Dr. Peteu - Spitalul Municipal

Am citit pe diverse site-uri multe lucruri despre Dr. Peteu Cristian, in general bune. As vrea sa povestesc ce mi s-a intimplat mie, ca poate nu se mai repeta altei femei.
Am 39 ani si am vrut un copil. Am ramas insarcinata fara tratamente si sarcina a fost foarte usoara. Am fost urmarita de Dr. Peteu exclusiv la clinica privata unde activeaza. Neavind probleme in sarcina, nu am realizat gradul mare de superficialitate al acestui doctor, iar acum este prea tirziu pt a mai schimba ceva.
Copilul meu are Down.
Consultatiile durau maxim 5 minute, mai mult pt a planifica urmatoarea intilnire. Cind m-am plins de modificari ale secretiilor sau alte stari, am fost linistita de dl doctor cu afirmatia ca este normal ce mi se intimpla. Si eu l-am crezut.
Am facut cele 2 teste de risc, am facut si alte ecografii ca sa ma asigur cit pot eu ca nu voi ajunge in aceasta situatie. Ceea ce reprosez acum este faptul ca dr Peteu nu a propus nici un moment amniocenteza si a sustinut continuu ca este sigur rezultatul de la triplu-test. Fiind pacienta in clinica stia ca nu se pune problema costurilor unei analize, lucru pe care I l-am spus repetat si eu. Am incercat sa fac tot ce pot ca sa am un copil sanatos.
Si cind dr eco a vazut ca s-ar putea ca bebeul sa aiba Down (eco la 7 luni), Dr. Peteu s-a facut ca nu aude, a trecut cu dezinvoltura peste subiect, argumentind ca nu are cum, ca a iesit triplu-test bine. Atita inconstienta din partea acestui doctor, care a nenorocit pe viata un copil nevinovat.
Viitoarelor mamici care sinteti in grija acstui om, ATENTIE! Mai bine cereti si alta opinie sau schimbati doctorul
Eu una ...MULTUMESC DOMNULUI DOCTOR PETEU. SInteti deosebit.
nicoleta_p
Postat pe 16 Ianuarie 2014 02:57
N-am inteles partea asta: "Atita inconstienta din partea acestui doctor, care a nenorocit pe viata un copil nevinovat."
Cum adica "l-a nenorocit" el? Daca te-ar fi asistat alt doctor, copil n-ar fi avut Down? Sau esti dezamagita ca nu ti-a dat ocazia sa iti ucizi copilul cint inca era legal?

Well, daca ai fi spus ca aveai dreptul sa stii, as fi inteles. Dar modul in care pui problema e absolut twisted. E ca si cum ai sustine ca are Down din cauza lui.
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2014 04:40
Draga mea ,ai tot dreptul sa fii suparata aceasta boala putea sa fe depistata si tu si cei dragi tie sa puteti lua decizia corecta .Acum insa e prea tirziu ,trebuie sa incepi batalia pentru copilasul tau pentru ca el sa se poata integra cit mai bine in socitate.Exista aceasta posibilitate.
Exista si speranta ca in viitor acestei boli sa i se gasesca o rezolvare.
“Dispunem acum de o nouă cale, calea cea bună, pentru a studia bazele celulare ale sindromului Down, cale ce poate duce la identificarea unor medicamente împotriva sindromului Down”, conform unuia dintre cercetătorii implicaţi în acest studiu.
http://www.updown.ro/despre-sindromul-down/sfaturi-pentru-parinti/
As vrea sa fiu linga tine sa-ti sterg lacrimile ,asa cum fac cu fetele male dar nu pot decit sa ma rog sa-ti fie bine!!
fengari
Postat pe 25 Ianuarie 2014 13:28
decizia "corecta"?

Asta chiar e unul din subiectele care ma calca pe bombeuri. Cine plm decide cine e "corect" sa traiasca si cine nu, si pe baza a ce criterii?
Pe baza faptului ca nu se incadreaza in onorata mediocritate trebuie omorit, nu?
Nu cu pietre... ci sfartecat de mic, ca sa n-aiba sigur nici o sansa daca nu "seamana cu noi" si daca nu produce la fel, nu gindeste la fel, si nu e si nu va fi performer.
Si-a pus cineva problema cit de tandri si afectuosi si atasati pot fi cei cu sindrom Down? S-a gindit cineva ca au calitati emotionale pe care noi nu le avem? Dintre cei care "gindesc", ca poate acesti copii nu sint "defecti", sint pur si simplu DIFERITI? Cine stabileste ca perfectiunea e nt? Si ca tot ce nu e neurotipic trebuie omorit?!

Citeodata imi e atit de sila, ATIT de sila de specia asta umana "evoluata" si "civilizata"....
quasaria
Postat pe 25 Ianuarie 2014 14:11
Da, decizie corecta pentru ca a avea un copil cu probleme este un chin pentru toata viata , atit pentru mama cit si pentru cei din jurul ei este viata ei ea trebuia sa decida daca vrea un astfel de copil sau nu,nu doctorul din prea multa inconstienta si nu mila.Eu ca persoana imi cunosc posibilitatile si nu poate decide nimeni in locul meu ca eu trebuie sa duc o altfel de viata decit cea pe care mi-o doresc eu si sa am citi copii vreau si cind vreau. Sa condamdam pe cineva ca face o alta alegere decit consideram NOI ca este cea buna este deja prea mult.SI citeste-ti ce-ai scris
"" Cine plm decide cine e "corect" sa traiasca si cine nu, si pe baza a ce criterii?""
Nici tu nici eu nu avem dreptul sa judecam pe cineva ca nu vrea un copil care are multe probleme de sanatate , de rezolvat ceea ce implica bani multi,mult timp si cind nu le ai ce faci?Deci fiecare hotareste pentru el, nu este nimic gresit in asta.Nu vreau sa scriu mai multe dar ai citit de curiozitate sa vezi ce inseamna aceasta boala, de fapt anomalie genetica, sa vezi ce inseamna si te mai intreb daca poti fii sincera, tu stiind asa ceva inainte ai fii nascut copilul cu sindrom Dawn?Era vorba de alegerea ei la urma urmei si numai Dumnezeu are drept sa judece .

fengari
Postat pe 27 Ianuarie 2014 17:48
De acord cu Fengari. Una este sa te inhami constient de alegerea ta la cresterea unui copil cu sindrom Down, alta este sa o faci nevoita de circumstante. Si tine cont ,Q, nicoleta_p nu a spus ca ar fi luat decizia sa-l omoare, ci ca si-ar fi dorit sa fie in reala cunostinta de cauza asupra problemei. De ce - sa te citez -,,plm ,, - oare crezi ca s-a straduit stiinta asta a medicinei sa se diagnosticheze in timp UTIL acest gen de boala ? Numai pentru decizia de a omora fatul, sau pentru a-l pune pe viitorul parinte in situatia psihica CORECTA de a decide? Despre pregatirea psihica a acceptarii unui asemenea copil ai auzit? Poate nicoleta nu vroia decat sa fie pregatita sa-l accepte.Si nu pe copil l-a nenorocit doctorul, intr-adevar, aici ai dreptate,Q, nu influienta nici un doctor din lume evolutia fatului, dar pe parintii pe care nu i-a informat, DA, i-a nenorocit, i-a obligat sa faca ceva pentru care nu au decis singuri.
Si nu minimaliza eforturile unora care cresc astfel de copii. Sunt niste sfinti!!.Sunt copiii lor si ii iubesc, de asta fac tot acel chin cu zambetul pe fata dar cata suferinta PENTRU copilul lor este in suflete!!!!
Nu toti suntem plamaditi din acelasi aluat, unii sunt mai tari, altii mai slabi sufleteste, si nu poti stii cata tarie iti trebuie sa -ti accepti slabiciunile!!!
Nu o judeca prea aspru, caci dintii ei stransi nu sunt la adresa copilului ei, nici la adresa deciziei pe care ar fi luat-o, ci la adresa situatiei dificile de a nu fi PUTUT sa ALEAGA.
garbo_5053
Postat pe 4 Februarie 2014 12:30
053, de la inceput am spus ca da, trebuia sa stie - dar e cale lunga de la a fi informata pina la a se tavali ca "i-a nenorocit doctorul un copil nevinovat" si ca "prea tirziu pentru a se mai putea face CEVA" (ce anume???)
Da, sint situatii in care intr-adevar doctorii nenorocesc copilul - ex. extrageri cu forcepsul care se termina prost, scapat bebeulpe jos (am auzit si din astea), luat divese boli intraspitalicesti. Dar aici n-a fost cazul. Copilul avea Down ca asa l-a facut mama-sa, nu din cauza doctorului! Problema e ca nu i-a spus deci n-a putut sa avorteze, nu ca altfel ar fi fost copilul sanatos!
Ma enerveaza stilul asta lacrimogen de a pasa responsabilitatea. Deci nu, doctorul n-a "nenorocit" nici un copil - doar i-a dat sansa sa traiasca, impotriva vointei mama-sii! Atit.
quasaria
Postat pe 4 Februarie 2014 23:55
Draga Nicoleta cautind pentru sotul meu o rezolvare la ceea ce are am gasit acest articol ,In speranta ca-ti va folosi ma rog din tot sufletul sa gasesti rezolvare la problemele pe care le ai . Cu credinta si muta dragoste din partea ta si cu ajutor si sustinere din partea celor dragi tie te vei intari si vei gasi solutii.
http://www.taifasuri.ro/taifasuri/terapii.html
In aceasta revista am gasit si multe alte remedii pentru tot felul de boli.Nu fac nici-o reclama ca nu am de ce vreau doar sa ajut daca are cineva probleme.Va doresc numai bine si sanatate,tie si tuturor .
fengari
Postat pe 6 Februarie 2014 13:45
se vede ca habar nu ai despre ce vorbesti. daca ai avea un copil cu handicap sa vedem cum ai mai vorbi. spun asta in calitate de parinte de copil cu handicap. si da, am tupeul sa spun ca asta e datorita dlui dr. Peteu caruia ii multumesc pentru indiferenta si ignoranta cu care a tratat toate semnele, ecografiile si ingrijorarile mele de a naste prematur. am nascut prematur la 26 de saptamani doi baietei. unul a murit si altul are doi ani si jumatate acum cu dipareza spastica, hidrocefalie si hipotonie axiala. aveti idee ce inseamna planul de recuperare al unui copil cu handicap??? sunt sigura ca nu. statul nu ajuta cu mai nimic si esti pe cont propriu. cel putin unul dintre parinti trebuie sa renunte la serviciu si sa umble cu copilul la terapii, asta e valabil si la copiii cu sindrom Down, daca vrei sa il vezi vreodata ca se descurca in viata.
celalalt parinte trebuie sa munceasca sa faca bani din piatra seaca, sa se milogeasca, sa ceara in stanga si in dreapta, ca sa plateasca terapiile. iar daca mai ai si alti copii - eu mai am o fata, atunci viata e un iad. copilul cel sanatos va avea grav de suferit de pe urma situatiei date. afectiv, psihic si fizic. stresul poate duce la destramarea familiei. si ambii copii vor suferi.
nu mai dati cu pietre in femei carora trebuie sa li se dea dreptul sa aleaga daca vor si ii permit sa tina un copil cu dizabilitati sau nu, ca la final nu veniti voi sa i-l cresteti.
Cristina_Crivat_Cantacuz_1
Postat pe 20 Februarie 2016 16:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
se poate sa raman gravida? pls ajutor urgent :( 4 De la: garbo091418 1 Iunie 2012 16:33
Cel mai usor test pentru detectarea scurgerilor de lichid amniotic 2 De la: garbo078042 16 Mai 2012 19:57
Indemnizatia de crestere a copilului 4 De la: garbo_10159 9 Ianuarie 2013 08:02
Nastere normala cu epidurala la Municipal cu Peteu Cristian 2 De la: Eva_Maria 16 Mai 2012 21:04
CE INTELEGETI PRIN CUVINTUL M-AM SATURAT DE ROMINIA? 28 De la: Celleste 3 Ianuarie 2010 18:30
Setari Cookie-uri