antibiotic in sarcina?

Daca medicul recomanda in luna a 2-a antibiotic, oare ar fi periculos pentru copil? S-a mai confruntat cineva cu situatia asta si care a fost rezultatul final cu bebe?
ssa
Postat pe 26 Iulie 2011 08:14
Daca medicul recomanda...presupun ca este absolut necesar
Si eu am luat antibiotic in sapt 12 de sarcina,la recomandarea medicului...am avut o infectie severa..daca nu luam ,exista riscul sa-mi afecteze sarcina(bebe).Mi-amintesc ca a trebuit sa semnez ca sunt de acord!Nu toate antibioticele sunt interzise pe perioada sarcinii.
Multa sanatate!
chanty
Postat pe 26 Iulie 2011 08:35
ssa, acum 6 ani, cand eram insarcinata in 3 luni, am facut o infectie, pt care, medicul mi-a recomandat antibiotic si stiu ca am luat cam o saptamana. eram insarcinata cu gemeni si uite ca au aproape 6 ani si sunt sanatosi. nu s-a intamplat absolut nimic. nu s-au nascut cu probleme, cu malformatii (Doamne fereste!) sau alte tare. asa ca, stai linistita! sunt antibiotice care se administreaza in sarcina, fara sa aiba efecte secundare. multa sanatate!
esme
Postat pe 26 Iulie 2011 08:46
Si eu iau antibiotice dar pentru masele dar sar putea sa fiu ansarcinata credeti cami poate afecta la sarcina va rog raspundetimi.
ana_4iulian
Postat pe 9 August 2011 10:05
Eu am luat antibiotic in ambele sarcini. E adevarat, dupa 4 luni de sarcina. Am o sinuzita si ma apuca numai cand eram gravida. Totul a fost la recomandarea medicului! Acum copiii mei sunt mari si sanatosi: 17 si 11 ani!
mireladoncut
Postat pe 14 August 2011 02:55
eu m-am confruntat in luna a trweia,si am luat amoxicilina,am citit hartiuta cu atentie,si nu afecta bebele.
intr-adevar,nu l-a afectat.
dar prefer antibioticele naturale,daca amfaringita,sau altceva usor.
d
daniilia
Postat pe 18 August 2011 21:28
Pot concepe un bebe imediat dupa un tratament cu antibiotic?
Pot concepe un bebe imediat dupa un tratament cu antibiotic? RMEZ TRATAMENT 10 zile cu antibiotic (ofloxacin) pt mycoplasma din z25 pana in 5 a urmatorului ciclu menstrual. Ovulatia as avea-o in z 15, deci la 10 zile dupa ce am terminat antibioticul.. asadar aveti idee? e ok??
cristinne83
Postat pe 18 Ianuarie 2012 11:36
buna, fetelor! m-am confruntat si eu cvu problema asta recent, cand, pt o infectie urinara mi s-a prescris antibiotic la 12 sapt de sarcina. M-am documentat si am aflat ca exista antibiotice permise in sarcina si anume cele din categoria penicilinelor, se iau in orice moment al sarcinii la recomandarea medicului. Eu am luat augmentin, am rezolvat problema cu infectia si bebele e bine.

zile senine si bebei sanatosi
andrrrea
Postat pe 16 Februarie 2012 04:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce trebuie sa stie o viitoare mamica despre sarcina? 3 De la: garbo_1568 26 Aprilie 2012 10:53
antibiotic in sarcina? 10 De la: RamonaPopescu 26 Martie 2020 10:35
perioada de proba si sarcina 2 De la: garbo_395284 14 Iunie 2015 15:29
Nastere normala cu epidurala la Municipal cu Peteu Cristian 2 De la: Eva_Maria 16 Mai 2012 21:04
avort spontan sau nu? 8 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 12:36
Setari Cookie-uri