fetelor, nu divortati!

nu am trecut printr-un divort, daca asta ma intrebi, dar probleme in casnicie am avut si au fost persoane care mi-au spus ca cel mai bine ar fi sa divortez. Le-am dat dreptate, dar desi stiam ca au drepatate, am ales sa lupt pentru a-mi salva casnicia. Deosebirea dintre povestea mea si cea a Simonikai este ca noi am luptat impreuna. Am petrecut ore intregi vorbind si incercam sa rezolvam ceea ce tot noi am stricat. De aceea am spus ca este foarte complicat sa sfatuiesti in astfel de situatii. Noi ne-am purtat urat unul cu altul, ne-am distantat si parca nu mai aveam ce sa ne spunem. Dar un clic s-a produs cand eu am luat hotararea sa divortam. Am realizat amandoi ca ne pierdem reciproc si nici unul nu dorea asta. Acum ne-am schimbat amandoi, suntem mai atenti la ceea ce se intampla cu noi si incercam sa ne facem timp pentru noi oricat de incarcat ne este programul. Familia noastra este pe primul loc. Nu spun ca acum relatia noastra este perfecta, dar am facut un pas mare inainte.
monica_moni25
Postat pe 7 Octombrie 2008 14:10
Divortul este o masura a incapacitatii nu a rezolvarii unei probleme.

Postat pe 7 Octombrie 2008 18:19

euroselect2001
Postat pe 7 Octombrie 2008 19:39
Simonika, recitind ceea ce ai scris tu am sesizat o greseala pe care ai facut-o. Apartamentul este al VOSTRU deci si balconul este al VOSTRU. Implica-l si pe el la amenajarea balconului-bucatarie caci este casa voastra. Eu cred ca el s-a simtit exclus atunci cand tu te-ai apucat singura de bacon. Pe el l-ai intrebat ceva? De ex: cam cat o fi costand izolarea balconului NOSTRU? Sau: ce grosime sa pun izolantul? Sau: vii cu mine sa iau materiale pentru izolare? Sau : du-te si ia materiale de izolare. Era un mod de comunicare care nu ar fi dus la discutii in contradictoriu. Tu trebuie sa-l implici pe el in toate activitatile tale care tin de casa si de copil. Implicandu-l il ai alaturi (poate te priveste altfel) dar, totodata, ii rupi din timpul petrecut cu aia. Cere-i ca macar duminica sa iesiti toti trei la plimbare in parc si asta doar de dragul fetitei, caci fetita are nevoie de tatal ei. Fa tot posibilul ca sa-l ai cat mai mult in preajma. Incearca sa nu-i vorbesti prea mult dar ai grija sa fii frumoasa si sa fii in raza lui vizuala. El se preface indiferent dar sa stii ca nu este. Daca ar fi indiferent te-ar privi cu dispret, dezgust... etc. S-ar vedea pe fata lui. Tu spui ca inca mai doarme cu voi in pat. Ai incercat sa-l atingi asa ca din greseala? Fa-te ca dormi dar urmareste-i reactiile. In discutiile cu el fii calma si spune-i : "eu stiu ca te vei intoarce la mine asa ca am rabdare" sau "nu merita sa deschidem divortul ca si asa noi vom fi impreuna". El va fi socat, in loc sa-i sari in cap, sa-i faci scandal tu esti calma. Asta il va scoate din sarite. Nu-i va conveni ca tu esti sigura pe tine. Daca discutia degenereaza spui "cel mai destept cedeaza" si-i intorci spatele chiar daca tie iti vine sa-i dai cu cratita in cap.Ar mai fi multe de zis dar mai las si pe maine :D
pupici
iulya
Postat pe 8 Octombrie 2008 15:53
De la: vanghelis007, la data 2008-10-06 19:42:25Dyana, cum faceti?Dati divort impreuna?

Daca vine si Suzuki,sigur .
lasind gluma la o parte ,sunt femeie,mama ,soacra (te asigur fara nici o lauda -f f buna),bunica,am fost sotie de 2 ori ,am trecut prin 2 divorturi din care am ramas mereu cu cite un copil si am luat totul,totul de la inceput ,ultima data la 47 de ani ,asa ca intr o aorecare masura am trecut prin starile ei de spirit ,deznadejde,rautati de 2 lei,singurate ,obligatii fata de copii care nu au simtit niciodata lipsuri materiale si dragoste.probabil pentru faptul ca m am descurcat destul de bine desi de f multe ori imi venea sa urlu ,sa mor ,culmea ambii soti de care m am despartit lipsindu ma de tot ,chiar si de hainele mele isi cer iertare si doresc sa ne inpacam .Si dac s ar tiri ca rimele si nu as avea nevoie de ei,sunt fapte si jigniri citeodata in cuplu pe care nu le poti uita ,iar fiecare dintre noi are demnitatea lui peste care nu poate trece.Pentru mine ei nu reprezinta nimic acum si nici nu vor mai reprezenta dar am avut grija si atentia necesara pt ca acesti copii sa stie si sa simta ca Eu am divorat , dar ei au tata.Nu i am denigrat niciodata eu in fata copiilor i ma lasat pe ei sa traga concluziile
Cam asta e,cred ca unele sfaturi le poate lua in consideratie daca vrea.

cel mai important pt mine este
SA POTI SA RIZI CIND INIMA ITI PLINGE
SA POTI ACCEPTA CEEA CE NU MAI POTI SCHIMBA
SA FI DESTUL DE INTELEPT SA SCHIMBI CEEA CE POTI SCHIMBA
Asa ca dac este cazul si SimoniKa vrea DIVORTAMMM

CAPUL SUS SIMONIKA LUMEA NU ESTE DOAR CEEA CE SE VEDE PE GEAM
dyanapetrescu
Postat pe 8 Octombrie 2008 17:20
De la: vanghelis007, la data 2008-10-07 18:19:23Divortul este o masura a incapacitatii nu a rezolvarii unei probleme.
]

MARE ,MARE ADEVAR
dyanapetrescu
Postat pe 8 Octombrie 2008 17:26
ce mai faci simonika, cum e la servici?
monica_moni25
Postat pe 10 Octombrie 2008 10:53

salutare fetelor....
la serviciu e bine ,ma solicita destul de mult si e nevoie de foarte multa atentie.....imi place si asta e cel mai important...
in rest iar am intrat intr-o stare de depresie urata....sunt mult prea nervoasa si imi cam vine sa plang/....si la serv. m-a incercat azi o senzatie din asta........iarasi nu stiu cata rabdare o sa mai am,iar imi vine sa urlu si ma enerveaza ca iar m-au apucat starile astea...speram ca am trecut peste....

simonika78
Postat pe 10 Octombrie 2008 16:18

revin
simonika78
Postat pe 10 Octombrie 2008 16:18

salutare din nou...
mi-am revenit acum,cand am scris azi eram intr-o stare proasta,
acum sunt mai bine...ma deprima lipsa pe care o simte fata mea legat de tatal ei,adica timp mai mult petrecut cu ea,suspinele ei si ofurile ei dupa tati......in rest...nimic nou.....toate la fel si aceeasi rabdare de fier pe care o necesita situatia.rabdare si indiferenta.....el cu viata lui eu cu a mea....el vine cand vrea eu sunt aici mereu cu fata mea.....
va pup
simonika78
Postat pe 10 Octombrie 2008 19:50
Comercializez si distribui elemente de imbinare pentru timplarie din PVC/AL/LEMN/PAL si CONSTRUCTII... suruburi piulite saibe dibluri ancore fixare nituri si popnituri etc"...Preturi fara concurenta..!!!.... pentru informatii suplimentare puteti suna la nr:0732430182....de luni pina vineri orele 07-18:30

Postat pe 10 Octombrie 2008 22:22
de ce nu incerci sa-i spui si lui ca fetita plange dupa el? Poate te ajuta cu ceva daca iti povestesc cum am procedat eu cand fiica mea plangea dupa tatal ei atunci cand noi eram cu probleme. Era plecat la terasa cu colegii de servici la o bere care s-a prelungit pana la ora 22. Fiica-mea, la un moment dat a inceput sa planga ca ii este dor de tati ei. Am pus mana pe telefon si l-am sunat, a vorbit cu ea si i-a promis ca vine in 5 min. acasa. Binenteles ca nu a venit, asa ca mi-am chemat un taxi si m-am dus la terasa dupa el. Nu mai era acolo, iar cand eu am ajuns acasa era si el acasa. Ne-am certat ingrozitor si mi-a spus ca niciodata sa nu-mi mai permit sa ma duc dupa el si sa-l fac de rusine in fata colegilor. Insa reactia mea l-a socat, I-am raspuns foarte hotarata ca pentru mine nu m-as fi dus sa-l caut pentru nimic in lume, dar pentru copilul meu il taram de cap pana acasa daca era nevoie.I-am spus ca niciodata nu o sa-i permit sa-mi faca copilul sa sufere si ca ma voi duce si il voi cauta orcand si oriunde daca copilul meu are nevoie de el si el este atat de prost incat sa nu o realizeze. O mama poate sa munte muntii pentru copilul ei.
monica_moni25
Postat pe 11 Octombrie 2008 11:27
De fapt, ceea ce l-am facut sa inteleaga in aceea seara este ca si el are o obigatie si o responsabilitate fata de copilul nostru, nu doar eu trebuie sa ma joc cu ea si sa rad, cand de fapt imi inghiteam lacrimile si ca fetita noastra este pe primul loc si apoi problemele noastre. E adevarat ca si acum trebuie sa-i amintesc din cand in cand lucrul asta. Dar macar a priceput ideea.
monica_moni25
Postat pe 11 Octombrie 2008 11:33
Scuze pentru greseli, am cam mancat litere din graba!!
monica_moni25
Postat pe 11 Octombrie 2008 11:35

SAL...
azi a luat-o la plimbare,la un meci cu el,iar asta mica isi dorea de mult sa mearaga....se mai duce la un fotbal din cand in cand cu baietii lui.......dupoa ce au plecata cum de dimn. i-am dat un sms in care i-am spus tot cum ca situatia dintre noi nu ar fi tb sa o afecteze pe ea,ca sufera dupa el,ca susupina dupa el su plange de multe ori,ca ii simte lipsa,ca e absent si ca nu mai vreau sa se intample asta,copilul nostru sa mai sufere din cauza noastra a amandorura,a situatiei tampite dintre noi.....
simonika78
Postat pe 11 Octombrie 2008 11:51
Simonika, ai facut foarte bine ca i-ai spus totul. Copilul tau are nevoie de tatal lui, chiar daca noi, mamele, oferim mai mult decat se poate, totusi copiii simt lipsa tatalui. Chiar daca nu merita sa aiba clipe frumoase alaturi de copilul lui, totusi sa-i dai fetita in brate de fiecare data cand ea plange dupa el. Poate astfel el va realiza ca are o responsabilitate foarte mare fata de acest copil (iar tu vei avea grija sa-i reamintesti mereau), ca fetita are nevoie de sentimente si nu doar de bani. Voi, chiar daca va aveti ca pisica si cainele, trebuie sa fiti in fata ei o familie. Ea e prea mica sa inteleaga ce se intampla intre voi, asa ca voi ii veti arata ei o familie si ma refer la iesiri in trei, nu doar tu cu ea sau el cu ea. Chiar si o masa in trei ar fi ok macar o data pe saptamana, dupa cum ti-am mai spus.Oricat de reci si distanti sunt tatii, copiii ii iubesc. Eu am aflat abia anul asta ce dor nebun avea fata mea fata de tatal ei. El o suna o data pe luna, cel mult de doua ori, iar atunci se lasa cu discutii urate, acuze la adresa ei... Si totusi ea il iubeste... E tatal ei... Iar asta nu pot schimba... Anul asta a vrut sa meraga la el si a mers. A fost dezamagita ca el nu a primit-o asa cum se astepta cu multa dragoste ci cu raceala. A plans asa de mult...
Lupta pentru copilul tau, sa primeasca dragostea tatalui ei asa cum merita.
Multe imbratisari calde .... te pup...
iulya
Postat pe 11 Octombrie 2008 12:57

lupt pt copilul meu si voi lupta intotdeauna.....insa iesirile in trei nu sunt si nici nu vor mai fi......el cu ea sau eu cu ea.....la asta se rezuma....stiu ca nu e bine insa decat deloc tot e bine si asa......nu stiu,sper sa inteleaga ceva din sms de azi si mai mult SA FACA CEVA ,SA TINA CONT DE ELE,SA VAD O SCHIMBARE IN CEEA CE O PRIVESTE PE ASTA MICA.
acum tb sa plec un pic/mai vb.va pup
simonika78
Postat pe 11 Octombrie 2008 13:11

am revenit insa nu stiu ce prea sa va mai zic.....poate ca azi un prieten foarte bun de familie mi-a zis ceva de genul ca nu stie cum de mai pot sa am atata rabdare si putere...nici eu nu stiu...asa ma vad altii insa voua v-am zis de n ori ca simt cum puterile m-au lasat,dar adevarul e ca am mers mai departe pt ca asa e viata tb sa merg mai departe.
tb sa devin femeia barbat sa fac mult mai multe decat faceam pana acum...sa iau fraiele casei cu tot ce inseamna ea....sa scap cum necum de datorii sa ajung cu ele la zi,fara restante...
e greu insa sper ca voi reusi..............
simonika78
Postat pe 11 Octombrie 2008 22:54
daca nu va intelegeti deloc mai bine divortati .
marinela_diana
Postat pe 12 Octombrie 2008 19:18
Fii tare, toate-s trecatoare....
NOKIA
Postat pe 12 Octombrie 2008 20:15

Mai fetelor, in primul rind daca va casatoriti nu va grabiti sa aveti repede copii, vedeti cum merge treaba , lasati sa treaca citiva ani si va dati seama cum merge relatia, apoi vedeti voi cind o sa aveti copii, ar fi pacat ca ei sa sufere....si eu am fost casatorita, am stat 6 ani impreuna nu am copii, nu i-mi pare rau ca am divortat. Nu va lasati pacalite de baieti....nu e bine sa aveti incredere....mamaruta lor de baieti....nu merita sa riscati prea mult. Asa ca....FETELOR NU VA LASATI BATJOCORITE DE BAIETI
RAMYXENA
Postat pe 12 Octombrie 2008 22:23
Nu prea sunt de acord cu ce a spus ramyxena.Eu am avut primul copil imediat dupa ce m-am casatorit,l-am facut din dragoste si pentru ca asa am vrut.Ca acum lucrurile s-au schimbat,nu este vina copiilor.Nu regret nici un moment ca am facut cei doi copii,ii iubesc mai mult decat viata,ei imi dau putere sa merg mai departe si orice s-ar intampla ii am pe ei langa mine.Nu imi voi lasa niciodata copii sa sufere,voi lupta ptr ei atat cat voi trai.Copii sunt ptr mine cel mai frumos lucru care m-i s-a intamplat in aceasta viata.Simonik draga mea,nu insista prea mult cu"plange copilul dupa tatal lui"ptr ca s-ar putea sa ia asta drept santaj sentimental,ar putea crede ca ii fortezi mana cu copilul.Fa-l sa inteleaga dar nu insista foarte tare si cel mai important,ai grija cum o spui si in ce momenta.Iti spun asta din experienta.El ar trebui sa stie si singur ca are un copil si ca are niste obligatii fata de acest copil,iar daca nu a inteles pana acum acest lucru el este singurul care pierde.Suntem condamnati la dragoste ptr copiii nostri definitiv si neconditionat.Incearca sa ii oferi copilului tau toata dragostea si sprijinul de care esti tu in stare si,crede-ma,esti in stare de foarte multa,ai sa vezi.MULTA BAFTA,MULT CURAJ SI MULTA RABDARE.Nu lasa greutatile sa te doboare,fetita ta are acum nevoie de tine.Astept vesti bune.
eladaela
Postat pe 12 Octombrie 2008 22:54
Mai fetelor, inainte de a posta ceva ar fi mai bine sa cititi topicul sau macar cateva pagini in urma. Simonika isi iubeste sotul si nu vrea sa divorteze iar cele care i-au raspuns incearca sa o ajute in acest sens. Un mesaj de genul "divorteaza" nu o ajuta deloc. Ea a ales sa lupte pentru casnicia ei iar noi suntem alaturi de ea. Probabil ca multe dintre noi au gandit "da-l naibii si divorteaza" dar nu i-am dat acest sfat. Cei slabi recurg la divort imediat ce a aparut o mica problema, ea e puternica si lupta. Ferice de ea.

Ramyxena, nu sunt deloc deacord cu tine. Vezi tu, noi, cele cu copii, suntem in avantaj. Stii ce inseamna dragostea unui copil? E ceva extraordinar, e cea mai mare avere. Imbratisarea lui sincera, manuta aia mica care ne sterge lacrima, zambetul acela mirific.. toate astea sunt nepretuite. Chiar daca pentru copiii nostri am trecut prin multe greutati, am avut si bucurii pe masura. Iar tu esti lipsita de toate astea. Cand anii isi vor spune cuvantul, tu nu vei mai fi la fel de atragatoare ca acum, barbatii te vor ocoli (alte prospaturi la orizont) cine iti va sta alaturi? Cine te va vizita macar o data pe saptamana? Cine te va duce la spital cand vei fi bolnava? O vecina de-a mea a trait singura toata viata si tot ce regreta e ca nu a avut copii. Imi vei da dreptate dar abia peste cativa ani... Poate iti da Dumnezeu si tie un bebe si atunci vei vedea si jumatatea plina a paharului.

Simonika, multi pupici. Noi suntem cu gandul la tine...
iulya
Postat pe 13 Octombrie 2008 17:47
Totusi este careva ineresat?!....Comercializez si distribui elemente de imbinare pentru timplarie din PVC/AL/LEMN/PAL si CONSTRUCTII... suruburi piulite saibe dibluri ancore fixare nituri si popnituri etc"...Preturi fara concurenta..!!!.... pentru informatii suplimentare puteti suna la nr:0732430182....sau id de messs:
Sa spuneti daca doriti ceva anume...:P

Postat pe 13 Octombrie 2008 20:25

salutare fetelor....
am citit zilnic ce mi-ati scris...si abia acum va raspund....
la mine nu e nimic nou sub soare,toate sunt la fel de triste si urate.nici o schimbare...decat pb ca sambata avem acel botez de care va ziceam......nu stiu daca ne ducem,desi e obligatoriu,dar...banii....fir-ar sa fie....
o sa va spun daca ne ducem impreuna,daca vrea ,daca imi zice sa mergem impreuna......
in rest ce sa va mai zic....e un om strain mie pe care nu il cunosc absolut deloc la ora actuala....e foarte clar ca are alta viata, ca s-a impacat cu gandul ca intre noi e totul terminat...se vede din absolut tot.....vine cand vrea(deci are unde dormi,unde se duce,pb in bratele calduroase ale alteia)....nu mai e nici o speranta pt noi....pot eu sa sper si sa am rabdare pana .............la d-zeu...degeaba,e inutil....
sunt singura ,eu cu fata mea si as face cel mai bine daca as accepta asta o data pt totdeauna,fara nici o urma de speranta pt un om care practic nici nu ma mai merita,nici pe mine nici sentimentele mele.nu se va mai trezi la ce am sperat eu niciodata.mi-a zis-o de mult,am refuzat sa ma mint singura,dar faptele si totul vb de la sine.
nici nu stiu cum naibii pot sa mai simt ceva pt un om ca el cum e acuma.poate nici nu mai simt si asa cred eu.am momente cand il uras,momente cand cred ca-l iubesc,asa ca...nici nu mai sunt sigura daca asta e iubire din partea mea sau nu.
oricum ar fi e tare greu,insuportabil cateodata si foarte greu cu banii si datoriuile care sunt.
dar asta e.
va pup.
si multumesc pt nenumaratele mesaje.
simonika78
Postat pe 14 Octombrie 2008 20:25
nu aici este locul vostru
dyanapetrescu
Postat pe 14 Octombrie 2008 23:19
De la: macarena, la data 2008-10-13 20:25:34Totusi este careva ineresat?!....Comercializez si distribui elemente de imbinare pentru timplarie din PVC/AL/LEMN/PAL si CONSTRUCTII... suruburi piulite saibe dibluri ancore fixare nituri si popnituri etc"...Preturi fara concurenta..!!!.... pentru informatii suplimentare puteti suna la nr:0732430182....sau id de messs:
Sa spuneti daca doriti ceva anume...:P



nu aici este locul vostru
dyanapetrescu
Postat pe 15 Octombrie 2008 10:12
Iulya condamna(oarecum)pe cele care o sfatuiau pe Simonika sa divorteze.Dar oare asta e viata?Ca nu mai e iubire e una,dar cand nu mai e nici macar respectul cred ca nu mai e nimic de facut.E adevarat ca merita sa lupti ptr.casnicie,ptr copii dar cand totul e in zadar,cand ai incercat si nu merge ce faci?Cat poti sa te umilesti in fata unui om ptr.care nu conteaza decat persoana lui?Unde mai e respectul tau ptr.propria persoana?Multe intrebari si, cred,multe dintre ele fara raspuns...Greu...Mult curaj Simonika,ptr tine si ptr fetita ta.
eladaela
Postat pe 15 Octombrie 2008 18:26

sal. in seara asta ma invitasera niste prieteni comuni pe la ei sa raman la ei cu fetita sa dorm ,sa mai vb,sa mancam,etc.....prieteni buni amandorura care ne stiu povestea doar de la mine,el nu le-a zis nimic de atat timp.sunt si ei casatoriti au o fata,asta ca idee.i-am refuzat insa desi maine as fi fost aproape si de serv meu si de cresa fetitei...i-am refuzat si din teama si mai ales pt ca nu sunt obisnuita deloc sa lipsesc noaptea de acasa.mi-au zis ca sunt fraiera ca imi fac pb degeaba,ca ar tb sa ma duc,ca daca m-ar fi sunat al meu sot ii spuneam unde sunt,,,,dar....nu mi-a venit.....sa plec,sa lipsesc de aici,sa dorm in alta parte......tot acasa e cel mai bine..
asa sunt eu si in situatoa de fata....pb ca ar fi tb sa plec sa ma duc fara sa mai stau sa analizez atata si sa descos pb pe toate partile.era o iesire si atata,insa..........
nu va mai plictisesc....
va pup.
simonika78
Postat pe 15 Octombrie 2008 20:44
De la: simonika78, la data 2008-10-15 20:44:59
sal. in seara asta ma invitasera niste prieteni comuni pe la ei sa raman la ei cu fetita sa dorm ,sa mai vb,sa mancam,etc.....prieteni buni amandorura care ne stiu povestea doar de la mine,el nu le-a zis nimic de atat timp.sunt si ei casatoriti au o fata,asta ca idee.i-am refuzat insa desi maine as fi fost aproape si de serv meu si de cresa fetitei...i-am refuzat si din teama si mai ales pt ca nu sunt obisnuita deloc sa lipsesc noaptea de acasa.mi-au zis ca sunt fraiera ca imi fac pb degeaba,ca ar tb sa ma duc,ca daca m-ar fi sunat al meu sot ii spuneam unde sunt,,,,dar....nu mi-a venit.....sa plec,sa lipsesc de aici,sa dorm in alta parte......tot acasa e cel mai bine..
asa sunt eu si in situatoa de fata....pb ca ar fi tb sa plec sa ma duc fara sa mai stau sa analizez atata si sa descos pb pe toate partile.era o iesire si atata,insa..........
nu va mai plictisesc....
va pup.

Ti-ar fi prins tare bine o seara calma si linistita, altceva decat ceea ce tu ai de obicei. Ar fi fost bine si pentru fetita, s-ar fi jucat cu fetita cealalta, cu prietenii tai, ar fi fost in centrul atentiei... ar fi fost bine. Poti sa le spui prietenilor ca-ti pare rau ca nu ai acceptat invitatia, dar, poate alta data... Ti-ar prinde bine sa vorbesti si cu alte persoane despre problemele voastre, noi suntem niste straini, tu ai nevoie de cineva care-l cunoaste si pe el...
Multi pupici dulci >:D<
iulya
Postat pe 16 Octombrie 2008 08:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de ea 3 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 12:51
povestea mea de suferinta 33 De la: garbo061493 21 Octombrie 2009 08:13
Fericita alaturi de un barbat mult mai mare ca mine...dar "prietenele" incearca sa ma descurajeze. 4 De la: prometeus_wife 21 Ianuarie 2009 15:46
cum gasesc o garsoniera:D 19 De la: Annna_Maria7 28 Septembrie 2010 13:38
oare de ce ar trebui sa mai traiesc? 46 De la: iasomia 12 Ianuarie 2009 16:32
Setari Cookie-uri