fetelor, nu divortati!

Simonika, trezeste-te la realitate, tu refuzi sa lupti din start, indiferent ca vrei sa-ti salvezi casnicia sau nu, atitudinea ta nu este buna. Pe cat esti tu de slaba si te lasi manipulata acum de el nu vei reusi sa-l atragi niciodata.Barbatii sunt atrasi de femeile puternice, fie ca o recunosc sau nu. Cate cazuri ai citit numai aici, cand dupa ce femeile divortau si implicit isi infruntau sotii, acestia se trezeau la realitate si realizau ca de fapt doar pe ele le iubesc?? Tine minte, barbatii, intodeauna vor ce nu pot avea, cu cat esti mai inaccesibila si mai rece, cu atat el te va dori mai mult. Nu-ti fie frica de el nicio clipa. Are pile? Si ce-i si tu poti sa-ti faci, are bani si tu poti sa castigi. Gandeste pozitiv, ca cat ai tu mai multa incredere in tine si in fortele tale cu atat paleste puterea lui mai mult. Infrunta-l si nu-ti fie teama sa lupti pentru binele copilului si al tau. Si daca il iubesti atat de mult, gandeste-te ca de fapt ii aplici o corectie si incerci sa-ti salvezi relatia, dar impunind tu regulile de aceasta data. Ori, ca mine ori, deloc!!Si tine minte O lupta e viata, deci te lupta!Nu conteaza ca nu mai poti sau canu vrei. Fetita ta trebuie sa-ti dea forta, pentru ea lupti, ori sa aiba o familie in adevaratul sens al cuvantului, ori sa aiba o mama sanatoasa, linistita si capabila sa o creasca si sa o educe.
monica_moni25
Postat pe 8 Septembrie 2008 10:21
Si daca nu ai bani pentru avocat, o solutie este intr-adevar si sa te reprezinti tu singura. Daca vrei eu te pot ajuta cu intocmirea actelor.Trimite-mi pe privat adresa ta de mail si iti pot timite pe mail actele de care ai nevoie. Nu te gandi nici un moment ca te rupi definitiv de el ci doar ca il infrunti si ca ii arati ca vorbesti foarte serios. Si daca nu merge, inseamna ca nu a meritat nici un moment dragostea ta si ca e timpul sa mergi mai departe. Ia fiecare zi pe rand, pas cu pas.
monica_moni25
Postat pe 8 Septembrie 2008 10:26

si apropo,nu ma deranjeaza ca sunt casatorita cu nimic,insa nu mai vreau o minciuna.e vb de viata mea,de anii care trec si daca am trait pana acum o minciuna,de acum incolo nu o mai vreau.
nu ma intereseaza sa ma recasatoresc,e ultimul lucru la care m-as gangi vreodata si sincer....nici nu imi mai tb,sunt satula pna in gat.nu as mai avea incredere totala vreodata in vreun barbat si cred ca ar fi o viata super linistita si frumoasa in care as fio doar eu si fetita mea.
ma doare si poate de asta ma deranjeaza ca nu divortam odata,ca nu baga divortul,cum el are atata libertate,pt elnu conteaza nimic,vine cand vrea ,daca vrea,si lasa cati bani vrea el.corect,el ne-a tinut si pe noi si casa asta,dar si eu am crescut-o pe fata.....si poi poate vreau si eu sa ies la o bere,la un suc,ce stiu eu din cand in cand,cateodata,eu nu pot,sunt vesnic cu fata....nu e corect fata de nimeni.imi vreau si eu libertatea inapoi.
nu cred ca vreau prea mult.intr-adevar inca nu am serviciu,deci nu am bani,dar voi avea catde curand cu siguranta.puteam sa am deja,dar vreau ceva mai bun si se preconizeaza,pt ca deja imi pun pb ca imi tb un salariu in care sa mapot descurca si cu rata in banca si cu fata mea..va pup.pe curand
simonika78
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:01
cris stii care e problema?daca ma ridic cu pretentii asupra casei,va iesi mare scandal,mare si se va termina foarte urat si nu vreau asta.mi-ar placea sa se termine repede si fara scandaluri.si poi oricat drept legal poate ca as avea sa raman aici,in casa,are pile destule si cred ca va rezolva asta,sa nu imi ramana mie.mi-a zis printre altele ceva de genul ca o sa imi arate el mie ca nu e casa mea,ca e a lui si numai a luietc".
nu casa ma intereseaza,normal si sentimental m-ar fi interesat mai mult decat orice sa imi pot salva casnicia si omul pe care l-am iubit enorm,poate cateodata mai mult decat pe mine,ceea ce iarasi a fost gresit din start,insa.........
la cum e acuma de fapt la cum nu mai e nimic acuma,abia daca ne vb si noi si doar de datroii sau mancare altceva nimic,ACUM CHIAR EU imi doresc divortul,sa-l bage ,vreau sa scap din ceea ce s-a dovedit a fi o minciuna,insa nu o va face el mai multca sigur asteapta la mine desi momentan stie ca nu am bani.
am ajuns la concluzia ca e prea tarziu pt noi si ca nu se mai poate face nimic si asta nu din partea mea,ci a lui...oricum sincer si oricat de ciudat ar parea,eu am constiinta impacata,nu am gresit cu nimic rau in casnicia asta,am fost trup si suflet pt ea,poate decat gura prea mare cateodata si discutiile prea multe despre bani ,datorii etc.in rest ,nici cu gandul macar nu am gresit sa ma fi gandit macar vreodata la vreun alt barbat.
nu ma mai intereseaza atata timp cat nu ne mai putem salva relatia,desi asta mi-as dori enorm si nu divortul......ma dor prea multe,mi-e prea greu,ma doare ca fetitra mea va creste fara tata si ai dreptate cu casa ca decat pe asta o stie,aici are copii ei de la bloc ,multi,universul ei.m-am gandit si eu cat de greu sa ne mutam la tata,alta lume pt ea,alta camera,alti copii,etc.ingrozitor si sa tb sa stiu si sa fie bine,sa nu o influentez cand ma intreaba de tas-o sau de ce sunt suparata etc.trist pt un copil de aproape 3 ani ,fara o luna.
nici nu mai stiu ce sa mai scriu deocamdata,asa ca............pe alta data.va pup.si multumesc ca raspundeti.

simonika78
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:03
nu te mai lasa intimidata de ce spune el. pile...aiureli. in instanta ai drepturile tale. numai ca, trebuie sa te lupti. daca nu vrei scandal si esti suflet bun, atunci lasa-i totul si nu te mai vaicari atat.

monica s-a oferit sa te ajute, fetele ti-au spus ce si cum dar tu ne tot bati la cap cu cele sentimente si cu cea neputinta a ta de a te desprinde din aceasta situatie. daca ai vrea cu adevarat sa faci ceva, ai putea. principalul e sa vrei.

tot spui ca astepti ca el sa bage divortul. vezi? si acesta e un fel de " amana doamne boala". un divort e ceva urat pana la urma urmei.daca v-ati hotarat si nu mai e cale de intoarcere, apoi mergi pana la capat. si nu mai pune copilul drept motiv al lipsei tale de reactie si decizie.scuze ca te scutur dar, poate asa te fac sa vezi ce ai de facut. lamentarile si miorlaiturile nu rezolva problema.
ori iei taurul de coarne , ori astepti sa rezolve sotul aceasta problema. poate o sa-ti puna niste lucruri intr-o valiza si, daca e baiat de treaba, te va duce pana la mama sau chiar iti va gasi o gazda.asta in cazul ca isi va aminti ca existi si tu prin casa. oricum, sa ai grija si sa-i lasi tot- ca are pile si oricum esti suflet nobil.
si_totusi
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:20

mda.ai dreptate si tu,nu pot sa zic ca nu,mai putin in chestia ca pun copilul la inaintare.nu cred ca ai copil din moment ce imi spui asa ceva.

corect,asteptam sa-l bage el,pt ca se descurac altfel cu banii,iardaca inaintez eu in cele din urma nu pot merge la acest drum fara nici un ban si nu ma pot culca pe ideea cama reprezint singura.

odata ce o sa am serviciu va fi mai usor cu banii,ma voi decsrurca nai bine.si mi se pare normal sa fi vrut sa bage el,eu le trag pe toate si el sa fie bine mersi.nu e corect.

multumesc oricum.
si scuze.nu am vrut sa disper pe nimeni cu ale mele.
simonika78
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:39

cat de curand voi apela la ajutorul celor care s-au oferit sa ma ajute,daca va fi cazul.multumesc mult pt tot tuturor.
simonika78
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:43
simonika, inca o data, scuze ! insa, chiar ca trebuie sa te hotarasti. am copii. stiu ce simti si stiu ca e greu insa, vezi tu ? trebuie sa accepti un lucru. e si copilul lui. ce e intre voi e intre voi. la fetita, sigur el tine. va fi mereu tatal ei si o va iubi. e sangele lui. cand am spus " la inaintare" m-am referit la faptul ca tu iti cauti motive de a tergiversa sau amana o decizie.

am inteles ca banii sunt problema. discutati omeneste si da intai divort, daca si el vrea acest lucru si apoi fa partajul. un divort nu te costa decat 50 lei . daca amandoi sotii sunt de acord, nu este nevoie de avocat. ai dreptul sa locuiesti in casa pana se face partajul si, fiind o femeie libera, ai alte drepturi daca el va incerca sa faca scandal.intre timp te poti angaja si o sa poti dispune de un ban al tau.

la partaj e nevoie de bani mai multi pentru ca va trebui sa platesti un avocat si un expert care sa evalueze bunurile . de asta spuneam ca ar fi bine intai sa divortezi. balamucul va incepe la imparteala. aici e tzantzavaiul si eventualele paruieli. e mai bine sa-ti iei masuri de prevedere ca sa nu fii in pericol.
si_totusi
Postat pe 8 Septembrie 2008 19:10

am inceput a scrie aici ,la inceput de tot,subliniind faptul ca primul meu scop ar fi fost o eventuala revenire,trezire a lui din ceata in care cred eu ca se afla,dar treptat am constientizat si mi-a dat seama ca doar eu sper lucrul asta nu si el.
isi iubeste copilul,normal ca il iubeste,enorm de mult,insa e mare pacat ca nu petrece timp cu ea aproape deloc sau doar f putin seara inainte de nani.la plimbare o ia extrem de rar si si atunci o ora maxim 2.o data pe luna...nu stiu ecat sa zic.
apoi ,poate sunt eu nebuna si nu inteleg,far despre ce pericol vb?
acum e clarca divortul e iminent si ca asta va fi ,mai devreme sau mai tarzoiu.nu se mai poate face nimic si nici nu mai e doreinta dion partea lui,subliniez si asta.
oricat as vrea eu,raman cu vrutul.
imi e clar.
stiu ca divortul ma asteapta si ca tb sa ma pregatesc pt asta.
insa de aici plec daca sta cuminte cum s-ar zice,daca face pe dracosul sa sumai sublinieze ca nu e si casa mea si ma ameninta cu asta,pot fi si eu foarte dracoasa.si cu firma la fel,pe care stiu ca imi pot lua niste bani frumosi.
banuieste asta,mi-a zis si am vazut ca ii e frica de mine.

nu mai stiu ce sa mai zic,ca deja cred ca am cam zis totul.
simonika78
Postat pe 8 Septembrie 2008 19:27
p.s cu toate pilele lui casa asta nu o puteam lua daca nu era casatorit,deci e a noastra,nu LUI.LUCRU PE CARE CHIAR DACA IL GANDESTE TB SA TACA SA SE ABTINA,DAR NESIMTIREA E CAT CASA ACUMA
simonika78
Postat pe 8 Septembrie 2008 19:31
eu chiar te inteleg, foarte bine. stiu prin ce treci, ce lupta se da in tine, il iubesti si il urasti totodata pt tot ce va face, dar iti zic ca numai o minune va mai poate salva. stiu ca tu inca speri, si eu am sperat ca ceata din capul lui va disparea, aprox 2 ani, in care ma contraziceam singura si nu mai stiam incotro s-o apuc sau cum sa ma comport cu el cand mai venea pe acasa.
pune-te in situatia ca ar reveni, si si-ar cere iertare si ar promite marea cu sarea , i-ai mai da vreo sansa? cum te-ai simti? ai putea sa treci peste toate astea?
eu nu am putut si oricat m-au sfatuit altii, am auzit o mie de pareri, am luat taurul de coarne. nu e comod sa fii o femeie singura, dar e mult mai demn.
cris8_
Postat pe 9 Septembrie 2008 23:42

da,chiar asa e .ai mare dreptae cu tot ce zici.chiar asta simt si chiar lupta asta se da in mine.
si iarasi foarte mare adevar e faptul ca numai o minune ne-ar mai putea salva.
si daca si-arcere scuze ,iertare ,etc ,etc nu mai cred nimic din vorbe,pt ca nu ilmai cred.ar trebui sa imi demonstreze asta cu fapte cat de multe,ca ma vrea ,ca ii pasa,ca vrea sa salvam ceva,desi......nu cred ca se va intampla asta si din cauza orgoliului.chiar daca ierti nu poti uita niciodata,oricat ai vrea.
acum cand vine seara acasa de la munca sau el stie de unde ,imposibil sa nu ne certam din ceva,daca incepem sa vb.ne-am certat si aseara dintr-o tampenie pe la bucatarie.......ii pare rau ca u se mai poate controla si se enerveaza atata de usor,ii sare tandara imediat.
rezist inca destul de bine,nu stie nimeni prin ce trec eu,nu am zis la nimeni,nici rude ,nisi tata,nici sora mea(masma mea a murit la 3 zile dupa ce am nascut fetita,deci nu mai am),vb cu cate o prietena,doua si atat.
ma surpinde insa ca aseara cand a venit,venisem si eu cu catva timp putin in urama cu fetita de la plimbare,din oras si eram foarte aranjata cand a venit,nu apucasem sa ma schimb insa.si repede m-aintrebat acu ai venit?m-am facutca nu aud intrebarea si cand l-a,m intebat a doua oaara ce a zis nu a mai vrut sa raspunda a zis decat"nimic".ce treaba are el unde ma duc eu,ce fac,cand vin etc.asa cum eu nu stiu nu vad de ce crede ca are dreptul sa stie de mine.
serviciul meu e ca pe vine,ieri am fost la al doilea interviu,m-au chemat,mai mult ca sigur sper sa fie al meu.si daca va fi asa ce surpiza va avea...ca presupun ca fara pile nu se asteapta sa imi gasecs eu un serviciu asa bun.tare mi-ar placea sa ii dau peste nas cu toate relatiile lui ca m-am putut descurca singura sa imi gasesc un serviciu bun.
multumesc cris.te-ai exprimat poate mai bine ca mine in tot ceea ce ai scris.
simonika78
Postat pe 10 Septembrie 2008 12:22
simonik, referitor la faptul ca nu spui la ai tai nimic, te sfatuiesc s-o faci. si eu am tacut ca daca am incercat sa zic cate ceva sa-i pregatesc, mi-am dat seama ca ei tineau cu el, ca e un om minunat si ca munceste pt fam, etc, ca pe mine m-a apucat gelozia dupa atatia ani....dupa ce m-am convins (atunci cand m-a sunat amanta lui de atunci si mi-a cerut sa-l las ca nu stiu sa-l apreciez, ca e un om minunat, ca vrea sa-l ia ea, am inregistrat convorbirea cu telefonul si le-am pus-o si lui si la ai mei, pt ca si el nega totul si ma facea nebuna, de ajunsesem sa cred ca din cauza mea si a copiilor nu mai vine el acasa) ei, atunci le-am demonstrat tuturor ca am dreptate si a doua zi m-am dus la avocat fara nicio remuscare. Nu pot sa spun ca mai sus ca a fost un divort urat, pt ca , cu toate ca si la mine avocatul lui l-a invatat sa zica ca eu am fost cea care am adus barbati acasa, totusi n-a putut demonstra nimic si niciun martor n-a venit din partea lui si nici el, pt ca s-a facut de ras. in 3 sedinte s-a terminat. Stiu ca am facut ce trebuia si atunci cand nu te stii vinovata, nu are de ce sa-ti fie rusine. el poate zice orice, dar tb sa si demonstreze.
vom mai vb, am multe sa-ti zic pt ca stiu prin ce treci, te pup
cris8_
Postat pe 10 Septembrie 2008 22:25
Casnicia seamana cu o casa.Cand cei care o locuiesc pleaca, ea ramane goala.

Postat pe 11 Septembrie 2008 12:15
eu am o matusa care fugea cu copiii in beci sau pe la vecini cand venea nebunul de barbat acasa beat aproape in ficare seara, iar acum cand copiii sunt mari aproape ficare la casa lui ii reproseaza de ce a stat sa indure langa un asemenea om si nu a divortat... daca nu se poate si nu se poate atunci divortati. de ce sa fim umilite? avem si noi personalitatea noastra, suntem si noi oameni si in viata nu se stie daca copiii nu vor ramane cu sechele langa niste lichele!
mitzura
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:11

oana intre noi nue vb de asa ceva,nici pe departe.nu ca ar conta ,dar avem totsui o educatie,faculate fiecare si nu a fost vb niciodata despre asa ceva si nici acum nu este.
eu am vb despre faprul ca nu mai e nimic intre noi,ca totul s-a racit,vb dar sa facem dragoste nici vorba de asa ceva si sunt certruile dese care sunt.nu se pune pb din partea mea ca s avea pe cineva sau ca as fi avut vreodata in afara casniciei mele,lucru de care el insusi ar baga mana in foc in fata ORICUI.am uitat asa ca idee sa va spun ca arat foarte bine,sunt foarte sociabila,numai ca s-a dus,nu mai puetm conumica,nu mai suntem pe aceeasi lungme de unda,daca vb imposibil sa nu dam in cearta so tot asa dintr-una intr-alta.
are grija de casa,momentan el se ocupa de toate,insa eu ravnesc dupa ce a fost odata,dupa iubire,tandrete,etc.
am specificat toate astea ca sa intelegeti cum sta treaba,in sensul ca nu se pune vreodata pb de bataie sau sa fug prin casa etc.
va pup
simonika78
Postat pe 11 Septembrie 2008 20:00
Simonica, s-a demonstrat statistic ca barbatii fug mai repede decat femeile.Ei fac pasii mai mari.Asa ca fugitul prin casa, poate fi folosit doar ca metoda de facut rezistenta, sau de slabit in grup organizat.Daca vrei intoarcerea la Paradisul relatiilor de la inceput,ia totul de la inceput, nu de la mijloc, nici de la sfarsit.Scoate-l la un film, du-l la o cofetarie, plimba-te cu el prin parc, invita-l la o cina romantica.Dar fii atenta sa nu fie exagerat de romantica, sa nu se indragosteasca de chelnerita.Pune un grup de cantareti sa-i cante o serenada din America Latina sub balcon, iar daca cineva vrea sa traga cu prastia in cei de jos, spune ca din punct de vedere diplomatic, relatiile noastre sunt excelente cu sudistii.Poti sa dai exemplu ultimele telenovele pe care le-ai vizionat pe Acasa, sau pe unde ai mai fost in plimbare.Misca, ceva.Nu astepta ca unele lucruri sa se intample, pentru ca natura este lenesa, si trebuie stimulata.Sa-ti dau un exemplu:
Suzuka vroia sa ramana gravida cu Suzuki, dar nu stia cum sa o faca, pentru ca ea adormea intotdeauna prima pana sa vina barbatu-sau acasa, iar el venea destul de tarziu, ca sa nu o mai deranjeze, asa ca riscau sa ramana fara copii.
Si atunci,Suzuka, a avut o idee geniala, demna de Einstein: a pus un tractorist sa ambreeze tractorul chiar sub ferestrele lui Suzuki.Asa ca acesta nu a avut incotro si a intrat cu patura si perna cu tot in camera la ea.Si bine inteles ca acolo, ea l-a adormit asa de bine cu toate mijloacele traditionale, ca dupa 9 luni, a nascut femeia doua perechi de gemeni.

Postat pe 12 Septembrie 2008 17:27
dar tu nu iti poti spune tie insusi ce vrei de la viata? arata lumii ca esti mai tare decat isi inchipuie si in loc sa stai sa inghiti de la un nemernic insulte si pana la urma si batai daca nu s-a ajund pana acum la asta se va ajunge, da-i papucii in mana si da-i drumul sa se duca in drumul lui. nu merita ca un copil sa vada certuri, injurii si batai intr-o casa. mai bine il cresti singura decat cu un mitocan langa tine.
mitzura
Postat pe 13 Septembrie 2008 10:42
simonika78
Postat pe 13 Septembrie 2008 10:44
si e mai bine sa traiasca langa unul care il vede zilnic ca nu iti mai ofera nici un cuvant bun si nici macar un zambet ca un os la un caine nu iti mai arunca? asta vrei sa vada copilul ura si neintelegeri? treziti-va fratilor, daca nu va treziti inseamna ca sunteti voi insele masochiste sau sadomasochiste si va place si va complace situatia, atunci nu va mai plangeti si satati sa inghititi marlanii si mitocanii de dragul vremurilor, de dragul copiilor de dragul a tot ce vreti voi. va meritati soarta daca nu v-o luati voi in maini sa tineti voi painea si cutitul in maini, sa aveti voi haturile vietii voastre in mana
mitzura
Postat pe 13 Septembrie 2008 10:46
invatati ca si mintea cateodata face fata pilelor, ce oamenii fara pile mor in margine de sant?
mitzura
Postat pe 13 Septembrie 2008 10:47

ieri am facut 30 de ani.mi-a zis dimineata la multi ani,a mai venit seara 5 minute in cxare mi-a dat un cadou micut si alte cumparaturi,dupa care a plecat si nu a mai venit tota noaptea si nici pana acuma.
nu inteleg de ce se mai complica,tb sa nu imi ia nimica........
nu inteleg de ce nu baga el divort daca tot vrea sa fie liber,ca asta rezulta din tot,ca vrea liber..........
de ce tb sa fac eu asta?de ce nu o face el?
intr-adevar e o mare lupta in mine.pe de o parte inca il iubesc,iar pe de alta parte il urasc...........
ce fain pt el,servitoarea si dadaca e acasa cu cpopilul,face de toate,eu sunt liber,fac ce veau ,ma duc unde vreau cand vreau........
m-am gandit sa mai astept un pic,caci oricum nu mai am ce pierde,sa vad pana unde poate merge,cat de mare poate fi nesimtirea,sa vad daca intr-adevar nimic nu mai poate fi salavt,desi........oricat nu as vrea sa vad.......raspunsul il am clar in fata ochilor.nu stiu ce mai astept....................
simonika78
Postat pe 13 Septembrie 2008 10:56

asta voi face ca nu voi avea incotro,oana.multumesc.si asa e,ai dreptate,m-am complacut destul in aceasata situatie,din cauza sentimentelor.....
simonika78
Postat pe 13 Septembrie 2008 10:58
pana la urma ai tai sunt cei mai de seama prieteni. ei te ajuta neconditionat din dragoste adevarata pe cand asa zisii prieteni, spun asa zisii pt ca la greu ai sa vezi ca te vor lasa cu ochii in soare si cate vei auzi de la cei pe care acdum ii consideri prieteni nu o sa ai atatea fire de par in cap... trebuie sa fi tare, sa ai pe cineva de partea ta. dupa ce vei trece de asta o sa vezi cat de putini vor ramane prieteni si pe acei sa ii consideri adevaratii prieteni, pe cei care nu te lasa la greu... si mai e o vorba din batrani fereste-ma doamen de prieteni ca de dusmani nu ma tem, sau tine-ti prietenii aproape ca sa ii vezi cum se comporta ca pe dusmani declarati deja ii stiu... fi tu tare si vei vedea ce fericita te vei simti dupa un timp cand vei vedea ca a meritat efortul si minca... dar in mintea mea exista totusi o intrebare care nu imi da pace, poate cunoasteti voi raspunsul: de ce se schimba lucrurile de cele mai multe ori dupa casatorie, dupa ce se vad cu patalamaua la mana pentru ca am auzit comentarii de genul est6i proprietatea mea. a cui? nici macar a parintilor nu mai suntem, de la un timp, ne pierd undeva pe drum si cel mai frumos lucru e ca sunt alaturi de noi la bine si la rau ceea ce a r trebui sa fie si cel de langa noi... ei ar fi singurii care ar putea sa mai aiba drepturi asupra noastra, iar noi indatoriri fata de ei, care ne-au stat aproape si ne-au managaiat cand am fost bolnavi sau am avut necazuri de-a lungul vietii, in rest nimeni nu mai are drepturi asupra nimanui. si nu am mai inteles inca un lucru si nu am spus-o nici cat am fost casatorita si nu voi spune in veci mama altcuiva decat mamei care m-a facut si m-a crescut. mama e una, si daca nu ii convine soacrei sa stam deoparte si sa nu ne calcam pe bataturi ca nu ii tocesc prea mult pragul, poate chiar deloc, sau poate nu o s-o am. soacra e buna ca berea rece si pe masa
mitzura
Postat pe 13 Septembrie 2008 11:01
simionika, te invarti in cerc. aceleasi discutii, aceleasi amanari, acelasi mod de a vedea lucrurile. iar ma repet si iar nu ai sa intelegi nimic. in fine, zic poate te vei trezi

1. astepti sa dea el divort - nu va da. de ce sa dea? ce motive are? ii place situatia asta . nu-l intereseaza ce simti tu. isi traieste viata si are in fata amantelor un motiv. e insurat. deci, nu trebuie sa-si ia nici un fel de angajament fata de ele.

2.mai astepti putin - putinul acela o sa se faca mult dar, nu o sa observi. de ce? pentru ca imparti timpul in fasii mici.

3. nu am ce pierde - ba ai. pierzi clipe de liniste, pierzi un timp de impacare cu situatia creata si cu tine insati, pierzi momente cand ai trebui sa fii fericita, pierzi zambetul de pe buze, pierzi acea frumusete interioara ce radiaza numai pe fata unei femei care iubeste si se stie iubita. e putin?

4. iar vaicareli ca esti servitoare si dadaca - tu alegi asta . tu esti cea care accepti acest rol.nu e el vinovat ca iti place sa te complaci intr-o astfel de stare.

ce vrei mai mult? de ziua ta dispare. a adus un cadou asa, ca se obisnuieste la astfel de ocazii. o sa dispara si de craciun, si de revelion si tu, o sa tot astepti sa vezi ,ce?

si_totusi
Postat pe 13 Septembrie 2008 12:45

lectura de sambata. afara ploua si , cine nu are bani de numarat ,poate sa-si arunce ochiul pe aceste randuri:

"Am nvatat ca orict mi-ar pasa mie , altora s-ar putea sa nu le pese.
Am nvatat ca indiferent ct de mult suferi, lumea nu se va opri n loc pentru durerea ta.
Am nvatat ca nu conteaza ce ai n viata ci, pe cine ai alaturi de tine.
Am nvatat ca nu trebiue sa sa te compari cu ceea ce pot altii sa faca mai bine, ci conteaza ceea ce poti sa faci tu.
Am nvatat ca oricum ai taia, orice lucru are doua fete.
Am nvatat ca poti continua nca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti.
Am nvatat ca eroi sunt cei care fac ce trebuie, cnd trebuie, indiferent de consecinte.
Am nvatat ca atunci cnd sunt suparata am dreptul sa fiu suparata, dar nu am dreptul sa fiu si rea.
Am nvatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea, dar ca tu esti responsabil pentru ceea ce devii.
Am nvatat ca daca doi oameni se cearta, nu nseamna ca nu se iubesc. Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se iubesc.
Am nvatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru si pot vedea ceva total diferit.
Am nvatat ca si atunci cnd crezi ca nu mai ai nimic de dat, gasesti resurse sa oferi
Am nvatat ca scrisul ca si vorbitul, pot linisti durerile sufletesti.
Am nvatat ca oamenii la care tii cel mai mult te pot rani cel mai tare
Am nvatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie sau sa pui un punct
Am invatat ca te poti pierde pe tine daca nu faci ceva sa te salvezi si astepti de la altii sa faca acest lucru
Am nvatat ca te poti ridica singur cand ai cazut"
si_totusi
Postat pe 13 Septembrie 2008 13:29
simonika78
Postat pe 13 Septembrie 2008 16:21
SI eu am divortat ,dar nu aveam copii si apoi am avut o relatie de concubinaj din care au rezultat 2 copii,iar dupa 5 ani tatal copiilor a plecat cu alta ca nu ai place viata de familist si la ora actuala nu asi cauta copii si nu ai suna. Copii au 5 si 3 anii iar eu am mai incercat sa am o relatie cu cineva dar este in zodia taur si e cam dificil. cand ma cunoscut stia ca am 2 copii iar dupa 5 luni imi reproseaza ca daca aveam un copil si o casa era altfel situatia, mi-am dat seama ca e materialist si ca poate al deranjeaza copii mei. SFATUL MEU ESTE CA CINE VREA SA DIVORTEZE SI CU COPII SI FARA O POATE FACE CA ODATA SI ODATA CU AJUTORUL LUI D-ZEU SOARTA NE VA IESI IN CALE
mioapa
Postat pe 14 Septembrie 2008 11:45
SIMONA NU TI-AM CITIT TOATE ARTICOLELE,AVOCATA NU SUNT DAR EL IN INSTANTA POATE AVEA PILELE PILELOR LEGEA E LEGE ASA CA DACA AI UN COPIL ,CASA O VEI CASTIGA DACA E LUATA IMPREUNA. NU SUNT AVOCATA DAR LA 34 ANI SUNT TRECUTA PRIN MULTE AS PUTEA SCRIE UN ROMAN,AVOCATA NU SUNT DAR M-AM LOVIT DE MULTE SI AM INVATAT DE LA AVOCATY
mioapa
Postat pe 14 Septembrie 2008 11:50
Soarta este in mod permanent in fata noastra.Depinde de noi daca dam divort sau ne insuram cu ea. Dumnezeu a trimis un e-mail cu urmatorul continut:
"V-am facut.Acum descurcati-va si singuri."

Postat pe 14 Septembrie 2008 15:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
afla daca esti misogina.. 32 De la: valericao 23 Martie 2009 15:09
esti prea grasa!!!! 190 De la: pisi08 10 Aprilie 2009 00:27
oare ce parere are acum despre mine????? 5 De la: Ioana007 19 Decembrie 2008 15:24
Party pentru femei COOL. 10 De la: iasomia 10 Decembrie 2011 09:43
vreau si eu un sfat 27 De la: neutrino 25 Septembrie 2010 17:17
Setari Cookie-uri