Despre iubire si comunicare in viata.Ce inseamna sau ce ar trebui sa insemne?!

Barbo ai 10+ de la mine pt. romantism. M-ai lasat paf, esti printre putinii barbati care cunosc puterea poeziei.
Tommy_Boy
Postat pe 16 August 2015 17:59
Las un făraș.
Trăbă și mătură?
Axl_R
Postat pe 16 August 2015 18:32
Draga Barbo, sa inteleg ca erai in tandreturi cu vreuna pe care o chema Geta Taifun? Ca nu cred ca sotia ta se numeste asa. Oricum, la capitolul poezie stai mai bine decat mine. Daca nu comit o indiscretie, sotia ti-ai cucerit-o tot cu creatii by M. Sorescu? Si te-ai apucat de recitat sub fereastra ei, pe post de trubadur liric? Sau te-ai apucat de-a dreptul de cantat?
angel_forever
Postat pe 17 August 2015 12:29


Daraga angel... in primul rand vreau sa-i multumesc lui Tommy-Boy pentru aprecieri... Poate crezi ca stau mai bine la capitolul poezie decat tine dar eu nu cred. Su nu am avut nici o tandrete si nici doua nu cu Geta si nu cu Taifun... poezia respectiva am compus-o instantaneu la rugamintea ta, Geta mergea la rima... Asta era ca si versurile alea... "foaie verde de artar / te rog daruieste-mi inima-n dar ! Nu pe sotie si nu pe nimeni nu am cucerit cucreatii by M.Soresc. Cu creatii by M. Sorescu doar am intretinut cateva cuceriri. Stii... ma crezi sau nu, eu doar am aparut acolo la Moneasa si am cucerit-o pe sotia fara sa scot un cuvant. Nici n-a stiut ca am cucerit-o, pana cand ea mi-a adresat primele cuvinte. Pe vremea aia viitoarea sotie chiar daca avea in jur de 20 de ani, arata ca de 15 si 6 luni si mai era si inbracata ca o fetita englezoi=aica, cu ciorapi 3/4 si fusta in carouri plus o bluza alba. Eu nici nu am bagat-o in seama cand am ajuns la Moneasa iar la un bar de acolo sotia m-a vazut ptr. prima oara. Eu ma uitam la alta fata. Am crezut ca sotia era minora... ! Eu m-am asezat pe o banca in fata clubului cultural sa cum i zicea, unde incercasem sa cuplez un casetofon maricel cu care ascultam muzica afara. Da seful de acolo mi-a zis ca nu are mufa ca a mea. ok, m-am intors la banca si dinauntru razbateau sunetele lui Bobi Solo care incerca sa-si cante melodia. Atunci a aparut viitoarea mea sotie pe balconasul clubului si m-a intrebat: "de ce nu puneti dumneavoastra muzica pe care o ascultati acolo la difuzoarele clubului ? Eu ascultand in clipele alea, cu o bere in mana, Creedence Clearwater Revival ! Singurul raspuns care mi-a bubuit in minte a fost: "dar puteti sa vaniti aici pe banca si sa ascultam ce am pe casetofon". A zis ca vine, si-a luat paltonul de la garderoba, era 26 Octombrie si era racoare. au iesit inca 4-5 persoane, una din ele era fata pe care eu pusesem ochii, plus 3 barbati de diferite varste. Unul mai tanar era deja prietenul lui fata pe care pusesem ochii, altul era sofer de camion si ultimul un scapat de la nebuni... ! Toate astea aveam sa le aflu in zilele urmatoare. Deci ei erau deja un grup format la barul cu pricina din localitate si am fost adoptat si eu. Aratam ca un Bucurestean din shentru..., imbracat mai in bleu si cu barba ingrijita, 184 inaltime si mai aveam si un casetofon care inca nu se gasea in comert pe vremea aia in Romania. Eu il aveam de la o fosta colega de scoala care traia in Franta. Si era plin cu imprimari de solisti si formatii straine. C.C.R. aveam cel mai multe. Si deodata, cineva a propus sa dansam dupa muzica asta, asa ca am facut perechi perechi. Eu cu viitoarea sotie care se vedea in ochii ei si in roseata din obrajori ca nu mai era nevoie de nici un Sorescu sa se apropie de mine, tanarul cu tipa de care vorbeam si nebunul cu soferul de camion... ! Si asa am dansat pe alea aia de la Moneasa, stiam ca ceva imi intrase in suflet (pe etunci nu stiam de neoronul 67...) dar simteam ca in sufletul ei (iar nu stiam atunci de neuronul 87...) ocupasem tot spatiu existent. Deja o cucerisem, aproape fara stirea mea, fara sa fac nici un avans... pur si simplu am primit atata dragoste fara nici o investitie. Ea stia deja, asta mi-a povestit mai tarziu, ca eu voi fi alesul inimii ei pana la sfarsitul zilelor, nu de concediu, ca de aia eram la mama dracului acolo la Moneasa... ci pana la sfarsitul vietii. Eu inca nu stiam si nu simteam asta, era ceva prea mare pentru mintea aia a mea la varsta aia. Dar dupa cateva zile de discutii si plimbari prin Bucuresti, am stiut si eu acelasi lucru. Nu tu trubadurie, locuia la etajul 8 in Drumul Taberei... mi-ar fi trebuit statia de amplificare a unui stadion ca sa pot canta sub balconul unde locuia la rude. Si nici de cantat nu m-am apucat pentru ca nu am vrut sa ramana singura in blocul respectiv si cele 2 de alaturi... !
Acum, ca stii aproape totul despre mine, cu radiografa partii creierului care iubeste, cu EKG-ul inimii si talentul meu la poezii, cu plcerea mea pentru semintele de dovleac si poetul preferat dupa Adrian Paunescu... ma intreb ce ar putea sa te ami intereseze... ?!?

De-a baba oarba
M.Sorescu

Hai sa credem tot ce spunem,
E un joc foarte frumos.
Tu sa-mi spui: "Te iubesc"
Si eu sa ma bucur copilareste,
De parca mi-ai fi daruit un briceag
Cu prasele de os.

Sa-mi spui curat
Tot ce cugeti tu
Despre vecini, despre univers
Si despre ploaie;
Sau sa nu-mi spui nimic
Si toate gândurile mele sa deie din cap
Ca asa e.

Iar eu sa-ti spun:
"Pe unghia asta tu ai un lac adânc
Si pe toate celelalte câte o mare.
Daca misti degetele prin zilele mele,
Poti stârni Niagare."

Si pâna seara din cuvintele mele
Sa creasca o iarba înalta
Care sa-si scoata coltul prin cer,
În vârf cu pamântul nostru,
Ori cu vreo samânta de stea.

Si tu sa crezi în iarba mea.
S-o crezi pe toata, orbeste.
Si eu sa cred în urma ta cu un pas,
Cavalereste.
barboneli
Postat pe 18 August 2015 00:41
Barbo ! Si mie de ce nu mi-ai povestit niciodata cum ai cunoscut-o pe Suzi ? Pai asta e comunicare ?
Rotty
Postat pe 18 August 2015 08:27


Pai tu nu m-ai intrebat... ! Oricum, ce am scris ieri e versiunea scurta... ne trebuie o zi intreaga sa afli tot. Asta ca tin minte de parca s-ar fi petrecut alaltaieri.... Acuma am musafiri si nu prea am timp... dar intr-o zi cu ploaie, imi pui si mie o perna pe fotoliul meu din bucatarie si ne auzim....
barboneli
Postat pe 18 August 2015 09:01
Ok , asteptam pana vine ploaia la tine. Sa stii ca nu o sa uit. Distractie maxima cu musafirii iti doresc.
Rotty
Postat pe 18 August 2015 09:08


Ok... asteptam ploaia dar poate o facem si inainte... ! Mi-ar face placere. Mereu imi face placere cand vad filmul cu ochii mintii...
barboneli
Postat pe 18 August 2015 09:20
Iar mie imi place sa aud cum se deapana fuiorul amintirilor.
Rotty
Postat pe 18 August 2015 09:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dumnezeu doreste ca tu sa castigi!!! 39 De la: casperphantom 7 Noiembrie 2010 08:43
vise 53 De la: ad_da09 27 August 2013 16:14
adopti caini 1 De la: garbo214116 27 Mai 2012 15:19
conteaza varsta intr-o relatie? 255 De la: garbo173880 28 Octombrie 2010 09:02
Curs de cosmetica 3 De la: l_erika 29 Iulie 2011 18:30
Setari Cookie-uri