NASTEREA PE CALE NATURALA SAU CEZARIANA?

De la: fevronia1, la data 2008-09-26 05:43:05Pt falcone,

Nu mai traim de mult in Evul mediu, ci in secolul 21, unde femeile au dreptul de a decide ce e bine sau nu pt ele. Un copil nedorit inseamana uneori si nefericit. Si nu mai cataloga femeile . Cum ar fi sa avem cu totii cate 10 -15 copii ca acum cateva secole? Cum am reusi sa ii intretinem si sa le asiguram o viata decenta. Sa fim realisti. Daca fata a luat o decizie o priveste numai pe ea, are ea motivele ei personale care trebuie respectate. Presupun ca o intereseaza o informatie si nu morala de prost gust a cuiva, care oricum nu o va face sa se razgandeasca.
.

de regula sunt calma si ponderata, dar cand vine vorba de diverse suiecte pur si simplu nu vreau sa ma cenzurez. "morala de prost gust", zici, draga fevronia? serios? dar cum pana mea se cheama sa ajungi, in sec 21 cum zici tu, sa avortezi un copil la asa o varsta? la 20 si de saptamani? tu stii ce zici? cand si-o fi tras-o si a asteptat pana la varsta asta gestationala in ce era o fi fost domnisoara? e infiorator avortul la orice varsta, daramite sa vii sa spui ca esti dispusa sa faci bucati o fiinta care deja ar putea exista autonom...
domnisoara s-a trezit gata gestanta in 5 luni sau a fost si in 1-2 luni, cand era mai putin riscant si demn de oprobiu gestul ei? desi cutremurator oricand.
vizavi de prost gust, cum se cheama sa vii sa expui public un asemenea caz sau tematica pe forum si sa lezezi sau ultragiezi in simtul lor moral atatia oameni care militeaza anti avort pe aici?

sau o fi trendy?

Postat pe 27 Septembrie 2008 17:45
cat priveste motivele lor personale si care trebuie respectate (la femei ma refer), sa le pastreze personale si privat daca ele vor respect pt asa macel.

sa facem 10-15 copii? nup. ori ii faci cu cap, adopti contraceptia ori nu ti-o mai tragi. sunt grosolana, dar gestul incurajat si atitudinea ta mi se par si mai agresive moral si sufleteste.
ma scarbesc profund persoanele care disociaza mintea de suflet si de trup cand isi consuma viata privata. e ca si cum as spune: mi-o trag ca o catea (iertare, cainilor!), dupa care m-am ridicat si ups: sunt femeie rationala si pragmatica!!! doar nu o sa fac cat copii pot. dar in schimb, incalec .... de cate ori da Domnu'.

da-o naibii....

Postat pe 27 Septembrie 2008 17:52
cat priveste subiectul initial, eu una voi adopta la mom potrivit cezariana. 1. nu pot naste natural pt ratiuni medicale.
2. prefer taieturi, incizii, rani sau cicatrici, dupa caz, controlabile, in locul unora mai greu accesibile.

sunt f numeroase fisurile sau ranile pe perineu, uter, col, si altele ca sa ma mai inscriu si eu la ciopartire in locuri asa de sensibile.
macar incizia abdominala e mai "la vedere". stiu ce se intampla si unde.
my opinion

Postat pe 27 Septembrie 2008 17:57
Bravo, megas & melimeli!

Postat pe 27 Septembrie 2008 22:07
Am si eu un copil, de 2 ani....imi aduc aminte si acum ce emotii am simtit cand a miscat prima oara...avea mai putin de 20 de saptamani...burtica se vedea destul de bine....eram viitoare mamica in toata regula...Intrebare: 5 luni de zile....n-a stiut ca e insarcinata? sau intre timp si-a dat seama ca mai bine nu face un copil? oare ce suflet are fata asta....ii misca copilul in burtica si ea se gandeste cum sa-l arunce de parca n-ar mai exista.... Eu, una...asa le-as face acestor femei

Ca sa fiu on topic...am nascut prin cezariana la recomandare doctorului (au fost niste probleme inca de la 4 luni de sarcina, dar imi era si foarte frica de nasterea naturala). Oricum, nu am scos nici un cuvant ca mi-ar fi frica sau ca as vrea eu sa optez pentru cezariana ci asa a decis doctorul. In timpul operatiei nu pot sa zic ca a fost asa rau...auzeam tot ce face....am simtit niste dureri in timp ce a scos bebelusul...ma rog...una peste alta, a fost ceva suportabil. Dupa operatie, a fost groaznic....nu puteam sa ma ridic in fund, nu puteam sa ma intorc pe o parte si pe pe cealalalta, nu puteam sa tin copilul in brate....sa-l schimb...sa-l duc in patut....NIMIC...am stat prost si cu laptele, care a venti destul de greu. In spital, am stat vreo 3 zile cu un drena dupa mine, si, pentru ca eram practic imobilizata la pat, cu dureri groaznice...am fost acuzata de asistente ca sunt mama iresponsabila, ca nu imi pasa de copil...si asta doar pentru ca alte femei erau bine a doua zi dupa cezariana, iar eu, avand organismul mai sensibil....sm putut sa fac ce faceau ele, dupa o luna... Nu m-am putut bucura de copil in primele 2 luni...am stat la pat foarte mult... si, cand am incercat si eu sa fac baitza la bebe.....am luat copilul in brate si din cauza greutati lui (3 kg max avea)...am facut hemoragie si m-am internat iar 2 zile.

In conlcuzie, fetelor, daca stiti ca aveti organismul sensibil si va refaceti f greu dupa o asemenea interventie....va recomand sa nu alegeti CEZARIANA.

needforspeed
Postat pe 28 Septembrie 2008 09:22
Nastere naturala - am nascut de doua ori natural,refacerea a fost rapida,daca as mai face inca un copil tot pentu nastere naturala(de fapt se numeste vaginala) as opta.
Daca esti informata si stii care sunt etapele nasterii vaginale,stii prin ce modificari trece corpul tau,stii ce se intampla si cu puiul mic in aceste etape nu mai este atat de greu si nici nu mai esti speriata in momentele critice.Cea mai dificila etapa este ce cu o jumatate de ora inainte de nastere dar,in secundele imediat urmatoare dupa nastere uiti aproape tot.
cameliahriscu
Postat pe 28 Septembrie 2008 09:45
incheiati certurile pe tema mea.
gata am rezolvat problema..asa ca nu va mai certati intre voi.
totusi va multumesc pentru sfaturile voastre.oricum nu eram eu in cauza...ci o prietena de-a mea.
ne mai auzim.
BRUNETIK
Postat pe 28 Septembrie 2008 10:40
Brunetik...nu cred se certa cineva....ci pur si simplu fiecare si-a exprimat liber opinia.
Sunt curioasa...pana la urma prietena ta a facut avort???

needforspeed
Postat pe 28 Septembrie 2008 12:45
needforspeed, nici nu e nevoie ca brunetik sa-ti raspunda la intrebare. Din usuratatea cu care zice "gata, am rezolvat..." iti dai seama ca persoana in cauza a facut avort. desi nu cunosc pe mama copilului, sincer imi pare rau pentru el. pacat. In cativa nai putea sa posteze si el pe forum. Acum e ... incinerat la o gheena. Fetelor, nu faceti avort. Daca va ameninta vreunul ca va paraseste daca nu avortati sa-i ziceti in fata ca va stergeti la fund cu dragostea lui. Decat "mama" criminala "fericita" in dragoste, mai bine singura si cu un copil.

Postat pe 28 Septembrie 2008 18:21
Michael (apropos, poti sa-mi spui Lori), stiam deja raspunsul intrebarii mele....dar felul in care a spus-o..."gata, am rezolvat PROBLEMA.."...mi-a ajuns la inima..sincer, imi pare rau...cu atat mai mult cu cat am trecut printr-o sarcina si stiu cum e la 20 saptamani....
needforspeed
Postat pe 28 Septembrie 2008 19:41
Lori, asta e. N-avem ce face.

Povestea un episcop din Grecia o chestie frumoasa pe care incerc sa o relatez asa cum imi amintesc eu mai bine:

Nu cu multi ani in uram - zicea el - o femeie care deja avea sase copii s-a prezentat la medic fiind insarcinata cu al saptelea. Medicul i-a zis "femeie, esti nebuna? fa avort! la problemele tale de sanatate s-ar putea sa mori."Femeia nu a avortat si a nascut si acest copil. Apoi a ramas iar insarcinata. Medicul a facut-o de tot rasul ptr ca nu vroia sa avorteze. L-a nascut si pe acesta - al optulea copil. A ramas iar insarcinata si era mai bolnava decat fusese inainte. Medicul a tipat la ea , a facut-o inconstienta si i-a "garantat" ca va muri cu siguranta daca va duce sarcina la capat. L-a nascut si pe acesta. Au trecut ani, era apoi insarcinata cu al zecilea copil, medicul a ocarat-o, a facut-o de tot rasul la toata lumea si i-a oferit toate garantiile medicale ca ea nu va naste, ci va muri. Practic, o forta sa avorteze, dar ea nu a facut-o. Asa s-a si intamplat - a murit la nastere. Dupa care, episcopul a izbucnit in lacrimi si a zis:
copilul acela, al zecilea, sunt eu. mama mea s-a sacrificat pentru mine.

E o poveste adevarata.
O poveste care trebuie sa ne dea mult de gandit.
Nimeni de pe pamantul asta nu ma poate iubi mai mult decat mama si ma simt mandru ca cineva a avut atata grija de mine si mi-a oferit atata dragoste.

Pentru femeile care rad de tot ce am scris:
Dumnezeu, in infinita lui intelepciune, a asezat fatul in pantece de mama, ocrotit, iar...mama il scoate de acolo ca pe o tumoare. Credeti ca Cel Care a facut sufletul copilului din sufletele parintilor, in micro-micro-secunda aceea a momentului conceptiei (un suflet complet, desavarsit care instantaneu e dus la inchinat in fata Sfintei Treimi -de unde desprindem dorul adamic al omului dupa Dumnezeu si constiinta omului) va trece cu vederea ca cineva omoara ceea ce El a creat? Va inselati amarnic.

Postat pe 28 Septembrie 2008 20:04
De la: dulcik, la data 2008-09-11 09:28:45Eu una cand voi avea copii vreau sa nasc pe cale naturala sau in apa!!Inainte ziceam ca o sa fac cezariana dar dupa ce am citit mai multe despre cezariana m-am lasat pagubasa!!Nu stiu daca este adevarat dar se zice ca atunci cand nasti prin cezariana nu esti asa atasata de copilul tau!!As fi curioasa sa stiu dc?
nu este adevarat.si eu am nascut prin cezariana dupa un tavaliu de 12 ore..crede-ma ca atunci nu-mi pasa cum voi naste ci doar sa scap...nu ma puteam concentra nici asupra copilului..multumesc lui Dumnezeu a fost bine..am o fata frumoasa pe care o iubesc mult si am iubit-o din prima clipa(dupa ce mi-am revenit si mi-au adus-o la pat)...nu este adevarat nici cu alaptaul, eu am avut lapte..e drept doar pana la o luna..am facut mastita..dar asta e altceva..insa i-a mers mult mai bine cu lapte de vaca de la varsta de o luna..va doresc tututor celor ce vreti sa fiti mamici sa va ajute Dumnezeu in toate.
ios
Postat pe 28 Septembrie 2008 21:38
Ios, fara nici un fel de suparare, ceea ce ai spus tu nu trebuie generalizat. Eu am spus, spre ex, ca in cazul meu nu am avut lapte imediat...ci a venit asa cum trebuia sa vina dupa 1-2 zile....Difera de la femeie la femeie....

Michael, mi-a placut povestea ta...
needforspeed
Postat pe 28 Septembrie 2008 22:14
michael m-a impresionat povestea ta in 1996 am pierdut un baietel(avort spontan,asa zicea medicul ca se mai intampla)avea 22 de sapt. peste un kg.avea o fetisoara de inger ,atunci am crezut ca a picat cerul pe mine ,mi-am zis de ce eu trebuia sa fiu accea care pierde acel copil cand il doream atat de mult,nu mai voiam sa aud de a fi insarcinata inca odata chinul travaliului a fost de 5 ore l-am nascut singura in pat nu a fost nimeni in momentul ala in salon moasa de atunci era o scarba mia adus o galeata si mia zis sec daca iti vine sa impingi te pui pe galeata si il dai afara,nu am putut sa fac asa si l-am nascut in pat a si miscat cateva secunde,oricum a fost groaznic acel moment si nu il pot uita cat o sa traiesc,totusi la cateva luni m-am gandit la o alta sarcina,am fost la alt medic care mia zis ca din punct de vedere medical sunt ok totusi pe claudiu l-am nascut la 7 luni cu 2,400g sanatos,cand am ramas din nou insarcinata m-am dus la alt doctor(dr.CIOATA)care spre surprinderea mea ma intrebat daca am copii daca vreu sa pastrez aceastea sarcina etc,ca sa aflu ca de fapt colul meu uterin e de 2 cm si la o femeie tre sa fie de 4 cm din cauza asta am pierdut sarcina ,deaccea s-a nascut claudiu la 7 luni(minune a zis el)m-am internet in spital si mia facut serclaj(a cusut uterul)am dus sarcina pana la capat si flavius s-a nascut cu 4900g naturala si claudiu. Sa ma scuzati daca v-am plictisit ,simtem nevoia sa spun altora decat familia mea care ma sustinut tot timpul in special sotul meu

Postat pe 29 Septembrie 2008 08:55
am uitat sa mentionez dupa cele doua nasteri mi-am revenit foarte repede ,dupa o sapt. nu mai avem nik numa ca oboseam un pic mai repede in rest era ok,.....................sustin ieea lui lori ,nasterea naturala si ceea cezariana e unica pt. fiecare femeie in parte

Postat pe 29 Septembrie 2008 09:03
nu stiu ce au simtit alte femei care au nascut cu cezariana dar eu pot sa spun ca nu m-a durut deloc, la ora 15 am iesit din sala iar noaptea la ora 12 m-am plimbat prin salon, nu m-a durut nimic doar ca m-am simtit obosita, tot cu cezariana a nascut si mama mea si sora mea si la fel a fost si la ele
elamica
Postat pe 29 Septembrie 2008 12:27
nu felul cum iese copilul este important ci ce simti cand il vezi prima data si il ti in brate, de multe ori este mai bine pentru copil sa nasti cu cezariana
elamica
Postat pe 29 Septembrie 2008 12:32
Meli, pe mine cel putin nu m-ai plictisit...e tragic ceea ce ti s-a intamplat tie....

Sa-ti traiasca cei doi copilasi...
needforspeed
Postat pe 29 Septembrie 2008 14:42
De la: needforspeed, la data 2008-09-28 22:14:59Ios, fara nici un fel de suparare, ceea ce ai spus tu nu trebuie generalizat. Eu am spus, spre ex, ca in cazul meu nu am avut lapte imediat...ci a venit asa cum trebuia sa vina dupa 1-2 zile....Difera de la femeie la femeie....

Michael, mi-a placut povestea ta...
nu m-am suparat..imi pare rau daca s-a inteles astfel.....ai perfecta dreptate difera de la femeie la femeie...scuze..ios
ios
Postat pe 29 Septembrie 2008 20:24
De la: needforspeed, la data 2008-09-28 22:14:59Ios, fara nici un fel de suparare, ceea ce ai spus tu nu trebuie generalizat. Eu am spus, spre ex, ca in cazul meu nu am avut lapte imediat...ci a venit asa cum trebuia sa vina dupa 1-2 zile....Difera de la femeie la femeie....

Michael, mi-a placut povestea ta...
nu m-am suparat..imi pare rau daca s-a inteles astfel.....ai perfecta dreptate difera de la femeie la femeie...scuze..ios
ios
Postat pe 29 Septembrie 2008 20:24
pai chiar ca si eu ma gandesc la acceasi prb.,am o prietena care a nascut un baietel,a taiat-o are f. multe copci,dar prb a fost ca nu sa inchis,facea infectie mereu nu accepta corpul copcile,6luni nu a facut nimic cu sotul ei din cauza asta,.cumnatamea a nascut acum fetita cum au tras-o ca i-au sucit umarul a facut fizioterapie 2luni de zile fetita,eu chiar sunt speriata de nasterea asta naturala ,dar de ce toate vedetele aleg cezariana?????????daca nici ele nu au dr. buni atunci cine are?
kalis27
Postat pe 29 Septembrie 2008 20:55
mersi lori pt.intelegere pupicei ...kalis27 cum s-a mai scris nu tre sa patesti si tu ce au patit prietena si cumnata ta ,fiecare corp reactioneaza altfel la asta ,sa dea d-zeu sa nasti usor si sa iei ceea mai buna hotarare la momentul potrivit.E si apropo de vedete nu nasc chiar toate cu cezariana ex.monica columbeanu ....si altele nu-mi vine in minte acuma ,cezariana e o optiune teama de o nastere naturala care implica dureri ,pe cand la cezariana esti sub anestezic si nu simt nimic,totusi sunt femei care nu au fost incantate dupa cezariana.Am si eu o cunostiinta la care operatia a puroiat aproape trei luni a fost foarte nasol,da asta e sunt convinsa ca fiecare la momentul potrivit va lua cea mai buna hotarare.

Postat pe 30 Septembrie 2008 08:35
am avut cezariana, am simtit durere in prima zi, apoi suportabila cateva zile, de atunci nu m-a mai durut, nu am avut sonda, nici tub de dren (deci nu mai speriati femeile), a fost totul f bine si bebe la fel; am fost operata la bacau, de dr Corneliac, care stie ce inseamna sa fii medic, mult noroc burticilor!
alinablaga07
Postat pe 30 Septembrie 2008 20:58
pe dr. corneliac il ridica in slavi si mama, desi nu il cunosc eu personal, sa stiu despre ce vorbeste. probabil ca e bun, intr-adevar. bine macar ca nu face precum dr. olinic, cu care mi s-a complicat pana si simpla apendictomie. pana una alta, m-am mutat din bc.

Postat pe 1 Octombrie 2008 11:09
De la: alinablaga07, la data 2008-09-30 20:58:31am avut cezariana, am simtit durere in prima zi, apoi suportabila cateva zile, de atunci nu m-a mai durut, nu am avut sonda, nici tub de dren (deci nu mai speriati femeile), a fost totul f bine si bebe la fel; am fost operata la bacau, de dr Corneliac, care stie ce inseamna sa fii medic, mult noroc burticilor!


Nu incerca nimeni sa sperie....fiecare si-a expus povestea asa cum a fost...Daca pt mine a fost groaznica recuperarea de dupa cezariana, nu inseamna ca la toate femeile e la fel...si invers...daca tie ti-a fost bine, nu inseamna ca tututor le va fi asa....depinde de la organism la organism...(iar aici cred ca fiecare stie cat de bine sta la capitolul asta....)
needforspeed
Postat pe 1 Octombrie 2008 19:35
moarte ptr moarte ......femei inconstiente care in ziua de azi raman insarcinate, pe vremea lu ceasca poate ca m intelegeam, nu existau metode ,bla bla......hm...da acum la cate metode contraceptive exista, cum e posibil? stiu i se poate intampla oricui ...si ce i cu asta....nimik nu justifica avortul...dupa v mirati ca ajungeti femei necajite , cu barbati care v inseala sau m stiu eu ce...
domo
Postat pe 11 Octombrie 2008 22:23
Am nascut prin cazariana si m-am simtit foarte bine , atat eu cat si copilul.Din prima zi m-am dat jos din pat ,iar cicatricea este mai mica decat linia vietii, este aproape inexistenta.Sfatuiesc toate femeile sa recurga la cezariana.
amo
Postat pe 12 Octombrie 2008 14:25
Amo, sunt de acord cu tine! Am 27 de ani si ma gandesc serios ca peste ceva vreme va trebui sa trec si eu prin aceasta experienta. Am citit tot ce se putea citi pe net atat despre nasterea vaginala cat si despre cezariana, am cantarit si cred ca m-am hotarat: cezariana cu anestezie locala. Fetele care ati nascut prin cezariana, ce fel de anestezie ati avut? Stiu ca sunt mai multe feluri...Pe cea totala o exclud din start deoarece imi este foarte rau dupa ea (vomit). Ma intreb daca cea partiala are acelasi efect ca si cea totala...Oricum durerile nsaterii si epiziotomia ma sperie mai tare decat taietura pe uter. Stiu ca refacerea va fi grea, insa cred ca si vointa conteaza foarte mult. Daca stai in pat sa zaci normal ca te vei reface mai greu. Eu de curand ma-m operat la nas ca nu puteam respira. Am avut anestezie totala si am vomitat non stop dupa operatie insa asta nu m-a impiedicat sa ma scol din pat si sa ma duc la baie! Asa ca, sunt pentru cezariana!
Cine poate recomanda o doctorita si un spital bun????
Gaby211081
Postat pe 13 Octombrie 2008 11:53
eu am nascut prin cezariana, totul e ok daca medicul o reconda, daca nu e mai usoara nasterea naturala. eu una trei saptamani dupa m-am simtit foarte rauin comparatie cu o prietena care a nascut natural si a dua zi era in forma
.
noroc
ALI_2004
Postat pe 13 Octombrie 2008 12:08
buna fetelor.pe viitoarele mamici le sfatuiesc sa opteze pt nasterea normala.eu am nascut f usor(acum 13 ani).nu cred ca a durat mai mult de o ora.este adevarat ca sant si cazuri cand mamicile sau chinuit.eu am avut multa credinta in dumnezeu si un dr f bun.o zi frumoasa
jessu
Postat pe 13 Octombrie 2008 12:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarcina si alaptarea 7 De la: garbo_13259 14 Iulie 2013 23:24
Indemnizatia de crestere a copilului 4 De la: garbo_10159 9 Ianuarie 2013 08:02
buna 6 De la: garbo173271 16 Mai 2012 21:05
vreau si eu o parere pana ajung la doctor... 14 De la: ymorthex23 16 Mai 2012 19:54
Infectii urinare in sarcina-remedii naturale 5 De la: Medic_Fares 25 Iulie 2019 18:21
Setari Cookie-uri