Relatie ciudata

Am o vecina dragutica. As vrea sa-I inteleg modul de viatatotusi Dar mai bine sa va povestesc despre ea.
Din punct de vedere profesional si financiar este aproape de normal. Iar cu cativa ani in urma arata foarte bine.
Cand s-a apropiat de varsta de 30 de ani a intrat in panica ca nu avea un copil (fusese casatorita). A ajuns la un pact cu un barbat insurat si cu copii Facem copilul acesta, nu-ti voi cere niciodata sa-l recunosti. Si asa s-a nascut pustiul.
Dupa ani se indragosteste de un barbat si devin amanti. El locuia in alta localitate dar foarte aproape de capital. Intalnirile lor erau de weekend. Dupa cativa ani ea afla ca iubirea ei mai avea o iubire la domiciliul propriu.
Intre cele doua iubite iese cu scanteiverbale.
In fine iubitul se muta la easi dupa cateva luni inapoi la prima. Iar de atunci, dupa discutii aprinse, ea cedeaza. EL este amantul ei in weekend si amantul primei in zilele lucratoare. Culmea ea afirma ca ii este foarte bine asa.
Cum ati descrie caracterul vecinei mele ? De ce atata panica si atatea compromisuri ?

garbo229279
Postat pe 5 Septembrie 2012 13:20
Ce bine, c are o vecin nelegtoare ca tine! Sau eti vecin? ;))
Axl_R
Postat pe 5 Septembrie 2012 13:25
Eu cred ca-i chiar povestea ei. Am io asa un samt...
Rotty
Postat pe 5 Septembrie 2012 13:35
ciudat cum de cunosti atit de bine ce motivatii a avut...si cronologia evenimentelor.... Scrie pe poarta, sau?
quasaria
Postat pe 5 Septembrie 2012 13:36
O vb ca ntre vecine.
Axl_R
Postat pe 5 Septembrie 2012 13:37
Si vecina e oglinda ?
Rotty
Postat pe 5 Septembrie 2012 13:43
Doar ca nu-i intelege caracterul si modul de viata... :-)
quasaria
Postat pe 5 Septembrie 2012 14:11


"De ce atata panica si atatea compromisuri ?"

eu zic ca cel mai bine e s-o intrebi pe ea ! eu de unde sa stiu ? am si eu o vecina... dar nu seamana cu a ta ! sorry ! a mea e chiar frumoasa.....
barboneli
Postat pe 5 Septembrie 2012 14:32
De la: Rotty, la data 2012-09-05 13:43:38Si vecina e oglinda ?


De ce sunteti malitioase ?
NU ESTE VORBA DESPRE POVESTEA VIETII MELE !! Capsci ?
E asa de greu sa-ti asculti vecina povestind ?
Sper sa nu o dati in SF-uri. Ideea era clara..daca aprobati...sau nu aprobati ..veniti cu argumente
garbo229279
Postat pe 5 Septembrie 2012 21:01
Bine ,am inteles nu trebuie sa tipi la mine ! Am presupus nu am dat cu sapa.
Rotty
Postat pe 5 Septembrie 2012 21:09
Niema ''Capsci ''...

Na, doar v zisei, c-o vb cu vecina.
Axl_R
Postat pe 5 Septembrie 2012 21:10
Macar un lucru l-am lamurit. Acum sa ne gandim la problema cu vecina...
Rotty
Postat pe 5 Septembrie 2012 21:13
VIRIL ..amantul acesta..de luni-vineri face fata la una; de vineri-duminica .face fata la vecina.. Mare-i gradina...
Si vecina e un pic dusa...face un copil cu unul,se iubeste cu un altul,se paruieste cu o ..rivala..accepta un compromis...dusa rau...
elisabeta_boia
Postat pe 5 Septembrie 2012 21:55
Oare numa' grdina?

Sorry, bulina roie! =)) Considerai, c-am pus-o!
Axl_R
Postat pe 5 Septembrie 2012 22:00
ce nu aprob este faptul ca te pasioneaza asa de tare gradina altuia. Sint deciziile ei, relatiile ei si STRICT problema ei ce face cu viata proprie, fara sa "aprobe" nimeni.
Putea sa doarma in fiecare noapte cocotata pe lustra - iar era pb ei, NU A TA.
A zis ca "ii e foarte bine asa"? Ok - atunci ai raspunsul!
quasaria
Postat pe 5 Septembrie 2012 22:03
De la: garbo229279, la data 2012-09-05 13:20:43Am o vecina dragutica. As vrea sa-I inteleg modul de viatatotusi Dar mai bine sa va povestesc despre ea.
Din punct de vedere profesional si financiar este aproape de normal. Iar cu cativa ani in urma arata foarte bine.
Cand s-a apropiat de varsta de 30 de ani a intrat in panica ca nu avea un copil (fusese casatorita). A ajuns la un pact cu un barbat insurat si cu copii Facem copilul acesta, nu-ti voi cere niciodata sa-l recunosti. Si asa s-a nascut pustiul.
Dupa ani se indragosteste de un barbat si devin amanti. El locuia in alta localitate dar foarte aproape de capital. Intalnirile lor erau de weekend. Dupa cativa ani ea afla ca iubirea ei mai avea o iubire la domiciliul propriu.
Intre cele doua iubite iese cu scanteiverbale.
In fine iubitul se muta la easi dupa cateva luni inapoi la prima. Iar de atunci, dupa discutii aprinse, ea cedeaza. EL este amantul ei in weekend si amantul primei in zilele lucratoare. Culmea ea afirma ca ii este foarte bine asa.
Cum ati descrie caracterul vecinei mele ? De ce atata panica si atatea compromisuri ?




E super ca nu ai nici un fel de alte griji decat grija vecinei...Cat despre doamna in cauza, cred ca ar trebui sa se scuture de balast, daca o deranjeaza si sa-si vada de viata in asa fel incat sa gaseasca un om responsabil cu care sa intemeieze familia necesara si benefica pentru cresterea copilului ei . Daca situatia nu o deranjeaza si o poate gestiona cu tot cu dizarmonia pe care o implica , atunci e treaba ei, viata ei, face ce si cat o duce mintea , si tot ea traieste consecintele faptelor ei, nu noi, pareristii de pe margini. Bine ca poate !
SoraSoarelui
Postat pe 6 Septembrie 2012 18:29
De la: quasaria, la data 2012-09-05 22:03:46ce nu aprob este faptul ca te pasioneaza asa de tare gradina altuia. Sint deciziile ei, relatiile ei si STRICT problema ei ce face cu viata proprie, fara sa "aprobe" nimeni.
Putea sa doarma in fiecare noapte cocotata pe lustra - iar era pb ei, NU A TA.
A zis ca "ii e foarte bine asa"? Ok - atunci ai raspunsul!


Eu ti-am mai citit niste comentarii. Imi pareai echilibrata ?
Ce-i cu tine ?
Doar discutam....Esti oare o persoana care in cazul in care o persoana e agresata in public se indeparteaza de acel loc zicand "bina ca nu eram eu in locul individului/ei" !!
Sa presupunem ca ai o fata si vrea sa se insoare cu fiul ei...Ai face tumbe de bucurie ?
garbo229279
Postat pe 8 Septembrie 2012 01:40
De la: garbo229279, la data 2012-09-05 13:20:43Am o vecina dragutica. As vrea sa-I inteleg modul de viatatotusi Dar mai bine sa va povestesc despre ea.
Din punct de vedere profesional si financiar este aproape de normal. Iar cu cativa ani in urma arata foarte bine.
Cand s-a apropiat de varsta de 30 de ani a intrat in panica ca nu avea un copil (fusese casatorita). A ajuns la un pact cu un barbat insurat si cu copii Facem copilul acesta, nu-ti voi cere niciodata sa-l recunosti. Si asa s-a nascut pustiul.
Dupa ani se indragosteste de un barbat si devin amanti. El locuia in alta localitate dar foarte aproape de capital. Intalnirile lor erau de weekend. Dupa cativa ani ea afla ca iubirea ei mai avea o iubire la domiciliul propriu.
Intre cele doua iubite iese cu scanteiverbale.
In fine iubitul se muta la easi dupa cateva luni inapoi la prima. Iar de atunci, dupa discutii aprinse, ea cedeaza. EL este amantul ei in weekend si amantul primei in zilele lucratoare. Culmea ea afirma ca ii este foarte bine asa.
Cum ati descrie caracterul vecinei mele ? De ce atata panica si atatea compromisuri ?


daca zici ca nu e povestea ta, ce te intereseaza ce face vecina??? vad ca i-ai analizat intreaga viata, nu numai actuala ei relatie. asa mor...unii de grija unora. lipsa de ocupatie..ia si tu un copil in plasament de la o casa de copii..sa vezi ce uiti de ce fac altii.
MARILENA_25
Postat pe 8 Septembrie 2012 07:52
De la: garbo229279, la data 2012-09-08 01:40:21
De la: quasaria, la data 2012-09-05 22:03:46ce nu aprob este faptul ca te pasioneaza asa de tare gradina altuia. Sint deciziile ei, relatiile ei si STRICT problema ei ce face cu viata proprie, fara sa "aprobe" nimeni.
Putea sa doarma in fiecare noapte cocotata pe lustra - iar era pb ei, NU A TA.
A zis ca "ii e foarte bine asa"? Ok - atunci ai raspunsul!


Eu ti-am mai citit niste comentarii. Imi pareai echilibrata ?
Ce-i cu tine ?
Doar discutam....Esti oare o persoana care in cazul in care o persoana e agresata in public se indeparteaza de acel loc zicand "bina ca nu eram eu in locul individului/ei" !!
Sa presupunem ca ai o fata si vrea sa se insoare cu fiul ei...Ai face tumbe de bucurie ?


si ce conteaza ce face vecina? are un baiat? tu ai o fata? baiatul si fata vor sa se casatoreasca? si care ar fi problema daca mama baiatului se vede cu un barbat in week-end? de ce nu s-ar putea casatori copiii? este ceva ilegal ca mama baiatului sa se vada cu un barbat?
ia uita-te si in ograda ta, este totul "ROZ"?
adeline
Postat pe 8 Septembrie 2012 19:06
De la: garbo229279, la data 2012-09-05 13:20:43Am o vecina dragutica. As vrea sa-I inteleg modul de viatatotusi Dar mai bine sa va povestesc despre ea.
Din punct de vedere profesional si financiar este aproape de normal. Iar cu cativa ani in urma arata foarte bine.
Cand s-a apropiat de varsta de 30 de ani a intrat in panica ca nu avea un copil (fusese casatorita). A ajuns la un pact cu un barbat insurat si cu copii Facem copilul acesta, nu-ti voi cere niciodata sa-l recunosti. Si asa s-a nascut pustiul.
Dupa ani se indragosteste de un barbat si devin amanti. El locuia in alta localitate dar foarte aproape de capital. Intalnirile lor erau de weekend. Dupa cativa ani ea afla ca iubirea ei mai avea o iubire la domiciliul propriu.
Intre cele doua iubite iese cu scanteiverbale.
In fine iubitul se muta la easi dupa cateva luni inapoi la prima. Iar de atunci, dupa discutii aprinse, ea cedeaza. EL este amantul ei in weekend si amantul primei in zilele lucratoare. Culmea ea afirma ca ii este foarte bine asa.
Cum ati descrie caracterul vecinei mele ? De ce atata panica si atatea compromisuri ?



Nu-ti inteleg curiozitatea si de ce ar trebui sa intelegi tu sau eu sau oricine altcineva alegerile altei/altor persoane? Tot ce poti face e sa inveti din greselile celorlalti si nu incerca sa le judeci alegerle .... E clar ca ce e bine pt. tine nu e bine pt mine , s.a.m.d
Fata_Morgana
Postat pe 9 Septembrie 2012 18:08
si daca intelegi,ce faci?????
daniilia
Postat pe 9 Septembrie 2012 23:49
De la: garbo229279, la data 2012-09-08 01:40:21
De la: quasaria, la data 2012-09-05 22:03:46ce nu aprob este faptul ca te pasioneaza asa de tare gradina altuia. Sint deciziile ei, relatiile ei si STRICT problema ei ce face cu viata proprie, fara sa "aprobe" nimeni.
Putea sa doarma in fiecare noapte cocotata pe lustra - iar era pb ei, NU A TA.
A zis ca "ii e foarte bine asa"? Ok - atunci ai raspunsul!


Eu ti-am mai citit niste comentarii. Imi pareai echilibrata ?
Ce-i cu tine ?
Doar discutam....Esti oare o persoana care in cazul in care o persoana e agresata in public se indeparteaza de acel loc zicand "bina ca nu eram eu in locul individului/ei" !!
Sa presupunem ca ai o fata si vrea sa se insoare cu fiul ei...Ai face tumbe de bucurie ?


Si daca ai o fata care care vrea sa se marite (eventual) cu fiul ei , ca fata nu se poate insura, ce importanta are ca vecina este cuplata numai in week-end cu un tip? Treaba ei. Sa fii multumita ca nu este isterica si ca nu o toaca la creier pe nora'sa.
Cu ce ar influenta legatura ei relatia tinerilor ? Care este dilema ta pana la urma?
Rosemaryyy
Postat pe 12 Septembrie 2012 21:48
Si eu am obiceiul asta...sa vreau sa-i inteleg pe ceilalti...uneori reusesc, alteori nu.
Incep cu iubitul, ca-i mai usor. L-ar fi vrut numai pentru ea si nu a fost sa fie. Nu a vrut sa-l piarda deci a trebuit sa-l accepte asa, logic. A stat si a meditat...si si-a zis decat deloc, mai bine in week end. E inteleapta.
Copilul. 30 de ani e cam limita tineretii, nu a reusit sa-l aiba in timpul fostei casnicii, a decis deci sa-l aiba asa, altfel. E nonconformista. Pustiul exista, sa fie sanatos!
Mai degraba curiozitatea mea se plaseaza in viitorul acestui copil. Va vrea sa stie cine e tatal lui natural? Ea ii va spune? Etc, etc, intrebari legate de identitate..., va vrea s-al cunoasca , tatal cum se va comporta...daca, daca...
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 Septembrie 2012 11:18
si daca as face, si daca n-as face tumbe, as considera ca nu mi-am crescut bine copilul daca m-ar intreba pe mine cu cine sa se marite (sau sa se insoare... ).

In rest, e patetica comparatia intre o agresiune si o decizie: femeia a hotarit ca asa vrea ea, n-a fortat-o nimeni, nici nu ti-a cerut nimeni tie ajutorul. E o granita clara intre a ajuta si a judeca drepturile altuia de a trai fix asa cum doreste.
quasaria
Postat pe 13 Septembrie 2012 11:41
De la: quasaria, la data 2012-09-13 11:41:04si daca as face, si daca n-as face tumbe, as considera ca nu mi-am crescut bine copilul daca m-ar intreba pe mine cu cine sa se marite (sau sa se insoare... ).

In rest, e patetica comparatia intre o agresiune si o decizie: femeia a hotarit ca asa vrea ea, n-a fortat-o nimeni, nici nu ti-a cerut nimeni tie ajutorul. E o granita clara intre a ajuta si a judeca drepturile altuia de a trai fix asa cum doreste.
CORECT!....CORECT de 2 ori!....ADJUDECAT!
caleidoscop
Postat pe 16 Septembrie 2012 13:17
Poti sa fi chiar tu vecina,asta conteaza mai putin dar e prea scurta viata ca s-o irosesti alaturi de un Mascul...
erjike60
Postat pe 17 Septembrie 2012 01:25
Buna dimineata! E cam "ciudata" povestioara asta. Fiecare isi face viata cum vrea,cu toate ca eu cred ca...reflecta "oglinda". Indiferent insa,despre cine este vorba,daca-i place felul acesta de a trai,il traieste in continuare...
garbo011817
Postat pe 19 Septembrie 2012 09:58
Nu e nimic ciudat in asta....multi traiesc situatii de compromis...numai ca pe ei nu-i stie nimeni...fiecare are motivatia lui....cateodata nu tocmai greu de inteles...sigur ca nimeni nu aproba stilul asta de viata...dar nici greu de inteles nu e. De obicei se zice ca dragostea face oamenii sa accepte orice compromis ptr a fi cu persoana iubita oricat de putin timp...fiind o varianta mai buna decat deloc. In realitate mai sunt si alte cauze...cum ar fi...o disperare subconstienta de a nu ramane singur...de a sti ca ai pe cineva...chiar daca nu-ti apartine 100%....alteori ...dorinta de a iesi in evidenta fata de restul lumii cu ceva.....neobisnuit.....sunt altfel decat altii ptr ca traiesc altfel...
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2012 10:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bancurile cu ' blondele sunt proaste'-o frustrare? 4 De la: vuvuzela 8 Octombrie 2010 21:21
Cum sa castigi intre 50 -150 euro pe luna 8 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:40
viata persoanei institutionalizate 23 De la: garbo017686 21 Martie 2010 18:51
Un document cutremurtor al bisericii ortodoxe grecești 63 De la: elisabeta_boia 15 Octombrie 2011 18:52
Dar intr-adevar, s-a schimbat femeia? 43 De la: garbo_466560 21 Mai 2017 13:35
Setari Cookie-uri