casatorie cand dicteaza mama?

oare cum este o casatorie in care dicteaza soacra? inca nu stiti? Va spun eu: este un calvar. Nu am fost casatorita decat 2 ani, doi ani in care nu faceam altceva decat servici, casa si curatenie. Uitasem de mult sa mai traiesc doar pentru a trai, pentru a visa si pentru a incerca sa fiu fericit alaturi de sotul meu. Incepusera discutiile, mama lui ma acuza fara vina de tot felul de lucruri. Nu era bine cum faceam mancarea, nu era bine cum spalam nici macar cum maturam. De ceea ce ne doream noi nici nu se punea problema. Ne-a amenintat ca nu vine la nunta daca nu organizam nunta cum vrea ea.Aici el a pus piciorul in prag dar oare de ajuns????? Se pare ca nu dar nu mai conteaza acum cand doua vieti au fost distruse sau poatedoar a mea.....
hazliamaria2
Postat pe 8 August 2008 21:27
Da, e tare aiurea. Nu stiu ce e mai aiurea... sa ti se spuna asa...sau sa vina mama ta sa iti spuna.. ca nu e bun acela..c.a nush ce are...ca nu e bun celalalt ca nush ce are...si dupa o relatie de 5 ani sa iti spuna ca nu ar veni nici la nunta daca tu mai ramai cu el...etc etc...
Oricum ar fi ...cred ca nu ar fi multumita niciodata, totusi nici dupa o relatie de 5 ani.. ea crede ca as putea renunta asa usor ??? Mai ales ca el nu mi-e deloc indiferent chiar daca au mai fost unele neintelegeri?
missy23
Postat pe 9 August 2008 22:44
Nu am inteles.Tu cu cine te-ai maritat?Cu sotul tau, sau cu soacra ta?

Postat pe 10 August 2008 16:02
Cum n-ai inteles ? Cu un baiat imatur!( ca barbat nu se poate numi)
blanca
Postat pe 10 August 2008 20:40
Daca soacra vrea sa fie o dictatoare, nu are decat. Daca nu te asculta pe tine, fato, atunci impusc-o...ETC...
sophia1971
Postat pe 11 August 2008 00:29
Aminteste-i de revolutia din '89.

Postat pe 12 August 2008 20:11
oare nu este nimeni care sa aiba probleme cu soacra? oare sunt singura care am luat aceasta decizie din cauza soacrei?
hazliamaria2
Postat pe 13 August 2008 16:44
Ce , Revolutia din 89, aminteste-i de al 2-lea razboi mondial...sau de al 3-lea razboi mondial...
sophia1971
Postat pe 13 August 2008 22:34
e ciudat si pentru soacrele acestea. nu pot trece peste momentul in care baiatul lor nu mai este a lor. in general, barbatii vor ca primul prunc sa fie baiat. e ceva universal valabil si nu tine de nivelul lor de pregatire. fie ca este vladica, fie ca este opinca, asta vor si nu le poti scoate din cap ideea. mamele vor sa aiba fetite. ei, lucrurile se complica apoi. desi au vrut baieti , au o relatie extraordinara cu fetitele . la fel si mamele. baiatul devine preferatul lor. de asta spun ca, e greu sa se detaseze si sa inteleaga ca cel baiat are o alta femeie de care asculta. de aici toata cearta aceasta cu tinerii insuratei. barbatii gandesc mai pragmatic. nu intervin in viata copiilor . considera ca , baiatul lor este un barbat si ,l-ar pune intr-o lumina proasta daca in casa ar canta si cocosul cel batran. il lasa pe cel tanar sa-si organizeze ograda. nu acelasi lucru se intampla cu closca. ea nu vede ca puiul ei are pene si tot il cotcodaceste ca si cand ar fi tot fufosul de odinioara. acum, depinde de puicuta tanara sa se impuna ca, gaina . nu cu cearta dar nici cu capul plecat.nu trebuie pusi barbatii sa aleaga intre mama si sotie. nu ar fi corect. cred ca o discutie soacra, sot ,sotie se impune. tinerele sotii trebuie sa-si exprime regulile de la bun inceput, direct si sa le respecte.
si_totusi
Postat pe 14 August 2008 09:41
De la: hazliamaria2, la data 2008-08-13 16:44:37oare nu este nimeni care sa aiba probleme cu soacra? oare sunt singura care am luat aceasta decizie din cauza soacrei?


Pai daca el a fost cu tine, de ce v-ati despartit?
Micass
Postat pe 14 August 2008 15:11
Ceilalti au scapat de soacre in diferite moduri.Unii le-au maritat, altii le-au cumparat o insula pustie inconjurata de rechini...

Postat pe 14 August 2008 15:23
Draga,nu soacra era de vina(nu poti sa schimbi mentalitatea babei)ci baiatul.La varsta lui, sa faca ce zice mama...ce in noapte nuntii a intrebat-o pe mama ce si cum sa faca?Imi este mila de prostii astia(ca altfel nu am cum sa le zic)care nu or sa fie niciodata fericiti daca nu scapa de sub influenta scorpiei,defapt cred ca-si merita soarta,daca nu sunt instare sa-si traiasca viata departe de vrajitoare...
klarra
Postat pe 14 August 2008 17:57
Ce spune sotul tau? E de acord cu ce face mama lui? Daca ii ea apararea e rau, degeaba vrei sa faci si cum spune ea ca e bine, ca tot bine nu o sa fie. Cel mai bine e sa va mutati separat de soacra. Am intalnit pe cineva care a spus ca nevasta nu face ca mama lui mancare si altele... si a lasat-o. Atunci sa isi petreaca viata cu mama!!!!!!, la ce ii mai trebe nevasta?
Ori il faci sa aleaga intre voi ori dai libertatea. Asta nu e viata ptr, tineri care au si ei dorintele lor. Poate vrei ceva si nu o sa ai nimic niciodata din cauza lor. O sa ai o viata grea.
dia88
Postat pe 14 August 2008 18:19
Am incercat sa-l conving sa ne mutam impreuna cu chirie chiar daca ne-ar fi fost greu dar poate am fi reusit sa ne descurcam. Nu a vrut nici in ruptul capului. I-am cerut explicatii dar singurul lui raspuns a fost ca lui ii este bine acolo iar daca mie nu atunci este problema mea. Am incercat de multe ori sa plec si sa-l las dar tot de atatea ori m-am gandit ca defapt asta mi-am dorit, sa fiu mireasa, sa am o familie, iar o familie se tine cu greutate si trebuie sa lupt pentru mine si sotul meu. Nu a fost bine nici asa. Dupa nunta Ne-a dat afara din casa pentru ca nu am fost de acord ca din banii stransi la nunta sa cumparam centrala, si atunci ca si alta data( sincer cea mai mare greseala) am facut ca ea si am cumparat ce si-a dorit. Atunci am fost cea mai indragita nora. Dar orice minune dureaza doar trei zile, si incet incet am inceput sa nu mai fiu buna la nimic. Cand am inceput tot mai des sa avem discutii, si certuri mama avea intotdeauna dreptate. L-am pus sa aleaga intre mine si mama lui si sincer chiar ma asteptam : mama. Era Decembrie si a plecat o saptamana la timisoara, am vrut sa ma duc sa stau la mama pe perioda acelei saptamani si in seara cand s-a intors l-am rugat in drum sa ma ia si pe mine si a refuzat. M-a intrebat ca de ce m-am intors, ca el nu ma astepta. Am mai stat langa el pana dupa anul nou dupa care am luat decizia. L-am parasit....... Numai eu stiu ce a fost in sufletul meu, chiar si acum dar asta este viata, nu m-a cautat decat de 2 ori si a doua oara sa ma intrebe ce facem cu mobila ca e are nevoie de ea.... Nu aveam nevoie de mobila, aveam nevoie sa fiu iubita. Dupa o doua luni s-a mutat cu viitoarea lui sotie asa cum se numeste ea, in camera noastra, in patul nostru. Nu doare atat de tare ca si-a gasit pe cineva cat doare faptul ca el inca mai are pe perete poza cu noi doi de la nunta..... DE CE????
hazliamaria2
Postat pe 14 August 2008 18:51
Ai facut bine ca te-ai despartit, cine stie prin cate ar mai fi trebuit sa treci, vei suferi un timp pana vei reusi sa mai uiti.
Casatoria e facuta ptr.2. Dar la noi cum nu sunt conditii ca tinerii sa stea separat la casa lor, nici bani de chirie, nu avem de ales, mai trebuie sa suportam si altele... Visele se naruiesc. Cand esti pe cale sa te casatoresti esti fericita ca iubesti si esti iubita, dar nu te astepti ca viata sa fie dura si cu multe greutati, nu te astepti ca visul sa se termine... Poate sotul tau avea deja pe alta, daca sa purtat urat cu tine, dar cine stie daca va dura relatia lor, daca se poarta tot asa, si viata lor va fi condusa tot de mama lui.
Iti doresc sa gasesti fericirea in viata, nu-ti pierde sperantele, sunt multe persoane care din a 2 casatorie sunt fericite, traiesc pana la batranete impreuna.
lacrimioara
Postat pe 15 August 2008 20:41
Tot ce culegem de la viata reprezinta de fapt ceea ce am semanat.Cum vreti sa iasa semanatura bine, daca voi ati semanat de mantuiala?

Postat pe 16 August 2008 00:14
Cand mama este autoritara si ia decizii matrimoniale, inseamna ca fiutul ei este un papa laptic, sau o mamaliguta proaspata.Totusi judecati-o cu blandete, pentru ca ea, este femeie ca si voi.Si se spune ca, corb la corb., nu-si scoate ochii.

Postat pe 16 August 2008 08:57
Stai tu linistita ca in 2 ani pleaca si cealata de acolo cu coada intre picioare. Esti tanara si o sa intalnesti un barbat care sa te pretuiasca si care sa te respecte. Nu are de ce si dupa ce sa iti para rau.
Micass
Postat pe 31 August 2008 19:22
cu soacrele astea e greu. cand nu merge cu vorba buna, cititi pe creanga. zice el bine ce zice acolo. ca nu se poate asa viata!

pana cand o soarta asa amara? deci, fetele, initiativa, sare si acupunctura
si_totusi
Postat pe 31 August 2008 21:09
mult doi ani cu soacra!!! dar el ce fel de om e sau e carpa? de ce s-a insurat ca sa aiba p0e cineva in pat sa il inveleasca? iar vis-a-vis de soacra pazea din calea ta, iar pentru el sa aleaga ce vrea si cu cine vrea sa nu te mai tina incurcata. asa sunt unele soacre, tu ai avut nervi de otel eu nu am reusit sa stau cu ea decat 2 luni sub acelasi acoperis dupa nunta, apoi l-am pus sa aleaga, ori cu mine ori cu ea. a ales-o pe ea, foarte bine sanatate si un praz verde. am bagat divort si la cateva luni dupa divort nu a ami stat nici cu a lui mamica ci a plecat in Italia, deci s-a putut sa se debaraseze pana la urma de fusta mamei, dar a fost nevoie de un sut in fund; stiti voi e un pas inainte!
mitzura
Postat pe 1 Septembrie 2008 18:55
nu cred ca este vreuna din noi care sa nu aiba probleme, soacra mea ma jigneste de citeori are ocazia, de ce? ea stie, mai rau este ca sotul meu nu ii spune nimic, bine ca nu stau cu ea ca altfel..., tu ai avut nervi de otel de ai putut sta doi ani cu ea, sa stiti ca majoritatea soacrelor asa sunt, niciodata nu o sa fim deajuns de bune pentru odoarele lor indiferent de ce am face, asta e..., problema este sa va intelegi in casa voi doi, soacra mea cind m-a cunoscut mi-a zis ca macar doctorita sa fii fost, ce este peste doctorita? nici in ziua de astazi nu am aflat, oricum fruntea sus fetelor si nu va lasati..., dau eu sfaturi..., va pup.

Postat pe 3 Septembrie 2008 09:57
exista o vorba din batrani: soacra, soacra poama acra, de te-ai coace un an si o vara tot acra si amara!
si sa va mai spun un banc cu o soacra cu trei nurori:
o soacra dupa ce se marita cei trei feciori le cheama pe cele 3 nurori la apel si le spune: cand m-ati vedea cu baticul legat sub barbie sa fugiti ca e prapad, cand m-ati vedea cu el intr-o parte sunt in toane asa si asa, cand sunt cu el legat sus pe cap sunt painea lui Dumnezeu. ]ntelum-a-ti? primele doua au raspuns ca da mezina insa i-a intors-o soacrei: mamico cand m-oi vedea cu tigara in mana drepata si cu cafeaua in mana stanga sa sti ca ma doare in buric de nodul tau de la batic. sa traim noi bine ca soacrele sunt bune ca berea reci si pe masa
mitzura
Postat pe 3 Septembrie 2008 19:21
oana
pe moldovinesti, se zici cam ase: ghini, ghini, da stii civa? iaca,amu, ma doari undiva di nodul tau di la basma
simpatic bancul
si_totusi
Postat pe 3 Septembrie 2008 19:36
MAJORITATEA DINTRE FEMEI AU PROBLEME CU SOACRELE, CAND AJUNGEM SI NOI SOACRE TOT ASA O SA FIM VAZUTE,ORICUM NU CRED CA SUNT MULTE PERSOANE CARE SA SE IMPACE BINE CU SOACRA.DAR BARBATI SE INTELEG CU SOACRELE
lacrimioara
Postat pe 4 Septembrie 2008 14:28
oare? nu vor acelasi lucru de la ele, adica stiti si voi ca berea reci si pe masa? sau asa ca sa nu mai vocifereze asa
mitzura
Postat pe 4 Septembrie 2008 15:06
ia-ti barbatul de mana si fugiti acolo unde vedeti cu ochii, iar daca vrea si vrea sa stea langa fusta mamei abandoneaza-i pe amandoi ca nu are rost sa iti irosesti viata langa un om care nu poate lua dfecizii singur
mitzura
Postat pe 4 Septembrie 2008 15:07
mitzura
Postat pe 4 Septembrie 2008 15:08
dar poate in noaptea nuntii i-a tinut mamica lumanarea ca in bancu cu bula cand nu stia saracul ce sa faca, l-a lasat taty sa tina lumanarea sa invete si el mititelul cum se procedeaza in noaptea nuntii cu a sa sotie, iar in noaptea nuntii bietul Bula crezand ca asa se procedeaza l-a chemat pe cel mai bun prieten al lui sa ii tina lumanarea. dupa ce a terminat ce avea de terminat cu sotia i-a luat prietenului lumanarea din mana spunand: e randul meu sa o tin si sa faci acelasi lucru ca si mine. tata a fost parsiv ca nu a facut acelasi lucru pe care il fac eu acum.
mitzura
Postat pe 4 Septembrie 2008 15:11
Nasooool sa ai asa soacra. Pe ea - daca nu s-a schimbat pana la varsta asta - numai Dumnezeu poate s-o mai schimbe. Tu n-ai nici o sansa. Discutiile trebuie sa le porti cu el, dar nu la modul ultimatumurilor de mai sus in care efectiv il parasesti, ci la modul mai...bland in care doar il pacalesti ca il lasi cu maica-sa. La urma urmei, are si el o mare vina ca sta sub fusta mamei, dar nici 10% din vina cerboaicei batrane care sta gata sa impunga

Postat pe 7 Septembrie 2008 15:56
Suzuki se avea bine cu soacra.
-Cum de te ai bine cu scorpia aia?-L-a intrebat Gica pe Suzuki.
-Foarte simplu.A murit de inima rea dupa nunta cand a vazut peste ce poama a dat fiica-sa.

Postat pe 8 Septembrie 2008 18:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PRIETENA MEA,MEA CERUT SA AVEM si alte relatii..... 14 De la: papusika_72 27 Ianuarie 2009 15:25
Triunghiul iubirii perfecte 51 De la: maria_zada 1 Martie 2009 22:32
afla daca esti misogina.. 32 De la: valericao 23 Martie 2009 15:09
simt ca inebunesc si singura nu o sa i-au o decizie corecta 8 De la: art77 21 Noiembrie 2008 15:00
Virgina la 21 de ani !!!! 5 De la: Alecsx 7 Decembrie 2008 12:39
Setari Cookie-uri