fetelor, nu divortati!

De la: eladaela, la data 2008-10-15 18:26:59Iulya condamna(oarecum)pe cele care o sfatuiau pe Simonika sa divorteze.Dar oare asta e viata?Ca nu mai e iubire e una,dar cand nu mai e nici macar respectul cred ca nu mai e nimic de facut.E adevarat ca merita sa lupti ptr.casnicie,ptr copii dar cand totul e in zadar,cand ai incercat si nu merge ce faci?Cat poti sa te umilesti in fata unui om ptr.care nu conteaza decat persoana lui?Unde mai e respectul tau ptr.propria persoana?Multe intrebari si, cred,multe dintre ele fara raspuns...Greu...Mult curaj Simonika,ptr tine si ptr fetita ta.

Ai perfecta dreptate, dar eu am luat in calcul dorinta ei de a-si salva casnicia, sentimentele pe care inca le are pentru sotul ei. Eu am trecut printr-un divort si stiu ca o hotarare luata e destul de greu de schimbat. Eu hotarasem "divort" si daca cineva-mi spunea sa mai incerc, sa mai salvez ceva, innebuneam de furie. Am intors situatia si m-am pus in pielea Simonei careia i se spune divorteaza. Simonika va hotari singura cand va spune "ajunge, nu mai lupt" si atunci vom fi langa ea, orice ar decide noi ii vom fi alaturi.
si la toate fetele
iulya
Postat pe 16 Octombrie 2008 09:01

asa e am inceput a scrie aici de divort dar inainte de toate de setimente;e care le mai am pt sotul meu si din dorinta de a-mi salva casnicia.......care acum e in stadiu de..........fiecare cu treaba lui,deci ceva ce nu mai e,o tampenie numai casnici e nu.
degeaba mai simt ceva pt omul de langa mine,nu vad ca ar conta pt el asa ceva.e cuprins intr-adevar si de pb cu banii si datoriile care sunt iar eu daca il intreb cand platim aia sau aia si asta din cauza ca sunt restante dispera,are impresia ca numai asta ma intereseaza,lucru care nu e adevarat,dar daca sunt la limita si le taie sau tb platite si atata timp cat eu nu am luat inca salariu normal ca il intreb pe el...o sa platesc si eu ce voi putea cand voi lua,dar pana atunci de el depinde.....si la ce restante sunt nu pot face fata eu cu salariu meu.......
m-as fi dus la prietenii nostri aseara sa dorm,dar pb as fi dat un nou motiv de cearta zic eu,poate ma insel.....aseara a venit tare devreme si cand am vazut fericirea de pe chiupl fetei mele nu mi-a mai tb nimic.....si rasul ei curat si joaca cu tati.....am fost si eu fericita....daca plecam si nu eram acasa ea nu mai avea parte de asta....e adevarat ca asa cum a venit devreme putea sa nu vina deloc toata noaptea......
nu stiu....v-am zis...eu nu sunt genul care sa nu dorm acasa......dar poate ar fi tb sa plec ,sa vada ca imi vad de viata mea in continuare,fara el,dar m-am gandit la asta mica......
va pup.cam atata.
simonika78
Postat pe 16 Octombrie 2008 17:46
Mioara ce-ar fi daca te-ai duce la culcare....esti dusa......mai citeste odata legea 69/1993 art 4 alin 2 sa vezi ce scrie acolo in legatura cu casa daca e luata dupa ce sau casatorit...

Postat pe 16 Octombrie 2008 20:05
Simonika,un sfat prietenesc...Nu te lasa umilita,nu il lasa sa vada ca esti dependenta de el.Eu am facut greseala asta si am gresit.Arata-i ca viata ta merge inainte CU EL SAU FARA EL.Asta o sa-l doara,te asigur.Daca nu ptr ca ii pasa de tine macar ptr ca ii vei rani orgoliul masculin.
eladaela
Postat pe 17 Octombrie 2008 17:43
De la: eladaela, la data 2008-10-17 17:43:16Simonika,un sfat prietenesc...Nu te lasa umilita,nu il lasa sa vada ca esti dependenta de el.Eu am facut greseala asta si am gresit.Arata-i ca viata ta merge inainte CU EL SAU FARA EL.Asta o sa-l doara,te asigur.Daca nu ptr ca ii pasa de tine macar ptr ca ii vei rani orgoliul masculin.


mereu i am spus acest lucru


dyanapetrescu
Postat pe 17 Octombrie 2008 23:44
Viata merge in toate partile.Arata-i draga mea, ca viata ta a luat-o in sus ca un elicopter si ca el a cazut din el ca un parasutist fara parasuta.Sigur, cat o sa cada, n-o sa-l doara nimic.Dar si cand va da de pamant....Eu m-am intrebat intotdeauna, cand cineva izbeste pamantul, cine tipa mai tare?Pamantul, sau cel care s-a hotarat sa joace rolul unui meteorit in filmul acela Armagedon.

Postat pe 18 Octombrie 2008 09:18
nu vreau sami imaginez cei in sufletul unei femei care este inselata,din fericire inca nu cunosc acest senntiment...dar cu siguranta si eu fac acelasi pass.divortul fara probleme asa ca te felicit draga pt buna decizie si inteleapta atat pt tine cat si [t fetele tale.daca barbatul inseala odata o va face si a miia oara..ma rog cat il va tine puterileee...ha ha ha...
anca_mafi
Postat pe 23 Octombrie 2008 23:06
De la: anca_mafi, la data 2008-10-23 23:06:52daca barbatul inseala odata o va face si a miia oara..ma rog cat il va tine puterileee...ha ha ha...


in general, puterile (h)il va tine, dar este o (h)aroganta (h)aici, daca puterile nu il va mai tine, va (h)apela la un ciomag care sa il sustine pe el sau la un pretenar?
Si-apoi, un barbat cu mii de numere la (h)activ care este el, e ceva deosebit; ori are priapism... care (h)este boala, soro, nu manelar de-sta de-al nostru cum crezi tu, ori e un Don Juan patruns prin iatacurili sultanului din Brunei (asta e un gagiu cu mult cascaval, nush pe ce loc e in lume, dar cica (h)are multe sotzii distribuite pe mai multe niveluri si cameruri, cica fiecare piranda de-a lui (h)are la gat o ditai salba de galbini, si se pare ca cauta acum o (h)alta, (h)adica mai (h)este sanse la fiecare, da'trebuie sa stiti cu datu' (h)ala din buric).
anakin
Postat pe 24 Octombrie 2008 17:26
Simonika, ce mai faci? Nu ai dat nici un semn de viata in ultima saptamana. Esti bine? Dar fetita? Totul e OK? Macar intra si spune-ne ca tu esti bine si fetita la fel. Noi te pupam si ne gandim la tine.
iulya
Postat pe 26 Octombrie 2008 08:16

salutare
scz ca nu am mai dat nici un semn desi am intrat zilnic si m-am uitat cine ce a mai scris, insa nu stiu ce sa va mai zic....ca sper in continuare intr-o minune si ca degeaba sper??ca prietene de ala mele imi spun ca sper degeaba si ca ar trebui sa devin imuna, sa nu mai sper si sa accept situatia?! cam asta se intampla.totul e la fel.nimic neschimbat, el face ce vrea, cam o zi doarme aici, o noapte nu stiu unde, in general vb...
stiu ca nu ar tb sa mai sper,stiu asta foarte bine,insa nu stiu cum sa fac sa ajung sa devin imuna la tot, sa nu ma mai afecteze, sa nu ma mai doara nimic legat de el, pt ca asa ar tb sa fie, insa nu o fac intentionat, ca doar nu imi place mie sa sufar. cand zic ca mi-am revenit ca nu mai sufar se intampla ceva, o discutie sau o cearta si iara ma da peste cap totul si imi vine sa plang....
ceva frumos ar fi ca ieri a fost ziua fetitei noastre , ca a facut 3 anisori si ca i-am serbat ziua, au venit prieteni multi, a fost foarte frumos.ne-am simtit bine cu totii ,iar noi doi ne-am purtat de parca era totul k intre noi in fata tuturor....
gresesc ca interpretez de ex niste gesturi ale lui, care nu inseamana nimic,iar eu ca fraiera imediat ma gandesc ca poate e un semn....de ex.faptul ca am dansat la un moment dat aici in casa un blues si mi s-a parut mie ca ma strangea de mana....nimicuri, ca la 15 ani cand interpretezi prostii de genul asta....asta din cauza ca mai sper intr-o minune,care de altfel sunt sigura ca nu va mai veni.
am avut o discutie care s-a cam transformat in cearta cu o zi inainte, adica alaltaieri si am dat dintr-una in alta si mi-a zis la telefon ca cel mai corect ar fi fost sa fi plecat cu fata si sa fii terminat toata abureala asta care e intre noi acum......asta apropo de faptul ca il doare ca nu renunt la casa asta si ca nu plec.
am inteles ca nu mai poate fi nimic salvat,stiu asta si totusi de ce naibii ceva inauntru meu mai spera....?!asta ma deranjeaza, ma oftic pe mine insami,gresesc,nu e bine...si totusi..........asta simt si tot asta mai devreme sau mai tarziu imi va pune capac.totul tine de timp, dar e timpul meu, viata mea si se pare ca asa va trece pe langa mine cel putin deocamdata sau cine stie cat........
cam astea sunt noutatile si sper sa nu interpretati totul ca iar ma vait......
va pup.
si multumesc tuturor.
simonika78
Postat pe 26 Octombrie 2008 11:11
Simonika, LA MULTI ANI fetitei tale. Eu o pup dulce si-i doresc sa fie sanatoasa, iar la mamica ii doresc sa fie puternica.
Tot ceea ce se intampla, se intampla cu un scop. Poate ca nu ti-ai imaginat ceea ce ai simtit in timpul dansului, poate ca in el s-au trezit amintiri/sentimente vechi, de mult uitate. Poate ca l-a tulburat acel dans... Sunt multi de "poate" dar tu trebuie sa faci asa cum a zis Vanghelis: "Arata-i draga mea, ca viata ta a luat-o in sus ca un elicopter... "
In timpul divortului meu am avut un motto "Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta". Atunci cand am invins si am castigat divortul, nu m-am simtit o invingatoare ci dimpotriva, era un esec, un esec al vietii mele... Pe de alta parte am fost infranta de el pe multe planuri dar am simtit ca m-am inaltat, asa si tu te vei simti inaltata, dar nu acum ci peste un timp. Abia atunci iti vei da seama ce succese ai avut.
Multa putere si curaj pentru a invinge in lupta cu viata
iulya
Postat pe 26 Octombrie 2008 13:57


multumesc de urari si de mesaj.
as da orice sa nu ma mai roada curiozitatea unde pleaca, ce face etc....dar sunt curioasa, alt lucru pe care il fac si gresesc.
pupici.
simonika78
Postat pe 26 Octombrie 2008 17:17
E normal sa fii curioasa. De ce crezi tu ca gresesti fiind curioasa? O problema ar fi daca acesata curiozitate te-ar transforma intr-un mic detectiv sau chestor care l-ar tortura pe acel barbat cu intrebari sau l-ar urmari. Dar tu esti o femeie normala care-si pune intrebari. Asta e... Si eu as proceda la fel in locul tau. Incearca sa te gandesti la altceva decat sa-ti pui intrebari. Incearca sa gandesti pozitiv. Vei vedea ca va fi bine pentru tine.
>:D< :*
iulya
Postat pe 27 Octombrie 2008 09:07
daca ai bani si exista asa ceva pe la tine, pune un detectiv pe urmele lui.Daca il pui pe gard o sa creada lumea ca este pisica si nu stiu daca o sa-l ia in serios.

Postat pe 27 Octombrie 2008 18:42
simonika78
Postat pe 27 Octombrie 2008 19:57

stau si ma intreb ce viata o fi aia sa ai familie si sa dormi o noapte acasa o noapte in alta parte?!cam asa e in ultima vreme la el....ce om poate sa faca asta? si oricat de ciudat ar parea inca ma intreb cum se poate stinge o dragoste asa peste noapte,cum de se poate ajunge aici unde s- ajuns...oare chiar asa sa nu mai simti nimic pt. persoana cu care ai stat 8 ani de zile si ai si un copil asa peste noapte? si faptul daca e sa se fi indragostit de altcineva mi se pare ciudat...atata timp cat esti casatorit se presupune ca ai niste principii in viata dar......eu cam vad idealul ca realitatea e cruda si cu totul alta...dovada ca se poate intampla oricate intrebari mi-as pune eu sau nu.
si oricat de ciudat vi s-ar parea imi e dor sa facem dragoste imi vine sa ii zic cateodata ceva de genul ca sa-l si atac ca daca vrea il platesc, sa vad ce zice......, vrea?
simonika78
Postat pe 28 Octombrie 2008 19:58
Este fioros si nedemn in acelasi timp pentru tine.

Postat pe 30 Octombrie 2008 16:23

corect.
foarte adevarat vanghelis, insa dorinta mea exista si imi e dor de el, iar a doua chestie macar ca sa-l ating, sa-l doara.nu stiu, dar mi-a trecut prin minte.....
simonika78
Postat pe 30 Octombrie 2008 20:50
fara nici o suparare, dar nu te inteleg. de fapt, nu inteleg femeile care nu vad cand li se spune "la revedere" si insista in a se face de ras si in a se injosi. ce sa atingi fata? un om care nu te mai vrea? ce dragoste mai poti avea pentru barbatul care te umileste? chiar nu aveti pic de respect pentru voi? chiar presuri sunteti?
intelegeti cand e de inteles ca, s-a terminat. ce-i tot gadiliti, ce-i tot doriti? ei au ales si-i doare in cot de voi. au alta femeie alaturi, o iubesc si o doresc . alaturi de ea vor sa fie si nu de voi. e crunt, dar asta e realitatea. ca ati fost impreuna un an, zece , nu mai conteaza. au FOST acesti ani. nu mai sunt.acceptati aceasta realtate nu mai traiti in trecut.

in genunchi, nu se castiga respect sau dragoste. ce naiba? chiar sunteti carpe?
si_totusi
Postat pe 30 Octombrie 2008 22:52
totusico,

ai fost o companie misto la cafea,am ras in draci...

mami...erai ambalata rau ....
iasomia
Postat pe 31 Octombrie 2008 08:08
Simonka, ce mai faci? Nu ai mai trecut de mult pe aici... Cum e viata ta? De ce nu mai zici nimic? Ceva schimbari?
Eu te pup si te imbratisez cu drag
iulya
Postat pe 10 Noiembrie 2008 18:32
salut.
am intrat zilnic si m-am uitat.am citit si pe ale teme.....
nimic nou....
poate ca vb ceva mai mult,ca am cam incetat cu certurile,ca ma abtin cu cearta,desi probabil pana voi izbucni din nou....
am fost la cumparaturi impreuna in supermarket vreo 2 ore.....dar in rest nimic nou...
a dormit mai mult acasa dar weekendul inca nu e al meu,2 zile din weekend nu le doarme acasa vinerea si samabta...
deci nimic nou aceeasi harababura,fiecare cu viata lui,el adica.
da bani in casa cand are, plateste banca,platim utilitatile,etc...
chiar nu stiu ce sa va mai zic sa nu va plictisesc......
va pup
simonika78
Postat pe 10 Noiembrie 2008 19:33
In asemenea situatie e bine sa vb cu cineva,chiar si cu cineva imaginar.Uneori cred ca asa e mai usor.Si eu am fost in situatii dificile si sa sti ca m-au ajutat discutiile cu "prietenii".E greu sa treci prin ce treci tu si sa nu ai cui spune.De cele mai multe ori iti este greu sa vb cu cei apropiati de teama sa nu ii ranesti.Noi suntem aici sa te "ascultam" si daca putem sa te ajutam cu un sfat,cu o vorba buna...Ai grija de tine si de fetita ta,fa tot ce poti sa va fie voua bine.
eladaela
Postat pe 11 Noiembrie 2008 19:04
PENTRU SELENA_A
Nu crezi ca era mai bine daca ar fi divortat???? In acest fel nu mai erai "obligata" sa suporti atmosfera apasatoare de acasa si sa asisti la discutiile, certurile, etc. ... care se iveau..... Oare nu erai mai linistita sufleteste daca nu asistai la acele conflicte???? Oare nu crezi ca erai mai fericita si ai fi avut in momentul de fata mai multa incredere in tine????
Bafta!!!! Ai grija sa nu repeti aceleasi greseli ca si mama ta!
Ai incredere in tine!
ileana_san
Postat pe 17 Decembrie 2008 15:53
De la: aaab, la data 2008-06-25 18:51:24Sunt divortata de 15 ani si pana in ziua de azi fetele mele inca imi mai reproseaza ca am facut acest pas, ca nu am putut sa trec peste infidelitatile lui. ganditi-va de 1000 de ori inainte de a lua decizia asta!


1.Gresit gandit! Fetele tale se gandesc ca impreuna cu el ai fi fost TU mai fericita sau ELE mai fericite? Defapt iti cer umilinta si sacrificiul vietii pentru binele lor? De ce nu te trimit la azil sa le ramana casa si le va fi si mai bine!? O sa le doara si creierii in ele cand vor ajunge la anii tai.

2.Mama a divortat cand aveam 5 ani. O viata am acuzat-o si am jignit-o pentru ca nu a stiut "sa-si tzina familia". Am jurat ca eu o sa am grija. M-am casatorit, am nascut un baietzel... si am divortzat. A tras mama cu dintzi sa nu divortez ca voi avea o viatza de cosmar ca si ea, mi-a spus multe din durerile ei... nimic nu m-a oprit. AM FACUT CE TREBUIA! Saraca mama...

3.Am un prieten caruia i-au ramas parintzii impreuna "pentru copii". Acum copii sunt mari, au vietzile lor. Pentru ei mama lor e "proasta" care le-a oferit o viatza de infern ca l-a tzinut pe "dobitoc" in casa si ca nu a scapat de el.

FETELOR, NU STATI CU DOBITOCI! ORI LA BAL ORI LA SPITAL. VIATZA TRECE, COPII CRESC, IMPORTANT E SA-I FACEM OAMENI!
garbow
Postat pe 11 Ianuarie 2009 16:35
Nu exista gandiri gresite, ci numai gandiri care nu se potrivesc cu ale noastre.
Ioana007
Postat pe 12 Ianuarie 2009 09:46

as zice mai degraba sa nu confundam atractia fizica cu dragostea. adica, sa ne gandim inainte.parca putem, daca vem valul peste ochi
cercelmarilena
Postat pe 16 Ianuarie 2009 18:40
De la: aaab, la data 2008-06-25 18:51:24Sunt divortata de 15 ani si pana in ziua de azi fetele mele inca imi mai reproseaza ca am facut acest pas, ca nu am putut sa trec peste infidelitatile lui. ganditi-va de 1000 de ori inainte de a lua decizia asta!
draga mea fetele tale sint niste egoiste.si eu am divortat dar..copii nu au dreptul sa ne judece sub nici o forma.probabil le-ar fi placut da te vada suparata si nefericita.intreabale?pacat
lilianastoica22
Postat pe 4 Februarie 2009 15:10
Si daca te sacrifici ptr ei si ramai langa un om care nu te respecta macar ,daca de iubit nu te mai iubeste tot nu va fi bine.Daca la un moment dat cand nu vei mai suporta vei face greseala sa le spui ca ai ramas si te-ai sacrificat ptr ei tot iti vor reprosa.Copiii sunt niste mici egoisti si nu pot fi condamnati ptr asta.Ei nu au cerut sa vina pe lume(deci le suntem datori,oarecum).Macar daca lor le-ar fi bine(daca tu tot sacrifici totul).
eladaela
Postat pe 5 Februarie 2009 19:42
Depinde in ce transformi viata ta. Daca o transformi intr-un sacrificiu, va trebui sa iti cumperi un altar.
Ioana007
Postat pe 6 Februarie 2009 18:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu mai am chef de sex. HELP! 104 De la: criss69pcl 22 Ianuarie 2009 15:33
Relatia cu un barbat mai in varsta 65 De la: geo32 13 Martie 2009 11:11
BUNA! 17 De la: eu_geminy 8 Septembrie 2010 22:52
Atacuri de panica! 36 De la: sexy 4 Februarie 2011 16:43
interes 12 De la: nazirra 14 Septembrie 2009 15:26
Setari Cookie-uri