fetelor, nu divortati!


salutare....
am avut ceva probleme cu calc la internet si a trebuit reparat,asa ca.........
am citit ce ati scris voi toate si va multumesc....
nu e nimic nou sub soare,toate la fel..........nimic frumos,nimic nou sub soare........
as vrea sa intelegeti toate ca de cand am inceput serviciul ma aranjez ca intotdeauna,s-au dus vremurile in care stateam acasa si nu dadeam atentie...la capitolul asta totul a revenit la normal....ma fac frumoasa si ma arnjez ca in vremurile bune,poate mai mult ca atunci,din cauza situatiei.....nu se mai poate pune pb de asa ceva.....
nu mai pot scrie acum.revin.va pup.
simonika78
Postat pe 3 Octombrie 2008 14:58
mor de curioasa sa aflu care e reactia lui cand te vede atat de aranjata. Pentru ca sunt convinsa ca l-ai scuturat, chiar daca, probabil, se preface indiferent.
De abia astept sa ne povestesti. Ingerii sa te sarute!!Pa!!!
monica_moni25
Postat pe 3 Octombrie 2008 15:09

hm.si eu..............dar....din pacate nu cunosc asa ceva...
si eu sunt tareeee curioasa......numai ca NICI O REACTIE,cel putin pe care sa o vad eu.......
ideea e ca nu ma vede,eu v-am zis asta de nenumarate ori,nu are cand sa ma vada,ori dorm cand vine ori nu vine noaptea acasa.e ca la hotel casa zic asa,ca ;la hotel vine.........
deci nu stiu,ati inteles ce am vrut sa zic.
ma aranjez pt mine,pt ca nu ma pot duce oricum la munca si pt ca asa sunt eu intotdeauna m-am aranjat.....
ce sa va mai zic...
cand totusi vine noaptea ne e foarte greu sa nu ajungem la cearta.alaltaseara iar ne-am certat,desi imi promisesem ca tac ,dar nu am mai putut.........si el a grrsit cu ceva de aia nu am mai putut..nu am vrut sa se ajunga la cearta dar la amandoi sunt nervii intinsi la maxim.........e o foarte mare tensiune intre noi care se simte si daca nu vb unul cu altul....e vizibila..
e ceva de genul cand vine rezistam 2,3 zile dar a 4-a sigur scapa niste cuvinte,motiv de cearta.......



simonika78
Postat pe 3 Octombrie 2008 16:48

oricum in ideea lui eu sunt singura vinovata,din cauza mea se duce aluia tot,el a facut,el a dres etc.........................
hm si e tare surprins ca NU PLEC DE AICI,ca eu am unde cica......
NU PLEC!!!!!!CLAR!
mai ca nu-i vine sa creada,poate ca e socat,insa......treaba lui...
si tot el incepe cu cehstii ca m-a iubit enorm,ca a vrut o familie cu mine mai mult ca orice pe lumea asta...............
DA,M-A IUBIT SI O STIU ENORM,INSA ACUM........................NU.
PUPICI.
simonika78
Postat pe 3 Octombrie 2008 17:16
asta e faza a treia. cauta motivatii pentru ceea ce a facut. asta e faza lasitatii. urmeaza faza 4 si ai scapat.
faza 4 . de faza aceea scriam eu mai demult ca ma tem.

am postat ceva cateva pagini in urma. trebuia citit invers. tocmai te atentionam sa nu te amagesti. am asteptat sa vad daca am avut dreptate. ce flori, ce trandafiri, ce plecari, ca sa-l faci sa te vada? in astfel de cazuri, boala e cronicizata. nu te vede si nu-i pasa ca esti sau nu. si inca ceva . nu se mai discuta acum in instanta de parasire a domiciliului daca pleci intr-o vizita cateva zile.
si acum punctual:

ti-ai luat avocat?
ai intodus dosarul de divort?

daca nu, faza aceea 4, va fi o faza de scandal. omul vede in ceea ce faci tu doar o amenintare si o lipsa de hotarare.

daca crezi ca mai poti salva ceva, calm si amandoi la o discutie fara nervi si invinuiri. acum e momentul sa puneti cartile pe masa, sa iertati, sa uitati, sa lase fiecare de la el. daca e posibil. daca nu, nimeni nu e legat cu lanturi de altul. starea de conflict , nu va duce decat la separare.
si_totusi
Postat pe 3 Octombrie 2008 18:04

NU am bagat divort,nu mi-am luat avocat.....
oi fi lasa insa s-a laudat ca baga el divort,sa bage.vreau sa ma conving INCA de noste chestii.....nu am bani inca de asa ceva,daca el are sa bage......cum am zis vreau sa mai vad inca niste lucruri...
curiozitate are inca in ceea ce ma priveste chiar daca se chinuie sa nu o arate,ceva gen de ce nu poti sa iei fata,daca vin tarziu sa vada ce face adica daca tb sa stea cu ea toata seara pana vin eu sau doar asa putin si apoi sa plece sau doar sa o aduca acasa de la cresa....deci sa stie cum isi face programul:azi m-a intrebat cand vin(ca a luat=o el ca eu nu puteam vb vine),trec sa te iau si pe tine?.......etc
imi tot repeta chestii de genul ca el vine aici ca la hotel....chestie zisa de mine.......pt ca asa e.....si moare se oftica...ca m-am prciposit cu o casa,ca sa ma descurc cu cheltuielile9sunt mari iarna rau), ca sa ma descurc cu absolut tot ca inseaman ca imi permit financiar daca vreau sa raman eu aici si ca spera sa nu o pierd ......ca sa ii ramana fetei......normal ca ei ii va ramane nu mie...........vb aiurea in tramvai............
cam atat ca nu stiu ce sa va mai zic......
daca ar disparea starea asta de tensiune poate ar mai fi ceva,dar pana atunci...........cam asa e la noi,e bine 3 zile a 4 apare o cearta sau discutie in contradicoriu.....
va pup.
mersic.pa.
simonika78
Postat pe 3 Octombrie 2008 18:22
De la: simonika78, la data 2008-10-03 17:16:05
oricum in ideea lui eu sunt singura vinovata,din cauza mea se duce aluia tot,el a facut,el a dres etc.........................
si tot el incepe cu cehstii ca m-a iubit enorm,ca a vrut o familie cu mine mai mult ca orice pe lumea asta...............
DA,M-A IUBIT SI O STIU ENORM,INSA ACUM........................NU.
PUPICI.

Hmmmmmmm, se vede ca il influenteaza cineva... Tu trebuie sa stai ferma pe pozitii, sa nu pleci de acolo. Daca el da vina mereu pe tine poti sa-i ceri exemple si atunci sa contrataci, sa vii cu argumentele tale. Se poate ca el sa nu vada ca si el a gresit. Da-i exemple de greseli ale lui (de ex cum a uitat el ca are sotie si venea tarziu acasa) Sa nu-i accepti scuze ca muncea ca si tu aveai nevoie de sot. Enumera cateva cazuri in care sotul nu a fost langa tine cand tu aveai mai mare nevoie de el. Poti incepe tu cu "de ce"-uri. Spune-i sa-ti demostreze ca are dreptate, sa-ti arate unde ei gresit. Zi-i ca daca si asa si-a dorit enorm o familie cu tine de ce nu e dispus sa refaceti relatia? Pune-l in ipostaze din care nu mai are iesire, situatii care il lasa in tensiune, se va gandi mai mult poate la relatia voastra.
E greu sa dau sfaturi , dar mai greu iti este tie care traiesti sitatia.... Imi pare nespus de rau... Abia astept ziua in care ne vei spune ca totul s-a rezolvat, macar partial.
Totusi... incearca sa le spui la ai tai ce se intampla, astfel vei avea aliati, poate si ai lui o sa-ti tina partea si atunci, tras de urechi va reveni la realitate. Ai grija sa fii in postura de victima, sa "nu intelegi" de ce se comporta asa, sa le ceri celorlati raspuns la intrebari: "de ce pleaca? cu ce-am gresit?" Mai trebuie sa ai grija si sa nu spui nimic inca despre cealalta. Pastreaza informatia ca pe un as in maneca.
Fetele, cine e de acord cu mine, ca trebuie sa-si ia aliati din familie sa ma sustina, sa o ajutam pe Simonika. Eu nu sunt de acord ca ea sa lupte singura pentru salvarea casniciei.
Simonika, multa putere si asteptam vesti, chiar daca nu e nimic nou macar sa stim ca tu esti bine.
:* :* :*
iulya
Postat pe 3 Octombrie 2008 18:47
Buna Simonika,buna fetelor
Da iulya din punctul meu de vedere tu ai dreptate .
Simonika nu crezi ca el deja incearca sa afle pe unde si de ce intirzii pentruca il macina orgoliu?Eu asa cred.Fi desteapta si nu ceda nervos in fata lui ,stapineste te de la cearta ,ignora l,e greu dar trebuie.Ar trebuii sa discuti neaparat cu cei din familia ta cum ti a spus si Iulya ,deasemeni te as sfatui sa ai o discutie de principiu cu un avocat .Poate este chiar pe forum cineva si are bunavointa sa te ajute ,eu iti recomanad calduros o avocata aprox de virsta ta,familista si mama in acelasi timp ,un om de excetie cum singura iti vei da seama , foarte buna in procese civile-divort ,partaj ,iar o prima discutie ,pina intentezi divort nu te costa nimic .AV MIRELA NEDELCU -021.335.19.77.sau 0722.593.948 cabinetul ei este in spatele Tribunalului mare in aprop de biserica Bucur ,iti va da ea adresa corect .
Ce faci cu botezul??e pacat sa nu te duci ,incearca,fa te frumoasa si mergi sa te distrezi ,radiaza in fata tuturor ,fi atenta si dragalasa cu el ,ca toti sa fie uimiti de comportamentul lui daca se poarta distant cu tine.tine ne la curent cu ce faci ,zilele trecute eram ingrijorata pt tine.Cum este la serviciu?de ce ai avea tu probleme financiare daca ramii in casa?nu ai salariu care sa acopere cheltuielile?nu vreau sa crezi ca sunt indiscreta ,dar ce profesiune ai ?poate dinte noi te mai poate indruma cineva spre alte surse de venit.Simonika suntem alaturi de tine ,curaj si succes ,nu lasa garda jos
dyanapetrescu
Postat pe 3 Octombrie 2008 19:48
hm....
multumesc ca va pasa si ca ati fost ingrijorate chiar daca unii m-au luat la misto..
adevarul e ca pt cel implicat dore al dracu de rau si nu prea mai ai chef si dispozitie de mistouri.....
ce imi ziceti voi le-am facut....nu ar recunoaste vreodata ca a gresit cu ceva,asta e parerea mea,i-am zis de nenumarate ori,i-am dat exemple...moare ca mereu ii aduc argumente,ca e imposibil ca eu sa nu am argumente asta imi zice mereu.....pt ca chair am exemple concrete........
hm....
mi-a zis la un moment dat ca sta el cu fata sa ma duc eu sa aduc cati bani aduce el.....asta pt ca stie ca nu am de unde sa aduc ca el si el aduce din firma pt ce munceste ........
sau ca din cat castig eu ,cat dau pe transport si tigari ca nu raman cu mare lucru asa e insa am un serviciu decent care imi place ceea ce fac si la at de scump e inttetinerea aici iarna pt o garson.mi-ar fi intr-adevar tare greu sa acopar toate cheltuielile si cu copil si cu toate pb.....dar oricum nu p[lec asta e clar.....m-am obisnuit singura,aici au fost si bune si rele,aici e singura casa pe care o stie copilul meu si.......nu as mai putea locui cu tata.....si el s-a invatat singur si si eu.
i-am zis ca nu il dau eu afara ca nu as putea si ca daca pleaca inseamna ca are unde.ca si-a gasit si ca ii e mai bine de aia pleaca nu de altceva sau ca nu ii eliberez teritoiul alteia dupa ce au am pus atata suflet aici.....
o data am iesit afara atunci cand v-am zis ...nu am mai iesit de atunci si nu l-am maipus sa stea cu fii-sa.sincer nu imi arde sa ies,imi e dor de fata mea si ies asa aiurea in tramvat pt ca sufeltul meu e cum e .o sa mai ies dar...........cine stie cand...cand oi avea chef.....
nu se intreaba nimic de mine cand ies,pt ca ma cunoaste prea bine si stie ce fel de om sunt....baga mana in foc pt mine.....normal ca isi inchipuie ca sunt pe la sau cu vreo prietena.....si asa si e.
va las acum ca nu vreau sa mai disper pe nimeni si iar sa mi se zica.....
si apropo indiferent ce s-ar intampla bun sau rau in viata mea,TOT O SA MAI INTRU PE ACEST FORUM .si nu voi uita de el,asta asa ca idee ca sa se stie.va pup.mai vb.pa.
simonika78
Postat pe 3 Octombrie 2008 21:08
Bravo imi place pozitia ta ,dar tu te asteptai ca el gata la o iesire si o intirziere sa dispere?fi vesela cind e pe linga tine ,nu ai scris ce faci cu botezul si ia in consideratie sfaturile noastre care crezi tu ca ti ar fi potrivite.Apropo ,in tipm poti sa iti faci si tu o firma sa lucrezi pe cont propriu ce crezi tu ca el are cinci creiere?este tot om si la fel ca tine
Toate cele bune si pe curind
dyanapetrescu
Postat pe 3 Octombrie 2008 22:56

nu am scris de botez pt ca nu a fost si inca nu stiu nimic cand e.cand o sa stiu o sa va zic.pupici.
simonika78
Postat pe 4 Octombrie 2008 08:29
-Ca sa ramanem in topic,-zise Suzuki- mie mi se pare ca este neserios sa dati divort, asa pentru orice motiv. O femeie maritata, poate sa isi faca de cap la fel de bine ca si una divortata, numai ca nu isi aude vorbe.
-Adica ce vrei sa spui, ca eu te insel?-il intreba suparata Suzi.
-Nu draga mea.Dar mai ai putin si boabele de mazare pe care le aduni, sunt gata sa cada afara din cratita.

Postat pe 4 Octombrie 2008 18:32
De la: vanghelis007, la data 2008-10-04 18:32:25-Ca sa ramanem in topic,-zise Suzuki- mie mi se pare ca este neserios sa dati divort, asa pentru orice motiv. O femeie maritata, poate sa isi faca de cap la fel de bine ca si una divortata, numai ca nu isi aude vorbe.
-Adica ce vrei sa spui, ca eu te insel?-il intreba suparata Suzi.
-Nu draga mea.Dar mai ai putin si boabele de mazare pe care le aduni, sunt gata sa cada afara din cratita.
dyanapetrescu
Postat pe 4 Octombrie 2008 19:40
De ce or avea femeile slabiciune pentru mazare? CXhiar ieri am mancat o mancarica facuta din asa ceva.

Postat pe 5 Octombrie 2008 07:13
eu am suferit pt ca parintii mei nu au divortat.nu e usor sa fii tot timpul in mijlocul certurilor.mi-a afectat copilaria,adolescenta si viata de om matur.asa ca ,cum o dai nu o nimeresti.din cauza neincrederii am ratat si eu viata de cuplu.cred ca era mai bine daca ei divortau si nu traiam numai in stres.poate mai putini bani,dar oricum erau mai putini la noi ,avand in vedere ca tatal meu era alcoolic,dar mai multa liniste.la ora actuala nu suport nici sa vad alti oameni ca se cearta,plec cat mai departe ar daca cineva tipa la mine mi se face rau.eu zic ca ai facut bine iar fetele tale ar tb sa-ti multumeasca
danapop
Postat pe 5 Octombrie 2008 08:05

MAREA MASJORITATE AU DREPTATE ! NU TE MAI INVINOVATI ! DEMNITATEA NOASTRA TREBUIE RESPECTATA ; DACA NU AI FI DIVORTAT SI AR FI TRAIT O COPILARIE / ADOLESCENTA FRUSTRANTA TI-AR FI REPROST DE CE NU AI DIVORTAT ! VEZI-TI DE VIATA SI SA AVETI DE ACUM INCOLO MAI MULT NOROC IN TOATE CELE - NUMAI BINE SI TIE SI FETELOR TALE !

ANTORO
Postat pe 5 Octombrie 2008 10:11
cel mai sigur si mai bun lucru in momentul in care doi oameni nu isi mai apartin sa se lase pagubasi sa mai iaba asupra celuilalt vreo calitate sau sa il tina pe celalt cu forta. dragostea cu sila nu se poate, si decat sa se ajunga undeva unde nu va mai regasiti nici tu nici el mai bine fiecare pe drumul lui. ganditi-va si dati-va mana, pentru un final frumos, nu va fi cu hapy end dar faceti-l frumos nu mai amarati inima unuia celuilat si dati-va drumul ca intr-un zbor al unei pasari, apoi incercati sa fiti fiecare pentru sine pasarea pheonix. fiecare are dreptul la viata, la libertate si libertatea ta incepe din dreptul libertatii celuilalt... ganditi-va inainte de divort daca aveti dreptul unul asupra celuilalt sa intrati cu bocancii in sufletul aproapelui. v-ati fost aproape la bine si la rau, ati petrecut nopti si zile impreuna si aveti dreptul fiecare la o viata ferice, daca nu se poate impreuna departe unul pe celalt. discutati daca mai aveti ce, macar un minut la final si tineti minte numai lucrurile frumoase petrecute intre voi: cele rele sa se adune, cele rele sa se spele si plecati fiecare pe drumul sau fara certuri, caci regretele pot aparea apoi, sunt tardive si insultele sau indepartarea din sufletul vostru nu o vor sterge, dar daca nu reusiti acum sa rupeti pisica in doua mai tarziu va fi si mai greu, poate nu va mai fi dar va veti reprosa unul altuia ace3st lucru toata viata: din cauza lui x am stat langa tine, din cauza ta sau a lui y nu am plecat. ganditi voi ce aveti de facut si daca vedeti ca nu mai e nici o iesire luati-va cartafusele si spalati rufele voi intre voi. divortul? da, dar si el se poate face pe cale cat de cat pasnica daca cele doua parti cad la invoiala, daca nu scot la iveala perfidia din ei si rautatea celorlalti nu ii afcteaza cei doi pot ramane prieteni, amici,... daca lasa sa intervina lumea intre ei s-a terminat. divortul va fi urat si din ce in ce mai urat se va ajunge sa se urasca unul pe altul. bafta! dar daca nu va mai suportati nu are rost sa va incurcati unul pe celalalt.
mitzura
Postat pe 5 Octombrie 2008 14:24
De la: vanghelis007, la data 2008-10-05 07:13:49De ce or avea femeile slabiciune pentru mazare? CXhiar ieri am mancat o mancarica facuta din asa ceva.




??nu cred ca este cazul tau

dyanapetrescu
Postat pe 5 Octombrie 2008 17:18
Sigur ca nu, draga mea.Mazarea am cumpoarat-o eu de la piata.

Postat pe 5 Octombrie 2008 19:42
Buna.Nu stiu daca sunt cea mai in masura sa dau un sfat.Eu sunt una dintre cele care au acceptat sa traiasca in compromis ptr ca sunt o lasa.Am acceptat asta fiind convinsa ca nu o sa ma descurc singura din punct de vedere financiar,ca vor avea de suferit copiii,ca ma vor condamna mai tarziu.Sunt constienta ca este cea mai mare greseala si continui sa traiesc asa.Am incercat tot ce a fost posibil sa salvez aceasta casnicie care nu mai merge de mult.Am recurs si la bune si la rele(i-am lasat chiar de inteles ca il insel).Stateam seara pana tarziu pe mess,ma aranjam mai mult decat de obicei,ieseam cu colegele la suc crezand ca o sa-i pese.I-a pasat ,intr-adevar,dar nu de mine ci de orgoliul sau ranit.A promis ca se va shimba daca o sa renunt la EL(un el care nu a existat)I-am spus ca si eu vreau sa salvam aceasta casnicie si chiar am crezut ptr moment ca se va schimba ceva.Dar dupa cateva zile cand si-a dat seama ca a castigat a devenit din nou cel dinainte.Cred ca a vrut doar sa isi demonstreze ca el controleaza situatia si sa isi linisteasca orgoliul ranit.Stie oricum ca nu am curaj sa merg pana la capat si profita de asta.Daca ai curaj sa mergi pana la capat,fa-o.Nu fi lasa,respecta-te pe tine.Eu nu am facut-o.Cat despre copii-oricum te vor condamna pana la un moment dat cand te vor intelege.Gandeste-te si la tine,nu fa aceeasi greseala pe care am facut-o eu.Ma gandesc cu groaza ca baietii mei au o varsta,ca intr-o zi vor pleca de langa mine iar mie ce imi va mai ramane????????(traiesc in acest compromis numit casnicie de 16 ani)Sa nu imi spuneti ca este vina mea ptr ca stiu.Am ce am ales...Multa bafta si curaj.Sper sa am si eu intr-o zi indiferent de consecinte.Ma gandesc la asta tot mai des,desi am lasat atat de mult timp sa treaca.
eladaela
Postat pe 5 Octombrie 2008 22:37
Este tare grea singuratatea dar mult mai grea singuratatea in doi!
eladaela
Postat pe 5 Octombrie 2008 22:40
Singuratatea este ca o gradina.Este goala atata timp cat nu o umpli cu flori.Fa singuratatea ta sa fie incantatoare si toata lumea se va ingramadi sa te vada.

Postat pe 6 Octombrie 2008 08:14
De la: vanghelis007, la data 2008-10-06 08:14:53Singuratatea este ca o gradina.Este goala atata timp cat nu o umpli cu flori.Fa singuratatea ta sa fie incantatoare si toata lumea se va ingramadi sa te vada.



Asa crezi tu? s-ar putea sa ai dreptate dar mie imi este greu sa cred .Copii nu pot inlocui acest gen de singurate.Femeile in general au nevoie de mai multa dragoste,tandrete,atentie.Cum crezi tu ca pot fi inlocuite? Ma refer strict la o relatie serioasa nu ....inaditurile nu tin de cald ,iar eu personal nu sunt adepta ....
dyanapetrescu
Postat pe 6 Octombrie 2008 14:22
eladaela,
asta incerc si eu sa-i spun simionikai. nu intelege. ii va trebui timp ca sa se lamureasca.
si eu am trecut prin fazele descrise de ea. rezultat? un divort tarziu. am pierdut timp pretios. de ce? ce am rezolvat? nimic

nu exista divort frumos si cand se rupe ceva, rupt ramane. carpeli... nu tin. nu-i mai dati, fetelor , iluzii.nu-l intereseaza daca e frumoasa, daca se intalneste cu altcineva, daca e dorita. astea sunt povesti de prin filme. numai cine nu a trecut prin asa ceva nu stie. acum vreo 10 ani, poate as fi zis si eu ca voi. logica e una, realitatea e alta. poti sa acorzi toata libertatea de pe lume unui om si el ce face? profita. nu exista despartire amiabila. din cati au trait asa ceva si sunt pe forum ,as vrea sa ma contrazica.
tragi la aceeasi caruta, imparti bune si rele si , deodata, totul e la pamant. cel care vrea sa plece, vrea totul. nu-i pasa de celalalt. are alta dragoste in suflet. pentru cel ce inca mai spera , totul e doar un vis . si visul....e doar iluzie desarta.
si_totusi
Postat pe 6 Octombrie 2008 14:44
pentru si totusi, nu toate situatiile sunt identice cu ceea ce ai trait tu si nu toti oamenii sunt la fel. Adevarul este ca, noi putem da sfaturi, prin prisma a ceea ce am trait noi, dar nu-i cunoastem nici pe simonika si nici pe sotul ei. Desi si eu am sfatuit-o sa ia atitudine, ea stie cel mai bine cand este exact momentul sa spuna "s-a terminat!"si cand va considera ca a facut tot ce se poate face pentru a-si salva casnicia, pentru a merge mai departe cu constiinta impacata. Fiecare trebuie sa dea cu capul de perete pentru a intelege ca pe acolo nu se poate trece sau ca nu aceea e calea.Eu sper doar ca, indiferent de decizia ei va fibine pentru ea si fetita ei
monica_moni25
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:18

asa e fetelor aveti dreptate.
pacat ca omul asa e el pana nu da singur cu capul de tavan nu crede multe.....eu cred ca totul e terminat la noi,dar nu din cauza mea...sincer am constiinta impacata cu asta ...nu am gresit cu nimic....si ca proasta inca am mai sperat sa salvam ceva...dar tb sa fim doi care vrem asa ca daca sunt doar eu singura sunt degeaba.....si totusi inca nu am curajul sa bag divort....de ce?o amanare poate sa vad cat de departe poate merge,daca baga el,...sau ce se mai intampla....la ora actuala cum v-am mai zis moare ca nu plec de aici e socat....imi scoate ochii ca m-am pricopsit cu o casa,sa ma spal pe cap cu ea etc,face totul sa ma simt vinovata ceva de genul ca il dau afara din casa cand stiu ca nu are unde se duce...dar surpriza...i-am zis ca nu il dau eu afara din casa si ca daca pleaca inseamna ca are unde,ca si-a rezolvat apele si ca de aia pleaca....nu am cum sa fiu japita sa il dau eu afara din casa cand e si casa lui....dar daca asta vrea sa plece,eu nu plec...i-am zis-o sio cred ca a si vazut....pt ca m-am imprumutat de bani si acum imi izolez balconul(tata mi-l face) si e socat ca de unde am bani,ca sa platesc banca,intretinerea nu am sau ca alta daata nu aveam unde sa ma imprumut acu m-am imprumutat...etc.....ideea e ca eu am bucataria in balcon si tb izolat urgent ca iarna trecuta am stat in super frig....asta nu conteaza oricum...fac ce mi-am dorit si ma descurc de bani cum pot ii daiu din salariu si cum i-am si zis isi poate inchipui ca ma angajam cu 1 noiembrie si ca luam o luna mai tz salariu...oricum niste explicatii inutile dar ma intreaba...nu a contribuit cu nimic si ar mai tb destule in balcon de bagat......aseara a venit acasa si nu mai dormise aici de joi noaptea asa ca ....ce sa va mai zic.....ma mobilizez si eu cum pot......imi vreau bucatarie(frumoasa)si o sa o am pe puterile mele.
el vad ca de cand m-am apucatde balcon nu imi mai da nici un ban pb crede ca am destui,desi..........
acu dupa amiaza ne-a luat pe amandoua de la serv si de la cresa a venitacasa m-a ajutat sa car un sac de 20 de kg a facut dus si a plecat......dus in mijlocul zilei si sa plece imediat...suspect,dar raman cu suspectul.....nici nu stiu de ce dracu ma mai doare....
va pup ca si asa sunt un car de nervi,nici nu stiu ce am scris ca am scris super repede,scuze eventualele greseli de ortografie.
pupici.
simonika78
Postat pe 6 Octombrie 2008 17:25
Simonika ,este greu sa nu ai draci ,dar camufleaza i.Dintr o data face pe barbatul grijului- ai mare grija este un om care face totul calculat,vrea neaparat sa se vada preocuparea lui pt voi.Imi place atitudinea ta si asa sa si faci nu pleca din casa ,el nu te a luat cu copil iar acum ca l aveti este si obligatia lui morala si materiala .A facut dus si a plecat ...ei si ...de la un timp tot asa face ,ignora l chiar daca iti vine sa plingi.Daca tot vei ajunge la divort de ce sa i arati ca iti pasa de el?pina divortezi sau isi schimba comportamentul , trebuie tratat cum trateaza asa ca gindeste te si tu la el ca la gunoiul care sta temporar in casa pina il arunci .Draga mea ti am spus ca o se atace !vede singur ca incepi sa devii independenta financiar si fi sigura ca se gindeste mai departe ca va venii momentul cind nu va mai conta pt tine.Asta i marea buba a barbatilor .curaj si intelepciune Simonika suntem alaturi de tine
dyanapetrescu
Postat pe 6 Octombrie 2008 19:24
Dyana, cum faceti?Dati divort impreuna?

Postat pe 6 Octombrie 2008 19:42
monica, ai dreptate si nu ai. exista un anumit comportament universal valabil in astfel de cazuri. exista si exceptia aceea de cateva procente la suta. cum spunea si simionika, numai cand dai cu capul de sus vezi ce si cum. pot sa-ti zica toti ca e altfel. faci tot ce crezi tu ca e bine.
apropo, tu ai trecut printr-un astfel de calvar? nu te intreb cu rautate. vreau sa vad daca vorbesti din experienta sau doar gandesti cum ar trebui actionat intr-o astfel de criza. stiu cata suferinta este cand faci expermente cu propria viata, cat de mult te afecteaza clipele acestea ce nu duc spre nimic, cate nopti stai cu ochii pe tavan intrebandu-te " de ce?".
poate par deplasata in insistenta aceasta de a-i spune sa ia o hotarare. oricare, numai sa se hotarasca. stiu ca indecizia macina si la un moment dat, te pierzi ca om. nu mai stii nici cine esti, nici ce vrei, nici ce-ti mai doresti. daca nu dispui de un sistem nervos bine pus la punct, poti claca. iti pierzi increderea in tine si devii o leguma . e un pas mic si nici nu-ti dai seama ca aluneci. de pericolul acesta vreau sa o feresc.

spui ca nici o situatie nu seamana cu alta. adevarat . dar tot adevarat e faptul ca, se urmeaza un anumit sablon comportamental in astfel de cazuri.
sa dea domnul sa fie bine, sa se impace si sa fie fericiti. nimeni nu vrea nefericirea simionikai sau sa vada 2 oameni ca se despart..
ce am vrut eu, a fost doar o atentionare ; dupa parerea mea , realista. inca o data. sa dea cel de sus sa gresesc si sa devin antipatica dar ei sa se impace.
si_totusi
Postat pe 6 Octombrie 2008 20:22
Can ceva se rupe,oricat vei incerca sa repari va ramane mereu un nod,un nod de care inevitabil te vei agata.Poti alege sa traiesti intr-un compromis(asa cum am ales si eu),poti sa-ti faci iluzii ca totul este bine,dar niciodata nu va mai fi la fel.Poti sa ierti dar nu vei putea uita.Si asta nu tine ,dupa parerea mea,nici de educatie,nici de scoli,nici de experienta de viata.E in firea omului.Si multumesc vanghellis,in gradina mea am doua flori,cele mai frumoase flori din lume!Va pup si va doresc o zi buna.
eladaela
Postat pe 7 Octombrie 2008 08:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Durerea unei mame 23 De la: garbo_411184 18 Ianuarie 2016 15:18
relatii de prietenie 19 De la: Ioana007 31 Ianuarie 2009 15:41
ca nu stiu unde sa apuc 2 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 13:02
ajutooorrr 60 De la: Ioana007 5 Iunie 2009 07:03
Triunghiul iubirii perfecte 51 De la: maria_zada 1 Martie 2009 22:32
Setari Cookie-uri