Cine imi recomanda un nutritionist eficient?

Doamne, de ce scrieti un cearceaf ? si in capslock, de nici nu poti citi ?
vedeti la ce aveti intoleranta, eu, sa mananc numai iaurt si tot nu slabesc...
asa ca am trecut pe fierturi. suna naspa, dar are efect.
Mary_moon
Postat pe 29 August 2011 17:58
Doamnelor si domnilor !

Nu doresc sa blamez pe nimeni dintre cei care lucreaza in domeniul nutritiei dar... daca slabesti mai mult de 2-3 kg intr-o luna este foarte periculos pentru corpul si sanatatea dvs. Acele kg pierdute fortat prin regim draconic se pun la fel de repede inapoi si pot produce si deranjamente grave organelor dvs. interne.
La clinica Medimserv din Baneasa am adoptat un program de evaluare nutritionist care activeaza slabirea ( dar si mentinerea sau ingrasarea ) functie de particularitatile fiecarei persoane !
In plus, si-mi face placere sa anunt aici prima data , din data de 10 ianuarie , clinica Medimserv promoveaza un program gratuit de evvaluare personala nutritionala ! Trebuie doar sa va inscrieti pe email: office@medimserv.ro sau sa va programati la tel. 021 232 94 00 pana in data de 23 dec. sau dupa data de 09 ian. 2012.
Va asteptam !
maxim62ro
Postat pe 20 Decembrie 2011 14:18
De la: rala, la data 2008-08-01 15:17:04Vreau sa slabesc, insa sunt satula de dietele de slabit care mai de care mai spectaculoase promovate in revistele pentru femei.Nu imi inspira deloc incredere. Am 75 de kilograme si mi-as dori sa slabesc cel putin 10 kilograme. Nu vreau un regim drastic. Am si alte probleme de sanatate si nu vreau sa-mi dau organismul peste cap. M-ar incanta o dieta de slabit personalizata recomandata de un nutritionist adevarat. A incercat una dintre voi o astfel de dieta? Au fost vizibile rezultatele? Imi puteti recomanda si mie un nutritionist eficient?

Simplu
mic dejun-salata (un gogosar verde,patru masline naturale) o cana de ceai de tei
prinzul-ciorba de legume,felul doi friptura de curcan si salata de varza
cina-orele 18-salata de fructe,mere,pere struguri,mandarine
Nu se mai consuma nimic dupa cina ,culcarea la orele 21 cel tirziu,in timpul zilei se bea lichide cel putin 2 litri(ceaiuri de soc si tei) regim minim 80 de zile
DRAGHINA
Postat pe 27 Ianuarie 2012 00:15
un medic nutritionist bun este dr Mihaela Ursache de la clinica Delta Hospital din Bucuresti.
maria_79
Postat pe 15 Iunie 2012 00:44
Daca vrei sa slabesti in primul rand trebuie sa ai ambitie si costa mancarea este foarte inportanta si trebuie sa sti sa o pregatesti pe langa asta trebuie sa faci si sport sa te menti . Sa mergi la un nutritionist nu este de ajuns el ati da ce sa manaci dar nu ati spune cum sa faci totul depinde de tine eu am slabit 30 de kg in 40 de zile sub supraveghiere atenta si pe parcursul programului m-am simtit excelent si acuma sunt la fel de bine nu am mai pus kg de la 105kg am ajuns la 75kg si m-am mentinut ,dar nutritionistul meu mia zis ca am reusit datorita mie ca am avut ambitie .
garbo_8743
Postat pe 19 Octombrie 2012 15:18
Eu am slabit anul trecut 18 kg, cu un regim alimentar foarte echilibrat. Toata lumea din jurul meu se mira ca slabesc, pentru ca aparent mancam la fel ca un om normal ("normal" nu inseamna cineva care baga in el tone de dulciuri si shaorme :)).

Am fost la domnul doctor Serban Damian, care da consultatii la Centrul de nutritie Superfit. La inceput nu eram asa increzatoare, pentru ca mai tinusem diete si nu prea aveam rabdare. Totusi nutritionistul mi-a explicat de la bun inceput ce inseamna slabire sanatoasa si eficienta si mi-a conceput niste regimuri pe care le-am putut tine foarte usor, pentru ca de fapt mananci din toate, insa in cantitati controlate.

Am ajuns la concluzia ca important este sa vrei tu sa ai rezultate, pentru ca nutritionistul nu poate face minuni, ci doar te ajuta, insa doar daca vrei sa te lasi ajutat. Domnul doctor a reusit sa ma convinga chiar sa fac si miscare... pe mine care nu facusem niciodata nimic, iar in ultimii ani eram doar cu fundul in masina.

Va spun din proprie experienta, ca daca ai vointa si incredere in tine, daca se mai adauga si un nutritionist bun, rezultatele sunt nebanuit de bune.

Nu va mai incredeti in tot felul de vanzatori de produse, care de fapt au doar interesul sa va vanda marfa, insa nu va asigura suportul necesar (regimuri corecte, consiliere permanenta etc)

Bafta celor care vor sa slabeasca in 2013!
garbo_10761
Postat pe 19 Ianuarie 2013 14:22
mai, fetelor, daca va doriti un nutritionist foarte bun, uitati-va in oglinda , masurati, enervati-va si apoi luati masuri...drastice...
va trebuie doar ambitie si multa disciplina....
bafta
dor72_
Postat pe 19 Ianuarie 2013 17:31
Buna....spitalul SF IOAN are un nutritionist bun.Andrei Laslau il gasesti la Chirurgie I sau Chirurgie II. el este doctor nutritionist, si-a facut si pt el un regim personalizat si a slabit....eu il cunosc deoarece am facut 1 an de zile practica akolo ca asistenta.
garbo_12415
Postat pe 29 Martie 2013 15:51
slabit vs ingrasat...mereu o problema pt cele care ne dorim sa aratam cat mai bine. Acum aproximativ 2 ani am reusit sa slabesc si sa ajung la greutatea ideala in jur de 55 kg...mi-a trebuit multa ambitie, motivare, dar cel mai mult cred ca m-a ajutat dr la care am ajuns atunci . A fost un om extraoridnar! Dr endocrinolog Ioan Mircea a fost cel care m-a sustinut, auzisem de el de la o vecina care slabise f mult, m-a incurajat si nu m-a lasat sa renunt in momentele de impas. Am fost prima oara la consult in privat, apoi m-am dus la spitalul unde lucreaza..e in curte cu matermitatea filantropia..se numeste Institutul National de Recuperare, medicina Fizica si Balneoclimatologie. Treptat pot sa zic ca mi-am schimbat stilul de viata, am inceput sa fac sport (initial inot, apoi acasa dupa Cindy Crawford).
Anul trecut am ramas insarcinata:) O mare bucurie!!!!!! dar evident am inceput sa ma ingrijorez ca voi lua f mult in greutate . Am mers la dl doctor si cred ca a fost una din deciziile cele mai bune pe care le-am luat. M-a ajutat sa stabilm niste limite ale dietei, nu m-am simtit "la regim" ,dar am mancat sanatos. Acum mai am o luna jumate pana la nastere si momentan am luat aprox 9 kg...
E important sa avem grija de noi si sa apelam la persoane cu experienta pt sanatatea noastra.
garbo_12706
Postat pe 9 Aprilie 2013 10:57
Iti doresc nastere usoara
Rotty
Postat pe 9 Aprilie 2013 13:43
Cred că este un mare doctor
garbo_380362
Postat pe 3 August 2013 12:17
Si eu o recomand pe doamna doctor Mihaela Ursache de la clinica Delta Hospital.
garbo_380508
Postat pe 5 August 2013 09:34
Buna,

Daca nu ai gasit inca ce cautai, te asteptam la cabinetul NutriShape pentru o consultatie initiala gratuita. Avem noi la sediu analizator corporal si e inclus in consultatia initiala. Dupa ce verificam parametrii si discutam pe larg despre stilul tau de viata, consolidam ulterior un plan de dieta.
Te astept cu drag!

Mihaela Costin
Nutritionist
0735.186.350
www.nutrishape.ro
Mihaela_NutriShape
Postat pe 14 August 2013 13:33
Incearca acest site http://www.docplanner.ro/nutritionist/brasov
Ai multe variante, optiuni. Este o baza de date medicala. Sper sa iti fie de folos.
garbo_394961
Postat pe 15 Ianuarie 2014 14:00
Uitati aici (http://www.ponderas.ro/ro/spital/specialitati-medico-chirurgicale/chirurgia-bariatrica-metabolica/) in josul paginii, un calculator online al BMI (indicele de masa corporala) si apoi vezi daca ai nevoie de nutritionist sau doar de vointa.
Iar daca ai nevoie de nutritionist, atunci apeleaza tot la ei, eu am apelat la vremea respectiva la doamna doctor Elena Nicolau. Dar au mult mai multi nutritionsit pentru ca spitalul si policinica sunt foarte mari.
ralucutz
Postat pe 27 Noiembrie 2014 19:46
Da, asa e, in tot ce tine de nutritie si boli metabolice cei de la Ponderas sunt supercalificati. Nu am auzit de nimic de Elena Nicolau, dar stiu ca sora-mea, care si-a facut o operatie de gastric sleeve are deja "o relatie" cu una dintre nutritionistele de acolo, o cheama Ruxandra Plesea. Sora-mea a fost pacietna doctorului Smeu, dar dupa operatie a pastrat o relatie foarte stransa cu doctorul nutritionist. O poate suna oricand sa-i ceara un sfat, daca i se pare ca intimpina o problema primeste rapid un raspuns fara sa o puna pe drumuri degeaba..
ioana_v09
Postat pe 27 Noiembrie 2014 20:46
Si eu ii recomand cu caldura pe cei de la Ponderas. La operatii de slabit echipa doctorului Copaescu este printre cele mai bune din Europa, iar nutritionistii cu care lucreaza nu pot fi altfel :). Eu am beneficiat de ambele expertize (m-a operat domnul doctor Ionut Hutopila), dar ca sa raman la subiect, cel mai bun nutritionist in opinia mea este doamna doctor Oana Dumitrache. I-am fost pacienta inainte si dupa operatie, iar acum la un an distanta inca ii mai cer sfatul cand simt nevoia, desi nu mai am probleme cu greutatea.
ceracera
Postat pe 10 Decembrie 2014 11:21
Buna ziua, in primul rand NU trebuie sa urmati o "dieta' pentru a slabi, sau mai bine spus, pentru a fi normoponderal.
Trebuie sa va ganditi la acesta ca la un mod de viata, pe care il veti avea de acum inainte, in care sa va respectati corpul si sa aveti grija de el. mai ales daca aveti si alte afectiuni asociate,
NU ESTE INDICAT sa urmati orice fel de dieta care apare pe nu stiu care site.
Un alt lucru pe care trebuie sa il intelegeti ca toate aceste diete minune- sau minciuni sunt un RISC MAJOR asupra sanatatii dumneavoastra, suprimand corpul de nutrieti de care are nevoie pentru a functiona normal.
In momentul in care va hotarati sa faceti o astfel de schimbare, trebuie sa fie bine planificata, cu stapanire de sine , calm pentru a va putea concentra pe obiectivele propuse,
Obiectivele trebuie sa fie reale si sa aveti rabdarea necesara pentru a le atinge,. 10 kg se pot pierde usor,depinde cum vedeti situatia, va recomand cu optimism si determinare.
Un nutritionost este bine sa va compuna o dieta personalizata , in functie de analize de sange si problemele medicale de care suferiti si mai ales pe stilul de viata si preferntele nutritionale.
Pentru ca ceea ce face bine cuiva , poate face mai mult rau altcuiva.
Sper ca sfaturile mele sa va fie de ajutor pe viitor si mult succes.
garbo_444497
Postat pe 9 Iunie 2016 16:51
Oana Dumitrache de la Spitalul Ponderas.
Carmen_09
Postat pe 27 Iulie 2017 22:03
Ruxandra Plesea, la Academic Ponderas Hospital.
maria_79
Postat pe 20 Decembrie 2017 01:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sal 3 De la: SAL 3 Ianuarie 2012 10:16
il iubesc?ma iubeste? 67 De la: garbo107994 26 Martie 2010 16:03
Despre radicalii liberi si influenta lor nefasta asupra sanatatii ! 1 De la: fittnescoffe 20 Martie 2012 16:08
vreau sa mai pun cateva kg 1 De la: garbo_492558 25 August 2018 09:51
DEXA-ajutorul nutritionistilor 2 De la: garbo_8013 1 Noiembrie 2012 10:20
Setari Cookie-uri