane politiste, romane thriller..

P.D.James - Devices And Desires
P.D.James - A taste for death
John Grisham - The Brethren
John Grisham - Bleachers


http://www.colibris.ro/books/crimethrillers/ro/

alexpopa
Postat pe 22 Aprilie 2010 16:20
demult..si nimic..tot plimb o carte de psihologie in mana....dar...
fleurdelis
Postat pe 23 Aprilie 2010 19:56
cum nimic?
fleur..pai se poate?
ai uitat de foiletonul irinucai si altor scriitoare talentate de pe garbo??
LILO
Postat pe 23 Aprilie 2010 19:58
ooof daaa....am cam uitat....
fleurdelis
Postat pe 23 Aprilie 2010 20:00
mia da...pe mine ce ma ingrijoreaza este ca nu mai apuc sa deschiiid nimic! vin , pic, ma trezesc greu, alerg,...si iar vin , pic, adorm....ma trez greu....ceeee citiiit!
fleurdelis
Postat pe 23 Aprilie 2010 20:01



Patul lui Procust-Camil Petrescu

Fortareata digitala,

Misterul templierilor, Codul lui da Vinci,Ingeri si demoni


Am putea sa le comentam?

Dar inegalabilele Jar si Amandoi de Liviu Rebreanu?

Le comentam?
liaiedera
Postat pe 24 Aprilie 2010 14:31
vrei tu sa comentam patul lui procust??
bine hai!
deschizi frumusel topic, bagi citate....spui ce vrei sa subliniezi si incepem!
mieee....mi-a placut mult pera mult....desi sa zic sincer acuma am o fixatie cu nunta in cer si patul lui procust!deci....io-s pentru!
fleurdelis
Postat pe 24 Aprilie 2010 18:55
e-hei Patul lui Procust..
bluelight
Postat pe 24 Aprilie 2010 18:57
si doamna T!
fleurdelis
Postat pe 24 Aprilie 2010 19:00




Ciulinii Baraganului- Panait Istrati.Panait Istrati a scris romanul in frantuzeste(el a trait in Franta).L-a dat la tradus in romaneste si romanul a fost tradus gresit.Istrati s-a infuriat si si-a tradus singur romanul.Astfel, atunci cand citim Ciulinii Baraganului ,pe o pagina avem scrierea in franceza si pe pagina alaturata trducerea in romaneste.El limba franceza n-a invatat-o la vreo scoala ci in cafenelele din Franta.Si tot acolo a scris si Kira Kiralina.
liaiedera
Postat pe 25 Aprilie 2010 18:21



cine , ce-a mai citit?
liaiedera
Postat pe 1 Mai 2010 22:46
"In fiecare zi Dumnezeu se roaga la mine" de Chris Simion este o carte captivanta care merita citita.
VAlexa
Postat pe 2 Mai 2010 12:46
recitit;'Nouasprezece trandafiri"-Mircea Eliade

'feng shui si banii''-Eric Shaffert

"profetiile maya pentru 2012'-Gerald Benedict


nu este nevoie sa fac referiri la subiecte.insasi titlul si scriitorul fiecarei carti,isi recomanda subiectul.
alexxandra
Postat pe 2 Mai 2010 16:00
Romanul Jane Harris - The Observations , in limba engleza.

http://www.colibris.ro/the-observations/ro/
alexpopa
Postat pe 3 Mai 2010 16:31
si cum s-or terminat cei 19trandafiri?? imm??
si ce culoare-aveau?? apropooos??
fleurdelis
Postat pe 3 Mai 2010 20:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
'Adrian Paunescu-te saluta generatia in blugi' 959 De la: zambila 8 Decembrie 2010 21:17
este meritat locul trei la eurovision 2010 norway de paula&ovi? 19 De la: fleurdelis 30 Iunie 2010 06:50
pensie privata ING - nu va sfatuiesc !! 5 De la: lala_cri 13 Februarie 2010 08:40
ghidul optimistului 1 De la: Alexxandra 23 Februarie 2010 07:53
Ajutor!! 1 De la: ia_avram 14 Noiembrie 2019 12:05
Setari Cookie-uri