NASTEREA PE CALE NATURALA SAU CEZARIANA?

DRAGA MEA
DIN EXPERIENTA POT SPUNE: AM NASCUT SI NATURAL SI CU CEZARIANA. DACA SE POATE SA NU NASTI CU CEZARIANAAAAAAAAAA CA AI DE TRAS MUUUUUUUUUUUULT. TE DOARE - E O TAIETURA - NORMAL SI PLUS CA UTERUL TAIAT FIIND SI EL ACESTA TREBUIE SA SE VINDECE IN MEDIUL UMED - IN INTERIOR CARE SE INTIMPLA GREU - NORMAL! PRIMUL COPIL UN FECIOR DE 4 KG SI 54 CM L-AM NASCUT NORMAL - SI NORMAAAAAAAAAAL CA TE TAIE - ITI FACE EPIZIOTOMIE DACA ESTE NECESAR - CA SA IASA COPILUL BINE. DUPA ACEEA AI SI UITAT CA AI FOST TAIATA SI NASCUTA IN MAXIM 2 LUNI. CU CEZARIANA? GROAZNIC - NU AI VOIE SA MINCI PINA NU APAR PRIMELE VINTURI - NU POT SA SPUN CA AM AVUT DURERI INSUPORTABILE CA PRIMEAM INTRAVENOS CONTINUU CALMANTE SI ALTE CHESTII. ESTE MAI INCOMOD CA PARCA TE TINE CEVA ACOLO JOS... EU NU M-AM PUTU MUTA DE PE O PARTE PE ALTA VREO 2 SAPTAMINI. POT SA SPUN CA AM FOST CURAJOASA CA A DOUA ZI M-AM DUS SA-MI VAD FIICA - ASA TIRIS-GRAPIS... CUM AM PUTUT, DAR AM SI ALAPTAT-O! CIND SE SCHIMBA VREMEA TE DOARE, DACA FACI EFORT TI-E INCOMOD. FATA MEA ARE ACUM 1 AN SI 3 SAPTAMINI DAR ORICUM NU RECOMAND NIMANUI CEZARIANA!!! EU AM FOST OBLIGATA CA NICI MACAR PELVINA NU ERA. EH IN FINE A TRECUT DAR E O EXPERIENTA TARE NEPLACUTA! SUCCES!
anditzy
Postat pe 10 August 2009 21:24
Ca de obicei , in ceea ce priveste nasterea naturala sau cezeriana , parerile sint foarte impartite .
Dar ceea ce pot eu sa va spun e ca am asistat la operatii si am asistat de asemenea si la o nastere naturala fara complicatii. Stiam citeva femei care dupa nasterea naturala au ramas cu dureri la contactul sexual , de unde problemele in casnicie nu au intirziat sa apara ........
Oricum ceea ce pot sa va spun este faptul ca eu nu as opta NICIODATA pentru nasterea naturala , pentru simplul motiv ca in timpul ei esti taiata inauntru de 3 ori , iar daca o taietura pe burta va sperie asa de tare , intr-o zona asa de delicata ca cea de jos,,,,,,,
Pe deasupara am vorbit cu multi barbati prieteni de-ai mei , inclusiv ginecologi , care , atunci cind i-am intrebat daca dupa nasterea naturala a partenerelor lor senzatia in timpul actului sexual a mai fost ca inainte , mi-au zis clar ca NUUUUUUUUUUUUU ! dar nu pot recunoaste asta in fata sotiilor deoarece ar insemna o lipsa de sensibilitate si respect in fata lor , asa ca se vad nevoit si minte spunind ca e la fel , ba chiar uneori mai bine fiindca ea a fost cusuta mai stimt . Dar ma strimt e doar exteriorul , inauntru , dupa ce a trecut pe acolo un copil , nu va mai fi niciodata la fel !
Pentru mine de exemplu ,rolul meu de femeie in cuplu e important si de aceea am cules atitea informatii de-a lungul timpului , pentru a putea lua decizia corecta in cunostinta de cauza , si am ajuns la concluzia ca ATUNCI CIND VOI DEVENI MAMA NU VREAU SA ANULEZ CALITATEA MEA DE FEMEIE ! asa ca optez pentru cezariana !
crinolina_34
Postat pe 15 August 2009 23:34
AM NASCUT ACUM 5 LUNI CU CEZARIANA PT MINE TOTUL A FOST OK,CHIAR SI DUPA NU AM AVUT PROBLEME SINCER NU MA DURUT BURTA DELOC EU ZIC CA DEPINDE CIT DE SENSIBILA ESTI LA DURERI, DAR VREAU SA ZIC CA DECIT NATURAL E LUX CEZAREANA PT MINE.SANATATE MULTA
ioanna19bm
Postat pe 16 August 2009 19:35
De la: crinolina_34, la data 2009-08-15 23:34:49Ca de obicei , in ceea ce priveste nasterea naturala sau cezeriana , parerile sint foarte impartite .
Dar ceea ce pot eu sa va spun e ca am asistat la operatii si am asistat de asemenea si la o nastere naturala fara complicatii. Stiam citeva femei care dupa nasterea naturala au ramas cu dureri la contactul sexual , de unde problemele in casnicie nu au intirziat sa apara ........
Oricum ceea ce pot sa va spun este faptul ca eu nu as opta NICIODATA pentru nasterea naturala , pentru simplul motiv ca in timpul ei esti taiata inauntru de 3 ori , iar daca o taietura pe burta va sperie asa de tare , intr-o zona asa de delicata ca cea de jos,,,,,,,
Pe deasupara am vorbit cu multi barbati prieteni de-ai mei , inclusiv ginecologi , care , atunci cind i-am intrebat daca dupa nasterea naturala a partenerelor lor senzatia in timpul actului sexual a mai fost ca inainte , mi-au zis clar ca NUUUUUUUUUUUUU ! dar nu pot recunoaste asta in fata sotiilor deoarece ar insemna o lipsa de sensibilitate si respect in fata lor , asa ca se vad nevoit si minte spunind ca e la fel , ba chiar uneori mai bine fiindca ea a fost cusuta mai stimt . Dar ma strimt e doar exteriorul , inauntru , dupa ce a trecut pe acolo un copil , nu va mai fi niciodata la fel !
Pentru mine de exemplu ,rolul meu de femeie in cuplu e important si de aceea am cules atitea informatii de-a lungul timpului , pentru a putea lua decizia corecta in cunostinta de cauza , si am ajuns la concluzia ca ATUNCI CIND VOI DEVENI MAMA NU VREAU SA ANULEZ CALITATEA MEA DE FEMEIE ! asa ca optez pentru cezariana !


Eu pot sa te contrazic! Eu cred ca depinde si de elasticitatea muschilor, de mostenirea genetica! Cunosc cateva cazuri care contrazic cele spuse de tine... dar nu vreau sa descriu niste detalii intime! Si inca ceva: f multi barbati recunosc ca dupa nastere (naturala) viata sexuala a femeilor s-a imbunatatit! Daca nu e adevarat, raspunde-mi la o intrebare: de ce multi tineri (pana in 30 de ani) isi cauta partenere trecute de 40? Daca nu ar avea o viata sexuala multumitoare, care-i raspunsul? Sincer... daca psihologic o "cauta" pe mami, sexual, sigur nu pe ea!!!
KrisLa
Postat pe 16 August 2009 21:54
Si eu am nascut prin cezariana ...nu a fost alegerea mea ci a medicilor.A fost o alegere buna totul decurgand normal.Este o operatie f.usoara ,a doua zi coboram fara probleme scarile, nu am avut nici sonda ,nici dren absolut nimic.Copilulu meu afost
nelluta2006
Postat pe 18 August 2009 12:17
Fetelor,eu sunt de parere ca cel mai indicat este sa nasti natural,indiferent cine ce ar spune,fiecare corp si persoana reactioneaza diferit,nici o sarcina nu este egala...nu va lasati speriate de tot felul de doamne care au nascut natural si s-au chinuit....in fond femeile au nascut natural de cand e lumea,doar la noi este moda cu cezariana,in nici o tara europeana nu te lasa sa nasti cum vrei tu ci cum este posibil din punct de vedere fizic sa nasti...
...iar nasterea este un proces natural este o stare prin care e bine sa trecem fiecare dintre noi,caci altfel se pierde farmecul nasterii,in fond,s-au facut niste studii despre femeile care au nascut natural au avut copii mai independenti,mai activi si mai puternici decat femeile careau nascut prin cezariana si au avut copii sensibili,mai introvertiti si mai mamosi.daca aveti un corp santos si faceti miscare si inainte si in timpul sarcinii aveti sansa sa nasteti relativ usor,este important sa invatati tehnica respirului corect,cum sa evitam panicasi sa tinem in frau durerea in timpul travaliului si totul deopinde de autocontrol.La centrul medical unirea-regina maria aveti posibilitatea sa efectuati gimnastica prenatala sub indrumarea kuinetoterapeutului careva va invata treptat pe trimestre,cum sa faceti fatza dificukltatilor ce pot aparea in timpul sarcinii si in momentul nasterii.O zi buna
andreaV
Postat pe 18 August 2009 14:39
Buna fetelor,
Vad ca pe aici parerile sunt impartite, s-ar putea sa fie nasterea naturala mai usoara si mai normala insa eu cand o sa am copii e clar ca o sa aleg cezariana fara discutie si asta din cauza ca nasterea naturala efectiv ma ingrozeste!! nu stiu dar pur si simplu mie imi creeaza un dezgust total, am urmarit odata pe discovery un documentar despre sarcina si nastere si mi s-a facut rau, imi provoaca greata numai ideia, poate ca sunt eu insensibila la "miracolul" nasterii sau am o problema de psihic in aceasta privinta insa zic slava Domnului ca s-a inventat cezariana si nu trebuie sa trec prin asa ceva!!
bluemoon
Postat pe 2 Septembrie 2009 12:32
Este modul in care natura a randuit lucrurile si in general ar trebui sa fie orice femeie pregatita pentru asta. Unele femei nasc foarte usor, fara ca asta sa depinda de cat de inalta/slaba/plinuta/micuta este cea care naste. Recuperarea este rapida, mama se deplaseaza mai usor si se poate ocupa imediat de bebelus.

O nastere naturala nu presupune taieturi in peretele uterin, ceea ce face ca in cazul unor sarcini ulterioare riscurile sa fie mai mici decat in cazul unei a doua sau a treia cezariene. Trecerea bebelusului prin vagin ajuta la expulzarea lichidelor din plamanii lui si deci bebe este mai pregatit sa ia viata si aerul in piept. Lactatia apare aproape imediat.

Unele femei se simt mai implinite daca participa activ la actul nasterii................
sophia1971
Postat pe 15 Septembrie 2009 09:01
si eu cred ca dezariana e mai buna.MI SE PARE MAI FARA RISCURI, LA O NASTERE NORMALA SE INTAMPLA MULTE NENOROCIRI ASA CA ...........MULTA BAFTA
alex_
Postat pe 27 Septembrie 2009 21:47
buna...eu am nascut acum 9 luni o fetita minunata de 3.100 pe cale naturala si intradevar te chinui cateva ore bune(depinde de organism) DAR la cateva ore de la nastere stateam in fund cu toate ca am fost taiata si mai mult ma plimbam cu ingerasul meu in brate. o prietena a nascut prin cezariana si numai ea stie cat a tras dupa aceea k nu avea voie nici sa tina prea mult copilul in brate...asa k mai bine suferi cateva ore decat cateva saptamani sau luni deci daca totul merge bine(si ai noroc sa ai o moasa sa ti faca injectii de dilatare sa nu te chinui prea mult) parerea mea ar fi sa mergi pe nastere naturala multa sanatate la toate mamicile si pruncilor lor
sorinela
Postat pe 28 Septembrie 2009 09:44
asa e! pe cale naturala este cel mai bine si te simti cu adevarat mama cand simti cum iese copilul din tine....este o binecuvantare data de dumnezeu mamelor, nu ta
tilor !!!
am 2 copiii si sunt mandra de mine ca am avut vointa sa nasc natural desi aveam cu ultimul copil 33 de ani si 98 de kg.la 1,78,iar bebele meu avea la nastere 4.280kg.,si trebuia sa nasc prin cezariana ...am refuzat categoric !!!!!!!!!!!!!!!! cinste mamelor care au nascut ca mine...natural si fara injectii epidurale!!!!!!!!! sa simti totul life,cum a dat dumnezeu !!!!!!!!
garbo063509
Postat pe 24 Octombrie 2009 11:54
509, primul copil cate kilograme a avut ?
melanie
Postat pe 24 Octombrie 2009 11:58
eu am o nastere pe cale naturala ..si una prin cezariana ...cea prin cezariana a fost mai usoara pt ca n-au mai fost chinurile facerii ...dar au fost alte chinuri la recuperare ....la nasterea pe cale naturala am inteles ca fatul este mai traumatizat ....copii mei au avut 3, 800 kg ....doar ca unul a avut 51 de cm iar cel de al doilea 52 cm
cely
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:01
Cred k cele care vor nastere pe cale naturale sunt si masochiste...pe bune...e o tampenie sa stai cu chinurile facerii cand in cateva minute, prin cezariana,scapi de-asa ceva...plus k daca plodul e mare, de 4 kg si-ai acceptat nasterea naturala, tot te taie si e mai neplacut dupa aia pt k la batranete, din cauza epiziotomiei, mai scapi si urina
Eda
Postat pe 24 Octombrie 2009 17:00
Sa nu uit sa specific...epiziotomia (taierea perineului)se face doar cu anestezie locala...adik o mare vrajeala, k simti tot...unde mai pui k dupa aia te coase pe viu (cum se zice).Credeti-ma, urla una in sala de nastere de mai k murea la toate aceste manevre.Macar la cezariana totul se intampla sub anestezie generala, deci nu simti nimic.
Eda
Postat pe 24 Octombrie 2009 17:06
care ati nascut natural si ati fost taiate si cusute si nu aveti probleme...bravo voua...felicitari...ati avut parte de medici buni....dar fereasca dumnezeu ca doctorul sa taie aiurea si dupa aia si cand urinezi te doare de innebunesti...

mama mea o facut cezariana - o avut placenta praevia.....dar a doua zi so ridicat din pat si dupa 5 zile o plecat acasa....in timp ce alte femei care nascusera normal stateau pe colaci si aveau probleme....
tutankhamon
Postat pe 24 Octombrie 2009 17:06
pentru melania,de la garbo 509..primul copil a avut la nastere 3.420 kg ...baiatul a fost cel de-al doilea si a avut cel mai mult..repet: doctorita aproape m-a obligat sa -mi faca cezariana,iar eu am refuzat,melania!sper ca ai inteles! hai ,sa traiti!
garbo063509
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:24
eda,ce spui tu nu e adevarat! nu sunt masochiste femeile ce vor sa nasca natural e nemaipomenit sa simti cum copilul tau iese din tine!!!! ....uiti de dureri,si apoi sunt dureri normale si asa a lasat dumnezeu.femeile care au nascut normal stiu ce vorbesc! cat despre urina, o scapa si barbatii care sunt la varsta a treia...eu nu am nimic si m-am refacut imediat dupa ambele nasteri ,desi eram destul de in varsta ... azi am 40 de ani si fac lectii cu copiii mei de 6 si 8 ani ,si sunt feericita!
garbo063509
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:34
OK...sunt intr-adevar foarte curajoase, dar de ce sa ne chinuim in dureri cateva ore bune (mai ales la primipare),cand medicina a evoluat?!!! In fine, fiecare cu parerea ei, dar personal n-as incerca o astfel de experienta...am un prag al durerii foarte scazut...Bafta gravidutelor, sa aleaga varianta cea mai buna !!!
Eda
Postat pe 25 Octombrie 2009 15:15
pentru a nu va chinui apoi, ani intregi. o taietura este o taietura.

o fi evoluat medicina, se fac interventii chirurgicale insa, numai cand este strict nevoie de asa ceva. daca natura a gandit nasterea ca ceva firesc , de ce sa intervii brutal asupra corpului?

orice interventie chirurgicala comporta un risc
si_totusi
Postat pe 25 Octombrie 2009 15:26
parerea mea e ca e mai bine pe cale naturala daca e posibil,ca cezariana te scapa de dureri atunci pe moment,dar nu si dupa,si dupa nasterea naturala te recuperezi mai repede ca sa nu mai zic ca poti evita anumite infectii sau ceva tampoane sau pense "uitate" inauntru,cum s-a mai intamplat.eu am nascut pe cale naturala.
mitza81
Postat pe 11 Noiembrie 2009 14:58
tutankhamon,e normal sa te doara primele zile cand urinezi,dar mai bine sa te taie si sa te coasa un medic decat sa te rupi si sa ti se faca franjuri.si apropo de durere la urinat dupa cusaturi:in mod normal urina e sarata si asta e ca si cum ai pune sare pe rana,nu poti evita asta pana la cicatrizare.
mitza81
Postat pe 11 Noiembrie 2009 17:46
De la: bluemoon, la data 2009-09-02 12:32:54Buna fetelor,
Vad ca pe aici parerile sunt impartite, s-ar putea sa fie nasterea naturala mai usoara si mai normala insa eu cand o sa am copii e clar ca o sa aleg cezariana fara discutie si asta din cauza ca nasterea naturala efectiv ma ingrozeste!! nu stiu dar pur si simplu mie imi creeaza un dezgust total, am urmarit odata pe discovery un documentar despre sarcina si nastere si mi s-a facut rau, imi provoaca greata numai ideia, poate ca sunt eu insensibila la "miracolul" nasterii sau am o problema de psihic in aceasta privinta insa zic slava Domnului ca s-a inventat cezariana si nu trebuie sa trec prin asa ceva!!


Fenomenul nasterii iti creeaza un dezgust total...Tu observi ce debitezi? Clar esti insensibila atat la miracolul nasterii cat si la miracolul de a fi femeie si de aduce pe lume un copilas. Pana sa faci cezariana ,avand in vedere ,,greata" pe care o ai, invata sa fi mai intai femeie.Modul cum nasti e important desigur , dar maniera ta de a vedea lucrurile e una execrabila.
reyya
Postat pe 11 Noiembrie 2009 18:04
De la: garbo063509, la data 2009-10-25 13:24:48 pentru melania,de la garbo 509..primul copil a avut la nastere 3.420 kg ...baiatul a fost cel de-al doilea si a avut cel mai mult..repet: doctorita aproape m-a obligat sa -mi faca cezariana,iar eu am refuzat,melania!sper ca ai inteles! hai ,sa traiti!


509, modalitatea in care tu alegi sa nasti nu ma preocupa. E chestie de alegere personala, dar, dupa mine, e in functie de starea si sarcina pacientei. Aici prejudecatile nu-si au rostul.

Ce m-a facut sa te intreb, era greutatea copilului. Daca si primul ar fi fost peste 4 kg, ar fi trebuit sa-ti supraveghezi sanatatea si sa faci investigatii ceva mai amanuntite.

Nu te repezi cu presupuneri, intotdeauna testeaza realitatea, denota echilibru si bun simt.
melanie
Postat pe 11 Noiembrie 2009 20:33
ooof, mel...eu as da orice sa mai nasc o data...mama ei de viata
wife_de_zmeu
Postat pe 11 Noiembrie 2009 20:38
o sa nasti, wife, ai incredere !

data viitoare... liniste si..repaos
melanie
Postat pe 11 Noiembrie 2009 20:41
mdea, nush de ce crez ca asta fu ultima sansa...
wife_de_zmeu
Postat pe 11 Noiembrie 2009 20:43
ma faci sa oftez, wifo!
bey, e minunat sa simti copilul ...etc
e minunat cand se termina si rezultatul . restul,... sa fim seriosi! ce va mai place frate, sa infloriti.
bluelight
Postat pe 11 Noiembrie 2009 20:44
dap...io is si mamoasa...ma opresc sa pup copii pe strada...de la fie-mea nu vad vreo initiativa prea curand

blue, a mai frumoasa perioada din viata mea a fost cand am fost insarcinata cu fie-mea...aratam ca o madona...drept e ca a fost acum 26 de ani...

asa fericita cum am fost atunci n-am mai fost niciodata
wife_de_zmeu
Postat pe 11 Noiembrie 2009 20:50
n-ai de unde sa stii asta!
e firesc sa simti acum asta, e prea curand..
melanie
Postat pe 11 Noiembrie 2009 20:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cezariana sau nu? 7 De la: garbo_1650 30 Aprilie 2019 04:27
ce trebuie sa stie o viitoare mamica despre sarcina? 3 De la: garbo_1568 26 Aprilie 2012 10:53
fotomodele 2-16 ani constanta 2 De la: babyfotomodel 16 Mai 2012 20:48
Sarcina si alaptarea 7 De la: garbo_13259 14 Iulie 2013 23:24
negeii 9 De la: ROBERTCRYSTY 16 Mai 2012 20:48
Setari Cookie-uri