fetelor, nu divortati!

Simonika, desi tu crezi ca nu mai ai nimic totusi ti-a ramas ceva SPERANTA. Ea totdeauna se ascunde undeva, caut-o si vei vedea cate vei realiza cu jutorul ei. Sa nu renunti la speranta.
Tu zici ca el nu mai vrea sa ofere o sansa casniciei voastre asa ca nu-i mai cere o alta sansa, chiar fii tu aia care striga sus si tare ca nu-l mai vrei si ca vrei sa plece si ca nu-l mai primesti niciodata in viata ta. Asa vei arata ca o femeie hotarata, care stie ce vrea. Si SA NU MAI PLANGI NICIODATA IN FATA LUI, chiar sa-i razi in nas ca te-a pierdut, ca abia astepti sa vina ziua in care-si va da seama ce-a pierdut dar ca va fi prea tarziu pentru el.
Zici ca nu stii cum sa lupti cu cealalta. Nimic mai simplu, fii tu insati, fii frumoasa, fii o femeie puternica. Va veni sa-si vada fetita si te va vedea si pe tine, fa in asa fel incat sa vada o femeie superba. Nu arunca cu jigniri la adresa celeilalte, nu o cauta, mai bine sa nu stii cine e, trateaz-o cu indiferenta. Sa nu spui nimic de ea in fata lui, poti spune ca pentru tine "aia nu exista, e un nimic fara valoare". Zici ca relatia voastra a durat 7 ani. Asa cum s-a "plictisit" de tine dupa 7 ani asa s-ar putea sa se plictiseasca ea de el dupa 1 luna, 1 an... Cine stie... Stii ca de obicei doar ce e interzis e tentant, iar acu ca el nu mai e ceva interzis se poate sa nu mai fie la fel de atractiv. Se vor muta impreuna, poate, atunci va fi cu totul altfel, nu va mai fi lapte si miere ca acum. Intre voi a fost o iubire puternica, dupa cum spui tu, asta nu se poate uita usor. El nu te va uita niciodata. Eu cred ca el apreciaza calitatea, iar o femeie care se baga intr-o familie nu are calitate. Asteapta pana unul din ei doi va vedea ca celalalt nu e chiar asa cum si-l imagina. Atunci va veni si randul tau, vei fi cea care decide daca mai acorda o sansa sau nu.
In legatura cu creditele situatia nu e deloc roz pentru tine... Crezi ca cealalta il va lasa sa-ti plateasca ratele? E ea dispusa sa renunte la ceva banuti? Se va arunca cu vorbe de genul "nu-ti ajung banii? ce faci cu banii tai? ai destui sa-ti platesti ratele." si asta nu va fi bine pentru tine. Eu zic ca ar fi mai bine ca la partaj sa treci acele bunuri pe numele tau calculand ca valoare doar procentul platit, tinand cont ca si asa vei plati singura ratele (eu am luat tzeapa), sau mai bine la vindeti (daca se pot vinde) si achitati datoria in banca. Iar o alta varianta ar fi ca el sa-ti achite integral suma restanta sau macar o parte din suma, dupa cum cadeti voi de acord, nicidecum sa achite el ratele, e prea riscant.
Casa aia ati putut sa o obtineti fiind casatoriti. Acum situatia se schimba. Ca sa o puteti cumpara va trebui sa fiti casatoriti iar voi schimbati putin datele problemei. Nu sunt in cunostinta de cauza dar se poate ca sa nu mai primiti dreptul de a o cumpara legal daca voi nu mai indepliniti conditiile. Mai bine intreaba pe cineva competent. Important e ca tu sa nu renunti la ceea ce ti se cuvine. Poti chiar sa ceri sa se imparta locuinta, adica sa locuiti amandoi in aceeasi casa dar in camere separate (asta ar fi cea mai buna solutie). Astfel ii pui bete in roate lui, nu-si va putea aduce amanta in casa voastra (poate aia asta asteapta de la el) iar daca o aduce nu va avea tot apartamentul ci doar jumatate si va fi nevoita sa te vada si pe tine zilnic. Fii sigura ca oricat l-ar iubi nu va rezista cu voi in casa, isi va lua zborul. Desi pare un chin ceea ce-ti spun eu, vei vedea ca timpul va demonstra ca am dreptate. Cand iti vine sa sari cu gura la el mai bine intoarce-i spatele "cel mai destept cedeaza"
Vei trece prin iad, prin foc si para, dar fii sigura ca tu vei iesi invingatoare. Suferinta pe care o vei simti de acum inainte va fi un test pe care esti nevoita sa-l treci. Nu uita ca tu esti in avantaj, ESTI MAMA COPILULUI LUI.
Si inca ceva, stii cum se spune ca "se intoarce roata"? Sa stii ca e adevarat. Toata suferinta ta va fi rasplatita intr-o zi. Trebuie sa ai incredere in Dumnezeu, El stie mai bine ce are pregatit pentru noi. Are ceva pregetit si pentru sotul tau... fii sigura de asta. Poate ceea ce vi se intampla voua acum e doar o lectie si peste ani veti rade amintindu-va de acest incident.
Eu te pup si te imbratisez cu drag
Mult succes la noul loc de munca
iulya
Postat pe 21 Septembrie 2008 16:07

mersi iluya,chiar mult.sincer.
de aici e clar ca nu voi pleca si am discutat destul nu mai avem ce sa discuta,m,pt ca mi s-a luat de atatea discutii.
de maine la munca,prima mea zi de munca si la un notariat.abia astept.asa am de gand sa fac cam ce ai zis tu in mare,pt ca altceva oricum nu mai am ce face.imi voi vedea de serv meu,de mine ,de fetita.si ne vom umple timpul.ma va vedea normal aranjata etc,voi incepe sa ies mult mai des(acum daca o sa am si serv ,deco banul meu cat de putin dare al meu o sa pot sa si ies)nu mai sunt la mana lui cu banii.oricum a ramas surprins ca mi-am gasit un serviciu bun,la notariat,nu se astepta.am citit-o pe fata lui,a fost prea vizibil,ma tot intreba unde?cum se cheama?etc.si...........ce bucucrie am simtit asa ca i-am dat peste nas,ca am reusit singura sa imi gasesc ceva bun,fara pilele lui....

legat de "cealalta" asa o sa fac,o las in pace,pt ca oricum mi-e prea scarba de asta.am nr de telefon al persoanei care i-a trimis sms ca-l iubeste,dar nu are rost sa ma cobor la nivelul ei,lor si ca sa ce ?sa sun sa ce.nu nu sunt genul.deja e ttreaba lor.culmea e ca daca este cine banuiesc eu ca e ,are si ea o fetita de 5 anisori si si ea va divorta,dar nu stiu daca e ea sau daca e doar prietena de suflet care i-a fost intotdeauna,prietena noastra.

si asa ,ce-o da domnul,asta va fi.
daca se tine de cuvant si baga divortul,sa-l bage,eu nu-l mai intreb nimic,decat daca e de copil vb.
cu banca,sunt legata de maini si de picioare,nu am ce sa fac,ori o platesc eu,ori el.totul depinde daca are cuvant sau nu.e foarte riscant,dar alta posibilitate nu exista.o voi plati si pe aia.nu stiu cu ce dar oricum nu voi avea pb cu banca.ce zici tu de partaj,asta poate dura si ani si oricum tb platita pana atunci,asa ca.......timpul imi va demosntra.

multumesc iulya.chiar asteptam raspuns si m-am uitat mereu sa vad daca mi-a raspuns cineva.
si asa e speranta moare ultima,dar si daca isi da seama de ceeea ce ai zis tu,sa dea domnu sa fie in timp util,sa nu fie prea tarziu,ca nu stau sa-l astept o viata pe el,s-ar putea sa nu mai vreau eu nimic.sunt prea satula de tot si am suferit destul.si asa stau si ma intreb cateodata cum pot sa-l mai iubesc?ca nu sunt sanatoasa la cap,oricum nu imi vine sa cred ca mai pot sa am sentimente dupa act am suferit.dar uite..............viata e ciudata..........
te pup.
mersic.
simonika78
Postat pe 21 Septembrie 2008 17:30
si........apropo..........nu mai am nimic de pierdut.chiar sunt dispusa sa incerc orice daca ar fi sa ne mai salvam casnicia......asa e SPERNATA moare ULTIMA.............
TE PUP.
MERSIC.
simonika78
Postat pe 21 Septembrie 2008 17:36
Simonika ,eu am copii de virsta ta si cred ca am virsta mamei tale pe care nu o mai ai .Vreau sa ti spun ca nu conteaza deloc educatia si formarea profesionala intr-un divort .Am 52 de ani ,2 copii mari la casele lor ,am trecut prin 2 divorturi si o relatie de 5 ani si datorita unei gindiri ca a ta am iesit mereu "ciufulita", a nu se intelege batuta .
Draga mea orgoliu fara masura nu are ce cauta in dragoste ,mama mea care era de o inteligenta sclipitoare ,dar datorita unor conjuncturi din viata ei a avut putine studii dar si a menttinut frumos,elegant si cu multa dragoste o casnicie de 40 de ani ,lucru pe care eu l am apreciat prea tirziu si nu trebuie sa suferi si ti ca sa ajungi la acceasi concluzie ca mine.De multe ori ea spunea ca o femeie daca vrea sa aiba o familie trebuie sa inchida un ochi ,iar dacasunt ceva probl chiar si pe amindoi.Nu a fost vorbaq de infidelitati si prostii ci de viata de zi cu zi.Spui ca relatia voastra s a racit .intii vezi daca nu ai tu o problema medical ca urmare a nasterii ce trebuie rezolvata .singura ai constatat ca nu mai prezinti interes pt el ,dar ce faci tu sa prezinti interes si sa l stirnesti ??astepti cuminte acasa!Draga mea dute la serviciu ,rezolva problema cu gradinita copilului ,schimba ti coafura ,schimba garderopa ,schimba orice la tine,machiajul,muzica pe care o asculti ,fi putin indiferenta dar introdu divort ,chiar evita diplomatic acest subiect si dupa putin timp Pleaca seara inainte de a venii el de la serviciu,aranjata ,parfumeaza te ,eleganteaza te si plimbate undeva in mall ,oriunde numai sa ajungi ca din intimplare dupa sosirea lui acsa ,isi va pune intrebari si va fi intrigat ca acel cocos din el este abandanat.Stiu ca doare dar daca este dragostea vietii tale si nu sunt alte probl merita.EL va simtii ca te pierde si nu va stii el cum sa ti trezeasca interesul pt el .Divorturile sunt pentru situatii extreme ,nu pt cupluri care s au iubit nebuneste si nu s au ranit iremediabil.Dupa mine trece ti printr o criza .In ce priveste casa ,daca tot vei ajunge la divort nu ceda ,oricit de pilos ar fi justitia nu te lasa cu copilul pe drum ,gaseste orice solutie alternativa dar nu ceda pt ca vei ceda la un moment dat si mai mult ,iar copiluyl este si al lui.Draga mea incearca si plecati singuri citeva zile fara copil si retraiti dragostea de la inceput sunt multe lucruri care tin de femeie .Orice barbat poate fi readus si interesat de familie daca femeia vrea.Desii sunt despartita de al 2 sot de 7 ani ,acum 1 an a aflat ca sunt iar singura si incearca disperat o impacare .Voi sunteti tineri traiti si ginditi in ton cu timpurile astea dar crede=ma ca orice dragoste sfirsita asa lasa rani grele femeilor,vei compara totdeauna drAgostea dintii cu urmatoarele si sincer nu se merita doar din ambitie.eu iti vorbesc din experienta si cunostinta de cauza ,iti dai seama ca nu va cunosc pe niciunul dintre voi si nu as avea pt ce sa tin partea cuiva.lupta pt dragostea ta si readu tot ce a fost frumos la timpul prezent .Privind in urma in viata mea nu a fost frumos decit momentul de neinlocuit al dragostei impartasite si traita de amindoi pt ca este mare lucru sa cunosti dragostea .Multi oameni se lasa pacaliti de o atractie momentana pe care o confunda cu sentimentul dragostei,dar isi dau seama mult mai tirziu ca nu a fost decit o iluzie.Cu riscul de a ma repeta LUPTA PT DRAGOSTEA TA
dyanapetrescu
Postat pe 21 Septembrie 2008 21:32
A SE CITI NU DIVORTA .
sE POATE PLICTISII ORICIND DE ACEA FEMEIE SAU POATE SE VA GINDII MAI BINE CA DACA IL PARASESTE AZI PE CEL CU CARE STA EL VA FI URMATORUL.
ABANDONEAZA TE UN TIMP IN MUNCA SI FA SCHIMARI CU TINE ,DOARE RAU DAR INCEARCA,IGNORA L CIND VINE TIRZIU ,DIPLOMATIC FA I PROGRAM SA STEA SEARA CU FETITA SUB DIVERSE MOTIVE (CA AI MULT DE LUCRU...,CUMPARATURI ABSOLUT NECESARE ,)IAR CIND TE DUCI ACSA FI VESELA DESII INIMA ITI PLINGE.iNCEARCA SI ACCEPTA CEEA CE NU POTI SCHIMBA IN ACEST MOMENT SI POATE ISI VA DA SEAMA CE OM DE CALITATE PIERDE.nU DISCUTA NIMIC SI MAI ALES CONTRADICTORIU VA AVEA DISCUTII MARI SI CONSTRIGERI CU CEALALTA ,EVITA DISCUTIILE DE ORICE NATURA,MAI PUTIN SUBIECTE LEGATE DE COPIL DIRECT .
INCEARCA SI AI RABDARE.
CE ITI SPUN EU ESTE GREU PT TINE DAR SUNT BARBATI CARE MERITA ACEST SACRIFICIU.
ASTEPT VESTI DE LA TINE ,MULT SUCCES SI PUTERE SA POTI TRECE PESTE ACEST OBSTACOL
dyanapetrescu
Postat pe 21 Septembrie 2008 21:52

dyana iti multumesc si tie.da intr-adevar mi-ai vb ca o mama,ca mama pe care nu o mai am,care mi-a murit a doua zi dupa ce mi-am nascut fetita si pe care nu a apucat sa o vada,decat a aflat ca am nascut si ca suntem bine sanatoase amandoua.am venit din bucuresti din spital si mi-am inmormantat mama.dar...............asta e o alta problema.asa a fost sa fie..........

sincer nici nu mai stiu ce sa zic sa nu cumva sa ma repet iarasi...
sa iti raspund la ce ai zis tu.....nu am nici o problema medicala,absolut nici una.....si nu pot spune ca am facut ceva sa-l starnesc.....pur si simplu m-am trezit in fata situatiei,a fost o cearta puternica care a continuat luni de zile....in care nici unul nu a mai facut un pas si ajungand in atatea luni de zile sa nu mai poata fi vb macar de a face dragoste......deoarece el are o alta viata.nu ma mai iubete,ne-am jignit foarte mult in certurile noastre,ne-am spus prea multe.......am inceput sa banui ca are pe alt cineva ceea ce e si normal in atatea luni de zile sa crezi daca intre noi nu mai e nimic si...........am avut si confirmarea...sms de care ziceam mai sus.....

am vb ,am discutat cu calm.........nu se mai poate,nu mai vrea,vreasa divortam,zice ca e imposibil sa mai putem salva ceva in stadoul in care suntem,zice ...."?"chiar crezi ca mai poate fi ceva intre noi?chiar crezi ca as putea sa mai vin sa iti zic ca te iubesc""?-vb lui.......eu i-am propus sa incercam,sa o luam efectiv de la zero,desi pare imposibil corect din cauza vb care s-au zis si ni a infidelitatii lui........crezi ca nu ma doare,ca nu sufar?sa inchid ochii dyiana?!oricum nu conteaza pt el nici daca as inchide ochii,am vazut asta.......culmea e ca tot el nu ma mai vrea.......de ce?DIN CAUZA CELEILALTE......E CLAR ASTA....

ABIA DACA NE MAI VB ,D'APOI SA MAI PLECAM UNDEVA???are alta viata.....intelege ca a lipsit si nopti de acasa..........eu sunt singura care vreau desi chiar ma repet SUNT NEBUNA DUPA CATE MI-A FACUT............CHIAR NEBUNA.......sa mai ai sentimente pt un om care ti le-a calcat in picioare.............in celmai urat mod......el ma ia cu chestii ca ce suntem singurii care divorteaza si e un copil la mijloc?
eu nu de aia vroiam pt copil,dar el are argumente la orice zic eu....nu ma mai iubeste si dragoste cu sila.............sau poate s-a si indragostit de altcineva....CREDE-MA E SINGURA EXPLICATIE CA POATE S-A SI INDRAGSTIT PT COMPORTAMENTUL LUI FATA DE MINE...

legat de ce ai mai zis tu......sa ma aranjez etc....asta ORICUM O VOI FACE....VOI ACORDA MUUUUUUUUUULT MAI MULTA ATENTIE MIE SI VOI IESI MAI MULT DIN CASA,ca am stat degeaba oricum asteptand un om care nu m-a meritat.
nu am iesit pana acum si din pricina banilor,oricat de jenant ar fi nu am avut,el aduce banii in casa,eu eram cu fata.am avut din februarie pana in iunie,a fost un job pe perioada determinat....dar oricum se duceau absolut toti pe datorii casei....d maine incep un adevart serviciu,in sensul ca nu mai e pe perioada determinata..........si imi voi putea permite sa ies mult mai mult..........

foarte multe certuri sau discutii mai bine zis au fost si din cauza datoriilor la diverse chestii,a lipsei banilor,eu intreband mereu cand platim una,alta.niciodata noi nu am fost cu ele la zi,lucru pe care l-am urat cel mai mult si din cauza caruia nu am avut liniste nici o secunda.acum regret enorm imprumutul la banca la care mai am mult pana il achit,dar...ce folos,prea tarziu..si pe numele meu.....cine se gandea atunci ca voi ajunge la asta cand totul era frumos......da-i doamne romanului mintea cea de pe urma.....e foarte adevarat.....dar si fara acel imprumut nu aveam acum strictul necesar in casa,repet strictul necesar,nu te gandi ca lux sau ca totul e nou cum e la altii.....noi ce avem e pe statele nostru,nu avem neam cu bani care sa ne fi ajutat sau mai stiu eu ce......

am hoatart eu sa il las in pace sa nu ii mai zic absolut nimic si fiecare cu treaba lui pana baga divortul asa cum a zis.nu are rost sa mai discutam ca si daca discutam ceva....orice discutie a naostra duce la cearata....mare minune daca nu.fiecare din noi sufera.....intr-un fel sau altul,mai mult sau mai putin......

iti multumesc pt sfaturi.o sa tin cont de ele.si........multumesc....chiar mi-ai adus aminte de mama mea,care era totul pt mine si am trecut prin clipe groaznice....iti poti inchipui.......
mersi.
iar am scris un roman...
sigur pe unii ii disper cu aceasta poveste a mea.cu scz de rigoare acelora chiar am gasit alinare in aceste discutii.
va pup.
simonika78
Postat pe 21 Septembrie 2008 22:29

sper DIN TOT SUFELTUL SA AI DREPTATE...........SA FIE O RATACIRE.........SA SE INTAMPLE O MINUNE,CACI CUM ZICEA CINEVA AICI...............DE O MINUNE AVEM NEVOIE....
simonika78
Postat pe 21 Septembrie 2008 22:30

MA EXASPEREAZA faptul ca toata lumea zice ca de o femeie depinde casnicia sau ca o femeie isi poate readuce sotul inapoi,ceva de genul asta.......asa gandesc si eu.......dar tot eu nu mai stiu ce sa mai fac sa fie asa,nu mai cred ca e adevarat asta......daca barbatul nu mai vrea pot sa stau eu si in cap..............
simonika78
Postat pe 21 Septembrie 2008 22:38
Simonika ,sa stii ca desi nu toate femeile recunosc ,aproape toate trec prin ce treci tu .este adevarat ca doare rau si iti voi mai spune o intimplare reala DIN VIATA MEA care nu stiu in ce masura iti va folosii dar poate vei simtii macar ca nu esti singura care treci prin asta ,asta asa ca o consolare ,Vrind sa fac un bine prietenei mele cele mai bune ,ea avind o situatie grea am insistat si s a mutat cu tot cu copil si sot la mine in casa eu fiind casat cu primul sot ,aveam atunci 23 de ani si fetita de 6 luni .Dupa 2 luni de la aceasta schimbare l-am gasit pe sotul meu in desfasurare sexuala cu priatena mea care de acum imi era si fina .Crezi ca mi a fost usor??Nu am acceptat nici un fel de explicatii mi am luat copilul am plecat si am intrdus divort care s a terminat in 6 luni din vina lui exclusiva.au trecut apoi 5 ani m am recasatorit ,am mai facut un copil ,am crezut ca am gasit linistea de care aveam nevoie dar nu am dat decit peste un profitor de conjuctura.dupa 15 ani am introdus divort si din nou m am lipsit de tot si am plecat .
Ce am rezolvat nimic???M am bagat intr o relatie in care am crezut ca am gasit dragostea de care aveam atita nevoie si dupa 5 ani am ajuns la acelasi rezultat.am 52 de ani ,am afacerea mea .sunt o femeie deosebita si arat super pt virtsa asta dar degeaba .In primul rind imi reprosez ca nu am avut puterea si taria de a trece peste acea intimplare ,pt ca nu a fost decit o ratacire ,o nebunie a lui in carte indirect mi am adus aportul.Acea dragoste m abintuit si ma bintuie in continuare pt ca nu am mai intilnit asa ceva.
europol_prod
Postat pe 22 Septembrie 2008 11:59
Stiu ca iti este f greu si nu te incalzeste cu nimic ca mai venim si noi cu cite o parere cind tu esti foarte suparata si derutata ,dar ia o incet ,bine ca ai inceput serviciul iti doresc succes si incet ,incet ocupa de tine,nu te lasa infrinta de el te rog sa ai puterea de a fi fericita si a zimbii in fata lui desi inima se sfisie in tine ,asta il va face sa te priveasca cu alti ochi si sa vada ce pierde va crede ca esti intradevar fericita datorita cuiva.
Nu te mai lasa antrenata in discutii cu el referitoare la despartire cind abordeaza acest subiect spune i ca este liber sa faca ce vrea daca asta vrea cu adevarat si fa ti de lucru in baie in bucatarie ,lasa l cu discutia in aer.asculta alt gen de muzica si aranjazate ,pari preocupata de ceva desi tu saraca ai inima ranita,si mai ales nu plinge in fata lui ,nu te ruga de el ,fi demna in durerea ta si arata i ca esti fericita ,Stiu ca este infiorator de greu dar in durerea asta nu te ai decit pe tine si nu trebuie sa te lasi infrinta.Este o situatie grea dar totusi incearca si ai rabdare poate totul se va schimba ,poate presiunile facute de cealalta il vor enerva,incearca si preocupa l cu copilul sub diverse motive-,o vizita oblig la medic,o sedinta ,de unde tu sa vi acsa foarte fericita.Plinge inima in tine dar nu te lasa.
ar fi bine sa te duci 9 marti la rind la biserica sf Anton sa dai acatist si sa faci o promisiune sfintului pe care sa o si respecti
dyanapetrescu
Postat pe 22 Septembrie 2008 12:17
ca altfel se razbuna .Nu ca te as baga in misticism dar intradevar sunt si puteri divine ,iar o slujba iti aduce linistea.
seara la rugaciune roag o pe mama ta sa se roage la dzeu pentru tine si fetita ta si sa ti dea ginduri bune .nimic nu se compara cu dragostea de mama iar ea de acolo de sus te va calauzii.
ar fi totusi bine sa incerci o comunicare vi a vis de acest subiect cu cei din familia ta pentru a nu te mai simtii singura in acest uragan .Ignora rautatile lui si nu te enerva.
putere multa si sanatate,asteptam vesti de la tine
dyanapetrescu
Postat pe 22 Septembrie 2008 12:26
Hei Simonika ce este cu tine??????????????
Ce ai patit ???
dyanapetrescu
Postat pe 24 Septembrie 2008 14:04
Jeanine ai perfecta dreptate tu trebuie sa-ti faci viata ta, esti la o varsta in care tu decizi ce vrei sa faci nu mama si nici nimeni altcineva.....singurul lucru e sa depasesti criza asta, mamei tale sa-i spui ce te framanta si chiar daca va reactiona urat iti spun eu ca se va gandi la ceea ce-i vei relata vis-a-vis de dorintele tale, de viata ta.....dupa cum ti-am spus si eu am o fata de 16 ani pentru care mi-as da si viata daca s-ar intampla ceva si pentru care am luptat singura sa-i ofer ceea ce are....intr-adevar cand pleaca cu fetele la plimbare as merge si eu sau imi doresc sa mergem impreuna dar inteleg ca ea este o alta generatie si ca eu nu am loc acolo la momentul acela....asa faceam si eu cu parintii mei cand vroiau sa stau cu ei nu sa ma plimb cu prietenii...uenroi ma certam cu mama pe chestia asta si fiind o fire posesiva (mama) nu aveam sansa la momentul respectiv sa o contrazic si sa-i spun ca greseste dar intr-o zi am adunat in mine atat de multe incat i le-am asternut pe foaie si i le-am dat sa citeasca si sa nu comenteze pana nu citeste tot si abia atunci a inteles ca greseste....ce-i drept cam tarziu adica pe cand aveam eu 25 ani dar e bine si mai tarziu decat niciodata.....asa ca tu sigur vei gasi calea optima de comunicare si de a cadea la un consens cu ea ....sper sa nu fie incapatanata ca un catar pe idei preconcepute dar in rest va fi bine....succes
mirelus
Postat pe 24 Septembrie 2008 15:31
Bravo draga mea si eu am facut acest pas tot la indemnul fiicei mele care avea pe atunci 6 anisori....si la fel am trecut amandoua prin bune si rele si am fost mai mult decat mama si fiica datorita faptului ca am fost unite si am pus piciorul in prag si am divortat la timp ca sa nu mai suferim in tacere pentru cineva si ceva care nu merita.....din pacate eu inca nu mi-am gasit jumatatea dar nu disper ca stiu ca undeva acolo ea va veni mai devreme sau mai tarziu....sa fim noi sanatoase ca belelele curg....
mirelus
Postat pe 24 Septembrie 2008 15:51
Draga Simonika incearca sa nu disperi....asa eram si eu la inceput....dar stii cine m-a sfatuit un lucru mare si pentru care il stimez....al meu ex-socru mi-a spus sa nu mai fiu proasta si sa suport indiferenta lui ci sa-l platesc cu aceeasi moneda adica tot cu indiferenta si sa fiu tare si sa ma tin de serviciu si asa am facut si acum sunt bine mersi iar cand el a intentat divortul, pe scarile tribunalului ma implora sa ne impacam asta dupa ce initial imi spusese ca fara el eu o sa mor de foame cu fiica-mea cu tot....dar cand l-am tratat cu indiferenta si i-am demonstrat ca ma pot descurca cu copil si fara el atunci si-a dat seama de valoare noastra dar era prea tarziu....trecuse deja un an de cand noi convietuiam si dormeam in acelasi pat dar nu avem nimic unul cu celalalt si .....am supravietuit asa ca FII TARE si nu-i arata ca te doare ca aia e satisfactia lui....durerea ta.....pupici si fii puternica
mirelus
Postat pe 24 Septembrie 2008 16:02
Asigurati-va cand depasiti crizele.Vecina mea de bloc(dar nu de desen), nu s-a asigurat si a dat peste o pisicuta, pe care a calcat-o pe codita.Pisica a facut: Miauuuuu!!!, femeia a derapat si a intrat intr-un stalp de inalta tensiune.Acum este la spitalul de urgenta.A spus ca dupa ce iese de acolo, se marita cu stalpul, pentru ca a observat ca este plin de personalitate si poseda umor.Doctorul a negat acest lucru si a afirmat ca rasul a fost provocat de curentul electric care se gasea in stalp, si era mai mare de 220.
_Nu conteaza,- a zis femeia.-Dragostea nu are oprelisti.
-Si eu m-am indragostit de o rechina, alba, lunga de trei metri, si foarte sexi.
-Dragul meu, mi-a zis femela, cand am cazut de pe barca in apa.Imi placi la nebunie.Imi vine sa te mananc de tot.
Si a inceput cu piciorul drept.Cred ca a fost tot asa, dragoste la prima vedere.
Decizia fiicei Dvs de a da divort, a fost foarte importanta la varsta la care ati solicitat-o.Cand o sa vreti sa va maritati la o suta de ani, ceretii iarasi sfatul.Aveti insa grija, ca flacaul pe care il luati sa aiba girofar,si sa semnalizeze corect dreapta, fara sa faca cu ochiul la toate femeile pe care le vede in afisele de pe pereti, chiar daca este Claudia Cardinale, cand culegea musetel in scopuri caritabile, pentru Spitalul de urgenta.

Postat pe 24 Septembrie 2008 16:16

HEI Dyana...............salutare....
mersi ca intrebi de mine......inseamana ca nu sunt singura,ma bucura....nu enimic cu mine,dar ....culmea,EU care aveam atata tiiiiimp liber si urmaream acest forum non stop sa vad daca nu cumva mi-a scris cineva ceva,acum e altceva......e ceva de genul...am revenit si eu prin randul oamenilor cu serviciu,in randul oamenilor normali...vb vine,dar e asa de bine sa ai serviciu....e superb...exact cum am zis era exact ceea ce aveam nevoie sa ies din "nebunia"mea de viata,care e absolut la fel de urata si trista,numai ca acum nemaiavand timp nu ma mai pot gandi atata de mult la problemele personale.la un notariat chiar e un serviciu care te solicita de dimineata si pana termini,trebuie atentie maxima sa nu gresesc abnsolut NIMIC...........imi e bine,am serviciu,asta mi-am dorit,asta am.
in rest totul e la fel cu sotul meu.e ciudat chiar sa- si zic sotul meu,pt ca........decat in acte,aproape ca nu prea ne vedem pt ca seara atunci cand vine el eu dorm si nu stiu cand vine,dimineata plecam la cresa,ne duce el la cresa si eu la serv..
ce sa zic....de cand am inceput eu serv.,de luni culmea se intoarce acasa dimineata si mai sta pana pleaca nu stiu cat,dar cert e ca inainte cand eu eram acasa pleca direct sau azi era acasa acum la 4 cand am venit eu,iarasi ciudat si a plecat cand am venit noi......deci cand e singur acasa mnai sta,in rest ma evita cat poate de mult........
ma doare al naibii de rau,pt ca sincer simt nevoia sa ma tina cineva in brate,ce sa zic,mi-e dor de bratele unui barbat care doar atata as vrea sa ma tina in brate si NIMIC MAI MULT.AS VREA SA FIE EL ACELA,DAR.......nu e......si nu e nimeni.
bine azi era acasa poate si pt ca nu mai era nimic de papa dimineata si i-am zis...si cum eu inca nu am salariu......tot el trebuia sa ia ceva......si facuse piata.
in rest eu serviciu si acasa si atata.nu am inceput sa ies nicaieri.....imi e si sila sa ii zic ca vreau sa ies sa stea el cu fata ca sa pot iesi seara la un suc undeva,pt ca altfel nu am cum...,...nu stiu in continuare cum sa fac......dar cert e ca din punctul de vedere al serv sunt multumita sufleteste,mai ales ca ma solicita mult,am ce invata si nu mai am timp de prostii,chiar daca nu sunt prostii.....
mersic.va pup.
mereu ma uit si verific sa vad cine ce mi-a mai raspuns.si aseara m-am uitat..............
astept vesti de la tine,voi.
multumesc.
simonika78
Postat pe 24 Septembrie 2008 17:25

imi vine sa ii zic multeeeee,vrute si nevrute dimineata sau cand il vad..........ma abtin foarteeeee mult si tac.....ca sa-l tratez cu indiferenta.........incerc sa va ascult sfaturile la toate,chiar daca e greu....macar unele din sfaturi,dar macar reusesc.
simonika78
Postat pe 24 Septembrie 2008 17:28
De la: vanghelis007, la data 2008-09-24 16:16:17Asigurati-va cand depasiti crizele.Vecina mea de bloc(dar nu de desen), nu s-a asigurat si a dat peste o pisicuta, pe care a calcat-o pe codita.Pisica a facut: Miauuuuu!!!, femeia a derapat si a intrat intr-un stalp de inalta tensiune.Acum este la spitalul de urgenta.A spus ca dupa ce iese de acolo, se marita cu stalpul, pentru ca a observat ca este plin de personalitate si poseda umor.Doctorul a negat acest lucru si a afirmat ca rasul a fost provocat de curentul electric care se gasea in stalp, si era mai mare de 220.
_Nu conteaza,- a zis femeia.-Dragostea nu are oprelisti.
-Si eu m-am indragostit de o rechina, alba, lunga de trei metri, si foarte sexi.
-Dragul meu, mi-a zis femela, cand am cazut de pe barca in apa.Imi placi la nebunie.Imi vine sa te mananc de tot.
Si a inceput cu piciorul drept.Cred ca a fost tot asa, dragoste la prima vedere.
Decizia fiicei Dvs de a da divort, a fost foarte importanta la varsta la care ati solicitat-o.Cand o sa vreti sa va maritati la o suta de ani, ceretii iarasi sfatul.Aveti insa grija, ca flacaul pe care il luati sa aiba girofar,si sa semnalizeze corect dreapta, fara sa faca cu musetel in scopuri caritabile, pentru Spitalul de urgenta. [/q
dyanapetrescu
Postat pe 24 Septembrie 2008 18:48
ESTI DE COMA VANGHELIS
dyanapetrescu
Postat pe 24 Septembrie 2008 18:49
Simonika ,ma bucur ca esti bine si iti place la serviciu,e bine pentru tine ca esti ocupata cu altele si nu ai timp sa ti analizezi minut de minut situatia.Este greu e adevarat dar trebuie sa depasesti aceasta situatie si sa te mobilizezi singura.Fi vesela in prezenta lui nu iti arata tristetea si mai ales dimineata cind plecati de acasa impreuma gindeste te la ceva frumos din viata ta si fii cit se poate de fericita.Stiu ca e greu dar te rog asculta ma ,chiar daca nu vei mai sta cu el si se va hotari sa divorteze nu il lasa sa crada ca este buricul pamintului,vazindu te fericita isi va da seama ce pierde.Implica l in tot felul de activitati cu si pentru copil si mai ales peste vreo saptamina suna l si cereti scuze ca nu poti lua tu copilul de la cresa ca a intervenit o urgenta,intirzie putin dar intra in casa fericita si cumpara ti macar 3 trandafiri rosii pe care sa ii pui in fata lui la loc de cinste .Incearca si vei vedea ca ii vei trezii interesul.aranjazate si nu pleca oricum la serviciu din zi in zi dute mai eleganta,mai parfumata ,schimba ti machiajul,fa orice crezi tu ca l ar pune pe ginduri.Gindirea barbatilor este alfel decit a femeilor de regula ei vor toate femeile si ii intriga sa le dea vreuna cu sutul ,doar ei vor sa faca asta si atunci trebuiesc ignorati si tratati cu indirenta ca sa fie stirniti.Sint sigura ca acel cocos din el va bufni.Capul sus ,fi mindra de tine ,esti tinara ,desteapta si cred si frumoasa nu te lasa invinsa de un mitocan si o femeie de joasa speta care ti a furat linistea si fericirea .Arata i tu ca esti mai presus decit ei si nu te doboara nimic.Nu fi trista si nu plinge ,nu ai pt ce .
Astept vesti de la tine,mult curaj si bucurii.
Apropo daca AI NEVOIE DE CEVA BANI POT SA TE AJUT cu mare placere sa nu depinzi de el .scrie mi pe dyana.mary@yahoo.com
dyanapetrescu
Postat pe 24 Septembrie 2008 19:14
Vanghelis scrie o carte ca ai succesul garantat ,pe cuvint,nu stiu de unde stii atitea dar esti genial
dyanapetrescu
Postat pe 24 Septembrie 2008 19:18

esti minunata stiai asta? ti-o zic eu.iti multumesc ca iti faci timp pentru a vb si cu mine.imi inchipui ca ai destula treaba....
asa voi face....mi-am promis-o mie si ti-o promit si tie.
chiar vreau sa-l pun pe ganduri rau de tot la modul cel mai sincer pt ca prea a fost sigur de mine toata viata,pt ca am fost trup si suflet pt el,pt familia noastra cu certrui sau fara carturi,asa cum era ea.de cand am inceput serviciul ma aranjez mult mai mult ca atunci cand stateam acasa,de fapt incomparabil ca daca nu prea ieseam nu ma aranjam......pacat.....
nu stiu cat o sa resusesc faza cu fetita ca nu o pot lua eu de la cresa,,ca vine cu variante sa o ia matusa care ma mai ajuta din cand in cand dar are si ea 67 de ani,desi nu ii arata deloc deloc pt ca mi-a zis mai de mult ca sa-l anunt cu o zi inainte daca am treaba si tb sa stea cu fata el.el cam alearga toata ziua cu treaba si ora la care tb luat copilul de la cresa e in toiul programului lui,dar..........e treaba lui cum se descurca asa cum a fost si a mea de atatea ori.
mi-e greu sa ma abtin sa nu ii zic cate ceva,dar ma chinui si pana acum am reusit insa...........i-as zice...........desi stiu ca fara nici un rost,de aia si tac si fac eforturi sa tac.
am momente cand simt ca il urasc din tot sufeltul meu si cand imi pare foarte rau pt toata dragostea poe care i-am purtat-o vreodata,pt ca nu a meritat-o niciodata se pare..........dar presupun ca asa zicem toate care sunt in situatoa mea,caci STIU ca nu sunt singura,dar nu ma ajuta asta cu nimic.......
aia ca pleaca el de aici a fost asa din gura,ca altfel de ce nu a plecat pana acum...ce il mai retine.....au fost vbs stiam asta....si asa vine decat sa doarma si vad ca azi dimin.a trebuit eu sa ii zic de mancare ca doar stia ,a vaut ca nu prea mai era de nimic..............
in fine........
sunt faze de nimic ale vietii....
si cum necum sunt sigura ca voi trece peste ,pt ca nu cad eu asa usor....am trecut eu peste momente groaznice ,trec peste orice...am nascut fetita,a doua zi noaptea mi-a murit mama...am plecat din spital din bucuresti si am venit acasa la priveghi,dupa o nastere,chiuretaj ca nu mi s-a eliminat placenta,cusut o ora si juma,hemoroizi,mi s-au spart vase de sange ,eram rosie ochii ,fata ,gat ,etc.............urat rau....asa ca .......nu stiu ce ar putea fi mai rau de atata...sa razi ca ti s-a nascut primul copil sau sa nu iti poti plange mama ca simte copilul.................
de asta poate ma si doare ca a fost totul pt mine....de aia nu imi vine sa cred cum renunta la tot,cum dintr-o data(vb vine ca sunt deja 8 luni) am ajuns un NIMENI PT EL.
CAM AJUNGE.
MERSI.
O SA FAC TOT CE IMI MAI STA IN PUTERE!
simonika78
Postat pe 24 Septembrie 2008 19:40

E MINUNATA IDEEA CU TRANDAFIRIIIIIIIIIIII......PUPICI MULTI!
simonika78
Postat pe 24 Septembrie 2008 19:48

STII CE MA DISPERA CEL MAI SI CEL MAI MULT??????
cand fetita mea si si acuma si mai mereu ma ia si incepe cu "mamiiii vreau sa vina tati aici........."asta ma termina cel mai rau si imi e tare mila de ea.....cum e posibil asa ceva,o iubeste enorm atuncoi de ce petrece atata de putin timp cu ea?
si seara de multe ori cand se culca imi zice la fel,ii vina sa planga si imi zice ca vrea sa vina tati la ea sau sa-l sun sa vb cu el,dar eu nu il sun ca sa nu interpreteze prostu altceva........
simonika78
Postat pe 24 Septembrie 2008 20:07
Ma bucur ca e bine la serv. asta era si ideea, sa ai mintea cat mai mult timp ocupata, cel putin nu te mai chinuie toate "de ce-urile".
Bafta mai departe, pt ca mai este un drum lung...
cris8_
Postat pe 24 Septembrie 2008 20:19

ai dreptate cris.stiam de la inceput ca i dreptate numai ca pana nu ai acel serv.clar................dar acum e bine din punctul asta de vedere
mersic
simonika78
Postat pe 24 Septembrie 2008 20:20
NU, daca fata vrea sa vb cu el, suna-l si spune-i scurt sa vb cu fata, iar cand ea te intreaba de el, sa-i zici ca are de lucru si ca va veni cand poate, dar treci repede peste subiect si intra intr-un joc cu ea. trebuie sa fii un bun psiholog pt a-ti ajuta copilul sa treaca peste trauma asta. eu am fost intre 2 copii care judecau altfel. cea mare a inteles totul si ...iti dai seama, dar cea mica.... am avut multe pb cu ea si aici iti spun ca am gresit eu f mult pt ca vb de fata cu ele despre tot. copiii nu pot judeca ca noi, ei au univesrul lor si isi iubesc ambii parintii.
trebuiesc ocrotiti si invatati sa traiasca frumos, fara a-si uri parintii.
cris8_
Postat pe 24 Septembrie 2008 20:27
mereu ii zic ca e la serviciu,dar mereu,ca are treaba,ca tati e la serv NUMAI CA mi se rupe sufletul sa o mint mereu si mereiu....ea va creste ca tatal ei mereu mereu e la serv si ca ii aduce papa,dar in rest,......???acel rest e cel mai important.....la ea ma gandesc si eu,sa nu ramana cu traume...exact de asta imi e cel mai frica.are 3 ani,dar............nu e chaira asa cum zic toti ei e MICA....ce stie ea....numai ca EA simte tot,eu stiu ce intrebari pune si de multe ori nu stiu ce sa ii raspund de teama sa nu gresesc.....
ne-a mai si vazut certandu-ne cateodata....nu am avut cum iti dai seama ca nimeni nu a vrut sa vada ea,dar........si zice mami nu te mai certa cu tati sau tati nu te mai certa cu mami,vb mai incet ca ma doare capu,pt ca vb mai tare vorbeam ca nu se tipa la noi,sau uite mami a venit tati pe la noi...etc etc ....si tas-o de multe ori........cand e...ramane socat......pb are impresia ca eu o invat,insa nu i-as face asta niciodata in primul rand ei si nici lui......
si la el ma deranjeaza cand pb zic eu crede ca eu o invat pt ca NU E ADEVARAT...el zice ca stie ca nu eu o invat numai ca daac nu petrece timp cu ea normal ca nu vede,nu stie niste lucruri....
copil care face 3 ani in octombrie,deci nici macar nu are numai ca ea vb foarte mult si de mult de pe la 1 an si juma trecut.
simonika78
Postat pe 24 Septembrie 2008 20:38
crede-ma ca stiu cum este si te inteleg f bine, dar ar trebui sa lasati garda jos amandoi si sa-i propui o discutie in legatura cu copilul. explica-i ca trebuie sa luptati in afara pb voastre pt ca copilul sa nu aiba de suferit. sa gaseasca el o solutie pt a nu se indeparta fata de el, sa o scoata el in parc sau daca vrea sa petreaca mai mult timp cu ea macar in week-end, vei pleca tu de acasa , sa nu creada ca te folosesti de copil pt a-l aduce mai aproape de tine. Nu stiu, trebuie sa gasiti impreuna o solutie, e o pb f delicata.
Eu asa am procedat si am reusit sa echilibrez situatia. ieri a fost ziua lui si eu am comandat un tort cu un mesaj din partea lor si l-au chemat acasa spunandu-i ca au o surpriza pt el. eu am ramas mai mult la serv pt a-i lasa sa se bucure doar ei de moment. Cea mica mi-a multumit seara, ca am avut aceasta idee si a putut sa stea mai mult cu tati...
cris8_
Postat pe 24 Septembrie 2008 20:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt obsedata de ideea ca poate ma insala... 33 De la: valentino 24 Mai 2009 19:25
1 de la casatorie 34 De la: Ioana007 5 Iulie 2009 16:23
as avea nevoie de un sfat va rog 88 De la: garbo084465 20 Decembrie 2015 10:34
sunt indragostita de fratele meu vitreg 84 De la: ghelene_06 3 Martie 2009 16:08
FEMEIA -cea mai artistica fiinta... 48 De la: Ioana007 10 Mai 2009 08:48
Setari Cookie-uri