NASTEREA PE CALE NATURALA SAU CEZARIANA?

salut Gaby: RAHIANESTEZIE-dupa- este de la caz la caz..eu n-am simtit nimic(vreau sa zic intepatura in sirea spinarii)pentru ca eram in travaliu si nu ma puteam dilata. Dupa cezariana a fost mai greu-ai nevoie de ajutor, ma refer la spalatul rufelor pentru copil, hrana pentru tine..etc,dar trece in 6 saptamani..indiferent pe cale naturala sau cezariana esti FERICITAAAAAAA!!!!!
ios
Postat pe 13 Octombrie 2008 18:52
La prima nastere m-am rupt iar la a doua am ajuns la operatie dupa 14 ore de travaliu. Mi sa parut la fel de greu, dar se uita. Rezultatul conteaza.
Multa bafta si curaj.
negoitamaria
Postat pe 14 Octombrie 2008 01:50
dragele mele, eu am nascut prin cezariana acum 3 luni.M-am rugat la dumnezeu pe toata perioada sarcinii sa am o nastere usora, si mi-a ascultat rugamintea.fetelor nici nu se putea o nastere mai usoara sa am la ora 23 am nascut la 7 dimineata eram in picioare de s-au mirat si doctorii.Ce-i drept ma miscam un pic mai greu dar ideea a fost sa nu stau de loc sa fac multa miscare si uita asa ma stiau toate asistentele si doctorii si se mirau cat de bine ma simt dupa cezariana.Nu am vrut neaparat sa fac cezariana dar nu aveam dilatatie de loc si aveam o burta mare de spunea doctorita ca parca a-si naste 2 dar aveam multa apa, fetita a avut 3.400, s-a facut comisie si asa mi-au facut cezariana.Ce sa va spun acum depinde foarte mult de organism si de vointa, alte fete au avut mari dureri dar nu faceau de loc miscare stateau numai in pat. deci sa concluzionez eu sunt pentru nasterea prin cezariana.

Postat pe 23 Octombrie 2008 12:04
Buna! eu am nascut cu cezariana , mi s-a facut anestezie partiala(nu afecteaza copilul) iar dupa doua ore de la operatie m-am plimbat prin salon.Cu cat te ridici mai repede cu atat te recuperezi mai usor.Fetita mea a avut 3,5 kg si mi s-a recomandat cezariana,decat sa ma rup jos mai bine pe burta, am zis.Durerile sunt mai intense in primele 5 zile apoi dispar treptat,doare in special la stranut si ras(eu nu m-am putut abtine).Recomand nasterea normala la un copil mic pana in 3,2 kg si cu capul mic(eco 4 D, Doppler), decat cu colac mai bine in pat.
Lapte am si acum la 7 luni, contrar celor zise pana acum(mie mi-a venit in a treia zi) conteaza sa fii calma,perseverenta sa doresti cu adevarat,sa respecti tehnica alaptatului in primele zile(sa golesti sanii chiar si manual) si sa dai un san la o masa. Dieta: lapte , carne, branza, oua,peste,citrice si multe lichide.Si slava Domnului mama natura e tare darnica.
dia28
Postat pe 6 Noiembrie 2008 10:40
Bravo diana_dragos! Asta spuneam si eu, vointa e cea mai importanta! Si eu merg tot pe premiza decat taiata jos mai bine sus! Pot sa te intreb la ce spital ai nascut si cu ce doctor?
Gaby211081
Postat pe 6 Noiembrie 2008 15:43
Am nascut in Arad. Mai multe detalii dc vrei id-ul meu de mess dia_27
dia28
Postat pe 7 Noiembrie 2008 22:22
eu una ,avand o nastere vaginala, acum optez pt. cezariana.Nu este adevarat ca dupa cateva ore dupa o nastere naturala zbori si esti ca noua.Mai ales dupa o epiziotomie cum am avut eu,care mai tarziu mi-a dat multe batai de cap. M-am sculat din pat a 2 zi ,aveam niste dureri groaznice (noroc ca avea cine sa ma ajute),din spital am iesit cu 45 kg, desi nici n-am fost foarte mare 54kg. Acum, dupa multi ani ,stau si ma gandesc ca a fost vina medicilor sa ma lase sa nasc natural ,un bebe de 4kg. Si pana acum le invidiez pe alea care-s cat o balena(nu vreau sa supar pe nimeni)si fac copilasi de 2kg. In cazul lor sant pt. nastere naturala.
Si privind "viata intima" nu ma va convinge nimeni ca revine totul la normal.Am noroc de sotul meu care nu s-a plins niciodata, dar uneori simt ca ceva s-a schimbat.Exercitii Kegel, nu mai stiu ce sint niste prostii care le au pregatite in discursul lor medicii.Hai sa fim serioase, printr-o gaurica nu a iesit un mar ,ci un pepene.La capitolul asta am avut discutii cu prietenele mele (care o nastere, care 2 nasteri vaginale),si in mare parte au recunoscut ca intradevar au slabit muschii vaginului.Si daca ar fi de la inceput, oricum te taie,ar alege cezariana.La toate astea, dupa cativa ani , m-am ales si cu o incontinenta de urina (la fel din cauza nasterii naturale,cum mi-a explicat medicul).
Acum asteptam un bebelus si vreau cezariana.Sper ca voi prinde 2 iepuri deodata (caci surpriza ,trebuie refacuta si epiziotomia veche)
Va pup,sanatate bebelusilor si mamicilor.

Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:15
eu am optat pt o nastere normala si spre norocul meu am si avut parte de una foarte usoara.pe la 19:00 mi s-a rupt apa iar la 21:00 era gata....cu un prunc in brate
fara dureri prea mari...si a fost prima nastere.a devarat ca prichindelul meu a fost micut,s-a nascut cu o greutate de 2.6,la 8 luni
iar peste cateva ore l-am si alaptat,nu a fost nevoie sa astepte prea mult piticu

Postat pe 20 Noiembrie 2008 17:05
Draga mea.....eu am nascut in 12 septembrie 2008. cu cezariana in Canada. Aici nu iti face cezariana decat daca este necesar, la mine a fost necesar datorita faptului ca fetita mea nu s-a intors, a ramas cu capul in sus, eu oricum vroiam cezariana si puutul meu m-a ascultat . Vreau sa-ti spun ca aici, dimineata la 10 am nascut, iar seara la ora 22 m-a ridicat din pat sa stau in picioare putin langa pat, a doua zi am mers singura la toaleta, iar dupa 3 zile ne-a dat drumul acasa si am venit pe jos, cam 15 min. Eu sunt foarte sensibila la dureri, dar vreau sa-ti spun ca nu am avut dureri foarte mari, plus ca primeam cam 2 medicamente pe zi pentru dureri.Dupa 5 zile a venit acasa o asistenta sa ma vada pe mien si pe fetita si m-a intrebat daca am nascut natural, deoarece ma misc excelent...pot sa-ti spun ca acuma dupa 2 luni jumate nu mai am nici o problema. Cand am ajuns acasa nu am avut pe nimeni cine sa ma ajute cu fetita doar pe sotul meu, care si lucreza.....deci hotararea iti apartine. Oricum orice decizie vei lua iti doresc bafta, sanatate tie si bebelusului.
mrl_toma
Postat pe 28 Noiembrie 2008 18:50
Neata!LA MULTI ANI pt anul acesta si tot ceea ce+ti doresti! sunt o viitoare mamik si te anunt k o nastere la clinik din Bv este la ora actuala 25 mil vechi.te+ai indura sa dai atatia bani?
cristina_nitiu
Postat pe 2 Ianuarie 2009 09:11
http://www.garbo.ro/comunitate/forum/post_reply/4418.html#
torasexy
Postat pe 7 Ianuarie 2009 12:17
buna dragelor,
un singur cuvant am de spus CEZARIANA;asa am nascut si m am simtit foarte bine si refacut ft repede;despre durerile de dupa.....am preferat sa le "vad"decat sa mi le inchipui ,stiti voi unde ....am adormit si m am trezit cu un bebe langa mine...personal nu mi ar fi folosit la nimic sa mi aduc aminte de travaliu si tot ce inseamna durerile nasterii normale....va salut cu respect pe toate..cu sau fara CEZARIANA.
mirellasarbu
Postat pe 30 Ianuarie 2009 02:33
eu am nascut prin cezariana si nu recomand la nimeni sa nasca asa daca nu este cazul........e drept ca la nastere nu simti nimic dar dupa ce te vei dezmorti vei avea 3 zile de cosmar pline de durere si discomfort!!!!! Plus ca au trecut 2 ani de atunci si la schimbarea vremii taietura inca ma mai doare............asa ca, daca poti naste pe cale naturala este bine s-o faci!!!!!!
raluka_bucur
Postat pe 30 Ianuarie 2009 09:34
buna! sincer nici eu nu am optat pt nasterea normala la inceput apoi m-am gandit ca daca nu sunt probleme atunci sa nasc normal. sincer nu am vrut sa stiu nimic pana la momentul respectiv.era prima sarcina, prima nastere si decat sa ma sperii mai bine vedeam eu ce urma sa se intample. totul a fost ok pana intr-un moment cand am vrut cezariana pt ca asa ziceam eu ca nu mai suport durerile... dar pana la urma doctorul "m-a dus cu vorba" si totul a fost ok. in cateva ore vroiam acasa, ma simteam ok, puteam sa-mi alaptez copilul, sa merg, sa ma odihnesc....fata de alte mame saracele cu cezariana care nu se puteu ridica din pat, ameteau, le durea capul, le era greata....etc. a doua sarcina tot asa a decurs si am 2 copii sanatosi, si eu sunt intreaga slava domnului... asa ca viitoarelor mamici nu va fie teama sa nasteti normal... durerile de atunci de uita dar taietura nu.... fereasca Dumnezeu de nevoie...decat sa pui viata cuiva dintre voi in pericol... atunci asta este
nicoletacioca_1974
Postat pe 18 Februarie 2009 14:03
normala,nastere normala... ce nu inteleg fetele astea tinere este faptul ca nu este numai abdomenul taiat,este taiat si uterul ca sa poata fi scos copilul.

nastere normala!

ca sa nu va chinuiti atat de mult..ascultati doctoru' ,si mai ales nu tipati!
pt ca trageti copilul inapoi!

si nu uitati ca nu sunteti singure in clipele alea..si micutii se straduiesc odata cu voi..
iasomia
Postat pe 18 Februarie 2009 14:23
iaso, am avut colege care au vrut musai sa nasca cu cezariana...geaba le-am zis ca nu e bine...au facut dupa capul lor...ca vaz ca e o moda acu'

eu am nascut prin cezariana, da' la mine nu s-a putut altfel...mai era si pe timpul lui ceasca...cand era embargou' la cezariene...ca vroiau aia sa faci copii multi...
wife_de_zmeu
Postat pe 18 Februarie 2009 14:30
ha,ha si de cand 25mil ,mai sunt bani mai ales pt nasterea copilului tau,acum pe bune.o zi buna
kalis27
Postat pe 18 Februarie 2009 19:09
fiecare decide ce vrea ,cum vrea,am vazut cazuri de nasteri naturale de nu a putut timp de 6luni sa mai faca dragoste,pt ca facea puroi tot timpu de la cusaturi,nu le accepta corpul,am 2 cezariene in familie si fetele au fost ok in cateva zile,asa ca depinde de la corp la corp,cum reactioneaza,eu una deja sunt inspaimantata de nasterea naturala care se lasa cu taieturi ,rupturi de perineu si dupa alta operatie si etc.ah,dar de ce toate vedetele nasc prin cezariana,asa prosti dr. sa aibe>?sau are si atu pe alta parte.?
kalis27
Postat pe 18 Februarie 2009 19:14
De la: Falcone, la data 2008-09-28 20:04:29Lori, asta e. N-avem ce face.

Povestea un episcop din Grecia o chestie frumoasa pe care incerc sa o relatez asa cum imi amintesc eu mai bine:

Nu cu multi ani in uram - zicea el - o femeie care deja avea sase copii s-a prezentat la medic fiind insarcinata cu al saptelea. Medicul i-a zis "femeie, esti nebuna? fa avort! la problemele tale de sanatate s-ar putea sa mori."Femeia nu a avortat si a nascut si acest copil. Apoi a ramas iar insarcinata. Medicul a facut-o de tot rasul ptr ca nu vroia sa avorteze. L-a nascut si pe acesta - al optulea copil. A ramas iar insarcinata si era mai bolnava decat fusese inainte. Medicul a tipat la ea , a facut-o inconstienta si i-a "garantat" ca va muri cu siguranta daca va duce sarcina la capat. L-a nascut si pe acesta. Au trecut ani, era apoi insarcinata cu al zecilea copil, medicul a ocarat-o, a facut-o de tot rasul la toata lumea si i-a oferit toate garantiile medicale ca ea nu va naste, ci va muri. Practic, o forta sa avorteze, dar ea nu a facut-o. Asa s-a si intamplat - a murit la nastere. Dupa care, episcopul a izbucnit in lacrimi si a zis:
copilul acela, al zecilea, sunt eu. mama mea s-a sacrificat pentru mine.

E o poveste adevarata.
O poveste care trebuie sa ne dea mult de gandit.
Nimeni de pe pamantul asta nu ma poate iubi mai mult decat mama si ma simt mandru ca cineva a avut atata grija de mine si mi-a oferit atata dragoste.

Pentru femeile care rad de tot ce am scris:
Dumnezeu, in infinita lui intelepciune, a asezat fatul in pantece de mama, ocrotit, iar...mama il scoate de acolo ca pe o tumoare. Credeti ca Cel Care a facut sufletul copilului din sufletele parintilor, in micro-micro-secunda aceea a momentului conceptiei (un suflet complet, desavarsit care instantaneu e dus la inchinat in fata Sfintei Treimi -de unde desprindem dorul adamic al omului dupa Dumnezeu si constiinta omului) va trece cu vederea ca cineva omoara ceea ce El a creat? Va inselati amarnic.


cel mai frumos lucru pe care l-am citit "so far"
Bravo falcone
persidadamian
Postat pe 4 Martie 2009 22:33
EU RECOMAND CEZARIANA PTR CA ASA E CAL MAI BINE SI PTR COPIL SI PTR MAMICA.CATE CAZURI NU AM VAZUT IN CARE DIN CAUZA TRAVALIULUI LUNG SAU ALTE DIFICULTATI LA NASTERE A RAMAS COPILUL TRAUMATIZAT SI HANDICAPAT PE VIATA!CAND ITI DORESTI F MULT UN COPIL ,IL VREI SI SANATOS SI CEZARIANA E CEA MAI SIGURA .IAR PTR MAMA LA FEL;DECAT TRAVALIU SI URLETE PRECUM ANIMALELE MAI BINE CONDITII DEMNE DE SEC 21.STABILESTI CU DOCTORUL PERONAL DATA,ORA STII CA ESTI PE MANI BUNE,STII CA NU ESTI NEVOITA SA-L TREZESTI NOAPTEA DIN SOMN SAU SA AJUNGI SA NASTI CU CINE STIE CE MOASA SAU ASISTENTA;E FOARTE BINE PTR O FEMEIE INSARCINATA SA FIE LINISTITA SI SA STIE DIN TIMP CUM VA NASTE SI CE VA FI;E NEPLACUT SA AI STAREA AIA DE NESIGURANTA SI TEAMA;AM UN BAIETEL DE 2 ANI SI DACA AR FI SA MAI IMI DEA DUMNEZEU UNUL AS TI SIGUR CE AM DE FACUT.E GREU PRIMA SAPTAMANA DUPA CEZARIANA DUPA CARE TE REFACI REPEDE SI UITI REPEDE DAR SI DUPA O NASTERE NATURALA E LA FEL;SA FIM SERIOSI :LAUZIA DE 40 DE ZILE E VALABILA IN AMBELE CAZURI NU?

Postat pe 20 Aprilie 2009 18:13
doamnelor, amintiti-va ca nasterea prin cezariana nu este o nastere "normala"...mai bine, recunoasteti ca nu vreti sa suportati durerea si e ok...dar nu spuneti ca ramane copilul traumatizat si handicapat, ca astea sunt prostii...si nici cezariana nu e operatie sigura, nicio operatie nu e sigura, intotdeauna lucrurile pot scapa de sub control

eu am nascut cu cezariana pentru ca altfel nu a fost posibil, sarcina pelviana, dar nu as mai repeta experienta...uter taiat, burta taiata, dureri cand e vreme ploioasa...
wife_de_zmeu
Postat pe 20 Aprilie 2009 19:18
Eu am avut o prietena care a nascut cu cezariana,da,a avut dureri vreo 2 zile dar i s-au dat injectii de calmare. Mi-a zis ca ia fost mai usor asa decat sa auda tipetele celorlalte femei care au ingrozit-o. Ce sa-i faci asta e soarta femeilor care dau nastere.
syrenaa
Postat pe 24 Aprilie 2009 02:35
Sora mea a nascut saptamana aceasta, luni 27 aprilie si, de nevoie, i-au facut cezariana. Vreau sa va spun ca a doua zi era in picioare si se plimba pe afara. A trebuit si inca mai trebuie sa tina regim adica fructe, supa strecurata, compot fara zahar, dar se simte foarte bine si nu a pierdut laptele. A zis ca nu ar vrea sa nasca natural niciodata si ca nu si-a inchipuit ca poate fi asa de bine. Decat sa o taie jos si sa i se distruga tesuturile vaginale (care se refac greu) e mai bine asa. Taietura poate fi usor acoperita de lenjeria intima.
Parerea mea este ca starea de dupa cezariana depinde foarte mult de medicul care opereaza. Stiu ca este foarte importanta cusatura muschiului.
Va pup si va doresc o nastere usoara.
Gabrielle
Postat pe 3 Mai 2009 17:00
Eu am nascut acum aproape 5 ani in Municipal Bucuresti prin cezariana un baiat de 3.850kg, sanatos si frumos si iti pot spune ca durerile pe care le simti dupa sunt destul de mari, cel putin eu mi-am revenit complet dupa aproximativ 8 saptamani in conditiile in care pe sarcina nu am luat decat 10 kg, si aveam 57 de kg la 1.65m. Nu e adevarat ca se pierde laptele pe cezariana, astea sunt povesti inventate de mamicile care nu vor sa alapteze. Eu am alaptat 1 an si 8 luni pentru ca a trebuit sa plec la servici. Tu impreuna cu medicul care te urmareste trebuie sa decizi in ce mod o sa nasti si care metoda e mai buna pt tine. Sonda urinara e cumplita intradevar dar, dren eu nu am avut si in spital am stat 2 zile atat. Mult noroc si nastere usoara indiferent de metoda
ALI_2004
Postat pe 4 Mai 2009 15:58
De la: andreea_baby, la data 2008-08-01 12:42:38
uite, citeste aici cum e viata de dupa o cezariana:

http://mamici.flu.ro/articole/Sunt_mamica/Viata_de_dupa_cezariana.html

sa stii ca si eu mi-am imaginat intotdeauna ca cezariana e varianta mai simpla. dar mi-am dat seama ca nu-i asa atunci cand o ruda a fost operata si am fost langa ea in dimineata de dupa. sunt dureri foarte mari de la o operatie abdominala, plus tubul de dren pe care ilc ari dupa tine peste tot, plus sonda de urina. nici nu poti sa te ridici in fund, sa intorci de pe oparte pe alta, sa tusesti,s a stranuti. iti dai seama cand e taiat muschiul de la abdomen cat de tare doare si cel mai mic gest.
acum mi se pare o prostie sa faci cezariana daca nu e necvoie. nasterea vaginala e naturala, asa a facut natura lucrurile, deci asa e cel mai usor pentru corpul nostru. natura rareori greseste in planurile ei, sa stii. multe femei se tem de cateva ore de durere si nu stiu ca dupa cezariana le asteapta saptamani de durere, poate chiar luni.


pica33
Postat pe 18 Mai 2009 16:46
cumnata mea a nascut intr-un spital di italia prin cezariana .taietura nu depasea 10 cm a doua zi mergea de ziceai ca nici nu a trecut pe la nenea cu bisturiul iar in 3 zile era acasa .oricum parerile sint impartite.si eu am auzit ca nasterea in apa e cea mai usoara
pica33
Postat pe 18 Mai 2009 16:50
Cu avortul..ce sa zic....nu-s d-acord, dar totusi...exista atatea metode de contraceptie !!! Revenind la topic : n-am experienta cezarienii sau a nasterii naturale, dar am vazut ce presupun acestea in timpul unui stagiu si m-a demoralizat complet nasterea pe cale naturala...un adevarat stress pentru mama si copil.De ce sa te chinui cand in ziua de azi o cezariana dureaza in sala ~ 40 min si dupa 3 zile ai plecat acasa.Ganditi-va numai la orele de travaliu pentru primipare(~12h)... Apropo...pentru medic e mai simplu sa-ti recomande nasterea naturala..k doar nu sta el/ea in travaliu
Eda
Postat pe 15 Iunie 2009 17:06
Eu cred ca cel mai bn e sa nasti natural, daca sanatatea iti permite
adriana_dinca
Postat pe 16 Iunie 2009 18:13
VAI FATA CE PACAT FACI CATI ANI AI NU VREU SA TE JUDEC EU NUMAI DUMNEZEU JUDECA DAR ASA CEVANU SE MAI POATE DECAT CU MICROCEZARIANA TOTUSI ARE DESTUL DE MULT COPILUL ALA A SI MISCAT NU AI SIMTIT NICI O EMOTIE AL MEU LA 17 SAPTAMANI A MISCAT DAR DIN PACATE NU M-AM PUTUT BUCURA DE EL AM NACUT CU CEZARIANA SI LA DOUA ZILE A MURIT DIN CAUZA UNOR COMPLICATI.TOT TU O SA SUFERI MAI TARZIU CAND OAMNE FERESTE ALTUL NU MAI POTI FACE ATUNCI ITI DAI SEAMA CE AI FACUT E FAPT
feliciaboar
Postat pe 19 Iunie 2009 11:48
AUZI FAFI NU CINE GRAS FACE DE REGULA COPIL MIC U AM PLECAT IN SARCINA DE LA 96 AM AJUNS LA 110 SI BEBE A AVUT 5370 SI 60 CM NU AM AVUT NICI O PROBLEMA E SANATATE DAR AM AVUT GINION LA DOUA ZILE E LA NASTERE BEBE A MURIT IN ACUZA MEDICULUI CARE NU LA ASPIRAT BINE DE LA INCEPUT DUPA CE L-AU SCOS AM NASCUT CU CEZARIANA NICI MACAR NEONATOLOG NU ESTE IN SPITALUL IN BLAJ CII MEICI PEIATRI SE OCUPA DE NOU NASCUTI ACUM MEDICUL RESPECTIV MA OCOLESTE SI EU LUCREZ CA ASISTENTA MEICALA IN ACEL SPITAL
feliciaboar
Postat pe 19 Iunie 2009 11:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce trebuie sa stie o viitoare mamica despre sarcina? 3 De la: garbo_1568 26 Aprilie 2012 10:53
sa fie oare nebun 59 De la: ghurdubaie 16 Mai 2012 21:09
nastere la municipal 4 De la: ralucaaa13 16 Mai 2012 20:59
Metode clare de anihilat"dracusorul" si .....dezvoltat INGERUL- 28 De la: crina86_c 9 Iulie 2010 01:17
ciao 10 De la: iceboxxx 7 Februarie 2012 01:18
Setari Cookie-uri